• BIST 104.828
 • Altın 271,652
 • Dolar 5,7613
 • Euro 6,3365
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 2 °C

Kültür Konseyi

Fatma Keskin

HaberKonseyi'nde yeni bir kültür & sanat köşemiz var. Kültür Konseyi köşemizde, Fatma Keskin imzasıyla kültür & sanat haberleri; sinema, tiyatro, film festivalleri, konser takvimlerine yer vermeye başladık. Kültür sanat ajandanızı oluşturken mutlaka Kültür Konseyi köşemize bakın. 

 

7 Mayıs 2018 

 

Evora Tribute

Zorlu PSM

Kapı Açılış: 20.30
Cesária Évora Tribute: 21.00


 

2011 Aralık ayında vefat eden Cesária Évora, küçük bir Afrika adası olan Cape Verde müziğinde temel oluşturan bir rol oynadı. “Çıplak ayaklı diva” olarak tanınan Évora’nın hayatını kaybetmesiyle yürek parçalayıcı mornalar ve acı coladeralarıyla Cape Verde kültürünün mihenk taşı olmuş müziği yok olabilirdi. Ancak bu özel konserle Cesaria Evora’nın büyük hayranları olan Lura, Teofilo Chantre, Nancy Vieira, Lucibella ve Elida Almeida  Cesaria Evora orkestrası eşliğinde sanatçıyı Tribute konseri ile anacaklar.evora-tribute.jpg

********************
 

6 Mayıs 2018 

 

Sarah Blasko

Zorlu PSM

Kapı Açılış: 20.30
Sarah Blasko: 21.00

 

Avustralyalı şarkıcı, yapımcı ve söz yazarı Sarah Blasko, dinleyenleri kolayca yakalayan eşsiz parçalara imza atıyor. Zekice yaratılan basit melodiler, dürüst şarkı sözleri ve atmosferik bir müzik.. Müziği adeta zamanla demlenen sanatçı, bugüne kadar 7 stüdyo albümü yayınladı. İkinci albümü “What The Sea Wants, Sea Will Have” ile 2007 ARIA Müzik Ödülleri’nde En İyi Pop Albüm ödülünü alan Blasko, üçüncü albümü “As Day Follows Night” ile aynı ödüllerde En İyi Kadın Sanatçı ödülüne layık görüldü. Indie pop ve art pop gibi janrlarları birbirine karıştırarak harmanladığı albümleri, müzik eleştirmenleri tarafından da tam not alarak “pürüzsüz bir sesin mükemmel netlikteki müzikle buluşması” olarak tanımlandı. 

sarah-blasko.jpg

*********

 

100

Artı Sahne

Saat: 17.00

 

"100" Mayıs ayında İkincikat Sütüdyo'da..

Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık romanından esinlenerek yazılan “100”, Marquez’in “İnsanın yaşadığı değildir hayat, aslolan hatırladığı ve anlatmak için nasıl hatırladığıdır.” sözünden yola çıkarak beş karakterin içsel yolculuğuyla, seyircisinin aklını ruhunun derinliklerine indirerek kurcalar. Oyun ölümden sonra gidilen bir “boşluk”ta başlar. Buraya gelenler belirli bir süre içerisinde hayatlarından tek bir anı seçip sonsuzluğu bu tekrar eden anının içinde yaşama şansına! sahip olacaklardır. Ketu, Sophie, Alex ve Nia anılarını seçmeye çalışırken onlara rehberler eşlik ederler. Tüm karakterler kendi anılarını kendi hatırladıkları gibi tekrardan yaşarlar. Oyun boyunca karakterlerle birlikte seyirci de kendine o tek soruyu yöneltir: “Hangi anım daha değerli?” Gabriel Garcia Marquez’in Yüzyıllık Yalnızlık romanından esinlenerek yazılan “100”, Marquez’in “İnsanın yaşadığı değildir hayat, aslolan hatırladığı ve anlatmak için nasıl hatırladığıdır.” sözünden yola çıkarak beş karakterin içsel yolculuğuyla, seyircisinin aklını ruhunun derinliklerine indirerek kurcalar. Oyun ölümden sonra gidilen bir “boşluk”ta başlar. Buraya gelenler belirli bir süre içerisinde hayatlarından tek bir anı seçip sonsuzluğu bu tekrar eden anının içinde yaşama şansına! sahip olacaklardır. Ketu, Sophie, Alex ve Nia anılarını seçmeye çalışırken onlara rehberler eşlik ederler. Tüm karakterler kendi anılarını kendi hatırladıkları gibi tekrardan yaşarlar. Oyun boyunca karakterlerle birlikte seyirci de kendine o tek soruyu yöneltir: “Hangi anım daha değerli?” 

Künye:

Yazan: Neil Monaghan, Diene Petterle, Christopher Heimann

Oynayanlar: Atakan Pireci, Dilan Yılmaz, Mehmet Can Özkenar, Ecem İzer, Sinan Işık, Yahya Altun


100.jpg
 
 
 

 

 

 

5 Mayıs 2018 

Erkekler Futbol ve Dahası

Artı Sahne

Saat: 20.30

 

Engin Alkan'ın yönettiği Erkekler Futbol ve Dahası tiyatro oyunu, seyircisi ile buluşmaya hazırlanıyor.

"Erkek dünyasının kale direkleri arasına gizlenmiş sırları!
Bir erkekte aşk acısı kaç gün sürer?
Yılbaşı gecesi mecburen tanıştığınız komşunuz sizinle intihar etmek isterse...
Babasının gözünde uslu bir  çocuk olamayanların 30'undan sonra Şirinler'i görebilme yöntemleri...

Hepsi ve dahası bu oyunda!

''Erkekler Futbol ve Dahası''; kadınlar eşitlik ararken aslında erkeklerin  de 1-0 gelip başlamadığı hayatla maçımızı ve okulda, işte, kavgada, yatakta; girdiği her maçta skordan skora koşmak zorunda bırakılan erkekliğin türlü hallerini anlatıyor."

Yazan: Yunus Emre Gümüş
Yönetmen: Engin Alkan
Oyuncular: Cem Davran, Celil Nalçakan. Onur Özaydin 


erkekler-futbol-ve-dahasi-770x472.jpg
 
***********

Pentagram

DasDas

Saat: 20.30

Türk heavy metal müziğin efsane grubu Pentagram, Mekanik ve Frozen Cloud’un alt grup olarak sahnede olacağı, festival tadında geçecek bir programla 5 Mayıs'ta DasDas’ta!

"Geçtiğimiz sene 30. yaşını kutlayan Pentagram, 1970'lerin Progressive Rock ve 1980'lerin Heavy Metal akımlarından esinlenerek yola çıksa da, zaman içinde Anadolu ve Mezopotamya müziklerinin de güçlü şekilde hissedildiği üslubunu oluşturdu.

Pentagram, Sonisphere, Wacken ve Rock'n Coke gibi uluslararası festivallere katıldı ve Judas Priest, Whitesnake, Accept, Manowar, Metallica, Slayer, Megadeth, Anthrax, Queensryche, Guns N’ Roses, Alice in Chains ve Rammstein gibi dünyaca ünlü gruplarla birlikte sahne alma imkanı buldu. Pentagram’a sahnede Murat İlkan, Ogün Sanlısoy ve Demir Demirkan da eşlik edecek."


pentagram.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31 MART 2018

 

Bir Delinin Hatıra Defteri

Caddebostan Kültür Merkezi

Saat: 20.30

 

Ülkemizde oynanan ilk tek kişilik oyun olan Bir Delinin Hatıra Defteri'ni Genco Erkal 50 yıl sonra yeniden yorumluyor.

Nikolay Gogol'un en sevilen öykülerinden olan bir Delinin Hatıra Defteri 1965 yılında sahneye uyarlanmış ve ülkemizde ilk tek kişilik oyun olarak Genco Erkal tarafından Ankara Sanat Tiyatrosu'nda oynanmıştı. Yıllar boyunca sanatçı aynı eseri üç kez, üç değişik yorumla sahneledi. Şimdiki yapım oyunun 50. yıl kutlaması olarak gündeme geliyor. Gogol'un toplumsal kara mizah başyapıtı bir kez daha güldürürken içimizi acıtacak.

Yazan: Nikolay Gogol
Uyarlayan-Yöneten-Oynayan: Genco Erkal

 


bir-delinin-hatira-defteri-001.jpg

*************

Frankenstein

Zorlu PSM Drama Sahnesi

Saat: 20.30

 

Geçen sezona damga vuran, SAKM Birim Sahne bünyesinde "20. Yıl Oyunu" olarak sahnelenenen "Frankenstein", yeni sezonda da sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.

Mary Shelley'in romanından Nick Dear tarafından uyarlanan dünya sinemasının kült filmleri arasında gösterilen Frankenstein Şakir Gürzumar yönetimininde  Çolpan İlhan - Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından sahneleniyor. Londra National Theatre'da 5 sezondur kapalı gişe olarak sahnelendikten sonra Türkiye'de ilk kez seyirci ile buluşan oyun yeni sezonu açıyor.

Başrollerini Cansel Elçin, Kerem Alışık ve Deniz Uğur'un paylaştığı, Yılmaz Gruda ve Engin Gürman gibi usta oyuncularında rol aldığı Frankenstein görselliği, prodüksiyonu ve oyuncu kadrosu ile yeni sezonda da adından söz ettirmeye devam edecek. 


Yöneten: Şakir Gürzumar
Oyuncular: Cansel Elçin, Deniz Uğur, Yılmaz Gruda, Engin Gürmen, Merve Erdoğan, Batuhan Pamukçu, Ömür Kayakırılmaz, Burcu Görek, Ozan Akif Serman, Nalan Deliormanlı, Şahin Adıgüzel, Feride Ceyda Elkaya, Ali Keçeli ve Kerem Alışık


frankenstein.jpg

********

Oyun Karıştı

Tatavla Sahne

Saat: 20.30

 

Eraslan Sağlam’ın yönettiği iki perdelik komedi oyunu Oyun Karıştı, Tatavla Sahnesi'nde sizlerle...

Oyun Karıştı yani orjinal adıyla Moon Over Buffalo, görkemli tiyatro geçmişlerinin ardından yıldızları sönen ve bir türlü Hollywood’da istedikleri başarıyı yakalayamayan ama yine de tiyatrodan vazgeçmeyen karı-koca Charlotte ve George Hay’in kumpanyasında yaşanan olayları anlatıyor. 

Steven Spielberg’in yeni çekeceği film için görüşmelere giden ancak rolleri Anthony Hopkins ve Susan Sarandon’a kaptıran Hay çifti turnede oldukları sırada Spielberg’den gelen süpriz bir telefonla yeni bir heyecana kapılarlar çünkü Spielberg, Cyrano de Bergerac ve Özel Yaşamlar oyunlarındaki performansları ile göz dolduran bu iki oyuncuyu sahnede izlemeye gelecektir. Ancak onlarda heyecan yaratan bu fırsatı yakalamaları için kendi içlerindeki karmaşayı çözmeleri gerekmektedir.

Oyunculardan Liz, George’dan hamile kalmış, Charlotte avukatı Richard Maynard ile gitmeye, çiftin oyuncu kızları RozalindRozalind  tiyatroyu bırakıp bir yerel televizyon kanalında hava durumu sunucusu Howard ile evlenmeye karar vermiş, oyuncu Webster kumpanyayı terk etmek üzeredir  ve George ortadan kaybolmuştur. Rozalinda’ya aşık tiyatronun müdürü Paul, hem tiyatroyu toparlayıp temsili oynatmak için elinden geleni yapmaya  hem de Rozalind’i geri kazanmaya çalışmaktadır. Kulakları ağır işiten kayınvalide Ethel karışan ortamı bilmeden daha bir karıştıracak, kendisine Brütüs rolü önerildiğini iddia eden bir oyuncunun da çıkmasıyla karışıklığın dozu daha da artacaktır. 

Yazan :  Ken Ludwig
Çeviren :  Filiz Ofluoğlu
Yöneten : Eraslan Sağlam
Oyuncular: Halil Zal, Murat Yılmaz, Eraslan Sağlam, Sadık Seven, Ürüncan Keskin, Burak Çağlar / Murat Avni Yürekli, Deniz Özçelik, Atahan İ. Keskin, Tuba Z. Sağlam, Aydan Akboğa, Ercan Ertan, Utku Çetin, Gözde Yıldız


oyunkaristi.png
*********
 

30 MART 2018

 

Feridun Düzağaç

Hayal kahvesi Atakent

Saat: 22.00

 

Feridun Düzağaç, 30 Mart'ta  Hayal Kahvesi Atakent sahnesinde sizlerle...


feridun-duzagac.jpg
************
 

29 MART 2018

 

Piyano Günü : Chassol

Salon İKSV

Saat: 21.30

 

Parisli piyanist, besteci Chassol,Salon İKSV'de sizlerle...

"4 yaşında Paris’te konservatuvara başladı. Burada 16 yıl eğitim gördükten sonra Berklee için ABD’ye taşındı, 2002’de mezun oldu.

Steve Reich ve Hermeto Pascoal dinleyip kendine tüyolar topladı. Birçok TV programı ve sinema filmi için besteler yaptı. 2011’de solo müzik kariyerine adım attı. Ardından bir Hindistan ziyareti gerçekleştirdi, bu seyahatin ona verdiği büyük ilham ‘Indiamore’ adlı bir albüme dönüştü. Ayrıca Phoenix ve Sébastien Tellier gibi birçok önemli Fransız müzisyenle çalıştı, onlarla turnelere çıktı. 2014’te Gilles Peterson’ın küratörlüğünü üstlendiği, Southbank Centre’da gerçekleşen Meltdown Festival’da sahne aldı. Git gide artan popülaritesiyle dikkatleri üzerine iyice çekmeye başladı, bunun neticesinde 2016’da Abbey Road’da Frank Ocean’ın ikinci albüm kayıtlarında büyük rol oynadı. 

Piyano Günü’ne yaraşır, modern piyano müziğine yakışır, enerjik bir kutlama."


chassol.jpg
 

28 MART 2018

 

Başlat

Cinemaximum City’s

Saat: 21.30

 

Steven Spielberg'in son filmi Başlat: Ready Player One İKSV Galaları’nda...

Steven Spielberg’in yönettiği en yeni film, sanal bir oyun evreninde geçen ve görsel efektleriyle büyüleyen, 3D bilimkurgu macera Başlat: Ready Player One, İKSV Galaları’nda gösterilecek. 2045 yılında, küresel ısınma, kirlilik ve aşırı nüfus yüzünden dünya karmaşanın esiridir. İnsanlar gerçek dünyanın sıkıntılarından kaçmak için OASIS adlı dijital bir oyun aracılığıyla sanal bir evrende zaman geçirmektedir. Ailesini küçük yaşta kaybeden genç Wade Watts, oyunun milyarder kurucusunun sakladığı hazineyi bulmak için çabalarken, karşısına çok güçlü ve kötü amaçlı bir şirketin kadrolu oyuncuları çıkar. Bir süre sonra her şey bir oyun olmaktan çıkıp acımasız bir rekabete dönüşür. 

Ernest Cline’ın çoksatar romanından uyarlanan Başlat: Ready Player One Lara Croft’tan Yüzüklerin Efendisi’ne Freddy Krueger’dan Speed Racer’a birçok popüler kültür evrenine göndermeler içeriyor. Heyecanı ve aksiyonu bir an bile düşmeyen, görsel efektleri göz kamaştıran Başlat: Ready Player One’ın oyuncu kadrosunda Olivia Cooke, Tye Sheridan, Ben Mendelsohn, Simon Pegg, T.J. Miller yer alıyor.


Başlat: Ready Player One Türkiye’de 30 Mart 2018’de gösterime girecek.


baslat.jpg
*************

Killology

Craft

Saat: 20.30

 

İbrahim Çiçek'in yönettiği Killology tiyatro oyunu,izleyicisiyle buluşuyor.


Killology öldürmek üzerine bir oyun.

“Aslında karanlık diye bir şey yok. Hepsi aydınlık. Her yerde yıldızlar var, her tarafta, gökyüzünün her bir noktasında. Neden karanlık görünüyorlar biliyor musun, çünkü yıldızlar çok uzaktalar, ışık da zamansızlıktan henüz bizi bulamadı. Ama bulacak ve bir gün gökyüzü hep aydınlık olacak, baktığın her yer ışık olacak.”

"Killology Maisie, Davey, Alan ve Paul’un hikayesi.

Baba ve oğul olmaya çalışanların hikayesi.

Veda ederken bile iz bırakmaya çalışan, bencil, sert, acımasız insanların hikayesi.

Bu oyun bize boyun kavisimizin ne işe yaradığını, hayatta sevginin önemini ve baba-oğul olmayı anlatıyor ve maalesef yıldızların ne kadar ulaşılmaz olduğunu!"

Yazan: Gary Owen
Yöneten: İbrahim Çiçek
Çeviren: Hira Tekindor
Oynayanlar: Güven Murat Akpınar, Ozan Dolunay, Serkan Altunorak


killology.jpg

**********

 

Şen Makas

Kozyatağı Kültür Merkezi

Saat: 20.30

 

Şen Makas Oyunu Nedim Saban yönetiminde Şimdi Türkiye’de! Guiness Rekorlar Kitabı’na geçen “Şen Makas” tiyatro oyunu severlerle buluşuyor.

Tiyatrokare, 18 Şubat tarihinden itibaren Türk Tiyatrosu’nda henüz eşine rastlanmayan bir interaktif komediyi sahnelemeye hazırlanıyor. Şen Makas'ta seyirciler bir kuaför salonundaki olayın tüm ayrıntılarına tanıklık ederek, hem oyuna katılıyorlar, hem katıla katıla gülüyorlar. Kuaför salonuna sızan katili oyunculara soru sorarak belirleyen seyircinin oy oranına göre oyunun sonu değişiyor. Her gece farklı oyun oynanıyor..

Yazan: Paul Pörtner 
Uyarlayan: Özgür Yetkinoğlu
Yöneten: Nedim Saban

sen-makas.jpg

***************

 

Fazıl Say

TİM SHOW Center

Saat: 21.00

 

Fazıl Say “Nâzım” konseri ile TİM Show Center'da!

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say'ın Nâzım Hikmet şiirlerini bestelediği ve Genco Erkal'ın anlatıcı olduğu “Nâzım”, sahne eseri olarak Kültür ve Sanatın Merkezi TİM Show Center’da izleyici ile buluşacak. 28 Mart 2018, Çarşamba akşamı saat 21:00'de gerçekleşecek konserde Say’a, usta tiyatrocu Genco Erkal ve güçlü yorumuyla solist Serenad Bağcan eşlik edecek. 

Daha önce koro ve orkestranın da yer aldığı oratoryo olarak izleyici ile buluşan “Nâzım”, bu kez oratoryodan farklı olarak, sahne eseri formunda Fazıl Say’ın eşsiz piyanosuyla izleyenlere unutulmaz bir gece yaşatacak.  

“Nâzım”, müzikal başarısının yanı sıra; teatral anlamda da izleyiciyi içine çekerek, şiirle müziğin görkemli bileşimini yansıtıyor.

Eser; kimi yerde usulca duyurulan lirik bir havayı, kimi yerde yüksek ses gürlüğüyle haykıran bir tok sözlülüğü içeriyor. Müzik, hem şiirlerin yoğun anlatım gücünü vurgulamayı üstlenmiş, hem de başlı başına duygusal yükselişi temsil ediyor.


fazil_say.jpg
 
***********

18 MART 2018

Bolşoy Balesi

Zorlu PSM

Saat: 16.00

 

Bolşoy Balesi Gösterimleri: Giselle, Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde...

Bolşoy Balesi Gösterimleri, klasik eserlerin günümüzün en iyi koreografları tarafından, dünya çapında dansçılarla sinema için yeniden yorumlandığı versiyonlarını sanatseverler ile buluşturuyor. Alexei Ratmansky’nin üç eseri Korsan, Romeo ve Juliet ve Paris’in Alevleri; John Neumeier’den Kamelyalı Kadın ve Jean-Christophe Maillot’dan nefes kesen Hırçın Kız’ın yanısıra iki zamansız klasik de Zorlu PSM’den yayınlanacak: Giselle ve Fındıkkıran. 

Giselle, sevdiği Albrecht'in başka bir kadına vaat edildiğini öğrendiğinde, sevgilisinin kollarında kırık bir kalpten ölür. Albrect yas tutarken, Giselle, sadakatsiz erkeklerleri ölümüne dans etmeyi amaçlayan intikam ruhu Wili olarak hayata döner...

Baş balerin Svetlana Zakharova, Bolşoy’da 150 yıldan uzun süredir izleyicileri büyülemeye devam eden, bu muhteşem balede, Sergei Polunin ile sahne alıyor.  


bolsoy.png
 
**********
 

Erkekler Futbol ve Dahası

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi

Saat: 19.00

 

Engin Alkan'ın yönettiği Erkekler Futbol ve Dahası tiyatro oyunu, seyircisi ile buluşmaya hazırlanıyor.

"Erkek dünyasının kale direkleri arasına gizlenmiş sırları!
Bir erkekte aşk acısı kaç gün sürer?
Yılbaşı gecesi mecburen tanıştığınız komşunuz sizinle intihar etmek isterse...
Babasının gözünde uslu bir  çocuk olamayanların 30'undan sonra Şirinler'i görebilme yöntemleri...

Hepsi ve dahası bu oyunda!

''Erkekler Futbol ve Dahası'', kadınlar eşitlik ararken aslında erkeklerin de 1-0 gelip başlamadığı hayatla maçımızı ve okulda, işte, kavgada, yatakta; girdiği her maçta skordan skora koşmak zorunda bırakılan erkekliğin türlü hallerini anlatıyor."

Oyuncular: Cem Davran, Celil Nalçakan. Onur Özaydin 


erkekler-futbol-ve-dahasi.jpg

 

17 MART 2018

Joseph K.

DasDas

Saat: 20:30

 

Kafka’nın “Dava”sı, yeniden görülmek üzere modern hayatın labirentlerine geri dönüyor.

Joseph K, otuzuncu yaş gününü eve sipariş ettiği pizzayla kutlamak üzereyken, pizzasını getiren iki adam ona tutuklu olduğu bilgisini verirler. Joseph K’nın suçunun ne olduğuna dair hiçbir bilgisi yoktur ama kendini temize çıkarmak zorundadır. Joseph, tehdit altında olan özgürlüğüne yeniden kavuşmaya çalışırken görünmez ve mantıksız bir adalet sistemiyle savaşa girer.

İngiliz yazar Tom Basden’ın kara mizah yüklü uyarlamasında, Joseph K. Franz Kafka’nın yüz yılı devirmesine rağmen zaman aşımına uğramayan Dava’sının yeniden görülmesi için modern dünyanın labirentlerine bırakılıyor. 

Yazan: Tom Basden
Oyuncular: Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber, Özgün Aydın

 


joseph-k.-(1).jpg

************

Kadınlar Erkekler İlişkiler ve Çelişkiler

Oda Tiyatrosu

Saat: 20.30

 

Kaan Erkam'ın yazıp oynadığı aşkla dalga geçen "Kadınlar Erkekler İlişkiler ve Çelişkiler", Oda Tiyatrosu'nda sahneleniyor.

Özellikle kadınlar şaşkın…
Çünkü zırhları kırılıyor!

Düğünde göbek atan adamdan burcunun ne kadar tehlikeli olduğunu bilen kadına ve eşini aldatan adama kadar... Şimdiye kadar başınıza gelenler bir tokat gibi yüzünüze çarparken sizi kahkahaya boğacak. Bu oyun 20 yıl öncesinde ve 20 yıl sonrasında, aşkla ilgili değişmeyen açmazlarla dalga geçen bir oyun. Daha fazla şaşırmak ve gülmek için kendinize bir şans verin!


kadinlar-erkekler-iliskiler-ve-celiskiler-770x470.jpg
***********

Kral

Koztayağı Kültür Merkezi

Saat: 20.30

 

Serkan Üstüner'in yönettiği Kral tiyatro oyunu,izleyicisiyle buluşuyor.

Tiyatro Martı , absürd tiyatronun en güzel örneklerinden Eugene Ionesco nun "Kral Ölüyor" adlı komedisini yeni bir dramaturji ve metin çalışmasıyla "Kral" adıyla sahneliyor.Bu oyun ebediyen yaşamak isteyen Kralın iktidar  tutkusuyla alay ederken öte yandan insanın ölüm karşısında çaresizliğini, ölmemek için direnişini komik ve eleştirel bir şekilde sunuyor.

Yönetmen: Serkan Üstüner

Oyuncular: Erdal ÖzyağcılarGüzin Özyağcılar, Nihan Büyükağaç, Barış Kiralıoğlu, Gözde Çetiner, Ferdi Alver, Burak Tanay

kral.jpg

*****

Duman

Beyrut Performance

Saat: 21.30

 

Türkiye’nin en iyi canlı performans grubu Duman, 17 Mart'ta Beyrut Performance sahnesinde...

Eğlenceli ve coşkulu sahne performanslarıyla tanınan ve 2000'lerin başından bu yana gençlerin sevgilisi haline gelen Duman, şehrine geliyor.

Son albümü Darmaduman ile hayranlarına yeniden merhaba diyen başarılı grup, hayranları ile buluşmaya hazırlanıyor.


duman-(1).jpg
 

 

16 MART 2018

3 Dahi

Tiyatro Ak’la Kara

Saat: 20:30

 

Dahilik ve delilik arasındaki ince çizgide kahkahalarınıza engel olamayacağınız "3 Dahi" izleyicisiyle buluşuyor.

Dahilik ve delilik arasındaki ince çizgide kahkahalarınıza engel olamayacaksınız. Arsız Davet ve Üç Nokta’nın ardından, Kerem Kobanbay’ın üçüncü vodvili Üç Dahi yine Murat Sarı rejisiyle Tiyatro Ak’la Kara’da seyircisiyle buluşuyor.

Paranoid şizofren bir müzisyen, obsesif kompulsif bozukluğu olan bir bilim adamı ve otizm spektrum bozukluğu olan bir medyum…

Bu üç dahi kapalı tutuldukları klinikte gizli bir deney üzerinde çalışmaktadır. Kliniğe yeni atanan başhekim onları anlamaya çalışmakta, baş hemşire, kat hemşiresi ve hastabakıcı ise bir işler çevirmektedir. Kimsenin kimseye güvenmediği bu klinikte, işler git gide sarpa sarar ve içinden çıkılmaz bir hal alır.

Yazan: Kerem Kobanbay
Yöneten: Murat Sarı
Oynayanlar: Levent Ünsal, Buket Dereoğlu, Aydoğan Temel, Bedia Ener, Kerem Kobanbay, Adem Türker, Aslı Kobanbay, Seda Gün, Taylan Atlıhan ve sesiyle Nur Subaşı.3-dahi.jpg

*********

Akşam Yemeği

Çevre Tiyatrosu

Saat: 20:30

 

Volkan M. Sarıöz'ün yönettiği Akşam Yemeği tiyatro oyunu, izleyicisiyle buluşuyor.

15 yaşındaki oğlunuz ile kuzeni, evsiz bir kadının vahşice ölümüne sebep olursa hayatınıza nasıl devam edersiniz? Oğlunuzu, ailenizi ve sahip olduklarınızı koruma pahasına her şeyi örtmeye mi çalışır yoksa onu ele mi verirsiniz? Herman Koch’un aynı adlı romanından uyarlanan oyun, seyirciyi şık bir restoranda, akşam yemeğine davet ediyor. Masada iki evli çift ve devasa bir sır var. Mönüde ise leziz yemekler, şarabın yanı sıra orta sınıfın ikiyüzlü ahlak anlayışı ve konforunu kaybetme korkusu... Akşam Yemeği, Volkan Sarıöz’ün yönetiminde ironik, gerilimli ve sahici bir yüzleşme oyunu.

 

Yöneten: Volkan M. Sarıöz
Oynayanlar: Serkan Keskin, Sarp Aydınoğlu, Sezin Bozacı, Mustafa Kırantepe, Şebnem Hassanisoughi


aksam-yemegi.jpg

**********

Cadının Bohçası

Sahne Çolpan İlhan

Saat: 20:30

 

Zeynep Esmeray'ın yazıp oynadığı Cadının Bohçası tiyatro oyunu, Sahne Çolpan İlhan'da izleyicisiyle buluşuyor.

Bir travestinin ezberinizi bozmasına izin verecek kadar cesur musunuz?

Kadınlık, erkeklik, transessüksel yasam, dogu’dan İstanbul’a bir yolculuk hikayesi, kadınlar, erkekler, "lobunyalar", sokaklar, barlar, politikler, a-politikler bir de anti-politikler, cinselliğin arka sokakları, erkeklerin kadınlara göstermedikleri yüzleri, kadınların aynada fark etmedikleri ölçüleri, kadınların erkeklerden, erkeklerin kadınlardan sakladıkları, cadının bohçası "çok kisilik" gösteri.

Yazan ve Oynayan: Zeynep Esmeray
Reji: Ayca Damgacı


cadinin-bohcasi.jpg
************

St. Petersburg Bale Tiyatrosu

TİM Show Center

Saat: 21.00

 

TİM Show Center’da Bale Festivali! Dünyaca Ünlü Bale Topluluğu Saint Petersburg Ballet Theatre (SPBT),16-18 Mart tarihlerinde yeniden TİM Show Center’da…

Dünyaca ünlü bale topluluğu Saint Petersburg Ballet Theatre (SPBT), yeniden İstanbul’a geliyor.  Kuğu Gölü ve Uyuyan Güzel gösterileri ile yeniden 16-18 Mart tarihlerinde Kültür ve Sanatın Merkezi TİM Show Center’da sanatseverlerle buluşacak.

