• BIST 106.588
 • Altın 268,601
 • Dolar 5,7159
 • Euro 6,3130
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 0 °C

TEPKİLERİ SERT OLDU

TEPKİLERİ SERT OLDU
Türkiye gündemine damga vuran, herkesin merakle beklediği İmamoğlu-Yıldırım canlı yayını beklenenin altında kalarak hem halkın hemde usta gazeteci ve siytsilerin tepkisini aldı.

Murat Bardakçı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu'nun karşı karşıya geldiği programı değerlendirdi.Murat Bardakçı, "Bu kadar önemli bir programı böyle ruhsuz ve tatsız hale getirebilmek büyük başarıdır" başlığıyla yayımlanan yazısında "Günlerden buyana beklenen ve 'tarihî' olacağı söylenen program nihayet yapıldı, Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu TV'de bir araya gelip üç saate yakın ekranda kaldılar. Sizleri bilmem ama ben formatın tuhaflığı ve maalesef moderatörün de bu alandaki tecrübe noksanı yüzünden hayatımın en tatsız, en ruhsuz ve en sıkıcı siyasî tartışmasını izledim! Dolayısı ile, sadece adı 'tartışma' olan bu programın yapımcılarından, üç saat alacaklıyım" ifadesini kullandı."RUHSUZLUĞUN VE SIKICILIĞI FORMAT"

Murat Bardakçı konuyla ilgili, "Daha açık şekilde ifade edeyim: Tatsızlığın, ruhsuzluğun ve sıkıcılığın sebebi format gereği cevaplara konan süre sınırlaması, böyle bir programı idare konusundaki tecrübesizliği daha ilk başta belli olan moderatörün heyecanı ve zaman takıntısı, soruları hazırlayanların bilmeleri gereken en basit bazı malûmata bile sahip bulunmamaları ve hattâ soru sormak ile saçmalamak arasındaki farkı da her nedense düşünememeleri idi…

Meselâ, kamu görevlilerinin vermeye kanunen mecbur oldukları mal beyanını hatırlatıp Yıldırım ile İmamoğlu'na 'Mal beyanında bulunur musunuz?' demek ve daha da vahimi 'Seçim sonucunu kabul edecek misiniz?' diye sormak gibi!

Bu son soruya bak, süngüye davran! Binali Bey'in yahut İmamoğlu'nun ne cevap vermeleri bekleniyordu acaba? 'Hayır şekerim, asla kabul etmeyeceğim! İlk sandık açılır açılmaz evdeki pompalı tüfeği kapıp sokağa fırlayacağım' demeleri mi?

Adaylara her soruya cevap için üçer dakika müddet tanınması kimin aklıdır bilmiyorum…Ama gözünü kronometreden bir türü ayırmayan moderatör süre sona erdiği anda telâşa kapılıp beş defa 'Peki!' ve belki de on defa 'Tamam!' diyerek diğer katılımcıya döndü, derken sürelerdeki saniyelik sarkmalar problem oldu ve Türkiye'nin en büyük şehrinin belediye başkanlığı seçimi 'On beş saniye alacağınız var', 'Bir önceki sorudan yirmi saniyeniz kalmıştı, onu kullanabilirsiniz' seviyesine iniverdi!" ifadelerini kullandı.

"HATIRLADIĞINIZ ÇARPICI SÖZ VAR MI?"

Sözlerine devam eden Bardakçı, "Moderatörü her iki adayın partileri seçmiş, formatı da herhalde yine partiler belirlemişti ama nedendir bilmem, bu tuhaf format Binali Bey ile İmamoğlu'nun programda karşılıklı konuşmalarına izin vermiyordu!

Hani birisi ile mahkemelik olur ve hakimin karşısına çıkarsınız; dâvâ ettiğiniz yahut sizi dâvâ eden adam ile lâf yarıştırmaya başladığınız anda hakim araya girip 'Susun! Soruları sadece ben sorarım! Birbirinize lâf etmeyin, bir diyeceğiniz yahut soracağınız varsa bana söyleyin, ben sorayım!' der ya, işte onun gibi…

Ve bu soğuk formatın katılımcıları cendereye sokmasının neticesinde ortaya böyle ruhsuz ve yapılan konuşmalardan da hatırda tek bir cümlenin kalmadığı bir program çıktı!

