• BIST 93.297
  • Altın 210,049
  • Dolar 5,3165
  • Euro 6,0196
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 2 °C

"Hayvansal ürünler olmadan da güzel yemekler yapılabilir!"

Zuhal Şengül

Sevgili takipçilerimiz birkaç haftadır sizinle şu anda hızla yayılmakta olan vegan beslenme şekli hakkında sohbet edıyoruz. 

Bir süredır Newyork 'ta yaşıyorum ve tahmin edebileceğiniz üzere Manhattan'da sayısız restaurant ve bar seçeneği var... Türkiye'de yaşarken Beyoğlu'ndaki tanıdık mekanlar haricinde dışarda yemek yemeyi pek tercih etmiyordum.Tüm dünya mutfağıyla kıyasladığımda Türk mutfağının lezzeti benim için kesinlikle ilk sıradadır ...Ama malesef bununla birlikte Türk insanının hemen hemen herşeyin içine hayvan eti,yumurta,süt ve peynir koyduğu bir gerçektir ...İnsanlarda hayvansal ürünler tüketmeden lezzetli yemek yiyemeyecekleri düşüncesi değişmesi zor ama kesinlikle ön yargılı bir düşüncedir...Vegan restaurantlarında çoğunlukla beklenen lezzetin altında hizmet vermesi vegan olmayan insanlar için aynı şekilde ön yargıya sebep olmaktadır ve vegan insanların sadece ot ile beslendiği düşünülmektedir...Newyork gerçekten hiçbir şekilde uyumayan bir şehir ve eğer burda yaşıyorsanız bir an evde koltukta uzanırken 5 dakika sonra kendinizi pijamayla bir pubda ya da restaurantta bulabilirsiniz..Evde yemek yapmayı tercih ettiğim halde burda sayısız restaurantı ziyaret etme fırsatım oldu .Peki hızla yayılan vegan diet olarakta adlandırılan ama asla bir diyet tarzı değil temelinde hayvanların mal,mülk,ve köle olarak görülmesine ve eğlence sektörü dahil her türlü hayvan sömürüsüne karşı olan veganlık ne gibi zorluklar  beraberinde getiriyor? Aslında vegan olmanın sayısız faydalarının yanı sıra hiçbir zorluğu yoktur...Vegan olmak için zorlanmazsınız,çünkü insanın vicdanı hiç yanılmayan bir kılavuzdur ve vegan olmayı zorlaştıran çevrenizdeki insanlardır ...Peki insanlar veganların hayatını neden zorlaştırırlar? Vegan olmayan kimselerin çoğunluğu vegan bireylerle karşılaştıklarında kendileride yaşayan,hissedebilen ve insanlarla aynı yaşam hakkına sahip olan hayvanları öldürüp yemenin ve mal olarak kullanmanın yanlış olduğunu içten içe bilir. Kendisi çeşitli sebeplerden ve alışıla gelmiş damak tadından vazgeçmek istemediği zaten  için olması gerekeni yaparak hertürlü hayvan zulmüne karşı çıkan ,malesef azınlıkta olan vegan bireyleri gördüğünde suçluluk hissederek reaksiyona geçer.Bu reaksiyon veganları boykot etme çeşitli vegan karşıtı doğru olmayan argümanlar geliştirme hatta bazen hakaret ve taciz boyuntunda dahi olabilir.Veganların çok uclarda yaşayan insanlar olduğunu savunurlar.Şimdi herşeyi bir kenara bırakırsak bir kuzuyu öld,rebilir misisniz?Ya da bir civcivi ? Bunun düşüncesi bile size korkunç gelirken mezbahalarda bu masum hayvanlara işkence edip öldüren insanların yaptıkları hayvan katliamına ortak olmuyor musunuz?Evet elinizi kana bulamıyorsunuz ama hayvanları öldürmek için çalışan kiralık katillerin parasını ödüyorsunuz.Aslında yol kenarında araba çarpıp ölen bir kediyi ya da yemek ne denli iğrenç bir düşünce ise kasaptan ya da marketten aldığınız bir tavuğu,kuzuyu yemek aynı şekilde iğrençtir.

  Peki insanlar neden vegan olur ? Size göre et yememek nasıl bir aşırılık ise vegan bireylere insanların hayvanları hergün vicdan rahatlatmak için türlü bahaneler uyduran ,bunu bilimsel gerçeklere dayandırmaya çalışan ama aslında sadece kendi damak zevkini önemseyen insanların hayvanların ceset parçalarını yemek olarak görmeleri aşırılık hatta deliliktir... Sizce hangisi aşırı hayvan zulmüne ve köleliğine karşı duran ve dünya barışını savunan veganlar mı yoksa 5 dakikalık damak zevki için masum bir hayvanın hayatını hiçe sayan et yiyiciler mi ?İnsanları vegan olmaya iten ilk sebep hayvan sevgisi ve adaletidir.Vegan olmanın saymakla bitmeyecek yararları vardır ve bundan herkes yararlanır.