Bale severlerin büyük bir ilgiyle karşıladığı ve övgüler yağdırdığı, dünyadaki en önemli klasik bale topluluklarından biri olan Saint Petersburg Bale Topluluğu (SPBT) Kuğu Gölü ve Uyuyan Güzel ile 16-18 Mart tarihleri arasında TİM Sahnesi’nde izleyicileri büyülemeye hazırlanıyor. 1994 yılında Konstantin Tachkin tarafından kurulan Saint Petersburg Bale Topluluğu, 6 kıtada, yılda 200’den fazla gösteriye imza attı. Londra’daki ünlü Coliseum ve Royal Albert Hall, Paris’teki Champs - Elysées Théatre, Tokyo'daki Bunkamura Hall, Taipei ve Pekin’deki Ulusal Tiyatrolar gibi dünyanın en prestijli salonlarında gösteri yaparak dünya basınının ilgi odağı haline gelen topluluk İstanbul’da da TİM Show Center’da bale severlerin karşısına çıkacak. st.petersburg.jpg

************

 

The Turbans

Salon IKSV

Saat: 22.00

 

Uluslararası müzik maceraperestleri The Turbans sevenleriyle Salon İKSV'de buluşuyor.

Türkiye, Bulgaristan, İsrail, İran, İspanya, Yunanistan ve İngiltere’den müzisyenlerden oluşuyor, izleyicisini Doğu Akdeniz’in alemci ruhuyla hareketlendiriyor. 

Levanten ve Balkan kültürel mirası ve antik melodilerden beslenip 21. yüzyıl için özgün müzik üretiyor. Yoğun turne programları ve katıldıkları festivallerle Hong Kong’dan Hindistan’a gezmedik kıta bırakmayan ve hatrı sayılır bir kitle edinen grup, izleyicisini sahnede yarattığı karnaval ortamına davet ediyor. Efsanelerin prodüktörü Jerry Boys ile kaydettiği ve bir Indiegogo kampanyası yardımıyla tamamladıkları, Six Degrees Records üzerinden 23 Mart’ta yayımlanacak ilk albümünden şarkılarla ilk defa Salon’da.

Salon’un tam ortasında bir karnaval yaşayacaksınız.


the-turbans-salon.png
 

 

10 MART 2018

 

Baldan Karanlık

Toy İstanbul

Saat: 20.30

 

Baldan Karanlık oyunu Toy İstanbul'da!


Karanlık eski karanlık mı, yeni mi yoksa bu karanlık?  Karanlıktan gelen ordan buraya, burdan oraya mı sever hep? Sevmek burdan oraya, ordan buraya mıdır hep?

Baldan Karanlık, gözlerini gözlerine bağlayanların hikayesini anlatıyor. Ah gözleri diyenlerin iç çekişlerini kayıp ormanlara sayıklıyor.

Ahları devirirken, kışları yaza döndürüyor gücü güçsüz kalmış dallarıyla.

Ballı ağaç... Ahh ballı ağaç... Geri gelecek! Biliyorum...

Buramı da sever misin?

 

Yazan-Yöneten: Kemal Hamamcıoğlu
Oynayan: Metin Akdülger


 


baldan-karanlik.jpg

***********

Harikulade Bir Çiftin Badireli Ev Yaşamı

İkincikat

Saat: 20.30

 

Harikulade Bir Çiftin Badireli Ev Yaşamı, ikincikat'ta sahnelenecek.

Harikulade Bir Çiftin Badireli Ev Yaşamı Reloaded, duvarların sürekli hareket ettiği soyut bir ev içinde yaşayan bir erkekle bir kadının ilişkisini ve bu ilişkinin geçirdiği evreleri konu alıyor. Alışık olduğumuz anlamda hikaye akışı olmayan, sözün ortadan kalkmasıyla imgenin katmanlı diline yaslanan clownesk, bürlesk, şiirsel sözsüz bir oyun.


Sahne Metni Yazımı: Mine Çerçi, Güray Dinçol, Sena Taşkapılıoğlu
Oyuncular: Güray Dinçol, Sena Taşkapılıoğlu


harikulade-bir-ciftin-badireli-ev-yasami.jpg
***********

Nihat Sırdar- Bütün kazlar Toplandık

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi

Saat: 20.30

 

Nihat Sırdar, "Bütün Kazlar Toplandık" adlı stand-up gösterisiyle 10 Mart'ta Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde...

Nihat Sırdar'ın gündemdeki olayları ve Türk halkının davranışlarını tiye aldığı 2 saatlik keyifli bir gösteri...

Gösterilerinde; geçmişin meddahlık geleneğinin penceresinden günümüz Türkiye'sine bakan Nihat Sırdar, daha önce "İyi Uykular Türkiye" ve "Sivrisinek Dedin De Aklıma Geldi" adlı oyunları sahneledi. Özel radyoculuğun başladığından bu yana radyoculuk yapan Nihat Sırdar, defalarca "En İyi Radyocu" ve "En İyi Radyo Programları" dalında ödüller aldı. Show Radyo'da programlarına devam eden Nihat Sırdar, önemli pek çok kampanyaya da imza attı.


nihat-sirdar.jpg
**********
 
 

9 MART 2018

 

Angina Pektonis

Küçük Salon

Saat: 20.30

 

Emre Tandoğan'ın yönettiği Angina Pektoris oyunu izleyicisiyle buluşuyor.

- Ne?
- Farkında mısın?
- Ne? Yoo… Hiçbir şeyin farkında değilim. Ben sadece hatırlamaya çalışıyorum. Zihnim yok gibi. Sadece şeyi hatırlıyorum. Bir yerden geliyordum ve başka bir yere gitmem gerekiyordu. Ya da onun gibi bir şey.
- İşte, tamam.

“Yazar'ın yazamaması, yazmasından meşhur. Ya varlıkla yokluk arasında durmadan sendeleyen kahramanları? Tuhaf karakterler, karar verilememiş türler, değişken konular, bozulan biçimler… Angina Pektoris, kaygan zeminin çarpıntılı, alaycı, birazcık da hüzünlü eğlencesi."

Yazan: Çağıl Tekten 
Yöneten: Emre Tandoğan 
Oyuncular: Çağıl Tekten - Atakan Yılmaz


angina-pektoris.jpg
**********

Ölümcül Çocuk Yaraları

Toy İstanbul

Saat: 20.30

 

Ölümcül Çocuk Parkı Yaraları, Toy İstanbul'da sizlerle buluşuyor.


“Orada çatıda sıkışmış kazığa çakılmışım, etrafımda bir sürü melek var, bir sen yoksun."

Kayleen ve Doug'ın sekiz yaşındalarken okul revirinde karşılamaları, büyük bir aşka ve kronik bir yaralanmaya dönüşür. Aşk yaraları sarabilir mi? Ya aşkın kendisini yaralamışsak? İyileşmek mümkün mü?

Birçok ödülü ve Pulitzer adaylığı bulunan oyun yazarı Rajiv Joseph aşk ve bağlılıkla ilgili en derin yaralarımızla yüzleşmemize davet ediyor. “Ölümcül Çocuk Parkı Yaraları” Sevmek, sevilmek, büyümek, yaralanmak ve yaraları sarmakla ilgili tüm mahremiyetimize ışık tutan, aşkı kendimizde yeniden keşfetmemiz için cesaretlendiren, kışkırtıcı, yalnız ve hüzünlü çağdaş bir aşk masalı.”

Yazan: Rajiv Joseph
Yöneten: Barış Gönenen
Oyuncular: Merve Bulut, Ümit Yaşar Bekar


olumcul-cocuk-parki-yaralari.jpg

*************

Ferry Corsten

Roxy

Saat: 20.30

 

Elektronik dans müziğinin duayen ismi Ferry Corsten 13 yıl aradan sonra Future Forward organizasyonu ve Burn Energy Drink sponsorluğu ile Istanbul’da.

Ferry Corsten'a Mixmag tarafından, ''Tartışmasız trance müziğin en heyecan verici isimlerinden biri'' olarak nitelendirilen İngiliz ikili Solis & Sean Truby eşlik edecek.

Ferry Corsten ile daha önce birçok kez aynı sahneyi paylaşan ikili, Blueprint turu kapsamında ilk kez İstanbul’da performans gösterecekler.

Future Forward Music’in yarattığı etkinlik serisi Future Momentum’un Aly&Fila’dan sonraki ikinci konuğu olacak olan Ferry Corsten, son albümü ‘’Blueprint’’ turu kapsamında müzikal ve görsel bir şölene imza atmaya hazırlanıyor. Corsten, 13 yıl aradan sonra Türkiye’li hayranları ile 9 Mart’ta buluşacak.

 
 

8 MART 2018

20.Yüzyılın Kıyısında

Lütfi Kırdar Anadolu Auditorium
Saat:20.00

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası 2017–2018 Sezonu'nda da sizlerle...


20. yüzyılın gün doğumunda üç büyük besteci, Richard Strauss, Gustav Mahler ve Claude Debussy’nin yapıtları bu konserde sizleri müzikte açılan yepyeni bir sayfanın, geç romantizm ile modernizmin kıyılarına taşıyacak. Borusan Quartet üyeleri Çağ Erçağ ve Efdal Altun'un solistliği ile BİFO, klasik müziğin en gizemli ve güçlü tasvirlerini doğuran bu dönemin öyküsünü okuyacak.
Sascha Goetzel Şef
Çağ Erçağ Viyolonsel
Efdal Altun Viyola

 

20.yuzyilin-kiyisinda.jpg

**********

Lali Puna

Zorlu PSM Studio

20:30 – Kapı Açılış 
21:00 - Kim Ki O
22:15 - Lali Puna


 

Electropop’un göz bebeği Lali Puna, 8 Mart’ta Zorlu PSM Studio’da!

Kore doğumlu Alman solist Valerie Trebeljahr, önceden dahil olduğu müzik grubunun dağılması üzerine kendi müziğinin arayışına girerek Lali Puna projesine başladı. Markus Acher (the Notwist), Florian Zimmer, Christian Heiss, ve Christoph Brandner’ın da dahil olmasıyla kısa zamanda bir grup haline gelen Lali Puna, 1999 yılında çıkardıkları “Tricoder” ile rafine bir elektronik müzikle pop müziğin canlılığını harmanladı.

2010 yılına kadar dansı müziğinden indie rock’a kadar geniş bir yelpazede kendilerini arayan grup, “Our Inventions” albümü ile elektro-pop türüne geri dönüş yaparak büyük beğeni topladı. Dünya turnleri sayesinde hayran sayılarını her geçen gün arttıran Lali Puna, kurulduğu günden beri duygulara hitap eden bir elektronik pop müziği icra ederek, öne çıkmayı başardı.

Saf elektropop ritimleriyle Trebeljahr’ın yumuşak vokalini bir araya getiren son albümleri “Two Windows” ve zengin elektropop repertuvarlarıyla Lali Puna, 8 Mart’ta Studio’ya konuk oluyor.


lali-puna.jpg

****************

Cimri

Çevre Tiyatrosu

Saat: 20.30

 

Semaver Kumpanya, Fransız komedi yazarı Moliere'in ünlü eseri "Cimri'yi , Çevre Tiyatrosu'nda sahneliyor.

"Dünyadaki insanların en az insan olanı; yeryüzündeki canlıların en katı yüreklisi, pintilerin en pintisidir. Onun sevmesinden kuru, onun okşamasından kısır bir şey olamaz. Vermek öylesine zoruna gider ki, selam bile vermez kimseye, onu bile alır; yalnız alır."

Böyle betimliyor onu tanıyanlar Cimri'yi... Kimdir bu Cimri? Gerçekten de dedikleri kadar acımasız, katı yürekli, pinti ve kötü müdür? İnsan doğuştan mı böyle olur? Sadece yazılmış bir karakter midir Cimri? Etrafımızda var mıdır böyleleri? Nasıl bir şey olurdu böylesi bir insanla yaşamak?

17. yüzyılda yaşamış Fransız komedya yazarı Moliere'in ünlü eseri Cimri'de belli bir zümreye bakmakla bir genelleştirmeye bakmak arasındaki pencereden birçok insanın ve ailelerin iç ve dış yapısına bakacak, garip rastlantılara tanık olacaksınız."

Yazan: Molière
Yöneten: Tansu Biçer

Oynayanlar:
Serkan Keskin, Rojhat Özsoy, Gözde Şencan, Hakan Atalay, İbrahim Barulay, Sezin Bozacı, Ezgi Ulusoy Tamer, Murat Kılıç, Yavuz Pekman, Selen Şenay, Uğur Senkeri, Saniye Samra


cimri.jpg
**********

KÜRKLÜ VENÜS

Artısahne

Saat:20.30

 

Sacher Masoch'un Kürklü Venüs adlı romanını sahneye uyarlayan yazar-yönetmen Thomas Novachek, oyundaki Vanda Dunayev rolü için aradığı kadın oyuncuyu bulamamıştır. Seçmeler bitip herkes gittikten sonra Vanda Jordan adında esrarengiz bir oyuncu tiyatro salonuna gelir. Binlerce yıllık kadın-erkek ilişkisi üzerinden toplumsal cinsiyet meselesine, bireyin arzularının karanlık taraflarına ve insan doğasının sınırlarına doğru bir yolculuk başlar.

 

Yazan: David Ives

Yöneten: Ersin Umut Güler

Oynayanlar : Pervin Bağdat , Ersin Umut Güler


kurklu-venus-(1).jpg
 

 

***********

7 MART 2018

 

Kürk Mantolu Madonna
Zorlu PSM Drama Sahnesi
Saat: 20.30

Yazılmasının üzerinden yetmiş yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, en çok okunanlar listesinden adı eksilmeyen, Türkiye okurunun başucu kitabı Kürk Mantolu Madonna; dünyada ilk defa tiyatro oyunu olarak seyirci karşısına çıkıyor. 

Anadolu’nun işgali sırasında babası tarafından müttefik Almanya’ya gönderilen Raif’in, ressam Maria Puder’le Berlin’de yaşadığı baş döndürücü aşkın hikayesi; bir yandan benliğimizin en karanlık noktalarına ışık tutarken, bir yandan da ruhumuzun onu tamamlayan bir başka ruhla karşılaştığında nasıl tutkuyla bağlandığını, en sıradan insan yaşamının bile nasıl derin bir anlama bürünebildiğini gözler önüne seriyor. 

Günümüz Türkiye tiyatrosunun başarılı yönetmenlerinden Engin Alkan’ın sahneye uyarlayıp yönettiği, başrollerde; Menderes Samancılar, Tuba Ünsal, Alper Saldıran, Sercan Badur, Lila Gürmen, Sacide Taşaner ve konuk oyuncu Kayhan Yıldızoğlu’nu izleyeceğiniz “Kürk Mantolu Madonna”, okuyucusunda derin izler bırakan Sabahattin Ali’nin ölümsüz eserini, ilk kez tiyatronun büyülü dünyasında yaşamaya davet ediyor. 

Yazan: Sabahattin Ali
Uyarlayan ve Yöneten: Engin Alkan
Yapımcı: Tuba Ünsal, Nisan Ceren Göknel
Oyuncular: Tuba Ünsal, Menderes Samancılar, Alper Saldıran, Sercan Badur,Lila Gürmen, Sacide Taşaner, Emrah Altıntoprak, Özge Özel, Basil Abdunnur, Oya Kaptanoğlu ve Kayhan Yıldızoğlu

kurk-mantolu-madonna.jpg

 

**********

Joachim Kühn Trio

Akbank Sanat

Saat: 20.00

 

Joachim Kühn Trio, 7 Mart'ta Akbank Sanat'ta...

Bu sene 73 yaşına basan piyanist Joachim Kühn, global bir üne sahip az sayıdaki Alman caz yıldızından biri. Tüm kategorileri aşan çalış stiliyle çağdaş caz müziğinde izini bırakmış olan dünya çapında bir müzisyen. Tüm yaşamı boyunca Kühn, çok az müzisyende rastlanabilecek bir merak, açık görüşlülük ve deneysellik sevgisi gösterdi. Doğu Alman klasik piyanisti caz müziğine yönelten bu entellektüel esneklik oldu. 1966’da Batı’ya kaçtıktan sonra; Paris, Los Angeles, New York ve Hamburg sahnelerinde avant-garde cazın en önemli temsilcilerinden biri oldu. Michel Portal, Ornette Coleman, Archie Shepp, Jean-François Jenny-Clark, Daniel Humair, Joe Henderson, Michael Brecker, Rabih-Abou Khalil, Heinz Sauer ve Michael Wollny gibi farklı çizgileri olan sanatçılarla sürekli olarak işbirliği yaptı. Haziran 2011’de olağanüstü kariyeri dolayısıyla prestijli Echo Jazz Awards‘a layık görüldü. 

2015’te kontrbasçı Eric Jennings ve baterist Eric Schaefer ile Joachim Kühn New Trio’yu kuran sanatçı, bu grupla prestijli ACT etiketi altında 2016 yılında "Beauty & Truth", 2018 yılında ise "Love & Peace" albümlerini piyasaya sürdü. Joachim Kühn New Trio, 2017’de "En İyi Alman Grubu" kategorisinde ECHO Jazz Awards’u kazandı.

“Beauty & Truth“

Joachim Kühn: Piyano
Chris Jennings: Kontrbas
Eric Schaefer: Davul


joachim-kühn-new-trio.jpg
 
*************

Philia Trio
Yeldeğirmeni Sanat
Saat:20.00

“Paris’ten İstanbul’a Tutkulu Rüzgarlar”

Gençlik ateşiyle dolu, çok yetenekli müzisyenler tarafından kurulan Philia Trio, Fransa’da verdikleri konserlerden sonra göz kamaştırıcı ve gönüllere şenlik bir programla İstanbul’da...

Opus Amadeus Oda Müziği Festivali'nde; Fransa’nın sembol çalgısı akordeon, keman ve çello’nun büyüleyici birlikteliğini daha da zenginleştiriyor ve merkezinde Astor Piazzolla’nın yer aldığı tutkulu bir konser müzikseverlerle buluşuyor.

Bach’ın kozmik veda eseri Füg Sanatı’ndan bölümlerin, modernizmin kuvvetli ve gizli seslerinden Hanns Eisler’in, hınzır Gerald Finzi’nin, ayrıca Grieg, Mozart ve Gershwin gibi hepimizin sevgilisi bestecilerin eserlerinin de yer aldığı konser Yeldeğirmeni Sanat’ın muhteşem akustiğiyle birleşerek “Paris’te Son Tango” gibi nefes nefese dakikalar vaadediyor.
Fransız Kültür Merkezi işbirliği ile

philia-trio.jpg
 

6 MART 2018

 

Bir Delinin Hatıra Defteri
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi
Saat: 20.30

Ülkemizde oynanan ilk tek kişilik oyun olan Bir Delinin Hatıra Defteri'ni Genco Erkal 50 yıl sonra yeniden yorumluyor.

Nikolay Gogol'un en sevilen öykülerinden olan bir Delinin Hatıra Defteri 1965 yılında sahneye uyarlanmış ve ülkemizde ilk tek kişilik oyun olarak Genco Erkal tarafından Ankara Sanat Tiyatrosu'nda oynanmıştı. Yıllar boyunca sanatçı aynı eseri üç kez, üç değişik yorumla sahneledi. Şimdiki yapım oyunun 50. yıl kutlaması olarak gündeme geliyor. Gogol'un toplumsal kara mizah başyapıtı bir kez daha güldürürken içimizi acıtacak.

Yazan: Nikolay Gogol
Uyarlayan-Yöneten-Oynayan: Genco Erkal

 

bir-delinin-hatira-defteri.jpg

 

Çehov Kabare

Trump Gösteri ve Kültür Merkezi

Saat: 20.30

 

Bora Severcan'ın yönettiği Çehov Kabare oyunu,izleyicisiyle buluşuyor.

“Kimse gülmedi çünkü kimse benim kadar acı yaşamadı.” demiş büyük usta Anton Çehov.

Sahnekarlar bu sezon büyük usta Anton Çehov’un kısa oyunlarından Ayı, Teklif, Sayfiyede Yaz ve Tütünün Zararları’nı kabare formatıyla ve Murat Kodallı’nın özgün müzikleriyle harmanlayarak izleyicilerin beğenisine sunuyor.

Yazan: Anton Çehov
Uyarlayan Yöneten: Bora Severcan
Oyuncular: Volkan Severcan, Erhan Yazıcıoğlu, Melda Gür, Bora Severcan, Murat Kodallı


cehov-kabare.jpg

28 ŞUBAT 2018

 

 

Aklı Olan Delirsin

Nazım Hikmet Kültür Merkezi

Saat: 20.30

 

Aklı Olan Delirsin oyunu Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

Aklı Olan Delirsin oyunu Türkiye’deki kadınların toplum baskısı ve "elalem" dediğimiz bilinçaltımıza yerleştirilmiş kalıptan dolayı, kadınların mücadelesini ele almaktadır. Oyun bütün kadınların sorunlarını Deli Ayten'in gözünden aktarmaktadır. Deli Ayten kadınların geleceklerini değiştirmek için elinden geleni yapsa da bu gidişatta verilen tepkiler karşısında hayat ona iki seçenek sunar. Ya cesaret ya da aklını susturmak... 

Yazan: Zuhal Ayvazlar
Yöneten: Nur İpek Vardar
Oynayanlar: Zuhal Ayvazlar, Nur İpek Vardar 


akli-olan-delirsin.jpg
 
***********

Dara

Tatavla Sahnesi

Saat: 20.30

 

Daniel Becer'in yönettiği Dara oyunu, tiyatroseverlerle buluşuyor.

Anne ve babasını trafik kazasında kaybetmiş on sekiz yaşında genç bir kız olan Çiçek, evi beş sene önce terk etmiş olan ablası Burcu ve ablasının sevdiği adam Samet  ile beraber yaşamaktadır.  Bu üç kişilik ailenin çizdiği mutluluk portresi, Samet’in üstüne kalan bir borç ile resimin arkasında saklanan nefreti açığa çıkarır. Ve bu oyunda biri bu borcu ödemelidir.

Oyuncular: Ilgaz Kaya, Yağmur Poçan, Erdem Üçer, Merve Şengöz, Yakup Turgut


dara.jpg
***********

Özgürlüğün Bedeli

Sahne3

Saat: 20.30

 

Özgürlüğün Bedeli, Sahne 3'te sizlerle...

"Özgürlük, tutsaklığın olmadığı yerde bir bedele ihtiyaç duymaz. Çünkü yaşamsal haklarımızdan en olağanı, en değerlisidir. Tutsaklık ise ya bireysel ya da toplumsal başkaldırının en yaygın cezalandırılma biçimidir.  Zulüm görmeyen, sömürülmeyen, esaret altına alınmayan toplum ya da bireyler başkaldırmazlar. Tarih boyunca güçlü güçsüzü, zengin fakiri, çoğunluk azınlığı, gericilik ilericiliği esareti altına almak istemiştir. Bunun nedeni; ya hakimiyet kurma ya da var olan hakimiyetini koruma refleksidir.

Emmanuel Robles bu oyunda hem toplumsal hem de bireysel boyutta tartışıyor özgürlüğü. Sömürülen halk toplu kıyımlarla yok edilirken, baş kaldıran vicdanına hapsediliyor.

Yazan: Emmanuel ROBLES
Yönetmen: Ümit ÇIRAK
Oynayanlar: Ümit ÇIRAKÇağatay ÇATAL, Can Sertaç ADALIER, Özenç Eren YELÇİ, Bertan ÇALIŞKAN
İlkay EREN, Baran BAYRAKTAR,Itır KARABULUT, Öyküsu ÖZYÜREK, Erdi YAŞAR, Emirhan BAYRAMOĞLU, Ozan Can, Buğra Akyüz


ozgurlugun-bedeli.jpg
**********

Cem Adrian

Bamya Rock

Saat: 22.00

 

Müzikte sınırları, tarzları, kuralları dışlayan, kendini sadece “özgür bir müzisyen” olarak tanımlayan Cem Adrian, Beylikdüzü Bamya Rock sahnesinde...

Cem Adrian; 10 yılı aşkın süredir, sadece çok renkli sesi değil, çok renkli müziği ile yorumcu, besteci ve söz yazarı olarak müziğin çok farklı dallarında çok farklı eserlere imza atıyor. Başarılı müzisyen aynı zamanda, bölge ayırt etmeksizin Türkiye’nin her şehrinde, en fazla konser veren canlı performans sanatçıları arasında ön sıralarda yer alıyor.


cem-adrian-(1).jpg
************

George Perris

Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Saat: 20.00

 

George Perris, şubat ayında CRR Konser Salonu'nda...

Atina Üniversitesi’nde aldığı Yunan Edebiyatı eğitiminin yanısıra şan ve piyano eğitimi de alan Fransız/Yunan şarkıcı ve besteci George Perris 6 albüm ve iki DVD çıkarmıştır. Birlikte konser verdiği Lara Fabian’ın “bomba” dediği George Perris dünyaca ünlü sanatçılar ve medya tarafından “altın ses”, “tüyleri ürperten yorumcu” olarak adlandırılmaktadır.

Lara Fabian, Tina Arena, Mario Frangoulis, Lucio Dalla, Justin Hayward ve Madeleine Peyroux gibi uluslararası üne sahip birçok önemli sanatçı ile birlikte sahne almış, 2016’da, üç Akademi Ödüllü efsanevi besteci Michel Legrand ile, Senfoni Orkestrası eşliğinde, Moskova ve St. Petersburg’da sahneye çıkmıştır.

George Perris kendisi için kişisel önem taşıyan ve eğitim alma imkanı bulunmayan öğrencilere burs sağlayan The Horatio Alger Association’da Uluslararası Elçi olarak çalışmaktadır. 2018 yılı içinde yedinci albümü çıkacaktır.


george-perris.jpg
**********

Sinema Senfoni Orkestrası & Göksel

İş Sanat

Saat:20.30

Türkçe pop müziğin en sevilen seslerinden Göksel ve genel sanat yönetmenliğini Hakan Ateş’in üstlendiği Sinema Senfoni Orkestrası, özel bir proje için İş Sanat sahnesinde bir araya geliyor.

Beyaz Perdeden Sahneye Türk Filmlerinden Şarkılar
Türkçe pop müziğin en sevilen seslerinden Göksel ve genel sanat yönetmenliğini Hakan Ateş’in üstlendiği Sinema Senfoni Orkestrası, özel bir proje için İş Sanat sahnesinde bir araya geliyor. Güçlü sesi ve yorumunun yanı sıra söz yazarlığıyla da öne çıkan Göksel, daha önce “Mektubumu Buldun mu?” ve “Hayat Rüya gibi” isimli albümlerinde sevilen eski şarkıları tekrar yorumlamış ve büyük beğeni toplamıştı. Bu kez eski Türk filmlerinin sevilen şarkılarını seslendireceği konserde Göksel’e, Tu¨rkiye’nin ve Avrupa’nın ilk film mu¨zikleri orkestrası Sinema Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Halit Ergenç’ten Erol Evgin’e, Zuhal Olcay’dan Monica Molina’ya birçok ünlü sanatçıya eşlik eden; Avrupa’nın ve ülkemizin ilk pop senfonik orkestrası olan Sinema Senfoni Orkestrası’nın repertuvarında yerli-yabancı film müzikleri, müzikaller ve popüler eserlerin senfonik tarzda sunumları yer alıyor.


sinema-senfoni-orkestrasi..jpg

27 ŞUBAT 2018

 

Carolin Widmann

İş Sanat

Saat: 20.30

 

Alman keman sanatçısı Carolin Widmann, hem İsviçre’nin hem de Avrupa’nın en seçkin oda orkestralarından biri kabul edilen Festival Strings Lucerne eşliğinde İş Sanat sahnesine çıkıyor.


Kusursuz tekniğiyle dikkat çeken ve Leipzig Müzik ve Tiyatro Üniversitesi’nde keman profesörü olan Carolin Widmann, 2006 Alman Kayıt Eleştirmenleri Derneği-Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü ve 2013 Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri-Yılın Müzisyeni Ödülü’nün de sahibi. Konserde Carolin Widmann’a eşlik edecek Festival Strings Lucerne ise, 60 yılı aşan tarihiyle İsviçre’nin en seçkin oda orkestralarından biri. 1956 yılında Wolfgang Schneiderhan ve Rudolf Baumgartner tarafından kurulan topluluk, tarihi boyunca Jean Françaix, Frank Martin, Bohuslav Martinu, Sándor Veress, Iannis Xenakis, Krzysztof Penderecki, Klaus Huber, Peter Ruzicka, Beat Furrer gibi bestecilere ait 100’den fazla eserin galasını gerçekleştirdi. 2012’den bu yana Daniel Dodds’un sanatsal direktörlüğünde olan Festival Strings Lucerne, Barok’tan çağdaş müziğe uzanan repertuvarıyla dikkat çekiyor.


carolinwidmann.jpg
**********

Gripin

Zorlu PSM Studio

Kapı Açılış 20:00
Gripin 21:00

 

5 yıl aradan sonra yayınladıkları "Nasılım Biliyor musun?" albümü ile büyük beğeni toplayan Gripin, 27 Şubat’ta Vestel Gururla Yerli Konserleri kapsamında Atlantis Yapım iş birliğiyle Zorlu PSM Studio’da!

