• BIST 110.022
 • Altın 366,939
 • Dolar 6,7790
 • Euro 7,6701
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 23 °C

Cumhuriyet 94 yaşında

Cumhuriyet 94 yaşında
29 Ekim 1923’te Ulu Önder Atatürk’ün liderliğinde ilan edilen Cumhuriyet 94 yaşında. Tüm milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyoruz.

 Cumhuriyetin 94'üncü yılı Anıtkabir'de resmi törenle kutlandı

CUMHURİYETİN 94'üncü yılı Anıtkabir'de düzenlenen resmi törenle kutlandı. 

Anıtkabirdeki törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere devlet erkanı, öğrenciler ve askeri personel katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler Anıtkabir'e Aslanlı yoldan yürüyerek geldi. Atakürk'ün mozolesine çelenk bırakılmasının ardından Misak-ı Milli Kulesine geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan anı defterine, "Bugün ağır bedeller ödeyerek sahip olduğumuz son devletimiz Cumhuriyetimizin 94'üncü yıldönümünü büyük bir heyacanlar idrak ediyoruz. Bizlere emanetiniz olan Türkiye Cumhuriyeti, her satırı kahramanlıklarla, her safhası fedakarlıklarla dolu çetin bir mücadelenin eseridir. İstiklal harbimizi zaferle taçlandıran, Cumhuriyetimize hayat veren ruh, hamdolsun tıpkı 94 yıl önce olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. Tarihe 15 Temmuz demokrasi destanı olarak gecen şanlı direniş, bu ruh ve iradenin tüm ülke satında tecemsüm etmiş halidir. Cumhuriyetimizin 94'üncü kuruluş yıldönümünü kutlarken başta zatıaliniz ve silah arkadaşlarınız olmaz üzere, tüm gazilerimizin hatıralarını saygıyla yad ediyor, şehitlerimize Allahtan rahmet diliyoruz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun" yazdı. 

Resmi törenin ardından Anıtkabir vatandaşların ziyaretine açıldı. 

Edirne'de, yağmur altında Cumhuriyet coşkusu

Ali Can ZERAY/EDİRNE, (DHA) - EDİRNE Belediyesi'nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları etkinlikeri kapsamında Edip Akbayram ve Hüseyin Turan yağmur altında konser verdi. Konsere katılan yaklaşık 5 bin kişi, sanatçıların söylediğı şarkılara eşlik edip, Cumhuriyet coşkusunu doyasıya yaşadı. 

Edirne Belediye Başkanlığı her yıl olduğu gibi bu yıl da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Saraçlar Caddesi'nde konser etkinliği düzenledi. Sanatçılar Edip Akbayram ve Hüseyin Turan konser verdi. Trafiğe kapalı cadde üzerindeki konsere yağmura rağmen yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Zaman zaman şiddetini arttıran yağmura aldırış etmeyen, kalabalık, belediyenin ücretsiz dağıttığı yağmurlukları giydi. 

Sahneye ilk çıkan sanatçı Edip Akbayram, söylediği şarkılarla hayranlarına unutamayacağı bir gece yaşattı. Akbayram, ayağını burktuğu için şarkı aralarında sahneye koyduğu sandalyeye oturarak dinlendi. Usta sanatçı bu durumu hayranlarıyla paylaşıp, oturduğu için özür diledi.

HÜSEYİN TURAN ZEYBEK OYNADI

Edip Akbayram'ın ardından takım elbiseyle sahneye çıkan Hüseyin Turan, söylediği türkülerle geceye katılanlara Cumhuriyet coşkusu yaşattı. Neşeli tavrıyla dikkat çeken sanatçı, 'Karahisar Kalesi' türküsünün nakarat bölümünde zeybek oynadı. Yağmurun dinmediği gecede konser sonrası, Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan, sanatçılara çiçek ve çeşitli hediyeler verdi. 

