• BIST 86.771
  • Altın 248,430
  • Dolar 6,0108
  • Euro 6,7137
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 23 °C

HAKİKATİ SEN AÇIĞA ÇIKAR

Özlem Akdovan

Medyanın etkin bir güç olduğu toplumlara yön veren ve rahatlıkla etkisi altına alabileceği bir mecra olduğu birçok kuramcılar tarafından kanıtlanmış bir gerçek olup liberal kurama göre de 4 kuvvet olarak nitelendirilmiştir. Evet medya güçlü bir mekanizmadır siyasal aktörler iktidara gelebilmek için medyanın gücünü kullanmış etkisi altına almış iktidarı elinde tutanlar ise diğer siyasal partilerden kısıtlamış olduğu da bir gerçektir. 
Gerçekleşen birçok toplumsal hareketlerin temeline baktığımız zaman meydanın etkin rol aldığını görüyoruz peki böylesine güçlü mecranın karşısında bireyler nasıl davranmalıdır? Medya iletileri karşısında ne yapmalıdırlar? Elimden geldiğince bireylerin medya iletileri karşısında ne yapmaları gerekir sizlere anlatacağım. Öncelikle  bireyler bilmelidir ki medya içerikleri kendi isteği doğrultusunda sunar.
 Medya tarafından kodlanmış olarak gelen iletilerin doğru kodaçımının yapılması medyanın zararlı iletilerinden kendilerini koruyabilmesi ya da hakikati açığa çıkarmakta çok fazla zorlanmazlar ancak ülkemizde ve kutuplaşmış çoğulcu medya sistemlerinin yaşandığı ülkelerde kodaçımı yapmak liberal ve demokratik korporatist medya sistemlerinin yaşandığı ülkelere göre biraz daha zor çünkü kutuplaşmış çoğulcu medya sistemlerinin yaşandığı ülkelerde göze çarpan ana akım medya okuryazarlığı hâkimdir. Ana akım medya okuryazarlığı bireyi birey adına korur...  Birey pasif ve edilgendir bu kurama  göre ancak ülkemizde yaşananlardan hareketle görüyoruz ki ana akım medya okuryazarlığının koruduğu şey birey değil hakim egemen değerlerdir. Geçtiğimiz günlerde Yeni Zelanda'da ruh hastası saldırganın birisi çıkıp camide katliam yaptı canlı canlı insanları katletti bu görüntüler sosyal medyada canlı olarak yayınlandı daha sonra akabinde Türkiye'de birçok haber siteleri ve medya mecraları görüntüleri canlı olarak sitelerinde dolaşıma soktular ancak orada hiç kimse bu görüntülerin 5 yaşındaki çocuğun izleyebileceğini akıl etmedi bırak 5 yaşındaki çocuğu yetişkinlerin bile izleyemeyeceği bu vahşet görüntüleri bizzat Cumhurbaşkanı tarafından mitinglerde halka izletildi. Ana akım medya okuryazarlığı burada bireyleri düşünmedi oysa o şiddet görüntüleri insanlar üzerinde psikolojik olarak büyük bir tramva yaratıp bireylere büyük bir korku salacağını hesap etmemiş miydi? Seks ve cinsel içerikli  iletilerde bireyleri ve egemen değerleri koruyan ana akım medya okuryazarlığı şiddet içerikli iletilere neden engel olmadı o zaman anlıyoruz ki bu mecrada görevini layıkıyla yerine getirmiyor burada bireylere çok büyük görev düşmektedir birey medyanın yaymış olduğu iletilerin kodaçımı yaparken her şeyden önce kendine 5 temel soruyu sormalıdır bunlar...
 -Bu iletiyi bana kim gönderdi?
 -Bu ileti gönderilirken hangi yaşam biçimlerine yer verildi hangileri gözardı edildi.
 -Bu iletide ilgimi çekebilecek ne tür teknikler kullanıldı.
 -Bu iletiyi diğer insanlar benim anladığımdan daha farklı ne anlamış olabilir.
 -Bu ileti neden gönderildi?
 Medya olayları ve gerçekleri az ya da çok kendi bakış açısıyla çarpıtır ve manipüle eder çoğu zaman reyting uğruna veya  siyasi olarak bir partiyi destekleyerek ya da belirlenmiş konulara dikkat çekerek kurmaca iletiler düzenler bu durumda birey kendine 5 temel soruyu sormalı medyanın kodlamış olduğu iletilerin doğru kodaçımını yapmalıdır. 

Bunu bir örnekle açıklıyacak olursak... Biliyorsunuz ki iktidar yanlısı insanlar her ne kadar ülkemizde ekonomik krizin olmadığını savunsada Berat Albayrak'ın sunmuş olduğu ekonomi paketinin yerinde ve doğru olduğunu savunsa da soğanın 12 liradan satıldığını patlıcanın 15 liradan patatesin 10 liradan biberin 25 liradan işsizlik oranının her geçen yıl arttığını doların her geçen gün yükseldiğini benzine yine zam yapıldığını ve ülkemize büyük bir krizle birlikte kaosun hakim olduğu görünen bir gerçektir bu durum karşısında cumhurbaşkanının "Tanzim varlık kuyruğudur" şeklinde medya aracılığıyla halka mesaj iletmesi aslında var olan ekonomik sorunu yokmuş gibi her şey yolundaymış gibi halka lanse etmektedir. Stuart Hall bu durumu "doğalcı yansıma" olarak nitelendirmiştir bireyler burada simgeselleştirilmiş olarak gönderilen mesajı iyi okumalı kodaçımını yapmalı aslında ülkemizde ekonomik sorun var siyasi aktör bu sorunun medya aracıyla bastırıyor şeklinde okumalıdır. Stuart Hall yapmış olduğu çalışmalar sonucunda saptamış olduğumu muhalif okuma yapmalıdır yani....

Bu yazı toplam 354 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Haber Konseyi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 262 49 23 | Haber Sistemi: CM Bilişim