• BIST 1.191
  • Altın 487,026
  • Dolar 7,9427
  • Euro 9,4068
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 6 °C

Soma'daki maden faciasıyla ilgili iddianame mahkemede

Soma'daki maden faciasıyla ilgili iddianame mahkemede
AKHİSAR Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, geçen 13 Mayıs'ta Manisa'nın Soma İlçesi'nde meydana gelen ve 301 kişinin yaşamını yitirdiği maden ocağı faciasıyla ilgili iddianamenin hazırlanıp, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulduğunu, yargılamaya 15 gün

Başsavcı Bekir Şahiner, 3 sayfalık basın açıklamasında, 8'i tutuklu 45 şüpheli hakkında iddianame hazırlandığını belirtip, "Ayrıca, olayın yaşandığı maden ocağında dumandan etkilenen 161 mağdur müşteki ve ölen madencilerin birinci derece yakınlarından oluşan 214 müşteki var. soruşturma aşamasında ifadelerine başvurulan 425 kişinin de tanık listesinde ismi bulunuyor" dedi.

TRAFONUN ETRAFINDAKİ KÖMÜRLER KENDİLİĞİNDEN YANDI

Eldeki, delil, belge, incelemeler, yapılan keşif ve raporların değerlendirilmesi sonucunda maden ocağındaki facianın maden ocağında, U3 trafosu etrafında toplu olarak bırakılan kömürün, kontrolsüz bir şekilde, kendiliğinden yanması sonucu çıktığına iddianamede yer verildiğini belirten Şahiner, "Oluşan karbonmonoksit gazının temiz hava girişine ulaşması, temiz hava ile temas eden kendiliğinden yanan kömürün tam yanmaya dönüşmesi, bu yangının dört numaralı kömür nakil bantının bulunduğu yola sirayet etmiş, bu bölümdeki ve üç numaralı kömür nakil bandının bulunduğu yoldaki bant, ahşap tahkimat, PVC boruları, elektrik kablolarını tutuşturmuştur. Su ile soğutma çalışmaları sonucu açığa çıkan zehirleyici, boğucu gazlar, (Karbonmonoksit) olması ve bu gazlarında olay esnasında işçileri etkilemesi sonucu gerçekleşmiştir. İşçilerin karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu hayatını kaybettikleri, yaralı kurtarılan işçilerin de aynı nedenle zehirlendiklerini anlaşılmıştır" dedi.

OLASI KASTLA ÖLDÜRMEKLE 301 KEZ CEZALANDIRILMALARI İSTENDİ

Şüphelilerin kusurlu olup olmadığı, kusurlu iseler kusurun derecesi, kasıt, taksir veya bilinçli taksir olup olmadığı iddianamede değerlendirildiğini de ifade eden Şahiner, "Yargıtay içtihatlari doktrindeki hukuki görüşlerde incelenmiş, bunun sonucunda tutuklu olarak bulunan 8 şüpheli hakkında 'olası kastla öldürme' eyleminden maktül sayısınca 301 kez cezalandırılmaları talep edilmiş, 161 kez de ağırlaşmış yaralama eyleminden cezalandırılmalarına karar verilmesi talep edilmiştir" dedi.

İddianameye göre bu sanıklar hakkında 301 kez, 20- 25 yıl hapis cezası, ayrıca 'Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Yaralama' suçlamasıyla da 161 kez 3 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası istendi.

EN ÜST HADDEN CEZA TALEP EDİLDİ

Başsavcı Şahiner, tutuksuz olan diğer 8 sanık hakkında, eylemlerinin bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kimsenin yaralanmasına neden olma eylemi nedeniyle 5237 sayılı TCK'nın 85/2, 22/3. maddesi kapsamında cezalandırılmalarının talep edildiğini ifade etti. TCK'nın bu maddesine göre sanıkların 301 kez 2- 15 yıl hapis cezası talep edildi. Bu zanlıların cezalarının ayrıca 3'te 1 oranında artırılmasını istendi.