Antalya'da Cumhuriyet coşkusu

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'da, Muratpaşa Belediyesi'nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlediği fener alayına yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

Antalya'da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Muratpaşa Belediyesi'nce, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) öncülüğünde 70'i aşkın sivil toplum örgütünden oluşan Cumhuriyet İçin El Ele Platformu'nun desteklediği fener alayına binlerce kişi katıldı. Antalya'da geleneksel hale gelen yürüyüş, saat 18.00 sıralarında başladı. Yürüyüş, Konyaaltı Beach Park'tan başlayıp Konyaaltı Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi'ni takiben Cumhuriyet Meydanı'na kadar sürdü. İzmir Marşı ve Sarı Saçlım Mavi Gözlüm şarkısı eşliğinde yürüyüşe katılan yaklaşık 20 bin kişi, 400 metrelik Türk bayrağı ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün dev posterini taşıdı. Yürüyüş için katılımcılara 5 bine yakın Türk bayrağı ile 3 bine yakın meşale dağıtıldı. Yürüyüşe Antalya'daki bisiklet, motor ve klasik araç grupları da araçlarıyla katıldı. Kalabalık, 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Türkiye laiktir, laik kalacak', 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' sloganları attı.

Bu yıl da yürüyüş nedeniyle varyantı tepeden gören ve her yıl sosyal medyada da gündem olan yürüyüş fotoğrafını çekebilmek için hem gazeteciler, hem de fotoğraf meraklıları tepe noktaları doldurdu. Yürüyüş öncesi ise Konyaaltı Beach Park ile Cumhuriyet Meydanı arasındaki cadde trafiğe kapatıldı, yürüyüş güzergahında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Alana giren herkesin çanta ve üst araması yapıldı. Yürüyüş güzergahı ve meydan üzerinde de polis helikopteri etkinlik sonuna kadar gözetim yaptı.

Yürüyüşe CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Antalya'nın CHP'li belediye başkanları Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Bakanı Muhittin Böcek, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, CHP eski Milletvekili Tuncay Ercenk, CHP İl Başkanı Mustafa Erdem, ADD Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş da katıldı.

BULUTSUZUK ÖZLEMİ

Yürüyüş devam ederken, saat 19.00'da, kalabalığın varış noktası olan Cumhuriyet Meydanı'nda Bulutsuzluk Özlemi sahneye çıktı. 'Doğum Günün Kutlu Olsun Türkiyem' yazılı pankartla süslenen sahnede Bulutsuzluk Özlemi, binlerce Antalyalı için sevilen şarkılarını seslendirdi. Konserin ardından yürüyüşe katılan protokol üyeleri, meydandaki Antalyalıları Türk bayraklarıyla selamladı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TÜREL DE KATILDI

Antalya'da 2012'den beri, her 19 Mayıs ve 29 Ekim'de CHP'li belediyeler tarafından düzenlenen yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı'nda devam eden kutlamalara Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel de katıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, birlikte sahneye çıkarak Türk bayraklarıyla kalabalığı selamladı.

'CUMHURİYET GİBİ DEĞERLERİMİZDE EL ELE OLACAĞIMIZIN GÖSTERGESİ'

Menderes Türel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak konuşma yaptığı sırada meydana geldi. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 94 yıl önce "Efendiler yarın sabah Cumhuriyeti kuruyoruz, hepinize hayırlı olsun" sözlerini hatırlatan Budak, “Cumhuriyet barış, dostluk, özgürlük, geleceğe güvenle bakmak, çocuklarımızın geleceğini ileriye taşımak demek. Antalya'dan bütün Türkiye'ye o güzel ifadenizi 'Türkiye laiktir, laik kalacak' sözlerinizi ifade ediyorsunuz. Ve şunu bilsinler ki; sizler olduğunuz sürece bu Cumhuriyeti hiç kimse yıkamayacaktır. Cumhuriyetin sayesinde bugün Ortadoğu'da biz bataklıkta değiliz. Aramızda Menderes Türel de var. Sevgili başkanımız Ümit Uysal'ın davetine icabet etti. Bu güzel Antalya'nın hangi görüşte olursa olsun, bizim Cumhuriyet gibi değerlerimizde el ele birlikte olacağımızın bir göstergesidir" dedi.