Birol Namoğlu, Murat Başdoğan, Arda İnceoğlu ve İlker Baliç'ten oluşan Gripin
27 Şubat akşamı Studio sahnesinde sevenleriyle buluşmaya hızaırlanıyor.  Gripin gecede hit olmuş şarkılarının yanı sıra yeni albümlerinden şarkıları da seslendirecek.


gripin.jpg
*********
 

26 ŞUBAT 2018

 

Metot

DasDas

Saat:20.30

 

Metot oyunu, 26 Şubat'ta DasDas'ta sizlerle...


Bir şirketin toplantı odası; iş görüşmesine gelen dört kişi, tüm hünerlerini ortaya koyup işi kapmak için gizem dolu çeşitli sınavlardan geçecekler. İspanyol Jordi Galceran’ın 2003 yılında kaleme aldığı ve günümüz iş dünyasının acımasız yönlerini ortaya koyduğu bu oyun, yazarına dünya çapında bir ün getirdi.

 

Yazan: Jordi Galceran
Yönetmen: Serkan Keskin
Oyuncular: Sarp Aydınoğlu, Sezin Bozacı, Serkan Keskin, Mustafa Kırantepe

 

metot.jpg

**********

10 11 12

 

UNIQ HALL

Saat: 20.30

 

İstanbul’un en büyük tiyatro salonu Uniq Hall, Ezgi Mola ve Enis Arıkan’ın başrollerinde olduğu, biletleri dakikalar içinde tükenen tiyatro oyunu 10 11 12’yi ağırlıyor!

10 11 12, lüks bir rezidansa taşınan iki komşunun birbiriyle tanışmasını, ilişkisini ve sadece “kapı önüne bıraktığı çöpler” ile yaşam belirtisi gösteren bir diğer komşu üzerinden yaşama bakışlarını konu alıyor. 

İlk evini almış olan 12 numaradaki genç kadının (Ezgi Mola) tüm hayalleri gerçek olmuştur. Bir gün, karşı dairesi 11 numaraya taşınmakta olan tuhaf ama çekici yeni komşuyla (Enis Arıkan) rezidansın koridorunda yolları kesişir. İkilinin ayrıcalıklı hayatlarıyla övündükleri ve üstünlüklerini kanıtlamaya çalıştıkları sohbetlerle başlayan ilişkileri, her gün adım adım yerini 10 numarada yaşayan hiç görmedikleri ve sürekli çöplerini kapıya bırakan diğer komşularıyla ilgili kurdukları planlara bırakmaktadır. Ama işler hiç de umdukları gibi gitmez. İkili arasında bol gerilimli maceralı günler başlar.

Yazan: Jason Hall
Oyuncular: Ezgi Mola, Enis Arıkan
Yöneten: İpek Bilgin

 

101112.jpg

********

23 - 24 - 25 ŞUBAT 2018

 

78/52: Hitchcock's Shower Scene
78/52: Hitchcock'un Duş Perdesi

23 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 16.00

 

Hitchcock'un sinema tarihini değiştiren meşhur Sapık filminin duş sahnesi hakkında müthiş bir belgesel.

Hepimiz Hitchcock'un paltosundan çıktık! 78 sahne, 52 kesme. Filmimiz, Hitchcock'un Sapık filminin 2 dakikalık ünlü duş sahnesi üzerine. Bu sahne zaman içinde, sinema tarihinin en çok referans gösterilen ama aynı zamanda filmi bilmeyenlerin bile izlerine tanık olduğu ikonik sahnelerden birisine dönüştü. Peki ama, nasıl oldu da bu kısacık sahne bu kadar önemli bir kültürel fenomene dönüştü? İşte, Sundance Film Festivali'nde seyirciyle buluşan 78/52: HItchcock'un Duş Perdesi, bu 2 dakikalık sahne hakkında müthiş eğlenceli bir seyirlik. Belgeselde; Hitchcock hayranı Guillermo del Toro, Bret Easton Ellis, Karyn Kusama ve Eli Roth gibi sinefilleri dinleyip, etrafını saran kültürel göndermeleriyle birlikte bu müthiş koreografinin gizemlerini keşfediyoruz. 78/52: HItchcock'un Duş Perdesi sadece sinefiller için değil, sinemanın kolektif hafızamızın bir parçası olduğunu göstermesi açısından da kaçırılmaması gereken bir davet.

Yönetmen: ALEXANDRE O. PHILIPPE

78.52.jpg

**************

Dark River
Karanlık Nehir

17 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 19.00

19 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 19.00

23 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 19.00

24 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 19.00

 

Bencil Dev'in yönetmeni Clio Barnard'dan şiirsel, sosyal gerçekçi bir masal.

The Arbor (2010) ve Bencil Dev (!f 2013) ile kendine hatırı sayılır bir hayran kitlesi kazanmış Clio Barnard, Karanlık Nehir'le bir kez daha kuzey İngiltere'ye götürüyor bizi ve yine akıldan çıkmayacak, İngiliz işçi sınıfı ve büyümenin yaralı halleri üzerine bir hikayeyle büyülüyor! Alice, babasının ölümü üzerine aile çiftliklerine döner ve 15 yıldan fazla süredir görmediği kardeşi Joe ile geçmişteki sorunları ve kırgınlıkları yavaş yavaş yüzeye çıkar. Ruth Wilson'ın (Luther, The Affair) Alice rolünde büyülediği, Barnard'ın, görüntü yönetmeni Adriano Goldman'ın görselliğiyle muazzam bir atmosfer yarattığı Karanlık Nehir; insan ruhunun ve doğasının kırılmış parçalarından oluşan -tıpkı Alan Clarke ve Ken Loach'un sinemasını hatırlatan- sosyal gerçekçi bir şiir.

 

Yönetmen: CLIO BARNARD

Oyuncular: RUTH WILSON, MARK STANLEY, SEAN BEAN


dark-river.jpg
**************

I Kill Giants
Dev Avcısı

17 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 11.00

18 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 16.00

19  Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 13.00

23 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 16.00

 

Barbara Thorson hayallerin, büyünün ve canavarların dünyasına kaçarak gerçek hayatla başa çıkıyor.

Hiçbir şeyden korkmayan, keskin dili ve kıvrak zekasına hayran kalacağınız Barbara Thorson yeni nesil kahramanınız olabilir! Okul çantasında antik Norveç Warhammer oyunu taşıyan ve hayatta kalmak için devleri öldürmeyi kendisine dert edinmiş birisini ne korkutabilir ki? Dev Avcısı, hem gerçek dünyadaki hem de hayal dünyasındaki canavarları alt etmeye çalışan genç bir kızın nefes kesici ve oldukça eğlenceli hikayesi. Joe Kelly'nin çok satan çizgi romanından Anders Walter'in uyarladığı film; kurduğu muazzam düş dünyasıyla dikkat çekerken, Roald Dahl'ın ve BFG'nin çizgilerini akla getiriyor. Imogen Poots ve Zoe Saldana'nın performanslarının göz kamaştırdığı film, son zamanlardaki en sıcak çizgi roman uyarlamalarından.

Yönetmen: ANDERS WALTER

 
Oyuncular: ZOE SALDANA, MADISON WILFE, IMOGEN POOTS


i-kill-giants.png

***********

Les garçons sauvages
Vahşi Oğlanlar

18 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 16.00

23 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 13.00

 

Hayal gücüyle bezenmiş bir büyüme hikayesi, rüyası.

Vahşi Oğlanlar, nev-i şahsına münhasır, sınırları zorlayan bir film. Cinsellik, cinsiyet ve arzuyla olduğu kadar bunların yarattığı dünyalarla da oyun oynayabilen, ters köşe yapabilen bir film. 20. yüzyılın başında geçen bu büyüme hikayesi, beş tane zengin ve yeni ayırdına vardıkları cinsel arzularının sınırlarını bilemeyen oğlanın yolculuğunu takip ediyor. İşledikleri bir suçun ardından aileleri tarafından ıslah edilmek üzere bir kaptana teslim edilen oğlanlar, çok geçmeden kaptanın onları hapsettiği bilinmezliğe giden teknesinde isyana hazırlanır. Varacakları yer, doğaüstü, fantastik bir bitki örtüsüyle bezenmiş, dünyayı tersine çevirebilecek bir sırrı olan bir adadır. Vahşi Oğlanlar; ıslak, tuhaf bir büyüme hikayesi ve insanlığın karanlık, nemli, ücra köşelerinde geziyor.

 

Yönetmen: BERTRAND MANDICO

Oyuncular: PAULINE LORILLARD, VIMALA PONS, DIANE ROUXEL, ANNAEL SNOEK


les-garcons-sauvages.jpg
***********

 

A Prayer Before Dawn
Şafaktan Önce

17 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 23.59

20 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 19.00

23 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 21.30

25 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 19.00

25 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 19.00

 

Tayland'ın en ünlü hapishanlerinden birine düşmüş genç İngiliz boksör Billy Moore'un olağanüstü gerçek hikayesi.

Şafaktan Önce, Tayland'ın en ünlü hapishanelerinden birinde 3 yıl hapis yatmış genç İngiliz boksör Billy Moore'un, gözlerinize inanamayacağınız anılarından uyarlanan gerçek bir hikaye. Bir anda kendisini uyuşturucunun ve hapishane içi çete savaşlarının içinde bulan Moore, hapishane yönetimi Muay Thai boks turnuvalarına katılabileceğini söylediğinde, bunun kurtulmak için tek şansı olabileceğini düşünür. Billy, özgürlüğünü kazanmak için bir dövüşten başka bir dövüşe savrulduğu, aksiyon ve yumruklarla dolu, sonunda da özgürlüğünden başka kaybedecek bir şeyi olmadığı bir maceraya sürüklenir. Tayland'da gerçek bir hapishanede, gerçek mahkumlarla çekilen Şafaktan Önce; yoğunluğuyla teninize işleyen, akıldan çıkmayacak bir yolculuk.

Yönetmen: JEAN STEPHANE SAUVAIRE

Oyuncular: JOE COLE, VITHAYA PANSRINGARM, PANYA YIMMUMPHAI


a-prayer-before-dawn-001.jpg

***********

 

22 ŞUBAT 2018 

A Fábrica de Nada
Hiçlik Fabrikası

17 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 21.30

22 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 12.00

 

Geçtiğimiz yılın en dikkat çeken ilk filmlerinden!

İlk olarak Yönetmenlerin On Beş Günü'nde ve Fipresci'de ödül kazanmış Pedro Pinho'nun 3 saatlik Hiçlik Fabrikası, geçtiğimiz senenin en çok dikkat çeken ilk filmlerinden! Biçimsel olarak çığır açıcı, gezindiği suların da günümüz politik tartışmalarıyla çok kolay eklemlendirilebileceği film, bir grup işçinin çalıştıkları asansör fabrikasındaki hırsızlık olayını fabrika yönetiminin organize ettiğini anlamasıyla başlar. Bu olay yaklaşmakta olan büyük işten çıkarmaların habercisidir. İşçilerle pazarlıklar başladığında birçoğu işbirliği yapmayı reddedip fabrikayı işgal eder. Bunun üzerine fabrika yönetimi ortadan kaybolduğunda yarısı boşalmış bir fabrikayla başbaşa kalırlar. Pinho, sosyal gerçekliği müzikalle, uzun politik tartışmaları kendine has yeniden canlandırmalarla bir araya getirerek hem çok eğlenceli hem de kafa açıcı bir deneyime dönüştürüyor filmi.

Yönetmen: PEDRO PINHO

Oyuncular: JOSÉ SMITH VARGAS, CARLA GALVÃO, NJAMY SEBASTIÃO, JOACHIM BICHANA MARTINS, DANIELE INCALCATERRA, RUI RUIVO, HERMÍNIO AMARO


a-fabrica-de-nalla-(1).jpg

 

*************

Ara Güler, Once Upon a Time Istanbul
Ara Güler, Bir Zamanlar İstanbul

22 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 19.00

 

Ara Guler ile bir kaç günde devr-i İstanbul.

Istanbul'da yaşayanların en büyük şanslarından biri de, Ara Güler'in fotoğraflarının şehre ait bir görsel birikimi kendiliğinden zenginleştirmesi, farkında olmadan gördüklerinin onun gördüklerine eklenivermesi herhalde. Sayısız tarihi katmandan oluşan ve bu katmanların izleriyle aniden, herhangi bir köşe başında karşılaşabileceğiniz Istanbul'a onun fotoğrafları da başka bir katman ekliyor. Ara Güler, 50 yıldan fazla süredir Istanbul'un -onun deyişiyle deli saraylının anlarını yakalıyor. Hem şatafatlı ve mutlu günlerinde hem de biraz gözden düşmüş, kalbi kırılmış ama takıp takıştırmaktan vazgeçmemiş zamanlarında, her zaman sadık bir dost olarak. Ara Güler, Bir Zamanlar Istanbul, Istanbul sokaklarını, insanlarını ve hikayelerini tekrar ama yeni bir gözle görmemizi sağlayacak bir belgesel, bitmesini hiç istemeyeceğiniz bir zamanda yolculuk.

 

Yönetmen: SAMUEL AUBIN

ara-guler-once-upon-a-time-istanbul-1720.jpg
 
********

Arabia

‘Arap’

16 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 11:00

21 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 13.00

22 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 16.00

 

Brezilya'nın güneyinde genç bir adam, bir fabrika işçisinin günlüğünü bulunca zorluk ve güzelliğin içiçe yaşandığı bir hayatın penceresi açılır.

Brezilya'nın güneyindeki Minas Gerais eyaletinde bir genç, kaza geçirmiş olan bir fabrika işçisinin günlüğünü bulur. Cristiano'nın hikayesine bu günlükle başlarız. Cristiano, western filmlerinde izlediğimiz evsiz barksız kovboyları biraz andırıyor; Brezilya'nın bir kasabasından ötekine, birkaç kuruş kazanabileceği işlerin peşinden sürüklenir. Kasabadan kasabaya, bulduğu işe uyum sağlayarak günlerini geçirir. Onun için hayat çoğunlukla zor ve yorucu, fakat film, –gerçekleri asla es geçmeden- aralarda yaşanan küçük, ışıltılı ve insanlık dolu anlarla ilgili: Akşam arkadaşlarla paylaşılan şarkılar, beklenmedik karşılaşmaların samimiyeti, yoğun bir aşk. Film, sıradan gibi görünen bir adamın hayatını ve sevdiklerini anlatırken, satır aralarında modernleşme ve eşitsizliğe dair anlamlı bir sosyo-politik yorum, epik bir bakış açısı getiriyor. Empatisiyle izleyiciye derinden dokunan, ama asla melodrama düşmeyen film; her detayıyla kendine özgü bir hikaye anlatırken temalarıyla zaman ve mekanın ötesinde bir evrenselliğe uzanıyor.

 

Yönetmen: JOÃO DUMANS, AFFONSO UCHOA

Oyuncular: ARISTIDES DE SOUSA, MURILLO CALIARI, GLAUCIA VANDEVELD

arabia---kopya.jpg

*************

Displaced
Arafta

18 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 11.00

22 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 19.00

 

İstanbul'dan gitmenin değil, İstanbul'a gelmenin hikayesi.

Gelecek tahayyüllerimizin ister istemez bir "gitme" fikriyle şekillendiği zamanları yaşıyoruz. Bunu hiç düşünmeyenimiz ya da buna yürekten karşı çıkanımız bile son zamanlarda, gitgide çoğalan veda partisi davetlerine maruz kalmıştır. Daha refah bir yaşam vadeden şehirlere ya da çok daha kırsal hayallere, farketmez, etrafımızı saran bu yola çıkma ve yer değiştirme -ya da değiştirmeme– hissi özünde benzer bir arayışın habercisi: Yeni bir yuva. Arafta'da Volkan Üce aynı olguya, bu sefer, tam tersi bir yerden bakıyor ve Hollanda ve Belçika'da büyümüş dört gencin köklerini izleyip, İstanbul'a gelme (dönme) hikayelerini takip ediyor. Film, "İnsanın evi gerçekten neresidir, evde olmak nasıl bir duygudur" gibi sorulara cevap ararken başka bir soru kendiliğinden beliriveriyor: İnsan evinde yabancı hisseder mi?

Yönetmen: VOLKAN ÜCE


displaced.jpg
***********

Hagazussa: A Heathen's Curse
Hagazussa: Kafirin Laneti

18 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 13.00

22 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 21.30

25 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 21.30

 

Nefes kesici görüntü ve ses tasarımının kuşattığı, insanın, hayvansal doğasıyla yüzleşmeye çağrılıyoruz.

Dağlar kadar uzak, gökler kadar yakın. Uçsuz bucaksız doğanın aydınlık ve karanlığında bir şeyler oluyor. Gündüzün getirdikleri, gecenin götürdüklerini karşılamıyor. Küçük bir dağ köyünde, herkesin nefretle karışık korktuğu evde kötü huylu bir yaşam formu nefes alıp veriyor. Annesinden miras kalan cadılıkla Albrun bu. Dönüşmemek için yeni doğan kızıyla verdiği mücadelede doğa dostu değil. Sinemada cadı külliyatını yeniden tanımlayan 2015 yapımı The Witch'i andıran agorafobik atmosferiyle ilk filmini yapan Lukas Feigelfeld, body-horror severlere çıkışsız bir 102 dakika vaat ediyor. Her karesi bir fotoğraf titizliğiyle ışıldayan Hagazussa: Kafirin Laneti yarattığı kendine has görsel dili, David Lynch veya Lars von Trier'i andıran özgüven ve kuraldışılığıyla, senenin en çok konuşulan filmlerinden.

Yönetmen: LUKAS FEIGELFELD

Oyuncular: ALEKSANDRA CWEN, CELINA PETER, CLAUDIA MARTINI, TANJA PETROVSKIJ


hagazussa.jpg
********************

21 ŞUBAT 2018 

 

Junkhead

‘Çöp Kafa’

 

15 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 21.30

21 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 21.30

24 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 13.00

 

Gerçeküstü, karanlık ve aynı zamanda oldukça eğlenceli bir stop motion!

Dünya sona ermektedir, insanlar artık üreyebilme kabiliyetlerini kaybetmiştir. Yıllar önce ‘çöp kafa' diyerek, yeraltına gönderip çalıştırdıkları klonların üreyebildiklerini farketmeleri üzerine, yeraltına doğru bir yolculuğa çıkarlar. Takahide Hori'nin 2014 yılında aynı isimli kült kısa filminden yola çıkan Çöp Kafa, Takahide'nin neredeyse montajdan, ses tasarımına, animasyondan muhtemelen sette temizliğe tek başına her şeyi yaptığı bu kafa yapıcı, gerçeküstücü stop motion animasyon, uzun süre akıllardan çıkmayacak yılın animasyon keşiflerinden. Atmosferiyle apokaliptik bir dünya yaratan bu muazzam iş, Quay Kardeşler'in, H. R. Giger'ın ve Tetsuo'nun dünyalarını hatırlatıyor.

 

Yönetmen: Takahide Hori

Oyuncular: Takahide Hori, Atsuko Miyake, Yuji Sugiyama


junk-head.jpg

**************

A Ciambra

21 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 16.00

24 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 19.00

25 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 21.30

 

Italya'nın güneyinde bir Roman mahallesi A Ciambra'da yaşayan Pio Amato'nun peşindeyiz. 14 yaşında olmasına rağmen baca gibi sigara içen ve büyüklerle bira içme yarışı yapan Pio, büyük abisine kendisini kanıtlama peşinde. Pio'nun elinden kaçak elektrik bağlamaktan trenlerden bavul çalmaya birçok iş geliyor. Tüm bunları yaparken aynı zamanda kendi Roman ailesi ile yerli Italyanlar ve çevrede yaşayan Afrikalı göçmenler arasında iletişim de Pio'dan soruluyor. Jonas Carpignano, Afrikalı göçmenleri izlediği ilk uzun metrajı Mediterranea'dan sonra bu sefer kamerasını aynı bölgede yaşayan Romanlara çeviriyor. Yönetmen, Pio'nun macerasını muhteşem bir sinematografi ve yargılamayan bir bakış ile perdeye aktarırken, size de zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir seyir deneyimi sunuyor.

Yönetmen: JONAS CARPIGNANO

Oyuncular: PIO AMATO, KOUDOUS SEIHON, DAMIANO AMATO, FRANSCESCO PIO AMATO, IOLANDA AMATO, PATRIZIA AMATO, ROCCO AMATO, SUSANNA AMATO


a_ciambra--(1).jpg

**************

Also Known As Jihadi
Nam-ı Diğer Cihatçı

21 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 13.00

 

Genç bir adamın radikalleşme sürecini mahkeme kayıtlarından ve yaptığı yolculuğun geçtiği manzaralarından takip ediyoruz.

Paris'te 2015 yılındaki terör saldırılarının ertesinde yapılmış Nam-ı Diğer Cihatçı, Paris'in banliyölerinden çıkıp El Nusra'ya katılmak için Mısır üzerinden Suriye'ye giden genç bir adamın yolculuğunu anlatıyor. Filmin alametifarikalarından birisi; gerçek ismine yer verilmeyen bu kişinin, radikalizme kayışını mahkeme kayıtlarından ve bu yolculuğu yaparken geçtiği yerlerin manzara kesitlerinden kurgulaması. Adeta, bir yanıyla biyografi yazımının sadece yapılanlar üzerinden değil, öznenin gördüğü ve deneyimledikleri üzerinden de sorgulanması gerektiğini ortaya atıyor. Fransız sanatçı Eric Baudelaire'in filmi bu anlamda yaşanılan deneyimin bir "remake"i. Baudelaire'in etkilendiği ve diyaloğa girdiği Japon yönetmen Masao Adachi'nin 1969 tarihli A.K.A Serial Killer adlı başyapıtında öne sürdüğü gibi: "Bu yabancılaşma ve geri dönüş yolculuğunun arka planında içinden geçtiğimiz manzara nasıl olur da sosyal ve politik olanı yansıtabilir"" sorusu çok önemli oluyor. Birçok festivalin yanında Whitney Bienali ve Tate Modern gibi birçok prestijli kurumda gösterilen Nam-ı Diğer Cihatçı, sanatla sinemanın kesişme noktasında önemli ve kışkırtıcı bir çalışma.

 

Yönetmen: ERIC BAUDELAIRE


also-known-as-jihadi.jpg
***********

Lady Bird

‘Uğur Böceği’

15 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 21.30

16 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 21.30

21 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 21.30

24 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 21.30

En iyi film, En iyi kadın oyuncu, En iyi yardımcı kadın oyuncu, en iy yönetmen ve en iyi özgün senaryo dalarlında 2018 Oscar ödülleri adayı

 

Yuvadan uçma zamanı.

Hemşire Marie McPershon, kocasının işten kovulmasıyla tüm ailenin yükünü sırtlanır. Lise son sınıftaki kızı Christine ‘Uğur Böceği' McPershon ise ilk kez aşık olmak, okulunun tiyatro kulübüne katılmak ve en çok da üniversitelere başvurmakla meşguldür. Aradığı macera dolu sofistike yaşam tarzını Sacramento'da bulamayacağına inanan Uğur Böceği, üniversite için uzaklara taşınma hayalleri kurar. Annesi ise; düşük notları ve aklı havadalığıyla Uğur Böceği için bunun bir hayalden öteye gidemeyeceğinden emindir. !f'çilerin oyuncu olarak yakından tanıdığı Greta Gerwig, (Frances Ha, !f 2013) bir anne ve kızının arasındaki aşk ve nefret ilişkisini anlattığı ilk uzun metrajı Uğur Böceği ile festivale geri dönüyor. Yılın en iyileri listelerinde üst sıralarda yer alan film, Oscar'ın da en büyük adayları arasında gösteriliyor.

 

Yönetmen: Greta Gerwig

Oyuncular: Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Tracy Letts, Lucas Hedges, Timothee Chalamet


lady-bird.jpg

***********

Arabia

‘Arap’

16 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 11:00

21 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 13.00

22 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 16.00

 

Brezilya'nın güneyinde genç bir adam, bir fabrika işçisinin günlüğünü bulunca zorluk ve güzelliğin içiçe yaşandığı bir hayatın penceresi açılır.

Brezilya'nın güneyindeki Minas Gerais eyaletinde bir genç, kaza geçirmiş olan bir fabrika işçisinin günlüğünü bulur. Cristiano'nın hikayesine bu günlükle başlarız. Cristiano, western filmlerinde izlediğimiz evsiz barksız kovboyları biraz andırıyor; Brezilya'nın bir kasabasından ötekine, birkaç kuruş kazanabileceği işlerin peşinden sürüklenir. Kasabadan kasabaya, bulduğu işe uyum sağlayarak günlerini geçirir. Onun için hayat çoğunlukla zor ve yorucu, fakat film, –gerçekleri asla es geçmeden- aralarda yaşanan küçük, ışıltılı ve insanlık dolu anlarla ilgili: Akşam arkadaşlarla paylaşılan şarkılar, beklenmedik karşılaşmaların samimiyeti, yoğun bir aşk. Film, sıradan gibi görünen bir adamın hayatını ve sevdiklerini anlatırken, satır aralarında modernleşme ve eşitsizliğe dair anlamlı bir sosyo-politik yorum, epik bir bakış açısı getiriyor. Empatisiyle izleyiciye derinden dokunan, ama asla melodrama düşmeyen film; her detayıyla kendine özgü bir hikaye anlatırken temalarıyla zaman ve mekanın ötesinde bir evrenselliğe uzanıyor.

 

Yönetmen: JOÃO DUMANS, AFFONSO UCHOA

Oyuncular: ARISTIDES DE SOUSA, MURILLO CALIARI, GLAUCIA VANDEVELD

arabia---kopya.jpg

*************

Distant Constellation
Uzak Evren

17 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 19.00

19 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 16.00

 

Uzak Evren, zamanın durduğu, karakterlerin eski zamanları ve uzak yerleri anlattığı bir yaşlılar evinde geçen sevgi dolu bir rüya gibi.

Uzak Evren, İstanbul'un merkezinde zamanın durduğu, karakterlerin eski zamanları ve uzak yerleri anlattığı, bir yaşlılar evinde geçen şefkat dolu bir rüya gibi. Mizrahi'nin dingin, kusursuz ve sabırlı kamerasının karşısısında çocukluğun acı yüklü hikayelerini dinleyebiliyor; hatta yaşlı Ermeni Selma, bir fısıltı gibi anlattığı hikayesinin ortasında uyuyakalıyor ve uyandığında ‘Oluyor bana böyle' diyor. Artık gözleri görmeyen bir fotoğrafçı, kamerasının düğmeleriyle uğraşıyor ısrarla ve sonunda bize çeviriyor onu. Bir piyanist Mizrahi'ye kur yapıyor ve günler sonra evlenme teklif ediyor çekinerek. İki yaşlı adam, asansörde bir yukarı çıkıyor bir aşağı iniyor; ailelerini birbirlerine anlatıyor ve diğer şeylerden sohbet ediyor. Yaşlılar evinin dışında ise büyük bir inşaat devam ediyor; oradaki işçiler gelecek planlarını anlatıyor. Uzak Evren, içeriyle dışarının, geçmiş zamanla onu gerçek yapan anıların, teslimiyetle umudun arasındaki mesafede geziniyor. Filmin ritminin içinde bir yerlerde, yaşamla ölümün döngüsel dengesine rastlıyoruz ve bu şiirin tadını çıkarıyoruz.

 

Yönetmen: SHEVAUN MIZRAHI


distant-constellation.jpg
************

Ejercicios De Memoria
Hatırlama Egzersizleri

18 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 13.00

21 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 16.00

 

Paz Encina'nın, Paraguay'ın yakın tarihine bakış attığı büyüleyici bir hatırlama egzersizi.

Paraguay, 1954 ve 1989 yılları arasında, 35 sene boyunca, Latin Amerika'daki en uzun diktatörlük rejimlerinden birini yaşadı. Agustín Goiburú, Stroessner rejiminin karşısındaki en önemli muhalif figürlerden biriydi ve 1976 yılında sürgün edildiği Arjantin'in Parana kentinde kaybolmuştu. 35 sene sonra Rogelio, Rolando ve Jazmin adındaki çocukları sürgünün hala hüküm sürdüğü yere geri döner. Hatırlamak, onları kurtarabilecek nadir şeylerden biridir. Paraguaylı yönetmen Paz Encina, bu muazzam belgeselinde bellek, arşiv görüntüler ve tanıklıklar arasında kurduğu özel bağ ile Paraguay'ın yakın tarihine kişisel bir bakış atarken, belleğin ve hatırlayışın en önemli eylemlerden birisi olabileceğini anlatıyor.

 

Yönetmen: PAZ ENCINA

Oyuncular: ELBA ELISA BENITEZ DE GOIBURU, HEBE DUARTE, PATRICIA GOIBURU BENITEZ, ROGELIO GOIBURU BENITEZ, ROLANDO GOIBURU BENITEZ


ejercicios_de_memoria.jpg

***********

How To Talk To Girls At Parties
Partilerde Kız Tavlama Sanatı

21 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 19.00

22 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 21.30

25 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 19.00

 

Neil Gaiman'ın aynı isimli hikayesinden, türler arası psikadelik punk bir aşk hikayesi.