İddianamedeki 45 sanıktan geriye kalan diğer 29'unun ise taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma eylemi nedeniyle 5237 sayılı TCK'nın 85/2, 22/2. maddelerinden cezalandırılmalarına karar verilmesinin istendiğini dile getiren Şahiner, "Bilinçli taksirle, taksirle birden fazla kimsenin ölümüne ve birden fazla kimsenin yaralanmasına neden olmak eylemlerinden TCK'nın 61'inci maddesi gereği meydana gelen tehlikenin ve zararın ağırlığı gözetilerek şüphelilere en üst hadden ceza verilmesi iddianamede talep edilmiştir" dedi. TCK'nın ilgili maddesi bu sanıklar için de 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasını öngörüyor.

KAMU GÖREVLİLERİ HAKKINDA SORUŞTURMA

Soruşturma sırasında bilirkişi raporlarında haklarında kusur, suç duyurusu, ihbar ve şikayet bulunan kamu görevlileri hakkında, soruşturması 4483 sayılı yasa gereği izine bağlı olanlarla ilgili soruşturma yapılabilmesi için Soma Cumhuriyet Başsavcılığı'nca izin istendiğini, soruşturması izne bağlı olmayanlar hakkında ise bu başsavcılığın soruşturma başlattığını kaydeden Şahiner, "Soruşturma halen Soma Cumhuriyet Başsavcılığı'nda derdest olup, bu soruşturma işlemlerinin de tamamlanması sonrası Soma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gereğinin takdir ve ifası sağlanacaktır" diye konuştu.

Başsavcı Şahiner, iddianamenin Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'ne verildiğini 15 günlük süre içinde iddianamenin kabulü halinde, yargılama, kovuşturma aşaması başlayacağını belirtti. Şahiner, duruşmaların Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi Ek Duruşma Salonu'nda yapılacağını da kaydetti.


TUTUKLU OLAN 8 KİŞİ

Cezalandırılmaları istenen sanıklardan tutuklu olan ilk 8 kişi: Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan; maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Ertan Ersoy; Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, İşletme Müdürü Akın Çelik, emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik.

İKİNCİ SEKİZ KİŞİLİK GRUP 

Tutuksuz sanıklardan 'Bilinçli Taksirle Birden Fazla Kişinin Ölüme ve Yaralanmasına Neden Olma' suçundan cezalandırılmaları istenen diğer 8 sanık maden mühendisleri; Yalçın Erdoğan, Harun Güneş, Fuat Ünal Aydın, emniyet teknikerleri Ergün Yılmaz, Coşkun Derici, Necati Karadeniz ve Harun Yılmaz, Erdem Cambaz.

DİĞER 29 SANIK

Yine tutuksuz olan 'Taksirle Birden Fazla Kişinin Ölümüne ve Yaralanmasına Neden Olma' suçlamasıyla 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenen diğer 29 sanığın adları şöyle: Serkan Kocaman, Soner Günay, Ümit Şahin, Nazmicem Nesemioğulları, Hüseyin Alkan, Adem Ormanoğlu, Burhan Karabaş, Sertaç Büyükgüney, Nimetullah Uğurlu, Efkan Kurt, Mehmet Bayri, Sertan Günay, Batuhan Ünlüyol, Ozan Sezer, Erdoğan Cinoğlu, Halil Sarı, Serhat Dinç, Saltuk Alp Demir, Uğur Karabulut, Serdar Günay, Mehmet Uçgun, Ömer Değirmenci, Fahri Pançar, Olcay Erşin, Mehmet Avcı, Halil Burhan, Hüseyin Ergin, Hilmi Karakoç, Caner Uysal.
Haldun AKYÜZ - Barış GEZİCİ / AKHİSAR (Manisa), (DHA)

Etiketler: , ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Haber Konseyi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 262 49 23 | Haber Sistemi: CM Bilişim