'TÜRKİYE, ANTALYA'NIN SESİNİ DUY'

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ise, "Size 100 bin avukat adına söz veriyorum. Laik Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır. Sadece Muratpaşa ve Antalya'nın gururu değil, Türkiye'nin gururu, meslektaşım Ümit Uysal'a bu muhteşem tablo için teşekkür ediyorum. Antalya teşekkür ediyorum. Türkiye, Antalya'nın sesini duy. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuş kadın-erkek tüm kahramanlara Allah'tan rahmet diliyorum. Tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Antalya'nın evladı Sayın Deniz Baykal Beyefendi'ye de acil şifalar diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır, söz veriyorum, söz veriyoruz" diye konuştu.

HEP BİRLİKTE KUTLAYALIM

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ise şunları söyledi:

"Bu yaptığımız Cumhuriyeti, Mustafa Kemal'i, hukukun üstünlüğünü, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini yalnız bırakmamaktır. Bu bizim güvencemizdir. 3- 5 yıldır milli bayramlarımızı hep birlikte kutlayamıyorduk. Yalnız kutlamak zorunda kalıyorduk. Ama Ankara'dan esen rüzgar ne olursa olsun, her zaman bu özel günlerimize sahip çıkmaya devam ettik. Şimdi görüyoruz ki herkes sahip çıkmaya başladı. Bu Cumhuriyet Meydanı milli bayramlarda her zaman bizim yaptığımız kutlamalara sahne oldu, yalnız kutluyorduk. Ancak bu bayram başka kutlamak isteyenler de oldu, çok memnun çok mutlu olduk. Aramıza Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Menderes Türel de katıldı. Bundan çok mutlu, memnun olduk ve kendilerini de buraya davet ettik. Biz cumhuriyetin bütün insanlarımızın olmasını istiyoruz, cumhuriyet değerlerimizin hiç aşındırılmamasını istiyoruz. O aşınmaların hepsinin geri dönmesini istiyoruz ve bu konuda mücadele edeceğiz. İstiyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün vatandaşları hep birlikte bütün bayramlarımızı omuz omuza kutlayalım."

'UCUBE YÖNETMELİK'

Başkan Uysal, konuşmasında, Cumhuriyet Meydanı'nda çelenk sunumunu engelleyen yönetmeliği de 'ucube' olarak nitelendirerek, “Bayramlarımızı hep birlikte kutlamamızı engelleyen o ucube çelenk yönetmeliğini bir an önce kaldırsınlar. Madem hep birlikte bayramlarımızı kutluyoruz. O zaman önümüzdeki bütün engelleri kaldırsınlar" dedi.

CUMHURİYET BİRLEŞTİRİCİ ÇİMENTODUR

Meydanda Türk Halk Müziği sanatçısı Sümer Ezgü'nün konserini Çetin Osman Budak ve Ümit Uysal ile izleyen Menderes Türel ise, “Cumhuriyet ülkemizin birleştirici çimentosudur. Cumhuriyet birleştirir, hiçbir zaman ayrıştırmaz. Cumhuriyet bu ülkenin yol haritasını çizer. Biz de burada değerli belediye bakanımız ve milletvekilimizle fevkalade güzel bir birliktelik içerisinde Cumhuriyeti kutluyor olmak, benim için çok büyük bir mutluluk vesilesi. Cumhuriyetimizin 94'üncü yılı kutlu olsun" şeklinde konuştu.

SÜMER EZGÜ MEYDANI COŞTURDU

Türküleriyle Cumhuriyeti Meydanı'nı dolduran binlerce Antalyalıya unutulmaz bir konser veren Sümer Ezgü de konuşmasında, "Aslında tüm dünya bayram yeri olsun, savaşlar yok olsun, bölgemiz barış içinde olsun, biz de bunu arzu ediyoruz" dedi. Ezgü, Menderes Türel'in de katıldığı kutlamalarla ilgili de “Beni de mutlu eden bir manzara. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel burada, Sayın Ümit Uysal, Sayın Çetin Osman Budak burada. Cumhuriyetimiz kutlu olsun" diye konuştu.