Televizyonlarımızdaki siyasî tartışma programlarının unutulmayan anları vardır. Meselâ 12 Eylül'ün ardından demokrasiye geçmeye çabaladığımız günlerde, 22 Ekim 1983'te yapılan TV programında yeni kurulan Halkçı Partinin Genel Başkanı Necdet Calp'in köprülerin ve KİT'lerin satışı hakkında Turgut Özal'a hitaben 'Satamazsınız beyefendi satamazsınız, lâfla satarsınız!' demesi hâlâ hatırlardadır ve bu sözler siyaset tarihimizin artık hoş bir hatırasıdır.

Süre takıntısı sebebiyle sözleri üç dakikada bir mutlaka kesen, esneklikten nasibini almayan ve katılımcıların birbirlerine tek kelime etmelerine bile izin vermeyen bir formatın bu programdan hatırda birşeyler bırakmaması tabiidir. Bu yüzden adaylar da vaadlerini ve projelerini tam olarak ifadeye imkân bulamadılar; Ordu Valisi hakkında sarfettiği iddia edilen malûm sözü hakikaten söyleyip söylemediğini İmamoğlu'na moderatör açıkça sormadığı için son günlerin bu önemli tartışmasında bir neticeye varılamadı ve Binali Bey'in veri kopyalama bahsinde kullandığı 'devlet umûru' ifadesi de arada kaynayıp gitti.

Ama 'Program buz gibi idi, hiçbir esnekliği yoktu' diye kimsenin hakkını yemeyeyim: Kapanıştan hemen önce çok büyük, hattâ dünya televizyonculuğunda hem devrim hem de deprem sayılabilecek güçte bir espri yapıldı; moderatör katılımcılara 'Nasıldım ama? İşi iyi götürdüm mü? Moderatörlüğümü beğendiniz mi? Âdil miydim?' meâlinden bir şeyler soruverdi!

Zoraki şekilde tarafsız görünme hevesi son zamanların bu çok önemli siyasî tartışmasını tatsız-tutsuz hâle getirmiş, tecrübesizlik de ruhunu almıştır!

Bu kadar önemli bir programı böyle ruhsuz ve tatsız hâle getirebilmek büyük başarıdır." dedi.

Binali Yıldırım-Ekrem İmamoğlu arasındaki canlı yayında moderatörlük yapan İsmail Küçükkaya'ya, programdaki bazı tavırları nedeniyle eleştiriler gelirken, bunlardan birisi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a aitti. Varank, Twitter hesabından dikkat çeken bir yorumda bulundu.23 Haziran seçimlerinin öncesinde canlı yayında karşı karşıya gelen Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım, projelerini anlattı.

Türk siyasi tarihinde 17 yıl sonra yapılan bu canlı yayın, İsmail Küçükkaya'nın moderatörlüğünde gerçekleşti.

İSMAİL KÜÇÜKKAYA'YA TEPKİ

Bu yayın sonrasında sosyal medyada Küçükkaya'ya kendisini övmesi ve yanlı sorular nedeniyle bazı tepkiler geldi.

"ADAYLARDAN BİRİNE 'BRAVO' MU DEDİ?"

Küçükkaya'ya tepki gösterenler arasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da var.Varank, Twitter hesabından bir mesaj yayınlayarak "Moderatör adaylardan birine "bravo" mu dedi? Ben mi yanlış duydum?" diye sorarak tepkisini dile getirdi.


Gazeteci Didem Arslan Yılmaz, Binali Yıldırım-Ekrem İmamoğlu ortak yayınıyla ilgili paylaşımda bulundu. Yılmaz, "Formatı, süreleri, soruları ve moderatörü politikacılar belirleyecekse, yanlış bir gelenek haline gelir" dedi.