Neil Gaiman'ın aynı isimli hikayesinden uyarlanmış Partilerde Kız Tavlama Sanatı, Punk'ın ilk yıllarında, aşka susamış Güney Londralı bir gencin birkaç gün süren dünya dışı aşk deneyimini anlatıyor. Okuldan çıkar çıkmaz üniformalarını atıp punk kıyafetlerine bürünen Enn ve arkadaşlarının ilk uğrakları yerli bir rock grubunun çaldığı ve despotluğuyla ürküttüğü kadar heyecanlandıran Kraliçe Boadicea'nın (Nicole Kidman'ı böyle kaçık ve öfkeli görmediniz, söz veriyoruz) mekanı oluyor. Çocukların bir sonraki durakları daha da tuhaf; bu dünyadan olmayan ama insan kılığında – hem de renk gruplarına ayrılmış latex kıyafetleriyle dans eden, akrobatlıklar yapan ve birbirinden garip takıntıları olan bir grubun gecesini gece ettiği bir ev partisi. İşte Enn, bu partide hülyalı bir çekiciliği ve dünyamızın halleriyle ilgili sağlıklı bir merakı olan Zan'le tanışır. Zan, Enn'in dünyasını tanımak için, liderlerinden 48 saatlik özel izin alır. John Cameron Mitchell'ın kural tanımayan psikedelik dünyasında geçen film, Punk'ın doğuşu, ilk aşkın tadından yenilmezliği ve partilerde kızlarla konuşma sanatı gibi varoluşun önemli meselelerinden birini aynı anda yaşatabiliyor.

 

Yönetmen: JOHN CAMERON MITCHELL

Oyuncular: NICOLE KIDMAN, ALEX SHARP, ELLE FANNING, RUTH WILSON


how-to-talk-to-girls-at-parties.jpg

 

 

20 ŞUBAT 2018 

Dark River
Karanlık Nehir

17 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 19.00

19 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 19.00

23 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 19.00

24 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 19.00

 

Bencil Dev'in yönetmeni Clio Barnard'dan şiirsel, sosyal gerçekçi bir masal.

The Arbor (2010) ve Bencil Dev (!f 2013) ile kendine hatırı sayılır bir hayran kitlesi kazanmış Clio Barnard, Karanlık Nehir'le bir kez daha kuzey İngiltere'ye götürüyor bizi ve yine akıldan çıkmayacak, İngiliz işçi sınıfı ve büyümenin yaralı halleri üzerine bir hikayeyle büyülüyor! Alice, babasının ölümü üzerine aile çiftliklerine döner ve 15 yıldan fazla süredir görmediği kardeşi Joe ile geçmişteki sorunları ve kırgınlıkları yavaş yavaş yüzeye çıkar. Ruth Wilson'ın (Luther, The Affair) Alice rolünde büyülediği, Barnard'ın, görüntü yönetmeni Adriano Goldman'ın görselliğiyle muazzam bir atmosfer yarattığı Karanlık Nehir; insan ruhunun ve doğasının kırılmış parçalarından oluşan -tıpkı Alan Clarke ve Ken Loach'un sinemasını hatırlatan- sosyal gerçekçi bir şiir.

 

Yönetmen: CLIO BARNARD

Oyuncular: RUTH WILSON, MARK STANLEY, SEAN BEAN


dark-river.jpg
**************

Anadolu Turnesi

18 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 19.00

19 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 16.00

 

2014 yazında bir grup genç müzisyen Türkiye turnesine çıkar.

Yaz, 2014. Amatör bir rock grubu, Türkiye'nin farklı şehirlerini kapsayan bir turneye çıkar. Amaç; çok sevdikleri müziği bu şehirlerde yaşayanlarla paylaşabilmek. Kafelerden doğaya kadar karşılarına çıkan her türlü mekanda kurulup konser veriyorlar. Çaldıkları atmosferik indie müzik, kimi dinleyicilere yakın gelmezken bazı yerlerdeyse yeni fanlar kazandırıyor. Grubun genç üyeleri ve film ekibinin gözünden çekilen film, Türkiye'nin içinden geçtiği önemli bir tarihi dönemece bakarken espriyi ve hafifliği elden bırakmıyor. Aynı zamanda; müziğe, bir şeyi tutkuyla yapmak ve paylaşmaya ve her an elden gidebilecek bir dünyaya tutunan müzisyenlere dair hikayesini de anlatıyor.

 

 

Yönetmen: DENİZ TORTUM, CAN ESKİNAZİ


anadolu-turnesi.jpg
*********

Film Stars Don't Die in Liverpool
Yıldızlar Asla Ölmez

18 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 16.00

19 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 21.30

20 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 21.30

 

Yıldızlar Asla Ölmez çok incelikli ve dokunaklı bir aşk hikayesi.

Peter Turner'in anılarından uyarlanan Yıldızlar Asla Ölmez; 26 yaşındaki Turner ve 55 yaşındaki Oscar ödüllü Gloria Grahame'ın eğlenceli ve tutkulu aşk hikayesini konu ediyor. Efsanevi femme fatale star ve onun genç aşığı hakkında eğlenceli bir aşk hikayesi gibi başlayan film, bir anda çok daha derin ve ikisinin de hayatları hakkında sınandıkları bir ilişkiye dönüşür. Gloria, Turner'ın enerjisiyle teselli bulur, hayata tutunur. Sherlock'un yaratıcısı Paul McGuigan'ın yönettiği film, 70'li yılların renkli ve aynı zamanda sade bir portresini ortaya koyuyor. Annette Benning ve Jamie Bell'in yakaladıkları kimya ve muazzam performansları ise göz alıyor.

Yönetmen: PAUL MCGUIGAN

 

Oyuncular: JAMIE BELL, ANNETTE BENING, JULIE WALTERS, VANESSA REDGRAVE


film_stars_dont_die_in_liverpool_still.jpg

*********

Olağanüstü Hatıralar

 

15 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 16.00

19 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 16.00

 

!f Türkiye'den Kısalar gösterimleri ücretsizdir, salonda 10 dakika önce yerinizi almanızı tavsiye ederiz.

YAZIN
2018, KURMACA BELGESEL, HD, 20’59

YÖNETMEN DIRECTOR: SERCAN SEZGİN
Ege ve Cansu, sakin ama tuhaf bir yazlık kasabasında büyükanne ve büyükbabalarını ziyaret ederler.

 

RUSSELL’S
2017, DENEYSEL, HD, 2’37

YÖNETME: ECE YAZICIGİL & ILGIN HARPUT
Bir kadının bütünlüğü istilaya uğrar.

 

ÖLÜMLÜ
2017, KURMACA, HD, 7’30

YÖNETMEN: ÖMER DENİZ
Yaşlı bir kadın, geçmiş aşkında kaybolur.

 

GÖRÜNMEZ KADIN
2017, KURMACA, HD, 10’40

YÖNETMEN: LÜTFÜ İRDEM
Bir efsaneye göre; çok eski zamanlarda yaşayan bir toplulukta, erkeklerin zorbalığına dayanamayan bazı kadınlar değişime uğrarmış. Günümüzde yaşayan bir kadın, tam da bu değişimin etkisi altında kalır. Bunu kabul edemeyen kocası, karısının gözlerine bakabilmek için elinden gelen her şeyi yapacaktır.

ZİGZAG
2017, DENEYSEL, HD, 9’33

YÖNETMEN: ZEYNEP MERVE UYGUN
Animasyon ve ebru sanatını gerçek görüntü ile harmanlayan Zigzag, karma bir plajda denizin ortasında mahsur kalan başörtülü bir kadının hikayesine odaklanıyor.


 

NEDRET BUGÜN KAYBOLUR
2017, DENEYSEL KURMACA, HD, 11’15’’

YÖNETMEN: BERRAK ÇOLAK
Yaşlı ve göz alıcı Nedret, sebebi ve kimin işlediği belli olmayan bir cinayetin ortasına uyanır. Evinin kapısı aniden üzerine kapanınca, dönüşü olmayan bir yolculuğa başlar. Üzerinde kanlı, pembe, saten geceliği, ağzında başka bir kadının adı, “katil kim?” sorusundan kaçar. Aradığı kadına yaklaşırken, ev ve şehrin sınırlarını aşarak yaptığı yolculuk boyunca taşıdığı sorular çözülecek midir? Bir yol filmi, bir yürüme filmi.


 

DANS EDEN KIZLAR
2017, KURMACA, HD, 15’38

YÖNETMEN: ZEYNEP KÖPRÜLÜ
Bir sahil kasabasında yaşayan iki yakın arkadaş Melis ve Aslı birlikte geçirecekleri son güne uyanır. Çünkü; Melis yurt dışına taşınmaktadır.


olaganustu-hatiralar.jpg
 
*************

The Death of Stalin
Stalin'in Ölümü

19 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 19.00

20 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 19.00

 

Veep'in yaratıcısı Armando Iannucci'nden mükemmel bir taşlama.

Yıl 1953. Joseph Stalin'in, sağlık durumu -biraz paranoyak olması dışında- gayet iyidir ve ona karşı çıkan herkesi terörize edip, gözünü kırpmadan ortadan kaldırmaktan imtina etmemekte; bu durum yakın dostlarını dahi hizaya getirmektedir. Ta ki bir sabah çalışma odasında ölü bulunana kadar. Bundan sonrası, hiciv ustası Armando Iannucci'nin ellerinde mükemmel bir komediye dönüşür. Yalakalar bir anda iktidar yarışına girer; sümsük Malenkov, ukala Khrushchev, şaşkın Molotov, mafyöz Zhukov, Beria Stalin'in sarhoş oğlu Vasily ve yorgun kızı Svetlana. Fabien Nury ve Thierry Robin'in çizgi romanından, politik taşlamanın ve kara komedinin ustası Armando Iannucci tarafından uyarlanan Stalin'in Ölümü, hiç beklemeyeceğiniz kadar komik ve dünyanın savrulduğu güncel politik iklime cuk oturur nitelikte.

 

Yönetmen: ARMANDO IANNUCCI

Oyuncular: STEVE BUSCEMI, JEFFREY TAMBOR, SIMON RUSSELL BEALE, PAD-DY CONSIDINE, RUPERT FRIEND, JASON ISAACS, OLGA KURYLENKO, MICHAEL PALINthe-death_of_stalin_poster.jpg

 

**************

 

Riga (Take 1)

19 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 21.30

 

Tutku ve sanat hakkında sinematik bir caz parçasının içinde akmaya davetlisiniz.

Letonya Riga. Dört Kadın. Elita, tutkulu bir oyuncu, Elina, onun kızı, Iveta, bir turist rehberi ve Paulina, genç bir balerin. Hepsi aşık ve hepsi güçlü duyguların pençesinde. Siegfried'in kendi yazdığı, yönettiği, yapımcılığını üstlendiği ve müziklerini yaptığı Sansa (!f 2004), Kinogamma Part 1 (!f 2009) ve Çocuk Masalları (!f 2012)'ndaki kendine has sineması Riga'da da var; yine görsel ve işitsel bir şölenin içindeyiz. Siegfried'in hızlı rüzgarını arkamıza alıyoruz. Üstelik bu kez bu dört kadını –tüm kırılmışlıkları ve güzellikleriyle– Siegfried'in önceki filmlerindeki karakterlerden çok daha yakından tanıyoruz. Tutku ve sanat hakkında sinematik bir caz parçasının içinde akmaya davetlisiniz.

 

Yönetmen: Siegfried

Oyuncular: Elita Klavina, Iveta Pole, Paulina Druka, Elina Vaska, Antons Ugrjumovs, Gustavs Krievkalns


riga.jpg

**********

Susanne Bartsch: On Top
Eğlencenin Zirvesi: Susanne Bartsch

19 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 16.00

 

Gece hayatı ve moda ikonu Susanne Bartsch'ın müstesna dünyasına en yakınından dalıyoruz.

On yıllardır insanlar toplumsal normların baskıcı prangasından kaçmak için New York'a gidiyor. Susanne Bartsch da hayatını bu insanların güvenli sığınağı olmak için yaşadı. Avangard varoluşun annesi Bartsch, insanların gecelerce en çılgın fantezilerini gerçekleştirmesi için alanlar yarattı. AIDS ile mücadelede milyonlarca dolar bağış toplaması yanı sıra RuPaul, Marc Jacobs ve Amanda Lepore gibi ikonları keşfetti, parlattı. Filmde, Bartsch'ın yaşamına ve dokunduğu hayatlara, ilk kez ortaya çıkan görüntülerle, yakın plan eşlik ediyoruz.

Yönetmen: ANTHONY CARONNA, ALEXANDER SMITH

Oyuncular. SUSANNE BARTSCH


susanne_bartsch_on_top.jpg

 

 

 

18 ŞUBAT 2018 

 

Anadolu Turnesi

18 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 19.00

19 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 16.00

 

2014 yazında bir grup genç müzisyen Türkiye turnesine çıkar.

Yaz, 2014. Amatör bir rock grubu, Türkiye'nin farklı şehirlerini kapsayan bir turneye çıkar. Amaç; çok sevdikleri müziği bu şehirlerde yaşayanlarla paylaşabilmek. Kafelerden doğaya kadar karşılarına çıkan her türlü mekanda kurulup konser veriyorlar. Çaldıkları atmosferik indie müzik, kimi dinleyicilere yakın gelmezken bazı yerlerdeyse yeni fanlar kazandırıyor. Grubun genç üyeleri ve film ekibinin gözünden çekilen film, Türkiye'nin içinden geçtiği önemli bir tarihi dönemece bakarken espriyi ve hafifliği elden bırakmıyor. Aynı zamanda; müziğe, bir şeyi tutkuyla yapmak ve paylaşmaya ve her an elden gidebilecek bir dünyaya tutunan müzisyenlere dair hikayesini de anlatıyor.

 

 

Yönetmen: DENİZ TORTUM, CAN ESKİNAZİ


anadolu-turnesi.jpg
*********

City of Ghosts
Hayaletler Kenti

17 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 11.00

18 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 16.00

22 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 19.00

24 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 13.00

Günümüzün en önemli sorunlarından birisi hakkında kaçırılmayacak bir belgesel.

Belgesel; Suriye'nin Rakka şehrinin 2014 yılında IŞİD tarafından gele geçirilmesi sonrasında bir araya gelmiş bir grup anonim aktivisti merkezine alıyor. Bir kısmı Berlin'e, birkaçı da Türkiye'ye yerleşen "Rakka Sessizce Katlediliyor" adlı aktivist grup, Rakka'da olan bitenleri kimlikleri gizli arkadaşları aracılığıyla dünyaya aktarmaya çabalamaktadır. Hayaletler Kenti; yaşamları sürekli tehdit altında, her daim gizlendikleri yeri değiştirmek zorunda olan bu bağımsız gazetecilerin hayatları pahasına verdikleri mücadele hakkında. Meksika'daki uyuşturucu kartelleri üzerine yaptığı Cartel Land'le Oscar adayı olmuş belgeselci Matthew Heineman'ın Sundance Film Fesitivali'nde ödül almış bu kaçırılmayacak filmi de hem güncel hem de akıldan çıkmayacak hikayesiyle, Suriye hakkında yapılmış en önemli ve dikkat çekici belgesellerden.

 

Yönetmen: MATTHEW HEINEMAN


city-of-ghosts.jpg

 

*********

Dreaming Murakami

‘Murakami’yi Düşlemek’

15 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 13:00

18 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 11:00

 

Murakami'yi çevirmek demek; onun yalnız, hülyalı karakterleriyle aynı rüyayı paylaşmak demek midir?

Mette Holm, Haruki Murakami'nin ilk romanı Kaze No Uta O Kike (Rüzgarın Şarkısını Dinle) adlı ilk romanını çevirmeye başladığı günlerde, Tokyo metrosunda yürürken iki metre boyunda dev bir kurbağa onu takip etmeye başlar. Kurbağa, Mette'yi her yerde takip eder, sanki; derin uykusundan uyanarak, dünyayı nefretiyle yok etmeye çalışan dev Solucan'la kavgasına çevirmeni de dahil etmek ister gibidir. Bundan 20 yıl önce, Murakami'nin ismini kimseler bilmezken, Mette ilk Murakami romanını okumuştur. O zamanlar yazarın hayali dünyalarının ileride kendi dünyasını nasıl şekillendireceğini aklından bile geçirmemiştir. O günden beri ise, Danimarkalı okuyucularına Murakami'nin kafa karıştıran ve tartışılan dünyalarını çevirmek için binlerce saat çalışmış, dünyanın her yerinde milyonlarca okuyucunun aklını uçuran hikayelerle yaşamıştır. Murakami'nin yalnız ve hülyalı karakterlerinin söylediklerinin en mükemmel çevirisini bulmaya çalışırken, Mette'nin dünyasında da gerçek ve hayal birbirine girmektedir.

 

Yönetmen: Nitesh Anjaan

Oyuncu: Mette Holm


dreamin-murakami-001.jpg
**********

Displaced
Arafta

18 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 11.00

22 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 19.00

 

İstanbul'dan gitmenin değil, İstanbul'a gelmenin hikayesi.

Gelecek tahayyüllerimizin ister istemez bir "gitme" fikriyle şekillendiği zamanları yaşıyoruz. Bunu hiç düşünmeyenimiz ya da buna yürekten karşı çıkanımız bile son zamanlarda, gitgide çoğalan veda partisi davetlerine maruz kalmıştır. Daha refah bir yaşam vadeden şehirlere ya da çok daha kırsal hayallere, farketmez, etrafımızı saran bu yola çıkma ve yer değiştirme -ya da değiştirmeme– hissi özünde benzer bir arayışın habercisi: Yeni bir yuva. Arafta'da Volkan Üce aynı olguya, bu sefer, tam tersi bir yerden bakıyor ve Hollanda ve Belçika'da büyümüş dört gencin köklerini izleyip, İstanbul'a gelme (dönme) hikayelerini takip ediyor. Film, "İnsanın evi gerçekten neresidir, evde olmak nasıl bir duygudur" gibi sorulara cevap ararken başka bir soru kendiliğinden beliriveriyor: İnsan evinde yabancı hisseder mi?

Yönetmen: VOLKAN ÜCE


displaced.jpg
***********
 

Ejercicios De Memoria
Hatırlama Egzersizleri

18 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 13.00

21 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 16.00

 

Paz Encina'nın, Paraguay'ın yakın tarihine bakış attığı büyüleyici bir hatırlama egzersizi.

Paraguay, 1954 ve 1989 yılları arasında, 35 sene boyunca, Latin Amerika'daki en uzun diktatörlük rejimlerinden birini yaşadı. Agustín Goiburú, Stroessner rejiminin karşısındaki en önemli muhalif figürlerden biriydi ve 1976 yılında sürgün edildiği Arjantin'in Parana kentinde kaybolmuştu. 35 sene sonra Rogelio, Rolando ve Jazmin adındaki çocukları sürgünün hala hüküm sürdüğü yere geri döner. Hatırlamak, onları kurtarabilecek nadir şeylerden biridir. Paraguaylı yönetmen Paz Encina, bu muazzam belgeselinde bellek, arşiv görüntüler ve tanıklıklar arasında kurduğu özel bağ ile Paraguay'ın yakın tarihine kişisel bir bakış atarken, belleğin ve hatırlayışın en önemli eylemlerden birisi olabileceğini anlatıyor.

 

Yönetmen: PAZ ENCINA

Oyuncular: ELBA ELISA BENITEZ DE GOIBURU, HEBE DUARTE, PATRICIA GOIBURU BENITEZ, ROGELIO GOIBURU BENITEZ, ROLANDO GOIBURU BENITEZ


ejercicios_de_memoria.jpg

***********

Film Stars Don't Die in Liverpool
Yıldızlar Asla Ölmez

18 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 16.00

19 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 21.30

20 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 21.30

 

Yıldızlar Asla Ölmez çok incelikli ve dokunaklı bir aşk hikayesi.

Peter Turner'in anılarından uyarlanan Yıldızlar Asla Ölmez; 26 yaşındaki Turner ve 55 yaşındaki Oscar ödüllü Gloria Grahame'ın eğlenceli ve tutkulu aşk hikayesini konu ediyor. Efsanevi femme fatale star ve onun genç aşığı hakkında eğlenceli bir aşk hikayesi gibi başlayan film, bir anda çok daha derin ve ikisinin de hayatları hakkında sınandıkları bir ilişkiye dönüşür. Gloria, Turner'ın enerjisiyle teselli bulur, hayata tutunur. Sherlock'un yaratıcısı Paul McGuigan'ın yönettiği film, 70'li yılların renkli ve aynı zamanda sade bir portresini ortaya koyuyor. Annette Benning ve Jamie Bell'in yakaladıkları kimya ve muazzam performansları ise göz alıyor.

Yönetmen: PAUL MCGUIGAN

 

Oyuncular: JAMIE BELL, ANNETTE BENING, JULIE WALTERS, VANESSA REDGRAVE


film_stars_dont_die_in_liverpool_still.jpg

*********

Hagazussa: A Heathen's Curse
Hagazussa: Kafirin Laneti

18 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 13.00

22 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 21.30

25 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 21.30

 

Nefes kesici görüntü ve ses tasarımının kuşattığı, insanın, hayvansal doğasıyla yüzleşmeye çağrılıyoruz.

Dağlar kadar uzak, gökler kadar yakın. Uçsuz bucaksız doğanın aydınlık ve karanlığında bir şeyler oluyor. Gündüzün getirdikleri, gecenin götürdüklerini karşılamıyor. Küçük bir dağ köyünde, herkesin nefretle karışık korktuğu evde kötü huylu bir yaşam formu nefes alıp veriyor. Annesinden miras kalan cadılıkla Albrun bu. Dönüşmemek için yeni doğan kızıyla verdiği mücadelede doğa dostu değil. Sinemada cadı külliyatını yeniden tanımlayan 2015 yapımı The Witch'i andıran agorafobik atmosferiyle ilk filmini yapan Lukas Feigelfeld, body-horror severlere çıkışsız bir 102 dakika vaat ediyor. Her karesi bir fotoğraf titizliğiyle ışıldayan Hagazussa: Kafirin Laneti yarattığı kendine has görsel dili, David Lynch veya Lars von Trier'i andıran özgüven ve kuraldışılığıyla, senenin en çok konuşulan filmlerinden.

Yönetmen: LUKAS FEIGELFELD

Oyuncular: ALEKSANDRA CWEN, CELINA PETER, CLAUDIA MARTINI, TANJA PETROVSKIJ


hagazussa.jpg
********************
 

I Kill Giants
Dev Avcısı

17 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 11.00

18 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 16.00

19  Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 13.00

23 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 16.00

 

Barbara Thorson hayallerin, büyünün ve canavarların dünyasına kaçarak gerçek hayatla başa çıkıyor.

Hiçbir şeyden korkmayan, keskin dili ve kıvrak zekasına hayran kalacağınız Barbara Thorson yeni nesil kahramanınız olabilir! Okul çantasında antik Norveç Warhammer oyunu taşıyan ve hayatta kalmak için devleri öldürmeyi kendisine dert edinmiş birisini ne korkutabilir ki? Dev Avcısı, hem gerçek dünyadaki hem de hayal dünyasındaki canavarları alt etmeye çalışan genç bir kızın nefes kesici ve oldukça eğlenceli hikayesi. Joe Kelly'nin çok satan çizgi romanından Anders Walter'in uyarladığı film; kurduğu muazzam düş dünyasıyla dikkat çekerken, Roald Dahl'ın ve BFG'nin çizgilerini akla getiriyor. Imogen Poots ve Zoe Saldana'nın performanslarının göz kamaştırdığı film, son zamanlardaki en sıcak çizgi roman uyarlamalarından.

Yönetmen: ANDERS WALTER

 
Oyuncular: ZOE SALDANA, MADISON WILFE, IMOGEN POOTS


i-kill-giants.png

***********

Les garçons sauvages
Vahşi Oğlanlar

18 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 16.00

23 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 13.00

 

Hayal gücüyle bezenmiş bir büyüme hikayesi, rüyası.

Vahşi Oğlanlar, nev-i şahsına münhasır, sınırları zorlayan bir film. Cinsellik, cinsiyet ve arzuyla olduğu kadar bunların yarattığı dünyalarla da oyun oynayabilen, ters köşe yapabilen bir film. 20. yüzyılın başında geçen bu büyüme hikayesi, beş tane zengin ve yeni ayırdına vardıkları cinsel arzularının sınırlarını bilemeyen oğlanın yolculuğunu takip ediyor. İşledikleri bir suçun ardından aileleri tarafından ıslah edilmek üzere bir kaptana teslim edilen oğlanlar, çok geçmeden kaptanın onları hapsettiği bilinmezliğe giden teknesinde isyana hazırlanır. Varacakları yer, doğaüstü, fantastik bir bitki örtüsüyle bezenmiş, dünyayı tersine çevirebilecek bir sırrı olan bir adadır. Vahşi Oğlanlar; ıslak, tuhaf bir büyüme hikayesi ve insanlığın karanlık, nemli, ücra köşelerinde geziyor.

 

Yönetmen: BERTRAND MANDICO

Oyuncular: PAULINE LORILLARD, VIMALA PONS, DIANE ROUXEL, ANNAEL SNOEK


les-garcons-sauvages.jpg
***********
 

Madame Hyde

18 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 13.00

23 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 21.30

24 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 21.30

 

Isabelle Huppert'in performansıyla büyülediği çılgın bir kara komedi.

Serge Bozon'un, Robert Louis Stevenson'ın Dr. Jekyll ve Bay Hyde'ın Tuhaf Hikayesi'nden esinlenerek uyarladığı, eksantrik Bayan Hyde birçok sürpriz ve çılgınlıkla dolu. Isabelle Huppert'in, öğrencileri ve iş arkadaşlarının küçümsediği utangaç lise öğretmeni Bayan Géquil rolüyle dikkat çektiği film; fırtınalı bir gecede laboratuvarında deney yaparken bir anda çarpılıp kendinden geçen Bayan Géquil'deki fantastik değişimi anlatıyor. Uyandığında bir anda başka birisine dönüşen Bayan Géquil; Stevenson'ın hikayesindeki Mr. Hyde karakterinin kötücüllüğünde, karanlık bir kişiliğe bürünür. Bu bilindik hikayeyi adeta çılgın bir kara komediye çeviren Bozon, titiz mizansenleriyle ve tabii ki Huppert'in katmanlı ve muazzam performasıyla büyülüyor.

 

Yönetmen: SERGE BOZON

Oyuncular: ISABELLE HUPPERT, ROMAIN DURIS, JOSE GARCIA, CHARLOTTE VERY, TRISTAN PAGES

madame-hyde.jpg

 

***********


 
 

17 ŞUBAT 2018 CUMARTESİ

 

A Fábrica de Nada
Hiçlik Fabrikası

17 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 21.30

22 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 12.00

 

Geçtiğimiz yılın en dikkat çeken ilk filmlerinden!

İlk olarak Yönetmenlerin On Beş Günü'nde ve Fipresci'de ödül kazanmış Pedro Pinho'nun 3 saatlik Hiçlik Fabrikası, geçtiğimiz senenin en çok dikkat çeken ilk filmlerinden! Biçimsel olarak çığır açıcı, gezindiği suların da günümüz politik tartışmalarıyla çok kolay eklemlendirilebileceği film, bir grup işçinin çalıştıkları asansör fabrikasındaki hırsızlık olayını fabrika yönetiminin organize ettiğini anlamasıyla başlar. Bu olay yaklaşmakta olan büyük işten çıkarmaların habercisidir. İşçilerle pazarlıklar başladığında birçoğu işbirliği yapmayı reddedip fabrikayı işgal eder. Bunun üzerine fabrika yönetimi ortadan kaybolduğunda yarısı boşalmış bir fabrikayla başbaşa kalırlar. Pinho, sosyal gerçekliği müzikalle, uzun politik tartışmaları kendine has yeniden canlandırmalarla bir araya getirerek hem çok eğlenceli hem de kafa açıcı bir deneyime dönüştürüyor filmi.

Yönetmen: PEDRO PINHO

Oyuncular: JOSÉ SMITH VARGAS, CARLA GALVÃO, NJAMY SEBASTIÃO, JOACHIM BICHANA MARTINS, DANIELE INCALCATERRA, RUI RUIVO, HERMÍNIO AMARO


a-fabrica-de-nalla-(1).jpg
*************

A Prayer Before Dawn
Şafaktan Önce

17 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 23.59

20 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 19.00

23 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 21.30

25 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 19.00

25 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 19.00

 

Tayland'ın en ünlü hapishanlerinden birine düşmüş genç İngiliz boksör Billy Moore'un olağanüstü gerçek hikayesi.

Şafaktan Önce, Tayland'ın en ünlü hapishanelerinden birinde 3 yıl hapis yatmış genç İngiliz boksör Billy Moore'un, gözlerinize inanamayacağınız anılarından uyarlanan gerçek bir hikaye. Bir anda kendisini uyuşturucunun ve hapishane içi çete savaşlarının içinde bulan Moore, hapishane yönetimi Muay Thai boks turnuvalarına katılabileceğini söylediğinde, bunun kurtulmak için tek şansı olabileceğini düşünür. Billy, özgürlüğünü kazanmak için bir dövüşten başka bir dövüşe savrulduğu, aksiyon ve yumruklarla dolu, sonunda da özgürlüğünden başka kaybedecek bir şeyi olmadığı bir maceraya sürüklenir. Tayland'da gerçek bir hapishanede, gerçek mahkumlarla çekilen Şafaktan Önce; yoğunluğuyla teninize işleyen, akıldan çıkmayacak bir yolculuk.

Yönetmen: JEAN STEPHANE SAUVAIRE

Oyuncular: JOE COLE, VITHAYA PANSRINGARM, PANYA YIMMUMPHAI


a-prayer-before-dawn-001.jpg

***********

City of Ghosts
Hayaletler Kenti

17 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 11.00

18 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 16.00

22 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 19.00

24 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 13.00

Günümüzün en önemli sorunlarından birisi hakkında kaçırılmayacak bir belgesel.