Bartın'da 29 Ekim kutlamaları

Ayhan ACAR/BARTIN, (DHA) -  BARTIN’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yağmur yağışı nedeniyle kültür merkezi salonunda kutlandı.

Bartın Valiliği önünde gerçekleştirilmesi planlanan tören, yağmur yağışı nedeniyle Ömertepesi mevkiinde bulunan kültür merkezi salonunda yapıldı. Törene CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Vali Nusret Dirim, Garnizon Komutanı Deniz Piyade Albay Vedat Selvitop, Belediye Başkanı Cemal Akın, Siyasi partilerin temsilcileri, askeri personel ve öğrenciler katıldı. Vali Dirim'in konuşmasının ardından Cumhuriyet Bayramı konulu okullarda düzenlenen resim, kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Halk oyunları gösterilerinin yapıldığı törende, Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü Spor Kulübü sporcuları gösteri sundu. Kültür Merkezi Spor salonunda gerçekleştirilen etkinlikte tören geçişi yapılmadı.

Cumhuriyet'in ilan edilmesi canlandırıldı

İZMİR, (DHA) BAHÇEŞEHİR Koleji, Karşıyaka, Bornova ve Güzelbahçe’deki kampüslerinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı coşkulu törenlerle kutladı, öğrenciler, tek yürek oldu.

Bahçeşehir Koleji’nin üç kampüsündeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama törenleri, yoğun ilgi gördü. Veliler, eğitim gören çocuklarının gösterilerini izlemek için sabahın erken saatlerinden itibaren Bahçeşehir Koleji’nin yolunu tuttu, büyük heyecan yaşadı. Türk ve Atatürk bayraklarıyla süslenen kampüslerdeki törenler, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kampüs müdürleri ve öğrenciler, günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma yaptı, Cumhuriyet’e bağlılık dile getirildi. Karşıyaka’da, “İlk Beşler-Yolar Ayrılıyor", Bornova’da, “Cumhuriyet çocukların ellerinde" konulu gösteriler ile koronun seslendirdiği şarkılar, büyük beğeni topladı. Güzelbahçe’de ise Cumhuriyet’in ilan edilmesi canlandırıldı, öğrencilerin gösterisi uzun süre ayakta alkışlandı. Törenlerde hep bir ağızdan söylenen marşlarla coşku doruğa ulaştı.

Niğde’de Cumhuriyet Bayramı kutlandı

Ali KADI/NİĞDE, (DHA)- NİĞDE'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 94'ncü yıl dönümü coşkuyla kutlandı.

Ömer Halisdemir  Meydanı'nda düzenlenen kutlama törenine Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Ak Parti Milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu, Erdoğan Özegen, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, Ağır Ceza Mahkesi Başkanı Osman Soydal, Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muhsin Kar, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda kişi katıldı. Törende konuşan  Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, "Şüphesiz ki ulu önder Atatürk'ün, 'Türk Milletinin karakterine en uygun olan idare biçimi, Cumhuriyet idaresidir' diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Ulusuna bırakılmış en büyük miras ve asla vazgeçilemez bir değerdir" dedi. Konuşmanın ardından öğrenciler şiirler okudu, halk oyunu gösterileri sunuldu, Niğde Belediyesi mehter takımı konser verdi. Kutlamalar tören geçişiyle son buldu.

İsmail Saymaz'dan, Gelibolu'da 'Cumhuriyet ve Bugün' söyleşisi

Doğan ZELOVA/GELİBOLU (Çanakkale), (DHA)- ÇANAKKALE'nin Gelibolu ilçesinde, Cumhuriyet'in kuruluşunun 94'üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, 'Cumhuriyet ve Bugün' konulu söyleşi düzenlendi.

Gelibolu Belediyesi tarafından Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen, Hürriyet Gazetesi muhabiri, yazar İsmail Saymaz'ın konuşmacı olduğu söyleşiye, CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Gelibolu Kaymakam Hakan Kılınçkaya, Gelibolu Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Özacar, davetliler ile çok sayıda vatandaşlar katıldı.