 

-Hayvanlara Muamele 

Yumurta çiftliklerinden süt fabrikalarına, sirklerden mezbahalara kadar birçok yerde hayvanlar işkenceye uğrar. O kadar çok örnek var ki... Yumurtasından faydalanılacak tavukların birbirlerini gagalamasınlar diye gagalarının kesilmesinden tutun, horozların ezilip tavuklara yem olarak verilmesine yumurtadan çıkan erkek civcivlerin yumurta sektörü için hiçbir maddi değeri olmamasından dolayı canlı canlı kıyma makinalarına atılmasına burda daha sayamayacağım asla tahmin edemeyeceğiniz binlerce sebep var . Veganlık tüm bunlara, hayvanların köleleştirilmesine/öldürülmesine karşıdır. Bu yüzden bir vegan ne yün giyer, ne sirke gider, ne et yeder ne de petshop'tan hayvan satın alır. Veganlık sadece bir beslenme biçimi değildir.

-İnsanın Zaten Otçul Olması

 

Etçil hayvanların bağırsak uzunlukları, kendi boylarının uzunlarının yaklaşık 3-4 katıdır. Otçul hayvanların ve insanların ise yaklaşık 10-12 katıdır.

Etçiller yedikleri etten zehirlenmez, kolestrol açısından olumsuz etkilenmez. Ancak insanın eti sindirmesi uzun zaman alır ve bu aşamada hem zehirlenebilir, hem de kolestrol sorunu ortaya çıkar.
Etçillerin dişleri sivridir. Eti rahat parçalarlar. Çeneleri yukarı ve aşağı doğru hareket eder. Pençeleriyle avlanırlar. İnsanlarınsa ne sivri dişleri, ne pençeleri ne de aşağı doğru hareket eden çeneleri vardır. Otçulların çeneleri sağa, sola, aşağı, yukarı hareket eder ve böylece meyve-sebze çiğnerler.
Köpek dişleri etçillerde diğer dişlerden daha uzunken, otçullarda ve insanlarda diğer dişlerle hemen hemen eşit uzunluktadır. İnsanın köpek dişleri körelmiştir. İnsan köpek dişleriyle bir kuzuyu parçalayamaz, ama bir elmayı ısırıp yiyebilir. Ayrıca köpek dişleri diğer otçul hayvanlarda da bulunur.

-Sağlık

Vegan beslenmede kolestrol seviyesi düşüktür. Kalp rahatsızlıkları daha az görülür. Yüksek tansiyona az rastlanır. Veganların kansere yakalanma riski çok daha azdır. Bununla birlikte uzun ve sağlıklı yaşarsınız.Kilo kontrolünüz daha kolay olur,hafiflersiniz ve enerjiniz yükselir...

-Hayvan Sevgisi

Eğer vegan değilseniz asla bir hayvan sever olamazsınız. Hayvan sevgisi eşittir ,kedi,köpek severken diğer hayvanları yemek bir çeşit iki yüzlülüktür. 

-Çevre

Vegan olmadan çevreci olamazsınız .Dünya kirliliğinin otomotiv sanayiinden sonra en büyük ikinci etkeni et endüstrisidir. Et üretimi için tahıl üretimine oranla daha fazla alan ve daha fazla su gerekir.Et üretimi ormansızlaşmaya sebep olur. Doğada özgürce yaşaması gereken hayvanları öldürüp etinden yararlanmak için suni döllenmeyle çoğaltmak doğaya karşı gelmek anlamına gelir ve dengesini bozar .

-Açlık Sorunu

1 kilogram et için 32 kilogram tahıl gerekir. Buna göre etlerinden yararlanmak için çoğaltılıp beslenen hayvanların yediği tahıl ve sebzeler  insanlara verilseydi daha çok insan doyar ve böylelikle açlık sorunu ortadan kalkardı. Aynı şekilde et üretimi Su kaynaklarını yok eder .1 kg et için 15.455 lt su harcanırken her saniye bir çocuk temiz suya ulaşamadığından dolayı ölmektedir. Eğer sizin için hayvanların bir değeri yoksa bilmeniz gerekirki hayatını hiçe saydığınız sadece hayvanlar değil açlıktan ve susuzluktan ölen o masum çocuklardır .Tabağımızda hayvan cesetleri varken,dökülen kanları elimize bulaşmışken dünya barışından bahsetmemiz sadece çelişki olabilir.Hayvanları yemeyin ...

facebook/veganoloji      Vegan Peri  

Bu yazı toplam 1323 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Haber Konseyi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 262 49 23 | Haber Sistemi: CM Bilişim