Belgesel; Suriye'nin Rakka şehrinin 2014 yılında IŞİD tarafından gele geçirilmesi sonrasında bir araya gelmiş bir grup anonim aktivisti merkezine alıyor. Bir kısmı Berlin'e, birkaçı da Türkiye'ye yerleşen "Rakka Sessizce Katlediliyor" adlı aktivist grup, Rakka'da olan bitenleri kimlikleri gizli arkadaşları aracılığıyla dünyaya aktarmaya çabalamaktadır. Hayaletler Kenti; yaşamları sürekli tehdit altında, her daim gizlendikleri yeri değiştirmek zorunda olan bu bağımsız gazetecilerin hayatları pahasına verdikleri mücadele hakkında. Meksika'daki uyuşturucu kartelleri üzerine yaptığı Cartel Land'le Oscar adayı olmuş belgeselci Matthew Heineman'ın Sundance Film Fesitivali'nde ödül almış bu kaçırılmayacak filmi de hem güncel hem de akıldan çıkmayacak hikayesiyle, Suriye hakkında yapılmış en önemli ve dikkat çekici belgesellerden.

 

Yönetmen: MATTHEW HEINEMAN


city-of-ghosts.jpg

************

Dark River
Karanlık Nehir

17 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 19.00

19 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 19.00

23 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 19.00

24 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 19.00

 

Bencil Dev'in yönetmeni Clio Barnard'dan şiirsel, sosyal gerçekçi bir masal.

The Arbor (2010) ve Bencil Dev (!f 2013) ile kendine hatırı sayılır bir hayran kitlesi kazanmış Clio Barnard, Karanlık Nehir'le bir kez daha kuzey İngiltere'ye götürüyor bizi ve yine akıldan çıkmayacak, İngiliz işçi sınıfı ve büyümenin yaralı halleri üzerine bir hikayeyle büyülüyor! Alice, babasının ölümü üzerine aile çiftliklerine döner ve 15 yıldan fazla süredir görmediği kardeşi Joe ile geçmişteki sorunları ve kırgınlıkları yavaş yavaş yüzeye çıkar. Ruth Wilson'ın (Luther, The Affair) Alice rolünde büyülediği, Barnard'ın, görüntü yönetmeni Adriano Goldman'ın görselliğiyle muazzam bir atmosfer yarattığı Karanlık Nehir; insan ruhunun ve doğasının kırılmış parçalarından oluşan -tıpkı Alan Clarke ve Ken Loach'un sinemasını hatırlatan- sosyal gerçekçi bir şiir.

 

Yönetmen: CLIO BARNARD

Oyuncular: RUTH WILSON, MARK STANLEY, SEAN BEAN


dark-river.jpg
**************

Distant Constellation
Uzak Evren

17 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 19.00

19 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 16.00

 

Uzak Evren, zamanın durduğu, karakterlerin eski zamanları ve uzak yerleri anlattığı bir yaşlılar evinde geçen sevgi dolu bir rüya gibi.

Uzak Evren, İstanbul'un merkezinde zamanın durduğu, karakterlerin eski zamanları ve uzak yerleri anlattığı, bir yaşlılar evinde geçen şefkat dolu bir rüya gibi. Mizrahi'nin dingin, kusursuz ve sabırlı kamerasının karşısısında çocukluğun acı yüklü hikayelerini dinleyebiliyor; hatta yaşlı Ermeni Selma, bir fısıltı gibi anlattığı hikayesinin ortasında uyuyakalıyor ve uyandığında ‘Oluyor bana böyle' diyor. Artık gözleri görmeyen bir fotoğrafçı, kamerasının düğmeleriyle uğraşıyor ısrarla ve sonunda bize çeviriyor onu. Bir piyanist Mizrahi'ye kur yapıyor ve günler sonra evlenme teklif ediyor çekinerek. İki yaşlı adam, asansörde bir yukarı çıkıyor bir aşağı iniyor; ailelerini birbirlerine anlatıyor ve diğer şeylerden sohbet ediyor. Yaşlılar evinin dışında ise büyük bir inşaat devam ediyor; oradaki işçiler gelecek planlarını anlatıyor. Uzak Evren, içeriyle dışarının, geçmiş zamanla onu gerçek yapan anıların, teslimiyetle umudun arasındaki mesafede geziniyor. Filmin ritminin içinde bir yerlerde, yaşamla ölümün döngüsel dengesine rastlıyoruz ve bu şiirin tadını çıkarıyoruz.

 

Yönetmen: SHEVAUN MIZRAHI


distant-constellation.jpg
************

I Kill Giants
Dev Avcısı

17 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 11.00

18 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 16.00

19  Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 13.00

23 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 16.00

 

Barbara Thorson hayallerin, büyünün ve canavarların dünyasına kaçarak gerçek hayatla başa çıkıyor.

Hiçbir şeyden korkmayan, keskin dili ve kıvrak zekasına hayran kalacağınız Barbara Thorson yeni nesil kahramanınız olabilir! Okul çantasında antik Norveç Warhammer oyunu taşıyan ve hayatta kalmak için devleri öldürmeyi kendisine dert edinmiş birisini ne korkutabilir ki? Dev Avcısı, hem gerçek dünyadaki hem de hayal dünyasındaki canavarları alt etmeye çalışan genç bir kızın nefes kesici ve oldukça eğlenceli hikayesi. Joe Kelly'nin çok satan çizgi romanından Anders Walter'in uyarladığı film; kurduğu muazzam düş dünyasıyla dikkat çekerken, Roald Dahl'ın ve BFG'nin çizgilerini akla getiriyor. Imogen Poots ve Zoe Saldana'nın performanslarının göz kamaştırdığı film, son zamanlardaki en sıcak çizgi roman uyarlamalarından.

Yönetmen: ANDERS WALTER

 
Oyuncular: ZOE SALDANA, MADISON WILFE, IMOGEN POOTS


i-kill-giants.png

***********

Insect
Böcek

17 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat:16.00

Efsane gerçeküstücü yönetmen Jan Švankmajer aklınızı başınızda alacak gerçeküstücü bir yolculuk.

83 yaşındaki efsanevi Çek yönetmen Jan Švankmajer uzun bir aradan sonra bir başka gerçeküstücü güzellikle karşımızda! Bu sefer küçük bir kasabadaki yerel bir bardayız. Pazartesi günü olmasından dolayı sandalyeler ters döndürülmüş ve bar kapalıdır. Köşede Čapek Kardeşlerin “Böcek Oyunu”nunu prova etmek üzere bir araya gelmiş 6 amatör aktör dışında bar bomboştur.  Prova ilerledikçe oyundaki karakterler zamandan bağımsız bir şekilde ölüp yeniden canlandırlar. Onları canlandıran aktörler de yavaş yavaş bu değişimlerin parçası olmaya başlarlar. Gerçeküstü sinemanın en önemli ustalarından olan Jan Švankmajer görünürde oldukça edebi görünün bir oyunu kendine has, muazzam düşgücüyle örülü bir evrene adapte eder.  Bu dünyada düşler, animasyon, hiciv, tiyatro ve tabii ki insanlar ve böcekler birbirlerine dönüşmektedir.

 

Yönetmen: JAN ŠVANKMAJER

insects.jpg

****************

Jubilee
Jübile

17 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 21.30

24 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 21.30

 

Bir post-punk distopik karabasanın filmi.

Kült sinemacı Derek Jarman'ın İngiliz punk hareketinin nihilist felsefesi ve devrimci giyim tarzıyla demlenmiş filmi; 1970'ler Londra'sında sıradışı bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Jübile'nin büyük bölümü geleneğe karşı duruşlarıyla bir arada duran, toplumdan dışlanmış bir grup kadını merkezine alıyor. I. Kraliçe Elizabeth, himayesindeki simyacısından onu gelecekte bir yolculuğa çıkarmasını ister. Kraliçe, 400 yıl sonrasının fütüristik İngiltere'sinde dolaşırken, hem William Shakespeare'e referansta bulunur hem de Siouxsie and the Banshees üzerinden İngiliz tarihini, yıkıcı bir şiddetin arka planında tartışır. Yenilenmiş kopyasıyla bu punk estetiğine sahip, ikonik kadrosuyla bir altkültür yıldız geçidi olan Jübile, hala çok taze ve sıradışı.

 

Yönetmen: DEREK JARMAN

 

Oyuncular: JENNY RUNACRE, NELL CAMPBELL, TOYAH WILCOX


jubilee.jpg
***********
 

 

 

16 ŞUBAT 2018 CUMA

 

78/52: Hitchcock's Shower Scene
78/52: Hitchcock'un Duş Perdesi

16 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 16.00

23 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 16.00

 

Hitchcock'un sinema tarihini değiştiren meşhur Sapık filminin duş sahnesi hakkında müthiş bir belgesel.

Hepimiz Hitchcock'un paltosundan çıktık! 78 sahne, 52 kesme. Filmimiz, Hitchcock'un Sapık filminin 2 dakikalık ünlü duş sahnesi üzerine. Bu sahne zaman içinde, sinema tarihinin en çok referans gösterilen ama aynı zamanda filmi bilmeyenlerin bile izlerine tanık olduğu ikonik sahnelerden birisine dönüştü. Peki ama, nasıl oldu da bu kısacık sahne bu kadar önemli bir kültürel fenomene dönüştü? İşte, Sundance Film Festivali'nde seyirciyle buluşan 78/52: HItchcock'un Duş Perdesi, bu 2 dakikalık sahne hakkında müthiş eğlenceli bir seyirlik. Belgeselde; Hitchcock hayranı Guillermo del Toro, Bret Easton Ellis, Karyn Kusama ve Eli Roth gibi sinefilleri dinleyip, etrafını saran kültürel göndermeleriyle birlikte bu müthiş koreografinin gizemlerini keşfediyoruz. 78/52: HItchcock'un Duş Perdesi sadece sinefiller için değil, sinemanın kolektif hafızamızın bir parçası olduğunu göstermesi açısından da kaçırılmaması gereken bir davet.

Yönetmen: ALEXANDRE O. PHILIPPE


78.52---kopya.jpg

****************

 

Arabia

‘Arap’

16 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 11:00

21 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 13.00

22 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 16.00

 

Brezilya'nın güneyinde genç bir adam, bir fabrika işçisinin günlüğünü bulunca zorluk ve güzelliğin içiçe yaşandığı bir hayatın penceresi açılır.

Brezilya'nın güneyindeki Minas Gerais eyaletinde bir genç, kaza geçirmiş olan bir fabrika işçisinin günlüğünü bulur. Cristiano'nın hikayesine bu günlükle başlarız. Cristiano, western filmlerinde izlediğimiz evsiz barksız kovboyları biraz andırıyor; Brezilya'nın bir kasabasından ötekine, birkaç kuruş kazanabileceği işlerin peşinden sürüklenir. Kasabadan kasabaya, bulduğu işe uyum sağlayarak günlerini geçirir. Onun için hayat çoğunlukla zor ve yorucu, fakat film, –gerçekleri asla es geçmeden- aralarda yaşanan küçük, ışıltılı ve insanlık dolu anlarla ilgili: Akşam arkadaşlarla paylaşılan şarkılar, beklenmedik karşılaşmaların samimiyeti, yoğun bir aşk. Film, sıradan gibi görünen bir adamın hayatını ve sevdiklerini anlatırken, satır aralarında modernleşme ve eşitsizliğe dair anlamlı bir sosyo-politik yorum, epik bir bakış açısı getiriyor. Empatisiyle izleyiciye derinden dokunan, ama asla melodrama düşmeyen film; her detayıyla kendine özgü bir hikaye anlatırken temalarıyla zaman ve mekanın ötesinde bir evrenselliğe uzanıyor.

 

Yönetmen: JOÃO DUMANS, AFFONSO UCHOA

Oyuncular: ARISTIDES DE SOUSA, MURILLO CALIARI, GLAUCIA VANDEVELD

arabia---kopya.jpg

*************

 

Ava

16 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 19.00

17 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 16.00

24 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 13.00

Tahran'da, genç bir kızın yaşamının aile ve toplum baskısıyla adım adım dağılmasını anlatan; bunu da güçlü ve özgün bir görsel dille anlatan çarpıcı bir film.

Ava, Tahran'da varlıklı ailesiyle yaşayan bir lise öğrencisi. Hayatı okul, keman dersleri ve ev arasında oldukça sıkı yönetilen bir program çerçevesinde geçmektedir. Şüpheci ve aşırı korumacı annesi, bir oğlanla yaşadığı masum buluşmayı sorgulayıp, işi jinekolojik muayeneye kadar götürünce, Ava'nın dünyası alt üst olur. Sonrasında Ava, özel hayatına yapılan bu korkunç müdahaleyi hazmedemez ve hem okulu hem de çok sevdiği kemanı aksatmaya başlar. Artık annesinin koyduğu sıkı kurallarla daha fazla karşılaşan Ava için beklenmedik ve ciddi sonuçlar doğuracak olan olaylar gelişir. Kendi yaşadıklarından yola çıkarak senaryosunu yazdığı filmde yönetmen Sadaf Foroughi, Ava'nın kıstırılmış dünyasını ve ergenlik bunalımını çarpıcı bir görsel dil ve gerçekçilikle anlatıyor. Ava rolündeki Mahour Jabbari'de gördüğümüz güç ve incelik de filmi; gençliğin özgürlüğe olan özlemine dair uzun süredir izlediğimiz en çarpıcı yapıtlardan biri yapıyor.

 

Yönetmen: SADAF FOROUGHI

Oyuncular: MAHOUR JABBARI, BAHAR NOUHIAN, LEILI RASHIDI, VAHID AGHAPOUR, SHAYESTEH SAJADI, HOUMAN HOURSAN, SARAH ALIMORADI


ava.jpg
**********

Betty: They Say I'm Different

Betty Davis nerede?

16 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 16.00

25 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 11.00

 

O, müzik tarihinin en ezber bozan figürlerinden biri. Miles Davis'in deyişiyle "Madonna'dan önce Madonna, Prince'den önce Prince." Kariyerine 60'ların başında söz yazarı olarak başlasa da New York'a taşınmasıyla kendini sahnede bulması uzun sürmemiş. Ve ardından siyah ve kadın bir sanatçıyı tanımlayan duvarları, korkusuz müziği ve sıradışı tarzıyla, yıkması da. O, Jimi Hendrix'le yakın arkadaşlığı, Miles Davis'le evliliği, ikisini tanıştırması ve Davis'in sonrasında jazz'dan funk'a geçişindeki katkısından beri müzik sahnesine ilham vermeye devam ediyor. Fakat bir gün aniden ortadan kayboluyor ve bu kayboluş yıllarca aydınlanamayacak bir gizeme dönüşüyor. Ta ki yönetmen Phil Cox "Betty Davis nerede?" sorusunu sorana ve Betty Davis'i ve tüm alter egolarını tekrar keşfedene kadar.

Yönetmen: PHIL COX


betty.jpg
************
 

Brawl In Cell Block 99
99. Blok

16 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 23.59

20 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 21.30

24 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 19.00

 

Eski bir boksör, uyuşturucu kuryeliği yaparken kendisini bir anda yanlış giden bir iş sonucu, hapishane dünyasının vahşi dehlizlerinde bulur.

S. Craig Zahler, Bone Tomahawk'ta (2015) yarattığı kendine has korku-western bileşimini, Venedik'te yarışan son filmi 99. Blok'la başka bir boyuta taşıyor. Eski bir boksör olan Bradley, oto tamircisindeki işini kaybetmiş ve evliliğinin de sonuna gelmiştir. Hayatının bu noktasında eski bir arkadaşı için uyuşturucu kuryesi olarak çalışmaktan başka çaresi kalmamıştır. Her şey yolunda gibidir, ta ki bir gün kendisini polisle olan bir çatışmanın ortasında bulana dek. Toz duman kalkıp, kafasını kaldırdığında, kendisini yaralı ve hapse atılmış olarak bulur. Vince Vaughn'ın muazzam ve aynı zamanda korkutuculuğuyla akıldan çıkması zor oyunuyla 99. Blok; insan ruhunun karanlık köşelerinde dolaşan, fizikselliğiyle büyüleyen bir karakter çalışması. Vaughn'a eşlik eden Jennifer Carpenter, Udo Kier ve Don Johnson'ın performansları da bir o kadar göz alıcı.

Yönetmen: S. CRAIG ZAHLER

Oyuncular: VINCE VAUGHN, JENNIFER CARPENTER, UDO KIER, DON JOHNSON


brawl-in-cell.jpg

***********

 

 
 

15 ŞUBAT 2018 PERŞEMBE

 

American Valhalla

‘Amerikan Cenneti’

15 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 19.00

17 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 19.00

 

Iggy Pop ve Queens of the Stone Age'den Joshua Homme'un ortak albüm çalışmaları üzerine olağanüstü bir yolculuk.

Tüm hikaye bir telefon mesajının ardından şekillenir. Gönderen: Iggy Pop; Alan: Josh Homme (Queens Of The Stone Age). Mesajın içeriğiyse; birlikte albüm yapma teklifidir. Karar verilmiş ve albüm çalışmalarına başlanmıştır. Albümde ikiliye, gitarist Dean Fertita (QoTSA) ve davulcu Matt Helders (Arctic Monkeys) eşlik ediyor. İkilinin alışılmışın dışında gelişen çalışmalarını anlatan film, aynı zamanda bizi; Kaliforniya çölünün yaratıcılıklarındaki etkisine, Pop ve Homme'un günlük tadındaki anlatılarına ve albümün doğum öncesi tatlı sancılarına tanık ediyor. 2016 yılının en iyi albümlerinden biri olarak gösterilen Iggy Pop'un 18. albümü, "Post Pop Depression"ın lokomotif parçası olan "American Valhalla", Avrupa turnesine de adını veriyor. Konserlerde Iggy Pop'un seyirciyle bütünleşmesini, Josh Homme ve diğer grup elemanlarının sahnede bitip tükenmeyen enerjisini izlerken, sinemada değil de konser salonundaymış gibi hissediyorsunuz.

Yönetmen: Joshua Homme, Andreas Neumann

Oyuncular: Joshua Homme, Iggy Pop, Anthony Bourdain, Dean Fertita, Matt Helders


american-valhalla-001.jpg
**********

Brad’s Status

‘Brad’in Durumu: Karmaşık’

 

15 Şubat Cinemaximum Akasya Saat:21.30

23 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 21.30

25 Şubat Cinemazimum City’s Nişantaşı Saat: 19.00

 

Yaşam hakkında aldığımız kararlar hakkında acıtatlı bir komedi!

Brad Sloan müzik dehası oğluyla üniversiteleri gezmek üzere Boston'a gittiğinde, bir anda kendi statüsüyle ilgili bir krizle karşı kaşıya kalır. Brad sivil toplum kuruluşlarında saygıdeğer bir kariyer elde etmiş, Sacramento'da karısı ve oğluyla Amerikan rüyası bir banliyö yaşamına sahiptir. Gel gelelim, Boston ziyareti, – ki Brad de üniversiteyi burada okumuştur- okuldan arkadaşlarıyla kendi yaşamını karşılaştırmaya başlamasıyla birlikte varoluşsal bir krize dönüşür. Filmde; Luke Wilson'ın canlandırdığı bankacı arkadaşı Jason Hatfield'ı, bir aplikasyon icat etmiş teknoloji yatırımcısı Jemaine Clement'i ve politikaya atılmış, popüler çok satan kitaplar yazarı olmuş Michael Sheen'i Brad'in imrenerek anlattığı anekdotlarla tanırız. Mike White'ın bu komik ama samimi filmi; bizi güzel olanın aslında çok yakınımızda olduğunu hatırlatan, Ben Stiller'ın performansıyla hayran bıraktığı bir komedi!

 

Yönetmen: Mike White

Oyuncular: Ben Stiller, Austin Abrams, Jenna Fischer


brads_status_xlg-001.jpg

 

******

 

Dreaming Murakami

‘Murakami’yi Düşlemek’

15 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 13:00

18 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 11:00

 

Murakami'yi çevirmek demek; onun yalnız, hülyalı karakterleriyle aynı rüyayı paylaşmak demek midir?

Mette Holm, Haruki Murakami'nin ilk romanı Kaze No Uta O Kike (Rüzgarın Şarkısını Dinle) adlı ilk romanını çevirmeye başladığı günlerde, Tokyo metrosunda yürürken iki metre boyunda dev bir kurbağa onu takip etmeye başlar. Kurbağa, Mette'yi her yerde takip eder, sanki; derin uykusundan uyanarak, dünyayı nefretiyle yok etmeye çalışan dev Solucan'la kavgasına çevirmeni de dahil etmek ister gibidir. Bundan 20 yıl önce, Murakami'nin ismini kimseler bilmezken, Mette ilk Murakami romanını okumuştur. O zamanlar yazarın hayali dünyalarının ileride kendi dünyasını nasıl şekillendireceğini aklından bile geçirmemiştir. O günden beri ise, Danimarkalı okuyucularına Murakami'nin kafa karıştıran ve tartışılan dünyalarını çevirmek için binlerce saat çalışmış, dünyanın her yerinde milyonlarca okuyucunun aklını uçuran hikayelerle yaşamıştır. Murakami'nin yalnız ve hülyalı karakterlerinin söylediklerinin en mükemmel çevirisini bulmaya çalışırken, Mette'nin dünyasında da gerçek ve hayal birbirine girmektedir.

 

Yönetmen: Nitesh Anjaan

Oyuncu: Mette Holm


dreamin-murakami-001.jpg
**********

Etgar Keret: Based On a True Story

‘Edgar Keret’

Cinemaximum City’s Nişantaşı

11:00

 

Çok sevilen İsrailli yazar Etgar Keret'in tarzına yakışır, hayatı, ilham aldıkları ve hikaye anlatmanın büyüsüne dair komik, yaratıcı ve büyülü bir belgesel.

Yaratıcılıkta sınır tanımayan kısa hikayeleriyle tanıyıp sevdiğimiz (!f 2011'de de senaryo danışmanı olan) Israilli ünlü yazar Etgar Keret, gerçek ve fantastik unsurları bir araya getirmesiyle tanınıyor. Keret hakkında yapılan bu ilk belgesel, yazarın üslubuna sadık kalarak dünyayla ilgili anlattığı kendine has hikayelerin perde arkasını araştırıyor; yakın bir arkadaşının intiharının onu yazarlığa itmesinden, kendi hayatında yaşanan gerçek olayları nasıl kurguya dönüştürdüğüne, Keret'in dünyasında gezinmenin keyfini yaşatıyor. Belgesel; filmcilik, animasyon, gerçekler, uydurma, yalan ve sanata olan sevgiyi bir araya getirerek, Keret'i Tel Aviv'deki yakın çevresinden, New York kitap turuna kadar farklı anlarda yakalıyor. Yönetmen eşi Shira, çocukluk arkadaşları, Jonathan Safran Foer ve Ira Glass gibi meşhur çalışma arkadaşları, herkes en sevdiği Keret hikayesini paylaşıyor. Her şeyden çok ve tıpkı Keret'in kitapları gibi bu film de neden hikaye anlattığımıza dair ilham veriyor. Sinemadan hoplaya zıplaya çıkacaksınız!

Yönetmen: Stephane Kaas

Oyuncular: Etgar Keret, Adi Arnon, Steef Cuijpers, Alon Dahan


etgar-keret-001.jpg

***********

Gizli Tanık:Vicdan

15 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 13:00

19 Şubat Cinemaximum Kanyon 13:00

!f Türkiye'den Kısalar gösterimleri ücretsizdir, salonda 10 dakika önce yerinizi almanızı tavsiye ederiz.

AYAKKABI
2017, KURMACA, HD, 14’08

YÖNETMEN: NEHİR TUNA

10-15 yaşları arasında çocukların kaldığı dini bir yurtta, bir gün hocanın ayakkabıları ortadan kaybolur ve hoca hırsızı bulmak için sıradışı bir teknik uygular. Bu, yurda yeni başlayan Ahmet’i korkuturken, yurdun en tecrübelisi Hakan’a hayatının dersini verecektir.

 

MIROV
2017, KURMACA, HD, 7’27

YÖNETMEN: HASAN İNCE

Küçük bir çocuğun vicdanının, yaşlı bir kadının evine umut olmaya çalışması.

HAYVAN
2017, KURMACA, HD, 8’30

YÖNETMEN: ATASAY KOÇ
Bir kadın arabasıyla, aniden yola fırlayan bir köpeğe çarpar ve can çekişen köpeği geride bırakmaya karar verir. Ancak oğlu, köpeğin acılarına son vermeden hiçbir yere gitmemekte kararlıdır.

ARÎN
2017, KURMACA, HD, 10’44

YÖNETMEN: MİZGİN MÜJDE ARSLAN

Solin, Londra’da yaşayan hamile bir Kürt kadınıdır. Onunla birlikte yaşayan ve bir kelime dahi İngilizce bilmeyen babası bir gün şehirde kaybolur. Solin’in elindeki tek bilgi, babasının bir saat kulesinin önünde olduğudur.

TOPRAK
2017, KURMACA, HD, 11’21

YÖNETMEN: ONUR YAĞIZ
Anne ve babası Fransızca bilmeyen 8 yaşındaki Toprak, ikizlere hamile olan annesinin ultrason muayenesine çevirmenlik yapmak üzere gider. Kardeşlerinin cinsiyetini öğreneceği anı heyecanla bekleyen Toprak, onların erkek olmalarını diler.


gizli-tanik-vicdan.jpg
 
**********
 

Human Flow

‘İnsan Seli’

 

15 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 21.30

17 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 16.00

24 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 16.00

25 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 21.30

 

Dünya, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük insan göçüyle çalkanırken, ünlü sanatçı Ai Weiwei mülteci krizinin akıl almaz boyutunu ve insanlık üzerindeki derin etkisini araştırıyor.

İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana görülen en büyük insan göçünü yaşıyoruz; dünya çapında 65 milyon insan açlık, iklim değişikliği veya savaş nedeniyle evlerini bırakıp kaçmak zorunda kaldı. Ünlü sanatçı Ai Weiwei tarafından çekilen İnsan Seli, yaşanan bu benzersiz dev göçün etkileyici bir belgesel anlatımı. 23 ülkede bir yıl süresince yapılan çekimlerle Afganistan'dan Meksika'ya birçok farklı yerde can alıcı insan hikayelerine yoğunlaşıyor. Film, yaşananlara tanıklık ediyor; mülteci kamplarından tehlikeli deniz yolculuklarına, telle çevrili sınırlara, hikayesini anlattığı insanlarla birlikte yol alıyor. Yersizlikten, ümitsizlikten cesarete, dayanabilmeye, adapte olabilmeye, insanlığın kendini yeniden var edebilme gücüne ithaf edilen film, bu yüzyılı şekillendirecek olan soruyu soruyor: Küresel toplum; korku, izolasyon ve çıkarcılığı bırakarak açıklık, özgürlük ve insanlığa saygının yolunu seçebilecek mi?

 

Yönetmen: AI Weiwei


human-flow.jpg

***********

I Am Not A Witch

‘Ben Cadı Değilim’

15 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 19.00

24 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 13.00

25 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 13.00

Cadı olmakla suçlanan genç bir kızın heyecan verici ve sürükleyici hikayesi.

Bir Zambiya köyünde yaşayan 9 yaşındaki Shula cadı olmakla suçlanır. Ona iki seçenek sunulur; ya seyyar cadılar kampına katılacak ya da keçiye dönüşecek. Yönetmen Rungano Nyoni bu cesur, sürükleyici ve yaratıcı hikayesi işte böyle başlıyor. Kendinden çok büyük kadınlar arasında yaşamaya alışmak için elinden geleni yaparken kamp yetkilisi Shula'yı hem korur hem de sömürür. Artık karar vermesi gerekir; ya ona dayatılan kaderi kabul edecek ya da herşeyini tehlikeye sokarak özgürlüğünün peşinden gidecek. Cannes Film Festivali'nde ilk gösterimi yapılan bu heyecan verici film, kadınlara olan yaklaşımımızla ilgili çok şey söylüyor. Her ne kadar detayları Afrika'ya özgü olsa da, temaları herkese tanıdık gelecek.

Yönetmen: Rungano Nynoni

Oyuncular: Margaret Mulubwa, Selita Zulu, Margaret Sipaneia


i-am-not-a-witch.jpg
 
************
 

Junkhead

‘Çöp Kafa’

 

15 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 21.30

21 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 21.30

24 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 13.00

 

Gerçeküstü, karanlık ve aynı zamanda oldukça eğlenceli bir stop motion!

Dünya sona ermektedir, insanlar artık üreyebilme kabiliyetlerini kaybetmiştir. Yıllar önce ‘çöp kafa' diyerek, yeraltına gönderip çalıştırdıkları klonların üreyebildiklerini farketmeleri üzerine, yeraltına doğru bir yolculuğa çıkarlar. Takahide Hori'nin 2014 yılında aynı isimli kült kısa filminden yola çıkan Çöp Kafa, Takahide'nin neredeyse montajdan, ses tasarımına, animasyondan muhtemelen sette temizliğe tek başına her şeyi yaptığı bu kafa yapıcı, gerçeküstücü stop motion animasyon, uzun süre akıllardan çıkmayacak yılın animasyon keşiflerinden. Atmosferiyle apokaliptik bir dünya yaratan bu muazzam iş, Quay Kardeşler'in, H. R. Giger'ın ve Tetsuo'nun dünyalarını hatırlatıyor.