'Cumhuriyet ve Bugün' konulu söyleşide gazeteci- yazar İsmail Saymaz, gündeme ilişkin konuları  yorumladı, insan hakkı ihlalleri, düşünce özgürlüğü ve taşeron işçi başlıklarına değindi. Saymaz, söyleşinin ardından okuyucuları için kitaplarını imzaladı.

Palandöken'in zirvesine 'Cumhuriyet Tırmanışı'

Turgay İPEK/ERZURUM, (DHA) - ERZURUM Atatürk Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla 3 bin 176 metre yüksekliğindeki Palandöken’in zirvesine tırmanış gerçekleştirdi.

Palandöken'in 2 bin 400 rakımındaki bir otelin önüne, saat 09.00'da otobüslerle gelen 300 kişilik ekip, Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) eski Başkanı Alaattin Karaca önderliğinde tırmanışa geçti. Yoğun sis arasında, karlı zeminde, tek sıra halinde zirveye yürüyen grup, anlamlı bir tırmanışa imza attı. Palandöken'in 2 bin 900 rakımında, yaklaşık 10 dakikalık bir ihtiyaç molası veren dağcılar, 'selfie' çekerek, Cumhuriyet'in 94”üncü yıl dönümünü ölümsüzleştirdi. TDF eski Başkanı Karaca, 29 Ekim tırmanışına katılanları kutlarken, ilk kez tırmanacak gençlere neler yapmaları gerektiği konusunda bilgi verdi. Yaklaşık 4 saat sürecek tırmanışın bir ekip işi olduğunu belirten Karaca, herkesten birbirine yardım etmesini istedi.

Tırmanışa katılan Atatürk Üniversitesi öğrencilerinden Sena Doğan, "Dağcılık sporuyla ilgilenen arkadaşlarımın isteğiyle tırmanışa katıldım. Buraya geldiğimde havanın soğuk olması, beni korkuttu; fakat etkinliğin önemi aklıma gelince tüm zorluklara göğüs gerip, zirve yapacağıma inandım. Bayramı karla kaplı Ejder Tepesi'nde kutlamak, muhteşem. Bazı arkadaşlarımız da benim gibi tırmanışa ilk kez katıldığı için yoruldular; ancak hepimiz, yürüyüşe devam ettik" dedi. Üniversite öğrencisi Orcan Karaca, Cumhuriyet Bayramı'nda yapılan tırmanışa Sibirya kurdu 'Roşa' ile katıldı. Dağcıların tırmanışına, Palandöken’de görevli jandarma timleri de eşlik etti. Palandöken'in zirvesine çıkan dağcılar, dev Türk bayrağı ve Atatürk posteri açıp, saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı'nı okuyarak, inişe geçti.
 

Osmaniye'de Cumhuriyet coşkusu

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 94'üncü yıl dönümü törenlerle kutlandı.

Vali Ömer Faruk Coşkun'un makamında kutlamaları kabul etmesinin ardından, program Devlet Bahçeli Meydanı'nda devam etti. Vali Ömer Faruk Coşkun, Garnizon Komutanı ve 39. Mekanize Piyade Tugay Komutan Yardımcısı Topçu Albay Ahmet Serdar Gül ve Belediye Başkanı Kadir Kara, törene katılan öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu. Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan Vali Coşkun, Cumhuriyet'in, milletin hürriyet ve istikbali uğruna verdiği çok büyük bir mücadele neticesinde, imkânsız görüneni mümkün kılmış muazzam bir zaferin ardından gelen büyük bir başarı olduğunu söyledi. Coşkun, "Cumhuriyet'e uzanan yolun her safhasında, eşsiz kahramanlık destanları yazılmış; aziz milletimiz, medeniyet denilen tek dişi kalmış canavara, ezelden beri hür yaşadığını ve ebediyen de hür yaşayacağını, büyük bir gururla haykırmıştır. 29 Ekim, bir ülkenin başarı hikâyesinin adıdır" dedi. Daha sonra ise Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı gösteri sundu.  Kutlama programı tören geçişi ile sona erdi.