Cumhur İttifakı İstanbul Adayı Binali Yıldırım ve Millet İttifakı İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu ortak yayını için adı geçen Didem Arslan Yılmaz konuyla ilgili Twitter hesabından bir eleştiri yaptı.

Formatın politikacılar tarafından belirlenmesinin yanlış olduğunu belirten Yılmaz'ın paylaşımı şöyle:

Adayların katıldığı tartışma programının demokrasi kültürü açısından gelenek haline gelmesini çok isterim. Ama formatı, süreleri, soruları ve moderatörü politikacılar belirleyecekse, yanlış bir gelenek haline gelir. Bunun da kimseye faydası olmaz.


Tarihi program öncesi Binali Yıldırım'ın moderatör olarak önerdiği duayen gazeteci Uğur Dündar'dan, Türkiye'yi ekran başına kilitleyen ortak yayın için ilk değerlendirme geldi.Uğur Dündar, İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünü yaptığı ortak yayın için şu değerlendirmede bulundu;

“Büyük buluşmanın ilk bölümünden edindiğim izlenim: Konuşmacılar için tanınan 3’er dakikalık süreler kısa kalıyor. Daha uzun tutulmalıydı!..”

“BU FORMAT BİZE UYGUN DEĞİL”

“Bu ABD de uygulanan şova dayalı bir format! Bize uygun değil.
İmamoğlu,enerjisi,yoksullukla mücadele vaadleri,’Neden başkan olmalıyım’ sorusuna verdiği cevapla göz doldurdu
Yıldırım şapkadan beklenen tavşanı çıkaramadı!
Küçükkaya tarafsız.”

SONUÇ:

İmamoğlu anketlere göre ‘Büyük Buluşma’ya önde gelmişti, öyle bitirdi.
Format seyirciye beklenen heyecanı vermedi.
Bu tartışma, İmamoğlu’nun da, Yıldırım’ın da önceden konsolide ettiği seçmeni etkilemez.
Küçükkaya tarafsızdı.
Son haftaya bu şekilde girilir.


Gazeteci Fatih Portakal, Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın katıldığı ortak yayını, "Seçmen İmamoğlu/Yıldirim ikilisinin tartışmasına bakıp oyunu değiştirmez. Erdoğan’ın istediği kırılma kanımca olmadı. Erdoğan’ın miting yapacağına da ihtimal vermiyorum" sözleriyle değerlendirdi.

Gazeteci Fatih Portakal, Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın katıldığı ortak yayın sürerken, sosyal medya hesabından"İlk 1 saatte tarafların söylediklerinden aklınızda ne kaldı? Yıldırım’da yok gibi, İmamoğlu’nda “kul hakkı” ifadesi." dedi.
Portakal yayının ardından ise "Seçmen İmamoğlu/Yıldirim ikilisinin tartışmasına bakıp oyunu değiştirmez. Erdoğan’ın istediği kırılma kanımca olmadı. Erdoğan’ın miting yapacağına da ihtimal vermiyorum." dedi.

Fatih Portakal, moderatör İsmail Küçükkaya'ya ilişkin ise, "İsmail Küçükkaya’nın işini iyi yaptiğını, kendi tarzı içinde kalıp taraflara adil sekilde davrandiğını düşünenlerdenim. Umarim gelecek secimlerde liderleri yine bu şekilde bir arada görebiliiriz." ifadelerini kullandı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Seksi Olmayı Seviyorum!
 • Çağla Şikel İtiraf Etti!
 • 8 ildeki 51 ova koruma altına alındı!
 • Nazlı Çelik'ten Türkiye'yi ağlatan konuşma!
 • IŞİD'in seks kölesi yaptığı kadın 3 yıl sonra köyüne döndü
 • Bakanlıklarda pek çok isim görevden alındı
 • Resmi gazete'de yayımlandı!
 • RTÜK'ten inanılmaz cezalar!
 • Darbe girişimi sırasında...
 • Hakimin çete ilişkisi hakkında Danıştay'dan flaş karar
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Haber Konseyi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 262 49 23 | Haber Sistemi: CM Bilişim