 

Yönetmen: Takahide Hori

Oyuncular: Takahide Hori, Atsuko Miyake, Yuji Sugiyama


junk-head.jpg

**************

Kar

15 Şubat Cinemximum City’s Nişantaşı Saat: 19.00

25 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 13.00

 

Antalya'nın arka sokaklarında geçen ve genç oyuncularının doğallıyla dikkat çeken bu gençlik hikayesinde; Ali, gayr-i meşru kardeşi Müzeyyen'le tanışmaya gidince, beklenmedik sınavlarla sınanır.

Müzeyyen yirmi yaşındadır ve hala lisede okumaktadır. Yarı yıl karnesi bu durumun pek de değişmeyeceğini gösterir. Bekir, Ebru, Hazerhan, Ferdane ve Kadir'den oluşan arkadaş grubu her şeyidir. Müzeyyen'in hayatı, Ali'nin gelmesiyle değişir. Ali, Müzeyyen'in hiç görmediği, ama varlığından haberdar olduğu kardeşidir. Ancak Ali; Müzeyyen'i, babasının yirmi yıl önceki yasak ilişkisini, babasının Müzeyyen'i terketmesini yeni öğrenmiştir. Ali, yarıyıl tatilini de fırsat bilerek, Bolu'daki başarılı öğrencilik hayatına mola verip, Müzeyyen'le tanışmaya Antalya'nın arka sokaklarına gelir. Farklı dünyaların çocukları arasında ilk tanışma kolay geçmez. Hatta Ali'nin dayak yiyip soyulmasına neden olur. Fakat zamanla gençler kaynaşır. Ali'nin iki amacı vardır artık: Müzeyyen'i Bolu'ya götürüp daha iyi bir yaşam sağlamak, diğeriyse Müzeyyen'e babası gibi olmadığını kanıtlamak. Ancak Ali, henüz sınanmadığı günahlarının imtihanını olacaktır. Gençliğe dair gördüğümüz en samimi filmlerden biri olan Kar; müziği, görselliği ve genç oyuncuların doğallığıyla hafızalara kazınacak bir ilk film.

 

Yönetmen: Emre Erdoğdu

Oyuncular: Hazar Ergüçlü, Ozan Uygun, Halil Babür, Doğaç Yıldız, Nazlı Bulum


kar.jpg

 

************

 

Lady Bird

‘Uğur Böceği’

15 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 21.30

16 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 21.30

21 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 21.30

24 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 21.30

En iyi film, En iyi kadın oyuncu, En iyi yardımcı kadın oyuncu, en iy yönetmen ve en iyi özgün senaryo dalarlında 2018 Oscar ödülleri adayı

 

Yuvadan uçma zamanı.

Hemşire Marie McPershon, kocasının işten kovulmasıyla tüm ailenin yükünü sırtlanır. Lise son sınıftaki kızı Christine ‘Uğur Böceği' McPershon ise ilk kez aşık olmak, okulunun tiyatro kulübüne katılmak ve en çok da üniversitelere başvurmakla meşguldür. Aradığı macera dolu sofistike yaşam tarzını Sacramento'da bulamayacağına inanan Uğur Böceği, üniversite için uzaklara taşınma hayalleri kurar. Annesi ise; düşük notları ve aklı havadalığıyla Uğur Böceği için bunun bir hayalden öteye gidemeyeceğinden emindir. !f'çilerin oyuncu olarak yakından tanıdığı Greta Gerwig, (Frances Ha, !f 2013) bir anne ve kızının arasındaki aşk ve nefret ilişkisini anlattığı ilk uzun metrajı Uğur Böceği ile festivale geri dönüyor. Yılın en iyileri listelerinde üst sıralarda yer alan film, Oscar'ın da en büyük adayları arasında gösteriliyor.

 

Yönetmen: Greta Gerwig

Oyuncular: Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Tracy Letts, Lucas Hedges, Timothee Chalamet


lady-bird.jpg

***********

Las Hijas de Abril

‘Nisan’ın Kızları’

 

15 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 19.00

17 Şubat Caddebostan City’s Nişantaşı Saat: 16.00

18 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 19.00

20 Şubat Cinemaximum Akasya Saat: 21.30

 

Meksikalı auteur Michel Franco'dan göz kamaştırıcı bir gerilim.

Valeria, 17 yaşında ve hamiledir. Puerta Vallarta'da deniz kenarında üvey kardeşi Clara ve erkek arkadaşı Mateo'yla birlikte annelerine ait evde yaşamaktadır. Valeria, epeydir görmediği annelerinin bu durumdan haberdar olmasını istemez. Ama içinde bulundukları ekonomik zorluk ve çocuğun sorumluluğunu omuzlarında hisseden Clara, anneleri Nisan'ı (Almodovar'ın Julieta'sı Emma Suarez'in ta kendisi) aramaya karar verir. Nisan'ın gelmesiyle birlikte, Valeria'nın neden annelerini çağırmaktan çekindiğini anlamaya başlarız. Lucia'dan Sonra (2012) ve Kronik'le (2015) kendine has bir hayran kitlesi edinen Meksikalı yönetmen Michel Franco, artık imzası sayılabilecek gözlemci ve mesafeli bakışıyla karanlık ve incelikli bir kadın hikayesi anlatıyor. Cannes'da Belirli Bir Bakış ödülü kazanan Nisan'ın Kızları, karmaşık aile ilişkilerini didikleyen, cevaplanması çok da kolay olmayan ahlaki sorular sorarken, acımasız ve hesapçı anne rolündeki Emma Suarez'in göz kamaştırıcı performansıyla akıllardan çıkmıyor.

 

Yönetmen: Michael Franco

Oyuncular: Emma Suarez, Enrique Arrizon, hernan mendoza, Ana Valeria Becerril, Joanna Larequi


las-hijas-de-abril-banner.png
 
*****************

Olağanüstü Hatıralar

 

15 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 16.00

19 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 16.00

 

!f Türkiye'den Kısalar gösterimleri ücretsizdir, salonda 10 dakika önce yerinizi almanızı tavsiye ederiz.

YAZIN
2018, KURMACA BELGESEL, HD, 20’59

YÖNETMEN DIRECTOR: SERCAN SEZGİN
Ege ve Cansu, sakin ama tuhaf bir yazlık kasabasında büyükanne ve büyükbabalarını ziyaret ederler.

 

RUSSELL’S
2017, DENEYSEL, HD, 2’37

YÖNETME: ECE YAZICIGİL & ILGIN HARPUT
Bir kadının bütünlüğü istilaya uğrar.

 

ÖLÜMLÜ
2017, KURMACA, HD, 7’30

YÖNETMEN: ÖMER DENİZ
Yaşlı bir kadın, geçmiş aşkında kaybolur.

 

GÖRÜNMEZ KADIN
2017, KURMACA, HD, 10’40

YÖNETMEN: LÜTFÜ İRDEM
Bir efsaneye göre; çok eski zamanlarda yaşayan bir toplulukta, erkeklerin zorbalığına dayanamayan bazı kadınlar değişime uğrarmış. Günümüzde yaşayan bir kadın, tam da bu değişimin etkisi altında kalır. Bunu kabul edemeyen kocası, karısının gözlerine bakabilmek için elinden gelen her şeyi yapacaktır.

ZİGZAG
2017, DENEYSEL, HD, 9’33

YÖNETMEN: ZEYNEP MERVE UYGUN
Animasyon ve ebru sanatını gerçek görüntü ile harmanlayan Zigzag, karma bir plajda denizin ortasında mahsur kalan başörtülü bir kadının hikayesine odaklanıyor.


 

NEDRET BUGÜN KAYBOLUR
2017, DENEYSEL KURMACA, HD, 11’15’’

YÖNETMEN: BERRAK ÇOLAK
Yaşlı ve göz alıcı Nedret, sebebi ve kimin işlediği belli olmayan bir cinayetin ortasına uyanır. Evinin kapısı aniden üzerine kapanınca, dönüşü olmayan bir yolculuğa başlar. Üzerinde kanlı, pembe, saten geceliği, ağzında başka bir kadının adı, “katil kim?” sorusundan kaçar. Aradığı kadına yaklaşırken, ev ve şehrin sınırlarını aşarak yaptığı yolculuk boyunca taşıdığı sorular çözülecek midir? Bir yol filmi, bir yürüme filmi.


 

DANS EDEN KIZLAR
2017, KURMACA, HD, 15’38

YÖNETMEN: ZEYNEP KÖPRÜLÜ
Bir sahil kasabasında yaşayan iki yakın arkadaş Melis ve Aslı birlikte geçirecekleri son güne uyanır. Çünkü; Melis yurt dışına taşınmaktadır.


olaganustu-hatiralar.jpg
 
*************

Revenge

‘İntikam’

 

15 Şubat Cinemaximum Akasya Saat:21.30

16 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 23.59

18 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi Saat: 16.00

18 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 21.30

 

İntikam istismar filmlerine feminist ve yenilikçi bir bakış getiriyor.

Kendine has konsepti ve oldukça stilize hipnotik sinematografisiyle dikkat çeken, birçok festivalin geceyarısı gösterimlerine adeta bomba gibi düşen İntikam, çıkış noktasını istismar sinemasının alt türü olan tecavüz-intikam filmlerinden alıyor. Üç zengin adam, yıllık geleneksel av partileri için, Richard'ın çöldeki malikanesinde bir araya gelirler. Her zamanki toplanmalarından farklı olarak, Richard ve lolita metresi Jen malikaneye diğerlerinden önce varır. Her şey yolundadır, ta ki diğer iki adam da gelip her şey kontrolden çıkana kadar. Tecavüz edilmiş ve öldüğü sanılan Jen'in bedeni çöle bırakılır. Bir anda uyanan genç kadın, tecavüz edip onu öylece bırakan üç adamdan intikamını almaya koyulur. Muazzam görselliği, turuncu renk tonlarıyla Mad Max'i hatırlatan İntikam, adeta günümüz cinsel taciz skandallarına verilmiş bir yanıt gibi. Yönetmen Coralie Fargeat, ilk filminde, erkeklik kodlarını tersyüz ederek kendine ait feminist bir perspektif getiriyor.

 

Yönetmen: Coralie Fargeat

Oyuncular: Matilda Anna Ingrid Lutz, Kevin Janssens, Gullaume Bouchede, Vincent Colombe


revenge.jpg

************

 

 

14 ŞUBAT 2018 ÇARŞAMBA

 

Aşk Masalları

DasDas

Saat: 20:30

 

Judith Malika Liberman anlatımıyla Aşk Masalları, DasDas sahnesinde sizlerle...

"En son ne zaman masal dinlediniz? Hani eskiden toplanıyorduk ateşin etrafında, söz, müzik, masal, tılsımlı bir an paylaşmak için... Peki bu karmaşık şehrin ortasında bir masal zamanı olur mu? Yolcu kalmasın, biz gidiyoruz, masalların peşinden yolla çıkıyoruz. Masal ve müziğin birleştiği noktada bir yolculuğa davet ediyoruz sizi. Bu ay, Judith'in 'Masallarla Yola Çık' yeni kitabindan masal anlatiyoruz. Masalların tılsımlı yolunda, bütün yetişkinleri hayal dünyasının kapılarını açmaya çağırıyoruz. Bu masal yolcuğu yetişkinler için olsa da herkes için anlatıyoruz. "

Anlatıcı: Judith Malika Liberman 
Müzik ve Şarkı: Tahir Ayne 


ask-masallari.png
******************

Netoçka Nezvanova

Asmalı Sahne

Saat: 20:30

 

Dostoyevski’nin yarım kalmış romanı Netoçka Nezvanova,izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

Yapımcılığını Yabancı Sahne’nin üstlendiği, dramaturg ve yönetmenliğini Deniz Hamzaoğlu’nun yaptığı Netoçka Nezvanova’da, Gülay Say ve Zafer Altun rol alıyor. 


“Neden diğer insanlar benim anne ve babamdan farklılar, görünüşleriyle bile? Neden diğer insanların yüzlerinde gülücükler varken bizim küçük köşemizde hiç kimse gülmüyor ya da hiçbir mutluluk ifadesi göstermiyor?” diye sorguluyor küçük Netoçka yaşamak zorunda kaldığı yazgısını… Dostoyevski küçük bir çocuk duyarlılığıyla ortaya seriyor, etrafımızdaki şartlar ve insanlar değişse de değiştirilemez olan yalnızlığımızı…Edebiyat tarihi açısından önemli, ancak, yazarın diğer eserlerinin gölgesinde kalmış olan bu eser, küçük bir kız çocuğunun, çocukluktan ergenliğe geçiş sürecinde hayatı ve kendisini tanıma macerasını, yaşadığı büyük trajedilerden, sevgi ve dostluğa tutunarak sıyrılma çabasını, Dostoyevski’nin emsalsiz ifade gücüyle anlatıyor.

Dramaturg&Yönetmen: Deniz Hamzaoğlu
Oyuncular: Gülay Say, Zafer Altun


netocka-nezvanova.jpg

 

**********************

 

Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars

Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Saat: 20:00

 

Ülke sınırlarını aşan müzik ve şovlarıyla Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars sizlerle...

Bolero'lar, salsa'lar, caca'lar ve özel sürprizlerle müziğe doyamayacağiniz harika bir gece sizleri bekliyor


ayhan-sicimoglu.jpg
 
*************

Birsen Tezer

Sanat Performans

Saat: 21:00

 

Büyülü sesiyle Birsen Tezer, 14 Şubat'ta Sanat Performance sahnesinde...


birsen-tezer.jpg
 
************
 

Bülent Ortaçgil & Sena Şener

Dorock XL

Kapı açılış 21:00
Sena Şener: 21:30
Bülent Ortaçgil: 23:30

Sevilen sanatçılar Bülent Ortaçgil ve Sena Şener, 14 Şubat'ta Dorock XL sahnesinde...

 


bulent-ortacgil--sena-sener.jpg

************

İslam Manafof

Yeldeğirmeni Sanat

Sanat:20:00

 

Dünyaca ünlü Azerbaycanlı piyanist İslam Manafov, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde, “Aşk” için bestelenmiş birbirinden güzel eserleri İstanbullu sanatseverlerle buluşturuyor. Manafov bu konserde Chopin, Liszt, Kreisler, Mendelssohn, Gershwin gibi bestecilerin yanı sıra Horowitz, Godowsky, Rachmaninov gibi bestecilerin düzenlemelerini ve herkesin sevdiği şarkıları kendi düzenlemesiyle yorumluyor. “Aşk’la”…


islam-manafov.jpg
 
**************

Leman Sam

IF  Performance

Saat: 22:00

 

Leman Sam, sevilen şarkılarıyla 14 Şubat Sevgililer Günü Özel Konseri ile IF Performance Hall Ataşehir sahnesinde...

"Olmazsa olmaz şart; sahiden olduğun gibi olmak. Gerçek ruhun neyse, üzerine örtüler koymadan öylece yaşamak. Bu örtüler sizi yorar. Onun için ben çırılçıplak bir ruhla dolaştım." diyen sanatçı, duru sesi ve şarkılarıyla kendi ruhunuzu bulmanız için şarkılarını söylüyor. Leman Sam şarkı söylemeyi ne kadar sevdiğini şu sözlerle ifade etmiştir; "Aşık olur gibi şarkımı söylerim, şarkımı söyler gibi de aşık olurum."


leman-sam.jpg
 
***********
 

Levent Yüksel

Jolly Joker Vadistanbul

Saat: 21:00

Levent Yüksel - Sevgililer Günü Özel, 14 Şubat'ta Jolly Joker Vadistanbul'da!


levent-yuksel.jpg

 

13 ŞUBAT 2018 SALI

Fareler ve İnsanlar

Kozyatağı Kültür Merkezi

Saat: 20:30

Issız bir kasaba…  Umudunu yitirmiş insanlar… Yarını olmayan mevsimlik işçiler… Yalnızlıklarında kaybolmuş bu insanların arasında var olmaya çalışan iki dost: George ve Lennie…George sert, sabırlı ve zeki bir adamdır; Lennie ise zihinsel engellidir, son derece kuvvetli olmasına rağmen çocuksu bir karaktere sahiptir ve fare saplantısı vardır. Uzun zamandır beraber olan bu ikilinin, tüm umutlarını yitirmiş insanların arasında en büyük şansları dostlukları ve hayalleridir.


 

Yazan : John Steinbeck
Uyarlayan ve Yöneten: Onur Atacan

Oyuncular : Merve Sevi ,Murat Makar , Murat Ilgar , Cüneyt Vural , Soner Enmutlu , Ubeyd Ünal , Cengiz Gül , Chidy Nonkenche

 

fareler-ve-insanlar.jpg
***********************
 

Mecburiyet

İkinciKat

Saat: 20:30

 

Tufan Afşar'ın yönettiği Mecburiyet tiyatro oyunu,izleyicisiyle buluşuyor.

Tiyatroya ilk defa uyarlanan Stefan Zweig'ın eşsiz eseri Mecburiyet, insanın güç karşısında ezilip, görev bilinciyle itaat eden duyguları ile ona direnen düşüncelerinin çatışmasını anlatıyor.

"Vicdan denilen doğru sözlü yargıcımız, bizi mahkum edip, her anımızda cezamızı tekrar ve tekrar hissettirmeyecek mi? Çığırından çıkmış bir zamanın insanları olarak, “iyi insan” olmayı artık hatırlamak zorundayız, işte asıl mecburiyetimiz bu olmalı. Tıpkı Ariel Dorfman’ın dediği gibi “Cesaret tek bir sesle başlar.”

Yazan: Stefan Zweig
Çeviren, Uyarlayan ve Yöneten: Tufan Afşar
Oynayanlar: Metin Alpargun - Deniz Danışoğlu - Tufan Afşar

mecburiyet.jpg

 

************

 

Ceylan Ertem

Zorlu PSM Studio

Kapı Açılış 20:00
Ceylan Ertem 21:00

 

Çarpıcı bir ses, özel bir yorum… Ceylan Ertem, türlere sığdırılamayan seçkisiyle, Vestel Gururla Yerli konserleri kapsamında 13 Aralık’ta Zorlu PSM Studio’da!  Müzik hayatına Adapazarı Belediyesi Çocuk ve Gençlik Korosu ile başlayan Ceylan Ertem, aldığı gitar dersleri sayesinde enstürmanlara olan hakimiyetini geliştirdi. 1999 yılında müzikal şarkıcılığı ve müzikoloji eğitimleri için İstanbul’a taşınan Ceylan Ertem, 2000 yılında rock grubu anima’ya katıldı.

2010 yılında ilk solo albümü “Soluk”u, 2012 yılında da ”Ütopyalar Güzeldir”i yayınlayan Ertem, iki albümle de oldukça pozitif yorumlar aldı. İki album de yayınlandıkları yılın en iyi albümleri arasında gösterildiler. Solo kariyerine devam ederken, United Fools tarafından konuk sanatçı olarak Fransa’ya davet edilen Ceylan Ertem, Hollandalı grup Barana ile Amsterdam’da kaydettikleri “Xenolopolis” adlı albümüni 2011 yılında Baykuş Müzik etiketi ile yayınladı. 2014 yılında üçüncü solo albümü “Amansız Gücenik” ile müzikseverlerin karşısına çıkan sanatçı “YUH!” albümü ile 2015 yılına damgasını vurdu. 

Türkiye’nin doğusunda, Gaziantep’ de kaydettiği son albümü ‘Yine de Amin’i Şubat ayında gün yüzüne çıkaran şarkıcı ve şarkı yazarı, yurt içi ve yurt dışı konserlerine durmaksızın devam ediyor.

ceylan-ertem.png
 
 

12 ŞUBAT 2018 PAZARTESİ

 

Borusan Quartet

Kadıköy Süreyya Operası

Saat: 20:00

 

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Borusan Quartet 2017-2018 sezonunda da renkli ve dopdolu bir programla sizlerle...


Borusan Quartet’in yıldızlarla buluşmaları Suisse Romand Orkestrası’nın solist viyolacısı Elçim Özdemir ve dünya çapında tanınan bir viyolonselci olma yolunda emin adımlarla ilerleyen genç yetenek Dorukhan Doruk ile devam ediyor. Borusan Quartet’in ustalıklı yorumu ile sunacağı Ulvi Cemal Erkin ve Dmitri Şostakoviç’in Yaylı Çalgılar Dörtlüleri’nin ardından bir 20. yüzyıl başyapıtı olan Arnold Schönberg’in Aydınlanan Gece’si ile son bulacak. 

 

Elçim Özdemir Viyola
Dorukhan Doruk Viyolonsel

ERKİN Yaylı Çalgılar Dörtlüsü
ŞOSTAKOVİÇ 8. Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, Do minör, Op. 110
SCHÖNBERG Aydınlanan Gece, Op. 4

borusan_quartet.jpg

************

 

BEYAZ - TİYATRO

 

Kozyatağı Kültür Merkezi

Saat: 20:30

 

İki kız kardeş yıllar sonra tekrar bir araya gelirler. Abla kendi hayatını anlatıp dururken, kardeşi bu durumdan çok rahatsız olur. Çünkü abla evden ayrılıp hayatını yaşarken; kardeşi tam tersi evde kalıp hayallerini yaşayamamıştır. Abla ve kardeş devamlı geçmişin muhasebesini yaparlar. Acıdan, sessiz dinginliğe doğru bir yolculuk başlar. Ertelenmiş duygular, konuşmalar yavaş yavaş aralarındaki sarsılmış bağı yeniden birbirine bağlayabilecek midir?

 

Yazan: Emmanuelle Marıe

Yöneten: Özen Yula

Oynayanlar: Derya Alabora – Deniz Çakır

beyaz.jpg

****************

Medea Belleği

Kadıköy E..K Tiyatrosu

Saat:20:30

 

Ömer Polat’ın yazdığı “Ben” metni üzerine kurulan “Medea Belleği” oyunu,izleyicisiyle buluşuyor.

Heiner Müller'in Medea-Material metninden hareketle oluşturulan “Medea Belleği”, Ömer Polat’ın yazdığı “Ben” metni üzerine kurulmuştur. Günümüzün kaos ortamını delilik kavramı üzerinden, fiziksel tiyatro yöntemiyle tartışmaya açmaktadır.

Doğduğu toprakları sevdiği adam için terk eden Medea, savaş ve iktidar hırsına kapılan kocası tarafından aldatılarak terk edilir. İki oğlu ile denizin sonsuzluğuna sürgün edilen Medea, kendisi ve çocuklarıyla beraber şehirde kalmak için bir gün ister.


Yönetmen: Alexandra Kazazou
Oyuncular: Gizem Tataroğlu, Nilsen Arıbaş ve Gülen Gündüz


medea-bellegi.jpg
 
**************

Boş Şehir

Entropi Sahne

Saat: 20:30

 

Bilge Emin'in yönettiği Boş Şehir tiyatro oyunu, şubat ayında Entropi Sahne'de seyircisiyle buluşuyor.

Dejan Dukovski’nin 2007 yılında yazdığı, Bilge Emin’in Türkçe’ye çevirdiği oyun; Tarafların kim olduğu ve neden çarpışıldığının bilinmediği bir savaşın ortasında, insansız boş bir şehirde son saatlerini geçiren iki asker kaçağı kardeşin karşılaşmalarını anlatıyor.

 

Yöneten: Yurdaer Okur
Oynayanlar: Mehmet Tekatlı, Umut Beşkırma


bos-sehir.jpg

****************

 

11 ŞUBAT 2018 PAZAR

 

15.Ritmin Günü Doğaya Saygı Buluşması; Okay Temiz - KONSER

Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Saat: 20:00

 

Okay Temiz, “Ritmin Günü” konser dizisinin 15’incisini her zaman olduğu gibi bu yıl da yine Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirecektir.

Okay Temiz
"Müzik çalışmalarında doğadan her zaman ilham almıştır. Müziğin ilk tınılarını musiki muallim okulu mezunu ve udi olan annesinin karnında duymuş ve senelerce bir çiftlikte doğa ile iç içe yaşamıştır. Bu yaşamşekli Okay Temiz’in müziğini biçimlendiren kilometre taşlarından biridir.

Temiz, “Ritmin Günü” konser dizisinin 15’incisini her zaman olduğu gibi bu yıl da yine Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirecektir.Şimdiye kadar “Dünya Ritimleri”, “Ustalar Buluşması”, “Kadına Şiddet”,“Küresel Isınma” ve “Su” gibi farklı konseptlerde gerçekleşen “RitminGünü” bu kez “Doğaya Saygı” temasını işleyecektir.

Doğanın değişimini müzik ve metinle anlatmaya çalışacak olan Okay Temiz’e dünyaca ünlü Sibiryalı Şaman Olena Uuati ile Senegalli Şaman davulcu Yamar Thiam doğanın seslerini üretirken eşlik edecektir.

Bu şekilde doğanın küresel yok oluşuna dikkat çekerek doğanın sesi olmayı amaçlayan Temiz’in konser grubunda 25 kişilik Okay TemizRitim Atölyesi üyeleri ile ülkemizin önemli müzisyenleri yer alacaktır."

okay-temiz.png
 
*************
 

10 ŞUBAT 2018 CUMARTESİ

 

Yaşar Jolly Joker Beyoğlu’nda - KONSER

Jolly Joker Beyoğlu

Saat: 22:00

Sevilen pop sanatçısı Yaşar, 10 Şubat'ta Jolly Joker Beyoğlu'nda şarkılarını sevenleri için seslendiriyor.

Müzik kariyerine 1996 yılında çıkardığı “Divane” albümüyle Altın Plak alarak hızlı bir giriş yapan Yaşar, 1998’de yayımlanan "Esirinim" ve 2002’de yayımlanan "Masal" albümleriyle üç milyonun üzerinde albüm satışı gerçekleştirerek “kalmaya geldim” dediği müzik piyasasındaki kalıcılığını ispatladı. 

Sanatçı; şarkı yazarı, şair, yorumcu kimliği ve muhteşem sahne performanslarıyla 90’lı ve 2000’li yılların en büyük isimlerinden biri oldu.

Daha sonra sırasıyla "Sevdiğim Şarkılar", "Hatırla", "Sevda Sinemalarda", "Dem", "Eski Yazlar" albümlerini yayımlayan Yaşar, 14 albüme de yorumcu olarak katkıda bulundu. 9. albümü Cadde'yi Aralık 2013’te çıkardı.

yasar-001.jpg

********

 

Hurts - KONSER

Zorlu Performans Ana Tiyatro

Saat: 21:00

 

Elektronik müziğe getirdikleri duygusal yorumlar dikkatleri üzerine çeken, “Wonderful Life” ve “Stay” şarkılarıyla milyonların kalbini çalan, İngiliz synthpop ikilisi Hurts 10 Şubat’ta Zorlu PSM’de!


2009 yılında Manchester’da Adam Anderson ve Theo Hutchcraft tarafından kurulan synthpop ikilisi Hurts ilhamını 70lerin Krautrock’ı, 80lerin new wave’i ve 90ların R&B’sinden alıyor. 

İlk albümleri “Happiness” 2010 yılında yayınlanan Hurts, ilk haftasında 25.000’den fazla satarak, o yılın en hızlı satan albümü ünvanını aldı ve İngiliz müzik listelerine hızlı bir giriş yaptı. 

Aralık 2012'de, bir sonraki albümleri için dikkat çeken, cool video yayınlama geleneğine uygun olarak Hurts, Cormac McCarthy'nin romanından esinlendiği "The Road" şarkısı için uzun metrajlı bir tanıtım videosu yayımladı. 

Hurts 2013'te ikinci albümleri Exile'i piyasaya sürdü.  Yapımcı olarak Hutchcraft ve Anderson’a Quant ve Dan Grech-Marguerat’ın eşlik ettiği albüm daha nüanslı, daha modern bir tona sahip, orkestral ve rock enstrümentasyonlarını içermesine rağmen Hurts’ün alametifarikası olan New Wave ve Krautrock etkilerini de korumayı başarıyor.

2015 yılında Hurts üçüncü stüdyo albümü Surrender’ı yapımcı koltuğunda Quant, Stuart Price (Madonna, Killers) ve Ariel Rechtshaid’i (HAIM, Vampire Weekend) oturtarak çıkarttı. 

Hurts geçtiğimiz Eylül ayında yeni albümleri “Desire”ı yayınladı. Hutchcraft tarafından oldukça kişisel bir pop albümü olarak tanımlanan Desire, tutku, acı ve arzu temaları etrafında şekilleniyor.

hurts.jpg
 
*******
 

Joseph K. - TİYATRO

DasDas

Saat: 20:30

 

Kafka’nın “Dava”sı, yeniden görülmek üzere modern hayatın labirentlerine geri dönüyor.

Joseph K, otuzuncu yaş gününü eve sipariş ettiği pizzayla kutlamak üzereyken, pizzasını getiren iki adam ona tutuklu olduğu bilgisini verirler. Joseph K’nın suçunun ne olduğuna dair hiçbir bilgisi yoktur ama kendini temize çıkarmak zorundadır. Joseph, tehdit altında olan özgürlüğüne yeniden kavuşmaya çalışırken görünmez ve mantıksız bir adalet sistemiyle savaşa girer.

İngiliz yazar Tom Basden’ın kara mizah yüklü uyarlamasında, Joseph K. Franz Kafka’nın yüz yılı devirmesine rağmen zaman aşımına uğramayan Dava’sının yeniden görülmesi için modern dünyanın labirentlerine bırakılıyor. 

Yazan: Tom Basden
Oyuncular: Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber, Özgün Aydın

joseph-k..jpg

*********

 

Kafkas Tebeşir Dairesi

Kozyatağı Kültür Merkezi

Saat:  20.30

 

Tiyatro Adam’ın eğlenceli, coşkulu tarzı,  Can Yücel’in eşsiz Türkçesi, Ümit Aydoğdu’nun dinamik, modern, rejisiyle,  soluk soluğa bir Brecht masalı… Emek-mülkiyet ilişkisini sorgulayan/sorgulatan çarpıcı bir başyapıt...