 

Kayseri'de Cumhuriyet Balosu

İlyas KAPLAN/KAYSERİ, (DHA)- CUMHURİYET’in 94’üncü yıl dönümü kutlamaları nedeniyle ODTÜ Koleji Özel  Kayseri Okulları, Cumhuriyet Balosu düzenledi.

Balo öncesi konuşma yapan ODTÜ Koleji Özel Kayseri Okulları Müdürü Kemal Nakipoğlu davetlilere geldikleri için teşekkür etti. Nakipoğlu, "Öğrenci, öğretmen ve velilerimiz hepiniz hoş geldiniz. Bugün sizden bir ricam var. Kafanızda her şeyi unutun. İşinizi- gücünüzü, her şeyi unutun. Türkiye Cumhuriyeti kurarken, çok zorluklar çekmiş, 7 düvele kafa tutmuş ve bunu zaferle taclandırmıştır. 94 yıl önce bu gece Mustafa Kemal, arkadaşlarına Çankaya’da, 'Yarın Cumhuriyet'in ilanını açıklayacağız' diyor. Biz bugün burada o ışığı yaşayalım. Coşku ve sevinçle Atatürk’ün ışığı ile yaşayan insanlar hepiniz hoş geldiniz. Cumhuriyeti biz kurduk bu çağdaş kafayla ilelebet biz yaşatacağız. Cumhuriyet coşkusunun Kayseri’de yaşatılması gerektiği kanısındayız. Atatürk’in yeni Türkiye’sinde yapılan vals gibi zeybek gibi dansları izleyeceğiz. Cumhuriyet ilelebet yaşayacaktır. Kimler nereden tırtıklamaya çalışırsa çalışsın. Biz bu bölgede örneğiz. O nedenle Cumhuriyetin kıymetini bilmeliyiz, diye düşünüyoruz.”

Öğrencilerin tarihi kişileri temsil ederek yaptıkları konuşmaların ardında öğrenciler ve öğretmenler vals gösterisi yaptı. Klasik müzik ile devam eden balo zeybek gösterisi ve ardından yapılan mini konserle sona erdi.

Kadın muhtardan kırsal mahallede 'Cumhuriyet Balosu'

Yaşar ANTER/ULA (Muğla), (DHA) - MUĞLA'nın Ula İlçesi'nin tek kadın muhtarı Selma Şensoy Çetin tarafından kırsal Kızılyaka Mahallesi'nde düzenlenen Cumhuriyet Balosu'nda büyük coşku yaşandı. Köylüler, baloya Atatürk portreli tişört giyip, ellerindeki Türk bayraklarıyla katıldı.

Ula'nın kırsal Kızılyaka Mahallesi'nde, ilk kez Cumhuriyet Balosu düzenlendi. Kızılyaka Mahallesi'nin evli ve 2 çocuklu muhtarı 47 yaşındaki Selma Şensoy Çetin'in düzenlediği baloya, 2 bin nüfuslu mahalleden yaklaşık bin 500 kişi katıldı. Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler anısına saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan Cumhuriyet Balosu, Muğla Yörük Obaları Derneği Halk Oyunları Ekibi'nin yöresel oyunlardan oluşan gösterisiyle devam etti. Ardından Atatürk'ün sevdiği şarkı ve türküler, hep bir ağızdan söylendi. Köylüler, baloya Atatürk portreli tişört giyip, ellerinde taşıdıkları Türk bayraklarıyla katıldı. Balo, 3 saat sürerken, Onuncu Yıl Marşı'nın okunmasıyla sona erdi.

'BİZLER, CUMHURİYET KADINLARIYIZ'

Geceye 3 çocuğu ve 2 torunuyla katılan Saadet Kiriç, "Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren hiçbir bayramı kaçırmadım. Bu baloya da çocuklarım ve torunlarımla katıldım. Allah, Atatürk'ten razı olsun. O, olmasaydı bu güzel, rahat günleri göremezdik" dedi.

Baloya katılan evli ve 3 çocuk annesi emekli hemşire 53 yaşındaki Hatice Dinçer de "Bizler, cumhuriyet kadınlarıyız. Bu nedenle de buradayız. Bayrağımızı, Atatürk'ün bize teslim ettiği cumhuriyeti Türk kadını olarak korumaya, kollamaya her zaman devam edeceğiz" diye konuştu. 

'ATATÜRK OLMASAYDI BEN, MUHTAR OLAMAZDIM'

Kızılyaka Mahallesi Muhtarı Çetin ise cumhuriyete sahip çıkmanın, Türk kadının en önemli görevlerinden biri olması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: 

"Atatürk olmasaydı bugün ben, bir kadın olarak muhtar olamazdım. O nedenle Atatürk'ün önünde saygı ve sevgiyle eğiliyorum. Bu nedenle muhtar olarak ilk dönemimde başlattığım bu etkinliği nefesim yettiğince sürdüreceğim. Türk kadını ve muhtarı olarak cumhuriyete sahip çıkmak, biz kadınların en önemli görevlerinden biri olmalı. Atatürk ve dedelerimizin kanlarıyla bize teslim ettiği bu bayrağı ve ülkemizi korumak için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız. Bugün buradaki bu coşku da bunu gösteriyor zaten. İyi ki Atatürk'ümüz var, iyi ki cumhuriyetimiz var." 

 

Hatay'da Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Ramazan ÇELİK/HATAY, (DHA)- CUMHURİYET Bayramı'nın 94'üncü yıl dönümü Hatay'da coşkuyla kutlandı.

Havanın yağışlı olması nedeniyle etkinlikler Antakya Spor Salonu'nda yapıldı. Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Garnizon Komutanı Piyade Albay Ahmet Gürbüz ve il protokolünün katıldığı kutlamalar, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Kutlamalar daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajının okunmasıyla sürdü. Öğrencilerin günün anlam ve önemine ilişkin okuduğu şiirlerin ardından kutlamalar Hatay Valisi Erdal Ata'nın konuşmasıyla devam etti. Hatay Valisi Erdal Ata konuşmasında şunları söyledi:

"Türk milletine; onurlu bir yaşam, parlak bir gelecek, çağdaş bir devlet yönetimi armağan eden ve bu büyük tarihi değişimi gerçekleştiren yüce Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz."

Vali Ata'nın konuşmasının ardından halk oyunları gösterisiyle kutlamalar sona erdi.

Kayseri'de coşkulu Cumhuriyet Bayramı kutlaması

KAYSERİ, (DHA)- CUMHURİYET'in 94'üncü yıl dönümü Kayseri'de de törenlerle kutlandı. Kayseri'deki törenlerde miniklerin yaptığı jimnastik gösterisi dikkati çekti. Bayrama özellikle çocuklar ilgi göstererek, ellerindeki Türk bayraklarıyla renk kattı.

Kayseri Valiliği'nde kutlama törenine Vali Süleyman Kamçı, AK Parti Kayseri Milletvekili Sami Dedeoğlu, CHP milletvekili Çetin Arık, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Ercan Teke ile il protokolü katıldı. Kutlamaların ardından Cumhuriyet Meydanı'nda resmi geçit töreni düzenlendi. Törene okullar, askeri birlikler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Halk oyunları gösterisi ardından yapılan resmi geçtitte en çok alkışı 1'inci Komando Tugayı'na mensup, kamuflajlı ve yüzleri boyalı mavi bereli komandolar aldı. 1'inci Komando Tuğayı ile  Erkilet 12'nci Hava Üs Komutanlığı'na ait sancakların geçişi ayakta selamlandı. Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğü jimnastik ekibinin gösterisi sırasında, kalabalığın arasından sıyrılıp, gösteriye katılan komando kıyafetli 3 yaşındaki Kıvanç Durmuş'un hareketleri ise ilgiyle ve alkışla izlendi.
 