 

Yazan: Bertolt Brecht
Yöneten: Ümit Aydoğdu
Oyuncular: Baransel Gürsoy, Deniz Özmen, Ediz Akşehir, Esra Şengünalp, Gökhan
Azlağ, Pelin Bölükbaş, Rana Büyükyılmaz, Serdar Akülker

 

************

Rulet - TİYATRO

Grand Pera Tiyatro Sahnesi

Saat: 20:30

 

Talha Kalovov'un yönettiği Rulet tiyatro oyunu,izleyicisiyle buluşuyor.

Oyun, 1943 yılının Mart ayında Stalingrad’ın doğu bölgesinde Rus kontrolünde bulunan ve Alman savaş esirlerinin bulunduğu küçük bir tutuk evinde geçer.

Alman hücum kıtaları bu sıralarda Stalingrad dolaylarından çarpışarak Berlin’e doğru çekilmeyi sürdürmektedirler.

Olayın geçtiği tarih Almanların, Stalingrad’ı bir milyona yakın askerle ısrarla kuşatmak istediği, fakat taktik hatalar ve ısrar sonucu kaybetmeye başladığı dönemde geçer.

Hızla büyük Nazi rüyası sona doğru sürüklenmektedir. Bu sırada Alman 22. tabur komutanı olan Binbaşı ve aynı birlikteki bir Başçavuş müthiş bir çarpışmadan sonra taburdan sağ kalanlarla kontrollü bir şekilde geri çekilmeye çalışırken; bir Rus birliğince pusuya düşürülür ve etrafı çevrilir. Çatışmaya devam eden ve teslim olmayı kabul etmeyen Almanlar, neredeyse birliğin tüm mevcudunu kaybederler.

Çatışma sonunda birkaç subay, Binbaşı ve Başçavuş yaralı olarak yakalanır, bir Onbaşı ve iki Er de ağır yaralı olarak kurtarılır. Ağır yaralılar birkaç gün içerisinde hayatlarını kaybederler. Binbaşı ile Başçavuş ise iyileşme belirtileri göstermektedirler: Bunun üzerine Rus birlikleri bu iki askeri kendi kontrollerindeki kafatası tümenine getirip hapsederler.
Acaba burası gerçekten Rus askeri cezaevi midir?

Yazan:Kosta Kortidis
Yöneten:Talha Kalovov
Oyuncular:İbrahim Sevinç – Caner Karadağ – Mustafa Selçik

 

rulet.jpg

 

*********


 

9 ŞUBAT 2018 CUMA

Kontratak - TİYATRO

Hayalhane

Saat: 20:30

Mahşer-i Cümbüş ailesinden ve aynı ekolün devamı olan Kontratak Doğaçlama Tiyatro Topluluğu, 9 Şubat'ta Hayalhane'de sahnede sezonu açıyor.


2012 yılının Ekim ayında kurulan Kontratak Doğaçlama Tiyatro Topluluğu, Mahşer-i Cümbüş ailesinin en büyük çocuğudur. Topluluk, doğaçlama tiyatronun gelenekçi ve yenilikçi formlarını deneylemeyi ve sonuçlarını seyircisiyle buluşturmayı yine doğaçlama tiyatronun kısa ve uzun biçimleri çerçevesinde yapmaktadır.

2016 yılı itibari ile ekibe dahil olan iki yeni üyesiyle birlikte Kontratak, doğaçlama tiyatro gösterileriyle her çarşamba 21:00'de Mahşer-i Cümbüş Hayalhanesi'nde sahne almakta ayrıca bir çok üniversitede, festival ve şenliklerde, çeşitli bar ve komedi kulüplerde de seyircisiyle buluşmaya devam etmektedir.

Oyuncular: Fatih Günay, Dila İren, Serdar Sezgin Güvenç, Evin Doğan Kor, Güray Özcan 
Doğaçlama Müzik ve Efekt Uygulama: Mustafa Eraslan
Doğaçlama Işık Uygulama: Zafer Keskin

 
konratak.jpg
 
******************

 

Troyalı Kadınlar Korosu yada Kayıp Tablet - TİYATRO

Tatavla Sahne

Saat:20:30

 

Troyalı Kadınlar Korosu ya da Kayıp Tablet tiyatro oyunu, seyircisiyle buluşuyor.
 

Tarihin tanığı "Troyalı Kadınlar Korosu"... Tarihin içinde tarih boyunca yolculuk yapıyor; Troya’nın tenha kumsalında savaşı anlatıyor ve Kayıp Tablet’in peşine düşüyor.


Ekip: Tiyatro Boyalı Kuş 
Oynayanlar: Burcu Sövmen, Gül Ersürmeli Yılmaz, Kübra Ayçiçek, Sinem Pektaş, Şengül Özdemir


troyali-kadinlar.jpg

 

******************

Yan Rol - TİYATRO

İkinci Kat

Saat: 19:00

Yan Rol oyunu ikincikat'ta sahnelenecek.

Siz hiç geçtiniz mi karanlık tarafa?
Bunun için neleri göze alırsınız?
Neleri feda edersiniz?
Nelerden vazgeçersiniz?
Karanlık tarafa geçmek saliselik birşey
Siz buna cesaret edebilir misiniz?
Hayatı boyunca başkalarının hikayesinin yan rolü olan kızın kendi hikayesinde başrol olma zamanı! 

Yazan: Deniz Madanoğlu 
Yöneten: Pınar Çağlar Gençtürk
Oyuncu: Başak Kara

yan-rol.png
 
***********

Yerden Yukarı Bulutların Altında - TİYATRO

Entropi Sahne

Saat: 20:30

 

Entropi Stüdyo projelerinden “Yerden Yukarı Bulutların Altında”, yeni sezonda Entropi Sahne’de...


“Yerden Yukarı Bulutların Altında” tüm güvenli alanların yok olduğu, çizgilerin kaybolduğu ve zeminin kayganlaştığı belirsizlikte var olmaya çalışan bedenlerin dış dünyanın dönüşümüne ve büyüklerin dünyasına karşı geliştirdiği başkaldırının oyunu.

 

Konsept & Metin: İrem Aydın
Performans: Arda Uğurlu, Slagana Vujosevik, Alara Lokum

yerden-yukari-bulutlarin-altinda.jpg

***********
 

8 ŞUBAT 2018 PERŞEMBE

 

Yutmak - TİYATRO

Craft İstanbul
Saat: 20:30

Eleştirmenler tarafından bir oyunculuk şöleni olarak tanımlanan Yutmak, izleyicisiyle buluşuyor.

Ödüller ve Adaylıklar;
21. Afife Tiyatro Ödülleri Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Merve Dizdar
17. Direklerarası Seyirci Ödülleri Küçük Salon Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu: Merve Dizdar
22. Sadri Alışık Ödüllleri Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Adayı: Merve Dizdar

“Ben genellikle dünyadaki en tuhaf insan olduğumu sanırdım, ama sonra dünyada o kadar çok insan var ki, kendini benim kadar tuhaf hisseden ve benimle aynı biçimde arızalı başka biri olabilir diye düşündüm. Onu hayal ettim ve onun da beni hayal ettiğini düşündüm. Sen eğer ordaysan bunu okuduğunu umut ediyorum, ve bilmelisin, işte ben de buradayım ve en az senin kadar tuhafım.” diyen 3 insanın hikayesi…"

Yazan: Stef Smith
Yöneten: İbrahim Çiçek
Oynayanlar: Ece Dizdar, Başak Daşman, Merve Dizdar

yutmak.jpg

****************

Son Zenne - TİYATRO

Tiyatro Ak’la Kara
Saat: 20:30

Son Zenne oyunu, Tiyatro Ak'la Kara Sahnesi'nde sizlerle olacak.

Altkültür bir payvonda çalışan Zenne aynı pavyonun bodrum katında yaşamaktadır. Bu izbe mekanı hayal ettiği, yaşamak istediği dünyaya çevirmiştir. Babası ve amcalarından kaçan Nesime ile yolları kesişir ve aralarında alışılmadık bir ilişki gelişir.

Toplumun ötekileştirdiği ve dışladığı bu iki insan bir araya gelip “normal” bir aile olabilme umuduyla yaşamaktadırlar.

Zenne’nin dansları, gözyaşı, ve acının verdiği haz ile şekillenen yaşamları onları umulmadık bir sona doğru sürükleyecektir.

Hem ağlatıp hem güldüren Son Zenne, 3. Sezonuna, Tiyatro Oyun Kutusu Prodüksiyonu olarak devam ediyor…

Yazan – Yöneten: Serdar Saatman
Oyuncular: Yarkın Ünsal, Sevtap Özaltun, Ayhan Bekdemir

son-zenne.jpg

************

Deli Kadın Hikayeleri
 

Tatavla Sahne
Saat: 20:30

Deli Kadın Hikayeleri oyunu Tatavla Sahnesi'nde izleyiciyle buluşuyor.

"Bana ait tek odanın penceresi hep karanlığa bakar. O yüzden geçmişimi de göremem geleceğimi de. Zifiri bir hayatın içinde hem kalabalık, hem yalnızlık."

Tiyatro NOK'un yeni oyunu Deli Kadın Hikayeleri bazı kadınların değil, "her kadının" yaşadıklarına değiniyor. Hayatın içinde bazen sadece kadın olduğu, bazen sadece nefes aldığı için kadınların maruz bırakıldıklarının hikayeleri bunlar. Evde, işte, sokakta, okulda, bazen ışıkta beklerken, bazen odasında düşler kurarken, bazen minicik bir mutlulukla etrafa bakarken, bazen yorgun argın bir otobüsteyken... Tek bir soru, bütün bunlara karşı insanın içini parçalayarak yükseliyor, kim bilir ne zaman?

Mine Söğüt'ün aynı adlı eserinden uyarlanmıştır.

Uyarlayan ve Yöneten: Tufan Afşar
Oynayanlar: Burcu Ger - Demet Kadıoğlu - Hande Acarel

deli-kadin-hikayeleri.png

**************

 

7 Şubat 2018 ÇARŞAMBA

 

Sanatçı: Tord Gustavsen

Mekan: Akbank Sanat

Saat: 20:00

Dünyaca ünlü Norveçli piyanist Tord Gustavsen,7 Şubat'ta Akbank Sanat'ta...


"Hayal gibi bir gruptan hayal gibi bir performans. Şu günlerde onlar kadar iyi çalan başka bir grup çıkarsa, buna gerçekten şaşarım. Tord Gustavsen Trio sadece kendisi gibi tınlıyor, başkaları gibi değil." (The Indenpendant, UK, 2005)

Dünyaca ünlü Norveçli piyanist Tord Gustavsen, 2013 yılında dörtlüsüyle verdiği konserden sonra, özel bir projeyle Akbank Sanat'a ikinci kez konuk oluyor. Klasik, piyano-bas-davul üçlüsünden farklı olarak, bu konserde piyano-saksofon-davul formatında sahede yer alacak sanatçı, elektronikler ve synth bass da çalacak. Tord, prestijli ECM Records’dan yedi albüm yayınladı: "Changing Places" (2003), "The Ground" (2005), "Being There" (2007), "Restored, Returned" (2009/2010), "The Well" (2012); "Extended Circle" (2014); ve "What was said" (2016). Müziği tüm dünyada eleştirmenlerden birçok övgü aldı. İçlerinde Norveç Grammy Ödülü’nün de bulunduğu pek çok ödül kazandı. Yıllarca üçlü formatında çaldıktan sonra, 2008’de Norveç’teki Vossajazz Festivali’nin bir siparişini takiben yeni projesi Tord Gustavsen Ensemble’yi hayata geçirdi.

Sanatçı, projeleriyle tüm dünyada sıkça konserler vermektedir ve kendi albümleri dışında; Solveig Slettahjell, Kristin Asbjørnsen, Mahsa Vahdat, Silje Nergaard, the Nymark Collective, the Ulrich Drechsler Quartet, Carl Petter Opsahl gibi sanatçıların albümlerinde çalmıştır.

Tord Gustavsen - piano / elektronikler / synth bass
Tore Brunborg - saksofon
Jarle Vespestad - davul

tord-gustavsen.jpg

 

 

****************

Sanatçı: Serkan Çağrı & Mercan Dede

Mekan: CRR Konser Salonu

Saat: 20:00

Serkan Çağrı ve Mercan Dede, 7 Şubat'ta CRR Konser Salonu'nda...


Serkan Çağrı
Dünyaca ünlü klarnet duayeni  Giora Feidman’ın “O benim klarnette ulaşmak istediğim noktadan başladı” diyerek söz ettiği Serkan Çağrı, müzik yolculuğunda ilk başarısını 13 yaşındayken kazandı. Müzik yolculuğuna ivme kazandıran bu ödül sayesinde hem kendisinin hem de müzikseverlerin heyecan duyduğu çalışmalara imza atan sanatçı; Sting,Ian Anderson, George Zamphir, Gypsy King Heritage, GioraFeidman, Vassilis Saleas, Ömer Faruk Tekbilek, Ara Dinkjian gibi ünlü isimlerle birlikte sahne aldı.

Türk müziğinin dünyadaki en güçlü nefeslerinden kabul edilen Serkan Çağrı’nın solo konserleri, dünyaca önemli isimlerle yaptığı buluşmaları, albüm çalışmaları, akademik kariyeri, eğitimciliği, isminin klarnete marka olarak verilmesi, televizyon programcılığı, Amerika’da doktora tezine konu oluşu, müzikle dolu hayatının başarı dolu yansımalarıdır.

Mercan Dede
Mercan Dede, doğuya özgü Sufi müziğinin ilahi geleneğini çağdaş müziğin tınılarıyla incelikli bir şekilde harmanlayarak eski ile yeniyi, Doğu ile Batı’yı birleştiriyor. Sufi inancına yürekten bağlılığıyla tanınan Mercan Dede, Sufi makamların yorumuna ve özgün bestelerin tınılarına ve doğa ile verenin ritimlerine getirdiği ilahi boyutu isimsiz müziğinde yansıtıyor. Müzik hayatına kendi yaptığı plastik su borusu ile başlayan Mercan Dede, yarattığı eserleri, çok farklı kitleleri bir araya getirme başarısını gösteren birbirinden özgün konserleri, misafir sanatçılar ile dünya çapında yaptığı projeleri, Dj'lik Arkın Allen kimliği ile yakaladığı şahsına has Dj'lik tarzı ve hepsinden ötesi bir müzisyen değil, müziği küçük bir çocuğun samimi sevgisi ile var edip paylaşmaktan başka bir amacı olmayan havai ruhlu bir yolcu kimliği ile şüphesiz jenerasyonunun en farklı ve etkileyici sanatçılarından biridir.

serkan-cagrimercan-ded.jpg

************

BEYAZ - TİYATRO

 

Mekan: Artısahne

Saat: 20:30

 

İki kız kardeş yıllar sonra tekrar bir araya gelirler. Abla kendi hayatını anlatıp dururken, kardeşi bu durumdan çok rahatsız olur. Çünkü abla evden ayrılıp hayatını yaşarken; kardeşi tam tersi evde kalıp hayallerini yaşayamamıştır. Abla ve kardeş devamlı geçmişin muhasebesini yaparlar. Acıdan, sessiz dinginliğe doğru bir yolculuk başlar. Ertelenmiş duygular, konuşmalar yavaş yavaş aralarındaki sarsılmış bağı yeniden birbirine bağlayabilecek midir?

 

Yazan: Emmanuelle Marıe

Yöneten: Özen Yula

Oynayanlar: Derya Alabora – Deniz Çakır

beyaz.jpg

******************

Tesir

Toy İstanbul

20:30

 

Çağrı Şensoy'un yönettiği Tesir oyunu, Toy İstanbul sahnesinde...


Depresyona çözüm arayan bir deneyin ortasında tanışan iki kobayın, doktor denetimine rağmen büyüyen aşklarını anlatan Tesir, aşkın arka planında bilimin çaresizliğini, 21.yy'da teknoloji ile değişen yeni insanı, madde bağımlı yaşamı sorguluyor.

Aşkın arka planında giderek mutsuzlaşan toplumu ve insanlığın sorunlarına depresyon ilaçları ile çare bulmayı uman bilimi sorgulayan oyunu Lucy Prebble yazdı. Salih Bademci, Güneş Sayın, Aslı Yılmaz ve Metin Yavuzoğlu'nun sahne aldığı oyunu Özcan Çağrı Şensoy yönetiyor.

tesir.jpg
******************
 

Kürklü Venüs

DasDas

Saat: 20:30

Ersin Umut Güler'in yönettiği Kürklü Venüs tiyatro oyunu, 7 Ocak'ta DasDas sahnesinde sizlerle...

"Sacher Masoch'un Kürklü Venüs adlı romanını sahneye uyarlayan yazar-yönetmen Thomas Novachek, oyundaki Vanda Dunayev rolü için aradığı kadın oyuncuyu bulamamıştır. Seçmeler bitip herkes gittikten sonra Vanda Jordan adında esrarengiz bir oyuncu tiyatro salonuna gelir. Binlerce yıllık kadın-erkek ilişkisi üzerinden toplumsal cinsiyet meselesine, bireyin arzularının karanlık taraflarına ve insan doğasının sınırlarına doğru bir yolculuk başlar.

Büyülü bir atmosfer içinde, oyun içinde oyun kurgusu ile yazılmış ve sürpriz finali ile dikkat çeken Kürklü Venüs'te oyuncular farklı karakterleri oynayarak rolden role girerler. Bu karakter değişimleri onları yüzleşilmesi gereken pek çok soruyla karşı karşıya bırakacaktır."

Yazan: David Ives
Yöneten: Ersin Umut Güler
Oynayanlar: Pervin Bağdat, Ersin Umut Güler


kurklu-venus.jpg
*************
 

6 Şubat 2018 SALI

 

Mutluyduk belki Bugüne Kadar - TİYATRO
Mekan: Plan Be Loft
Saat:20:30

Mutluyduk Belki Bugüne Kadar oyunu, Plan Be Loft'ta sahnelenecek.

"İnsanlar ayrılmayı öğrenmeli."

Paole Genovese'nin 'Muhteşem Yabancılar' adlı filminden sahneye uyarlanan 'Mutluyduk Belki Bugüne Kadar' Türkiye'de ilk kez TwoTwo Tiyatro ile seyircisiyle buluşuyor. 

7 arkadaşın bir akşam yemeğinde buluşmasıyla başlayan oyun, seyircisine sıra dışı bir deneyim sunuyor. Tophane'de Plan Be Loft'ta gerçekleşecek olan performans, cep telefonlarıyla kurduğumuz mahremiyetin açığa çıkmasının nelere sebep olacağını tokat gibi yüzümüze çarpıyor. 

Uyarlama: Kerem Pilavcı
Yönetmen: Ahmet Sami Özbudak

Oyuncular: Canan Atalay, Başak Kıvılcım Ertanoğlu, Gökçe Eyüboğlu, Giray Altınok, Faruk Barman, Fehmi Karaarslan, Deniz Karaoğlu

mutluyduk-belki-bugune-kadar.png

******************

Damdaki Kemancı - TİYATRO

Mekan: Zorlu PSM Drama Sahnesi

Saat: 20:30


Broadway’in en uzun soluklu 15 eserinden biri: Damdaki Kemancı, Zorlu PSM sahnesine çıkıyor.

"Olaylar Rusya’da, 1905 yılının buhranlı Çarlık döneminde, gelenek ve devrim arasına sıkışmış küçük bir köy olan Anatevka’da geçiyor. Kişisel ve siyasal çatışmalar, hem Sütçü Tevye ve ailesini, hem de köyün yerlilerini derinden etkiliyor. İzleyicileri yoğun duygulara sürükleyen bu durumlar, Sholem Aleichem’in esere ilham veren öykülerindeki gibi, esprili bir dille anlatılıyor. 

Damdaki Kemancı, Broadway’de ilk kez 1964 yılında sahneye kondu ve aralıksız 8 yıl boyunca, 3.300 kez perde açtı. 9 Tony ödülüyle taçlanan yapım, sonrasında 4 kez daha Broadway’e dönerken, 4 kez de West End’e taşındı. 1971 yılında ise çekilen filmiyle sinema tarihine de adını yazdırdı.

Ülkemizde ilk kez 1969 yılında sahnelenen Damdaki Kemancı, Cüneyt Gökçer’in başrolünde olduğu yapımla, yaklaşık 20 yıl sanatseverlerle buluştu. Bugünlerde ise İstanbul’a yolu düşecek olan Damdaki Kemancı, Zorlu PSM’nin ilk “Türkçe Müzikal” yapımı olarak, Talimhane Tiyatrosu işbirliği ile Zorlu PSM sahnesine çıkıyor. 

Haftalar süren provaların sonunda, birbirinden değerli yaklaşık 50 sanatçı ve canlı orkestra, Damdaki Kemancı’nın çok gecikmiş İstanbul prömiyeri için sahnede olacak. Bu proje için metni usta yorumunu katarak yeniden çeviren Mehmet Ergen, aynı zamanda oyunun yönetmenliğini üstleniyor. Oyuncuların en az 300 kostümle izleyicileri büyüleyeceği projenin dekor ve kostüm tasarımı, Zorlu PSM’nin sezonlardır başarısıyla konuşulan yapımı Yoldan Çıkan Oyun’un tasarımcıları Behlüldane Tor ve Gül Sağer’e emanet. Projenin etkileyici ışık tasarımı için Richard Williamson ve koreograf Anthony Whiteman, ekibe İngiltere’den katılıyor. Bu projeye özel olarak şarkı sözlerini yeniden çeviren Ezgi Erol’un yanı sıra, uluslararası çalışmalarıyla da gündemde olan, ülkemizin en seçkin korolarından Chromas Korosu da projeye yeni bir soluk getiriyor. 

Tüm zamanların en çok ses getiren, en fazla dile çevrilen ve en sık sahnelenen müzikallerinin başında gelen Damdaki Kemancı; Ah Bir Zengin Olsam, Güneş Doğar, Güneş Batar, Anatevka ve Aşık Mısın? gibi müzikal repertuvarının klasikleşen şarkılarının yanı sıra içimizi ısıtacak ritim ve ezgileriyle, Zorlu PSM’ye renk katmaya geliyor. "

damdaki-kemanci.jpg

 

************

Cihan Talay - STAND UP
 

cihantalay.pngMekan: DasDas
Saat: 21:00

BKM Mutfak komedyenlerinden Cihan Talay DasDas'ta...

"Ülkenin ilerleyen mizahına, sahnede durularak da katkıda bulunabileceğine inanan Cihan Talay, tek kişilik gösterisiyle stand up sahnesinde yerini alıyor. Uzun yıllara dayanan doğaçlama tiyatro tecrübesi ve kısa bir süredir parçası olduğu skeç ekibiyle üretmeye devam eden komedyen, İstanbul ve farklı şehirlerdeki pek çok Açık Mikrofon ve komedi gecelerindeki performansıyla da adından söz ettirmeyi başardı. Cihan Talay, stand up gösterisinde mahalle yaşamındaki gözlemlerinden ve ailesinden bahsediyor.

"Yaşadığında değil ama anlattığında komik" şeklinde mizaha yaklaşımını özetleyen komedyen, "Babam hala gösterimi izlemedi, belli ki gelmeyecek; geri kalan herkesi bekliyorum." açıklaması ile seyircisine açık çağrıda bulunuyor."

5 Şubat 2018 PAZARTESİ

Sanatçı: Ludovico Einaudi - KONSER

Mekan: Zorlu PSM Ana Tiyatro
5-6 Şubat 2018, 20:30

Günümüzün en büyük bestecilerinden ve piyanistlerinden biri olan, klasik müziği rock ve elektronik gibi güncel türlerin elementleri ve enstrümanları ile bir araya getirip, eski ve yeni arasındaki ilişkiyi değiştiren Ludovico Einaudi 5 ve 6 Şubat’ta Zorlu PSM’de! 

Piyanist ve besteci Ludovico Einaudi, 23 Kasım 1955'de Torino'da dünyaya geldi. Kendisi de piyano çalan annesi aracılığıyla 6 yaşında piyano ile tanışan Ludovico, ablası sayesinde de 60ların en etkili isimleri Hendrix, Dylan ve Stones ile yeni bir dünyaya adım atmış oldu. Einaudi, Luciano Berio'nun yönetimindeki Milan Konservatuvarı'nda okudu ve Beste/Kompozisyon diplomasıyla mezun oldu. 1982’de yetenekleri sayesinde Tanglewood Müzik Festivali için burs kazanan sanatçı, bu deneyim sayesinde minimalizm, dünya müziği ve pop müzik gibi farklı türlerin etkilerine kendini açmış oldu.

Takip eden yıllarda Sul Filo d'Orfeo (1984), Time-Out (1988) ve The Wild Man (1991) gibi bale eserlerine imza atan Ludovico’nun solo performanslarından oluşan ilk koleksiyonu 1996 yılında yayınladı. Bu kayıt, Einaudi'yi Avrupa'nın en çok satan piyanist ve  bestecilerinden biri haline getirmeye başardı. Her ikisi de BMG etiketiyle yayınlanan Eden Roc (1999) ve I Giorni (2001) albümleri, solo piyano dünyasının dikkatini çekti ve iki albüm de uzun yıllar boyunca en çok satanlar listesinde varlığını sürdürdü. 

Beste dünyasının tepesinde yer alan Einaudi, film müzikleri dünyasına girdiğinde de aynı coşku ile karşılandı. 2002’de bestelediği Luce dei Miei Occhi film müzikleri ile En İyi Film Müzikleri Ödülü’nü aldı. İlerleyen yıllarda onlarca film müziğine imza atan sanatçının geniş portföyünde yer alan filmler arasında This Is England, The Intouchables, J.Edgar ve Mommy de var.  

2004 yılında Una Mattina, 2006 yılında Diario Mali albümlerini yayınalayan Ludovico Einaudi yedinci stüdyo albümü Divenire için Liverpool Kraliyet Filarmoni Orkestrası ile çalıştı. 2009 yılında yayınladığı Nightbook ile çok daha minimalist bir yaklaşım benimsemesi “post-klasik” müzik severlerin de kendisine olan sevgisini arttırdı. Sanatçı 2013 yılında Decca ile anlaştı ve Verona yakınlarında bir manastırda kaydettiği ve uzun zamandır beklenen albümü Time Lapse’i yayınladı. Time Lapse önceki eserlerine göre klasik oda müziğine daha yakın bir tondaydı. 

Einaudi'nin dokuzuncu albümü 'Elements', Berio'ya bir saygı duruşu olarak başladı, birlikte geçirdikleri yoğun ve dönüştürücü zaman için bir teşekkür olarak... Üzerinde iki yıl çalıştıktan sonra ise klasik Yunan felsefesinden, elementlerden - toprak, rüzgar, ateş, su- sevgi ve nefretten, Kadinsky’den ve Kadinsky’nin sanatın manevi unsurları ve sorumluluklarından ilham alan bir parçalar serisine dönüştü. 

Yaşayan en büyük bestecilerden biri olarak tanımlanan Ludovico Einaudi’nin insanı başka dünyalara götüren melodilerini ve çarpıcı yeteneğini deneyimleme şansını kaçırmayın.

ludovico-einaudi.jpg

*******************

TOLGSHOW - TİYATRO

Mekan: Zorlu PSM Drama Sahnesi 
Saat: 21:00

‘Arkadaşım’ karakteri ile milyonları güldüren Tolga Çevik sahnede artık bir klasik haline gelen doğaçlama oyununun 10’uncu yılında izleyicinin karşısına yepyeni sürprizlerle çıkıyor.

Bugüne kadar ‘Yönetmen’in bitmek bilmez ve çoğu zaman absürt isteklerini elinde hiçbir metin olmaksızın yerine getirmeye çalışan ‘Arkadaşım’ yeni sezonda isyan bayrağını açıyor ve ipleri eline alıyor.

‘Gizemli Yönetmen’ Fırat Parlak ve ‘Minik’ lakaplı müzisyen Özer Atik’in de eşlik ettiği interaktif gösteri, bu sezon Zorlu Performans Sanatları’nda izleyicisiyle buluşuyor.

Yanlış anlamalar, bilinmezlikler, didişmeler ve kahkahalar arasında yeni sezonda bir de ünlü konuk ağırlayacak olan ‘TOLGSHOW’ yine çok neşeli, yine çok eğlenceli ve yine her anı doğaçlama...

tolgshow.jpg

************************

Otomatik Portakal - TİYATRO
 

Mekan: Küçük Salon
Saat: 20:30

Otomatik Portakal oyunu şubat ayında Küçük Salon'da izleyicilerle buluşuyor.

Karanlığın gece ve gündüz geçişi ile bir ilgisi yoktur. Yaşanan her devir, geçmişin travmalarından doğan neslin kendi etrafındaki devinimidir. Süre giden döngünün içinde denk gelen zamana hakim olan otoritelerin neyi, niçin, kime uygun gördükleri ise her zaman değişir. Tekerleğin dönüşü gibi... Yön değişir ama hareket aynıdır. Sistemlidir. Çamurlu yahut kuru, çok kuru. Bu bir karabasandır.

Anthony Burges’in aynı adlı romanından Emre Tandoğan tarafından sahneye uyarlanan oyunda Emir Özden, Efe Akercan ve Güneş Seven rol alıyorlar. Emre Tandoğan’ın boşluk algısı içinde üç gencin sıkışmaktan doğan kabuslarına giriyoruz. Korkunç deneyimlerin seyri ile ne kadar daha devam edebileceğimiz ise yine bir dönüş, yuvarlanma, kendi etrafında.

Eser: Anthony Burgess
Oyunlaştıran: Emre Tandoğan
Yöneten: Emre Tandoğan
Oyuncular: Efe Akercan, Emir Özden, Güneş Seven

otomatik_portakal_bu_sefer_sahnede_h11169_fe4cd.jpg

***********************************

4 Şubat 2018 PAZAR

Barış Manço Şarkıları - ANMA KONSERİ

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Saat: 20:00

"7’den 77’ye herkesin sevgisini kazanmış olan sevilen sanatçı Barış Manço’yu, en sevilen şarkıları ile ölüm yıl dönümünde anılıyor.

1 Şubat 1999’da hayata veda eden, 7’den 77’ye herkesin sevgisini kazanmış olan Barış Manço en özel şarkıları ile Cemal Reşit Rey sahnesinde hatırlanıyor.

Bu özel konserde Barış Manço’nun kurduğu ve hayatının sonuna kadar birlikte çalıştığı grubu KURTALAN EKSPRES’in yanısıra, pop müziğimizin sevilen sanatçıları FATİH ERKOÇYONCA LODİ ve NECDET KAYA en sevilen Barış Manço şarkılarını seslendiriyor.

baris-manco-sarkilari.jpg

*****************

ARTİST PAKİZE - TİYATRO

Mekan: Kozyatağı Kültür Merkezi,

Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi

Saat: 19:00

Şehrin merkezinde küçük bir dairede tek başına yaşayan Pakizebir, bir gün tüm parasını gerçekleştirmek istediği bir film projesine yatırmaya karar verir ve hayranı olduğu dört büyük film yıldızını evine konuk eder. Geçmiş hesaplaşmalar, kıskançlıklar, tozlu raflardaki itiraflar... Eski Türk filmlerinin kadın eksenindeki tatlı travması.

Yazan ve Yöneten : Asuman Çakır
Oynayanlar : Gözde Akın, Özge Öztürk, Simge Gedizlioğlu, Rabia Kaya

artist_pakize.jpg

**************

Bedensiz - TİYATRO

Mekan: Altkat Sanat 

Saat: 20:30

Tiyatro Milat’ ın yeni oyunu, Yeşim Sarı’ nın uyarlayıp yönettiği; Bedensiz, izleyicisiyle buluşuyor.

"Her şeyin içinden geçebilen savaş… Kalıntılarının adı barış... Sormak istiyoruz, savaş mı daha kalıcı, barış mı! Bazı soruların zamanın gölgesinde kalması gerçeğiyle yüzleşiyor ve ürperiyoruz... Ürperiyor Bedensizler.... Hayatta kalmış olmakla başlayan, hayata devam edebilme mücadelesinin içinde; gözle görünen savaşın sonlanıp, ruhlarına sindiği dört karakter... Geçmişleri ve şimdileri hiç beklenmedik bir anda birbirine düğümlenmeye başlayıp, savaşın derinlerde bir yerlerde hala devam etmekte olduğunu gözler önüne seriyor. 65 dakika, tek perdelik bu seyirde; bütün bu olanların bir sonu var mı sorusunun yanıtını hep birlikte arıyoruz."  

Oynayanlar: Ali Erdoğan, Berke Üsdiken, Murat Göçmez, Yeşim Sarı
Yönetmen Yardımcısı: Side Balaban

bedensiz-.png

*******************

Godot’yu Beklemezken - TİYATRO

Mekan: Ezop Sahne

Saat: 17:00

Godot'yu Beklemezken oyunu seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor.

"Beklemekten vazgeçtiğimizde hayal dolu bir dünyanın katman katman açıldığnı gördük. Godot'yu Beklerken'in derinliklerinde bulduğumuz bir çatlaktan içeri sızdığımızda, oynamak istediğimizi farkettik. Godot'nun ağacının içindeyiz. "
Beckett'in ağacını merkeze alan, beklememek üzerine kurulu bir yolculuk. Her hafta kaldığı yerden devam eden Godot’yu Beklemezken bir tiyatro oyunundan ziyade tasarlanmış bir deneyimdir.  
Seyirciler oyunu seyretmek için değil katılmak için davet edilmiştir


Oyun kurucu-çocuk: Pırıltı Onukar
Vladimir: İpek Erdem
Estragon: Bikem Pulak
Pozzo: Melissa Büyük
Lucky: Cüneyt Cebenoyan

godot.png

*********************

 

Yetersiz Bakiye - TİYATRO
 

Mekan: Duru Tiyatro
Saat: 20:30

"3 sezonunda da en çok izlenen tiyatro oyunu olan ‘Yetersiz Bakiye’ kapalı gişe oynamaya devam ediyor. Kahkaha fırtınasına hazır mısınız Borcunuz var.Her yere herkese.. bakiyeniz yetersiz? 

Kiracı olarak oturduğunuz evi kiraya vermek mi? Kime? 

- Bizim evin kaç odası var
- Kızım işte, salon, yatak odası, küçük oda, banyo, mutfak ve küçücük balkon. 
- Taner ben!
- Ayferay ben!

Hadi bakalım işin içinden çıkılsın!  Bir Gergedan Yapım prodüksiyonu, son yılların en çok izlenen, gülerken yere düşüren komedisi ''Yetersiz Bakiye'' 

250. oyunu ve 100.000 seyircisi ile efsaneleşmeye doğru devam ederken bakiyeniz yetersiz kalmasın seyirci. Komedi bizim tarafta!"

Yazan: Murat Kürüz
Oyuncular: Hakan Yılmaz, Eylül Öztürk, Cengiz Şahin, Ebru Kaymakçı
Yöneten: Murat Kürüz – Murat Ergür

yetersiz-bakiye.jpg

*********************

 

ANNE BEN ARTİST OLDUM! - TİYATRO
 

Mekan: Profilo Kültür Merkezi Büyük Sahne
Saat: 16:30

20 yıl televizyon haberciliği yapan İrfan Değirmenci, bir sabah uyandığında kendini dev bir işsiz olarak bulur! Haber anlatmanın dışında ne gibi yetenekleri olduğunu sorguladığı 6 ayın ardından her zaman en iyi yaptığı şeyi yapabileceğine karar verir: insan öykülerini ve insanlık hallerini kendine özgü üslubuyla anlatmaya devam edecektir ancak bu kez Tv ekranında değil, sahnelerde

Yazan, Yöneten, Oynayan: İrfan Değirmenci

irfan-degirmenci.jpg

 

******************

 

3 Şubat 2018 CUMARTESİ

 

Sanatçı: Duman

Mekan: Zorlu PSM Ana Tiyatro

Rock müziğin en başarılı ve popüler gruplarından biri olan Duman, Vestel Gururla Yerli Konserleri kapsamında sahne üstü ayakta konseriyle 3 Şubat’ta Zorlu PSM’de!

90’ların sonunda kurulan DUMAN grubunda vokal ve gitarda Kaan Tangöze, gitar ve geri vokalde Batuhan Mutlugil, bas gitar ve geri vokalde Ari Barokas, davulda Mehmet Demirdelen bulunuyor.

Duman ilk albümleri “Eski Köprünün Altında”yı 1999’da piyasaya sürdü. 2003 yılında Sezen Aksu’nun “Her şeyi yak” adlı parçasına yeni bir soluk getirdikleri, hayranlarının sabırsızlıkla beklediği ikinci albüm olan “Belki Alışman Lazım”ı yayınladılar. 

2003’ten 2012’ye kadar birçok konser düzenleyen ve birçok ödüle layık görülen grup aynı zamanda 4 albüm yayınladı. 2002’de seslendirdikleri Sezen Aksu’nun “Her şeyi yak” adlı parçasına ek olarak; 2006’da Erkin Koray’ın “Fesupanallah”, 2012’de de Orhan Gencebay’ın “Gönül” adlı parçasını seslendirerek şarkılara yeni bir ses getirdiler. 

2013’te yayınladıkları son albümleri 'darmaduman' ile büyük ses getiren ve konserlerine hız kesmeden devam eden grup, Yürek , Elleri Ellerime, Aman Aman, Yanıbaşımdan, Seni Kendime Sakladım gibi hafızalarımıza yerleşmiş en güzel Duman şarkıları ve fazlası 3 Şubat’ta Zorlu PSM’de!

duman.jpg

 

****************

 

Sanatçı: Ceylan Ertem

Mekan: Moda Kayıkhane

 

Ceylan Ertem sevenleriyle buluşmaya devam ediyor.

"1999 yılında müzikal şarkıcılığı ve müzikoloji eğitimleri için İstanbul’a taşınan Ceylan Ertem, 2000 yılında rock grubu anima’ya katıldı.

2006 yılında Sony Müzik etiketiyle ilk albümleri ‘animasal’ yayınlandı.Phillipp Gropper ile Almanya’da, United Fools ile birlikte Fransa’da, Barana ile birlikte Hollanda’da müzik üretti, albüm kaydetti ve turneler gerçekleştirdi.

2010 yılında ilk solo albümü ‘Soluk’, 2012 yılında ise ‘Ütopyalar Güzeldir’ albümü yayınlandı. Her iki albüm de birçok eleştirmen tarafından olumlu yorumlar aldı ve yılın en iyi albümleri arasına girdi. 

Barana ile Amsterdam'da kaydettikleri Xenolopolis albümü Baykuş Müzik etiketiyle yayınlandı. Kasım 2014 tarihi itibariyle ise Sony Müzik etiketiyle 3. solo albümü Amansız Gücenik'i paylaşan Ceyl’an Ertem'i, Nisan ayında JazzAhead sahnesinde gördük.

2015 sonunda, içinde 10 adet yeniden yorumun yer aldığı YUH! albümünü dinleyicileri ile paylaştı.

Türkiye’nin doğusunda, Gaziantep’ de kaydettiği son albümü ‘Yine de Amin’i Şubat ayında gün yüzüne çıkaran şarkıcı ve şarkı yazarı, yurt içi ve yurt dışı konserlerine durmaksızın devam ediyor."

ceylan-ertem.jpg

*******************

 

Sanatçı: Cem Adrian
Mekan: Jolly Joker Beyoğlu

Cem Adrian, Türkiye’nin dört bir yanında ve yurt dışında konserlerine de devam ediyor.

Cem Adrian; 10 yıldır, sadece çok renkli sesi değil, çok renkli müziği ile yorumcu, besteci ve söz yazarı olarak müziğin çok farklı dallarında çok farklı eserlere imza atıyor. Başarılı müzisyen aynı zamanda, bölge ayırt etmeksizin Türkiye’nin her şehrinde, en fazla konser veren canlı performans sanatçıları arasında ön sıralarda yer alıyor.

“Ben Bu Şarkıyı Sana Yazdım” (2005), “Aşk Bu Gece Şehri Terk Etti” (2006), “Essentials / Seçkiler” (2008), “Emir” (2008), “Kayıp Çocuk Masalları” (2010), “Siyah Bir Veda Öpücüğü” (2012), “Şeker Prens ve Tuz Kral” (2013), “Cam Havli” (Umay Umay ile birlikte-2014), “Sana Bunları Hiç Bilmediğin Bir Yerden Yazıyorum” (2014) ve “Yalnızlık Senden Daha Çok Seviyor Beni” (2015) albümlerini piyasaya çıkaran Adrian’ın, kayıtları 2014’te tamamlanan “Seçkiler 2” albümü de Ocak ayının sonlarında dinleyicilerle buluştu. Sanatçı, şimdilerde ise yeni albümlerin ve bir kitabın hazırlıklarını sürdürüyor.

cem-adrian.jpg

 

*********************

 

2 Şubat 2018 CUMA

Sanatçı: Fatih Erkoç

Mekan: Zorlu PSM Drama Sahnesi

Pop müzik sahnemizin usta müzisyeni Fatih Erkoç, Atlantis Yapım iş birliğiyle gerçekleştirilen Vestel #gururlayerli konserleri kapsamında 2 Şubat’ta Zorlu PSM'de!

Müziğe henüz üç yaşında ud sanatçısı babası Hasan Erkoç'un kendisine hediye ettiği keman ve yine sanatçı dayısı Hafız Sami'nin aldığı mızıkayla başlayan Fatih Erkoç, ilköğreniminin ardından İstanbul Belediye Konservatuvarı'nın Batı Müziği bölümüne girdi. Konservatuvarda trombon, saksafon, piyano, kontrbas, ud ve flüt eğitimi devam ederken bir yandan çalışmaya başladığı İstanbul Gelişim Orkestrası'yla 1971'de Nihayet adlı albümü yayınladı. 

1975'te 11 yıl boyunca kalarak İskandinav yarımadasının farklı orkestralarında çalışacağı Norveç'e giden Erkoç, 1986 ve 1989'da Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması'nı kazanırken ilk yarışmayı ona kazandıran Yol Verin A Dostlar'ın adını verdiği ilk albümünü 1987'de Midas Müzik etiketiyle yayınladı. 

TRT hafif müzik ve caz korosunda 1980'li yılların sonundan itibaren çalışmaya başlayan müzisyen, dünyanın birçok yerindeki prestijli caz festivallerinde sahne aldı. 1992'de Ellerim Bomboş albümünü Raks Müzik etiketiyle yayınlayan Erkoç, özellikle albüme adını veren parçayla ülke pop müziğinin kitlelerce halen hatırlanan klasiklerinden birine imza attı. 

Üretkenliğini 90'lı yılların devamında ve  2000'lerde de sürdüren sanatçı, kariyeri boyunca toplamda 13 albüm yayınladı. TRT'de Fatih Erkoç'la Yankılar adlı müzik programıyla televizyona da göz kırpan Erkoç, beğenilen programını farklı kanallara da taşıdı. Ayrıca bu dönem, İstanbul Gelişim Orkestrası çalışmaları nedeniyle ara verdiği konservatuvar eğitimini tamamladı. Son olarak geçtiğimiz yıl True Love adlı albümü yayınlarken hem farklı enstrümanlar hem de pop ve caz gibi farklı türlerdeki yetkinliğini bir kez daha kanıtlayarak sevenlerini büyülemeye devam etti.

Zorlu PSM, 2 Şubat’ta Atlantis Yapım iş birliğiyle gerçekleştirilen Vestel #gururlayerli konserleri kapsamında usta bir sanatçıyı, Fatih Erkoç'u ağırlıyor!

fatih-erkoc.png

 

*******************

 

Sanatçı: Sertap Erener
Mekan: DasDas

Türk pop müziğin en güçlü seslerinden biri olan Sertab Erener bu yıl sanat hayatının 25. yılını kutluyor.

Güçlü sesi ve etkileyici sahne performansıyla her zaman izleyenleri kendine hayran bırakan Sertab Erener’in Sakin Ol, Aldırma Deli Gönlüm, Sevdam Ağlıyor, Aslolan Aşktır, Yanarım, Zor Kadın, Vur Yüreğim, Koparılan Çiçekler ve çok daha fazlasıyla keyifli dakikalar geçirip hatıralar arasında zamansız bir yolculuğa çıkartacağı konser 2 şubat günü saat 22:00’da Dasdas’ta gerçekleşecek.
Benzeri olmayan müzik kariyerinde bugüne kadar sayısız ödül alan, operadan rocka kadar birçok müzik türünü kapsayan ses yeteneği ve olağanüstü sahne performansı sayesinde Türkiye'de ve yurtdışında geniş bir dinleyici kitlesine sahip olan Sertab Erener'in bu özel konserini kaçırmayın.

sertap-erener.jpg

 

 

*********************

 

Sanatçı: Yaşar
Mekan: Beyrut Performance

Sevilen şarkıcı Yaşar, 2 Şubat'ta Beyrut Performance sahnesinde müzikseverlerle buluşuyor.

Ünlü müzisyenin ülke çapında adını duyurması ve bugün bulunduğu konuma dair ilk adımlarını atması, 1996 yılında yayınladığı Divane isimli ilk albümüyle gerçekleşti. Ulaştığı satış rakamlarıyla altın plak kazanan albüm, aynı zamanda Yaşar'a Kral TV Müzik Ödülleri'nde Yılın En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçısı Ödülü'nü getirdi. Bu albümde yer alan Divane, Kumralım ve Birtanem gibi şarkılara 1998'de yayınlanan ikinci albümü Esirinim'de yer alan Kuşlar da eklenince Yaşar 90'lı yılların sonlarından itibaren ülkenin en tanınan sanatçılarından biri haline geldi.

Sanatçının başarısını pekiştiren 2001'deki Masal albümü, albüme adını veren parçanın yanı sıra Acıtmıyor Sevdan'la dillere dolanırken günümüze kadar toplam 9 albüm çıkaran Yaşar, katkıda bulunduğu albümler ve konserleriyle üretkenliğini ve başarısını sürdürdü. Özellikle Ezginin Günlüğü şarkılarının yorumlandığı Çeyrek albümünde yer alan Ebruli yorumuyla dikkatleri bir kere daha üzerine çekti. Özgün bestelerinden oluşan Sevda Sinemalarda'da albüme adını veren şarkı ve Hayırdır İnşallah'la müzik listelerinde yeniden bir numaraya yükselmeyi başardı.

yasar.jpg

 

*************************

 

1 Şubat 2018 Perşembe

Sanatçı: Mohsen Namjoo
Mekan: Zorlu PSM Ana Tiyatro, 20:30

İran'ın Bob Dylan'ı olarak tanınan Acem-blues türünün kurucusu Mohsen Namjoo, Rock ve cazı geleneksel İran müziği ile harmanladığı eşsi müziğiyle 1 Şubat’ta Zorlu PSM Ana Tiyatro’da! 

İranlı söz yazarı, şarkıcı, müzik bilimcisi ve setar sanatçısı Mohsen Namjoo, New York Times tarafından “İran’ın Bob Dylan’ı” olarak tanımlanıyor. İran’daki gençliği dünyada temsil eden vizyoner bir isim olan Namjoo klasik fars setarını, elektrik gitar; rock & blues vokal tekniklerini Avaz ile (Fars şarkı söyleme tekniği) birleştiriyor. 

Namjoo 1976'da, İran'ın kuzeydoğusunda dotar sanatçıları ile tanınan Torbat-e-Jam kentinde doğdu, ancak Meşhed'de büyüdü.  İran geleneksel müziği ile kendisi üzerinden büyük bir etkisi olan babasının ölümünden sonra ilgilenmeye başladı.  Müzik eğitimine Mashhad Kültür ve İslami Rehberlik Bakanlığı tarafından düzenlenen kurslarda, Nassrolah Nasseh-Pour'un gözetiminde geleneksel İran şarkılarını (avaz) öğrenerek başladı. 

Altı yıl sonunda İran geleneksel şarkı repertuarını tamamlayan Namjoo, 1994'te Tahran'da konservatuara girdi ve Tiyatro eğitimi aldı.  Bir yıl sonra, 1995 yılında Tahran Üniversitesi'nde müzik bölümüne başladı ve bu sürede daha sonra müziği üzerinde derin etkiler bırakan Batı müziği ve müzisyenleri ile tanıştı:  Jim Morrison, Chris Issak, Mark Knopfler, The Doors ve Leonard Cohen bu isimlerden sadece bazıları. 

Namjoo, 90'lı yılların başında şarkı yazmaya başladı. 100’e yakın bestesi olan ve bunlardan dokuz tanesini ilk albümü Toranj ile yayınlayan müzisyen, başarılı bir şarkı sözü yazarı olmasına rağmen bu albümde daha çok Hafez, Mevlana ve Sadi-i Şirazi’nin şiirlerinden yararlandı. 

Namjoo 2011'de ABD'ye taşındıktan sonra, Amerika’nın en prestijli okullarında dersler verirken ve tüm dünyada da biletleri günler öncesinden tükenen konserlere imza atıyor. 2017 yılında Nederlands Blazers Ensemble ile son albümü "Voices from the East" sonrası ilk İstanbul konseri için Mohsen Namjoo 1 Şubat’ta Zorlu PSM Ana Tiyatro’da!

mohsen-namjoo.jpg

 

**********************

 

Ailemizin En Güzel Sırrı - TİYATRO 
Mekan: Galata Perform, 20:30, Tek Perde 60'

Ailemizin En Güzel Sırrı tiyatro oyunu,izleyicisiyle buluşuyor.

"Hayatı ailemizden öğreniriz.Yaşamımızda yapabildiğimiz ya da yapamadığımız her şey o ilk öğrendiğimiz biçimlerde gelir karşımıza. Ve her ailenin sırları vardır. Babanın ölümü sonrası, başlamayı umdukları 'yeni hayat' için, kendi sırlarını araştıran, geçmişle ve bugünle, hayal ve gerçeklerle yüzleşen bir ailenin kara mizahi hikayesi... 

Can Özden'in Yeni Metin Yeni Tiyatro Atölyeleri kapsamında yazdığı ilk oyununu, deneyimli oyuncu ve yönetmen Selen Uçer yönetiyor. Oyunda uzun bir aradan sonra sahnelere merhaba diyen Münir Özkul ve Suna Selen'in kızı Güner Özkul'a, sahne ve ekranlardan tanıdığımız Pınar Göktaş ve Burak Küçükosman eşlik ediyor. "

Yazan: Can Özden
Yöneten: Selen Uçer

Oyuncular
Güner Özkul
Pınar Göktaş 
Burak Küçükosman

ailemizin-en-guzel-sirri.jpg

 

***************************

 

Sanatçı: Ata DEMİRER

Mekan: BKM, 21:00

Ata Demirer, ‘tek kişilik’ gösterisi ve gazinosuyla 1 Şubat'ta BKM Tiyatro Sahnesi’nde!

Demirer, gösterisinde  hem stand-up yapıyor hem ‘tek kişilik gazino’ oluyor! 

Başarılı komedyen, Türk Sanat Müziği’nden operaya, halk müziğinden popa ve arabeske kadar geniş bir repertuvara sahip. Demirer’e sahnede Taşkın Sabah yönetiminde bir orkestra ve zaman zaman dansçılar eşlik ediyor.

Seyircinin hasretle beklediği mizah dolu hikayeler de şarkı aralarında sahnede yerini alıyor. Ata Demirer kendine has üslubuyla bir yandan şakalarıyla seyirciye kahkahalar attırıyor, bir yandan da şarkılarıyla, tiyatro sahnesine hoş bir seda getiriyor.

ata-demirer.jpg

 

 

**************

 

Evlilik Curcunası - TİYATRO

Mekan: Kozyatağı Kültür Merkezi
Gazanfer Özcan & Gönül Ülkü Sahnesi, 20:30

Tesisatçı Yahya ve eşi Ela, kızlarını evlendirmek üzeredirler. Damadın ailesi, nasıl bir aileden gelin aldıklarını anlamak için nikah cüzdanlarını görmeyi şart koşmuştur. Ancak cüzdanı bulamayınca, resmi nikah kıydırmadıkları şüphesine kapılırlar. Bu durumda tek çare sil baştan nikah kıydırmaktır. fakat kocasının özensiz davranışlarından bıkmış olan Ela’yı yeniden evlenmeye ikna etmek o kadar kolay olmayacak ve komik olaylar birbirini izleyecektir.
Yazan : Ephrahim Kishon
Yöneten : Kubilay Zerener
Oynayanlar :  Mehmet Çepiç, Ayça İnci, Serdar Sevtekin,Seda Demir, Fatih Ayhan ve Asena

 

********************

 

31 Ocak 2018 Çarşamba

Sanatçı: Kanahi Yamashita

Mekan: Akbank Sanat, 20:00

Akbank Sanat Gitar Günleri bu sene gitarın önemli ismini ağırlıyor. 

Efsaneleşmiş japon gitarist Kazuhito Yamashita’nın kızı olan sanatçı, çocukluğundan beri "Kazuhito Yamashita Family Quintet" in bir üyesi olarak İtalya, Portekiz, İrlanda, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, ABD, Kore, Vietnam, Singapur ve Japonya'da konserler verdi. Babasıyla ikili olarak,Benicasim, Uppsala ve Santo Tirso gibi festivallerde Rimsky Korsakov’un “ Scheherazade”ını seslendirdi. Yine babasıyla, 2015’te Mario Castelnuovo-Tedesco’nun “2 Gitar ve orkestra” için konçertosunu Estonya Ulusal Senfoni Orkestrası eşliğinde yorumladı.

2017'de Münih'teki 66. ARD Uluslararası Müzik Yarışması’nda yarı finalistlerden biri olan Yamashita, gitarda geleceğin yıldızlarından biri olarak gösterilmektedir.

kanahi.yamashita.jpg

*********************

Sanatçı: Mor ve Ötesi
Mekan: Dorock XL, 
22:30

Başarılı rock müzik grubu mor ve ötesi 31 Ocak'ta Dorock XL sahnesinde hayranlarıyla buluşuyor.

2004 yılının Nisan ayı sonunda "Dünya Yalan Söylüyor" albümü yayımlayan mor ve ötesi'nin albümden çıkan ilk single'ı "Cambaz", radyo ve televizyonlarda büyük ses getirirken, "Mustafa Hakkında Her Şey" filminde de yer alan "Bir Derdim Var" adlı parça, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Film Şarkısı" seçilerek Altın Portakal Ödülü'nü aldı ve hem dinleyiciler hem de müzik otoriteleri tarafından yılın şarkısı olarak değerlendirildi. 

Çeyrek milyonluk bir satış yakalayan "Dünya Yalan Söylüyor", yayımlanışından iki buçuk yıl sonra Blue Jean dergisi tarafından "Tüm Zamanların En İyi Türkçe Rock Albümü", Billboard dergisi tarafından da "Son On Yılın En İyi İkinci Türkçe Rock Albümü" seçildi. Bu başarıyı, oldukça yoğun ve kapsamlı bir konser ve turne trafiğiyle destekleyen grup, müziğini yurt çapında büyük kitlelerle paylaşma şansı buldu.

mor ve ötesi grubu, Türkiye'yi 53. Eurovision Şarkı Yarışması olan 2008 Eurovision Şarkı Yarışması'nda söz ve müziği kendilerine ait olan "Deli" adlı Türkçe şarkı ile temsil etti. İkinci yarı finalde yarışan grup, ilk 10'a girmeyi başardı ve 24 Mayıs'taki Eurovision finaline katılmaya hak kazandı. Rusya'nın birinci olduğu final yarışmasında, mor ve ötesi 12. sırada sahneye çıkıp yarışmayı 138 puanla 7. olarak tamamladı.

Grup, Eurovision sonrası 24 Kasım 2008'de "Başıbozuk" isimli albümünü çıkardı. Eurovision için kaydedilen üç şarkı "Deli", "İddia" ve "Sonbahar" şarkılarının yanı sıra, eski şarkılarının remix'leri ve canlı performansları bu albümde yer aldı. 2 kere Kral TV Video Müzik "En İyi Grup" ödülüne layık görüldü.

mor-ve-otesi.jpg

********************

 

Sanatçı: Rubato
Mekan: IF Performance Hall Ataköy, 21:00

Pek çok önemli müzisyenin orkestrasında çalan dört müzisyen; Fatih Ahıskalı, Özer Arkun, Göksun Çavdar ve Eralp Görgün’ün kurduğu, ”Ritmik özgürlük”anlamına gelen Rubato’nun ilk albümü 2013 yılında Dokuz Sekiz Müzik etiketiye ”Bir” oldu. Grubun ikinci albümü Sony Music etiketiyle 2016 yılında ”İKİ” adlı ikinci albümünü çıkaran grup 31 Ocak’ta IF Performance’ta sevenleri ile buluşuyor.

 

Junkhead

‘Çöp Kafa’

 

15 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 21.30

21 Şubat Cinemaximum City’s Nişantaşı Saat: 21.30

24 Şubat Cinemaximum Kanyon Saat: 13.00

 

Gerçeküstü, karanlık ve aynı zamanda oldukça eğlenceli bir stop motion!

Dünya sona ermektedir, insanlar artık üreyebilme kabiliyetlerini kaybetmiştir. Yıllar önce ‘çöp kafa' diyerek, yeraltına gönderip çalıştırdıkları klonların üreyebildiklerini farketmeleri üzerine, yeraltına doğru bir yolculuğa çıkarlar. Takahide Hori'nin 2014 yılında aynı isimli kült kısa filminden yola çıkan Çöp Kafa, Takahide'nin neredeyse montajdan, ses tasarımına, animasyondan muhtemelen sette temizliğe tek başına her şeyi yaptığı bu kafa yapıcı, gerçeküstücü stop motion animasyon, uzun süre akıllardan çıkmayacak yılın animasyon keşiflerinden. Atmosferiyle apokaliptik bir dünya yaratan bu muazzam iş, Quay Kardeşler'in, H. R. Giger'ın ve Tetsuo'nun dünyalarını hatırlatıyor.

 

Yönetmen: Takahide Hori

Oyuncular: Takahide Hori, Atsuko Miyake, Yuji Sugiyama


junk-head.jpg

**************

Bu yazı toplam 9863 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
  • Seksi Olmayı Seviyorum!
  • Çağla Şikel İtiraf Etti!
  • 8 ildeki 51 ova koruma altına alındı!
  • Nazlı Çelik'ten Türkiye'yi ağlatan konuşma!
  • IŞİD'in seks kölesi yaptığı kadın 3 yıl sonra köyüne döndü
  • Bakanlıklarda pek çok isim görevden alındı
  • Resmi gazete'de yayımlandı!
  • RTÜK'ten inanılmaz cezalar!
  • Darbe girişimi sırasında...
  • Hakimin çete ilişkisi hakkında Danıştay'dan flaş karar
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Haber Konseyi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 262 49 23 | Haber Sistemi: CM Bilişim