Tokat'ta Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Halil İbrahim YEL/TOKAT, (DHA)- TOKAT'ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşku içerisinde kutlandı.

Kentte, Cumhuriyet'in 94'üncü yıl dönümü kutlamaları Vali Ömer Toraman'ın makamında tebrikleri kabul etmesi ile başladı. Program daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan etkinliklerle sürdü. Buradaki etkinlikleri izleyenlere Vali Ömer Toraman ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından bayrak dağıtıldı. Program Vali Toraman, 48'inci Piyade Eğitim Alay ve Garnizon Komutanı Albay Aykut Biçeroğlu,ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu'nun halkı selamlaması ile başladı. Ardından günün anlamına ilişkin konuşma yapan Vali Toraman, şöyle dedi:

"Milletimizin tarihteki en parlak başarılarından biri olan Cumhuriyetimizin 94’ncü yılı, Türk milletinin en büyük bayramı hepimize kutlu olsun. Bu büyük günde Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk'ü, onun kahraman silah arkadaşlarını ve kanlarıyla bu toprakları vatan yapan, aziz şehitlerimizi,  muhterem gazilerimizi sonsuz şükranla anıyorum.''

Kutlamalar kapsamında düzenlenen kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere Vali Ömer Toraman tarafından ödülleri verildi. Şiirlerin okunmasıyla devam eden kutlamalar halk oyunları gösterisi, tören yürüyüşü ve motosikletlilerin geçişiyle son buldu.
 

Dünyanın diğer ucunda 29 Ekim kutlaması

Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)- CUMHURİYET'in kuruluşunun 94'üncü yıl dönümü, Türkiye ile birlikte dünyanın dört bir yanında kutlanıyor. İzmirli eski milli atletlerden Çiğdem Baysal La Salle, evlendikten sonra yerleştiği Avustralya'nın başkenti Canberra'daki Atatürk Parkı'ndaki  Atatürk Anıtı'nı bu sabah Türk arkadaşları ile birlikte ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu.

Avustralya'da yaşayan arkadaşı Gülay Tunay Bilsel ile birlikte Atatürk Anıtı'na ellerinde çiçekler ve Türk bayrakları ile gittiklerini belirten 51 yaşındaki İzmirli Çiğdem Baysal La Salle, "Ülkemizden 12 bin mil uzakta olmamız Atatürk'ün ve Cumhuriyet'in çocukları olmamızı asla değiştirmiyor. Dünyanın bir ucunda dahi bir liderin adına park yapılıp, anıtı dikiliyorsa, şerefle ve gururla anılıyorsa biz Cumhuriyet çocuklarına O liderin çizdiği yoldan gitmek düşer. Ömrümüzün sonuna kadar O'nun çizdiği yoldan Cumhuriyet ilkelerine bağlı olarak yaşamaya devam edeceğiz. O olmasaydı biz dünyanın dört bir yanında ülkemizin aydınlık yüzünü tanıtma fırsatı bulamazdık" dedi.

Konya'da Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı

İsmail AKKAYA/KONYA, (DHA)- KONYA'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, tören ve etkinliklerle coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet'in kuruluşunun 94'üncü yıl dönümü için düzenlenen kutlama töreni, son anda yağan yağmur nedeniyle 100'üncü Yıl Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Ellerine Türk bayrağı alan çocuklar aileleriyle birlikte töreni izlemeye geldi. Halk törene yoğun ilgi gösterdi. Konya Valisi Yakup Canbolat, Garnizon ve 3'üncü Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Fidan Yüksel ile Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, halkın bayramını kutladı. Ardından Vali Polat, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Törende, kompozisyon, resim ve spor müsabakalarında dereceye girenlere protokol üyeleri tarafından ödülleri verildi. Halk oyunları gösterisinin ardından tören sona erdi.

Mersin'de Cumhuriyet Bayramı, yağmur altında kutlandı

İbrahim MAŞE/MERSİN, (DHA) - MERSİN'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, yağmura rağmen coşkuyla kutlandı.

Mersin Valisi Ali İhsan Su'nun Kültür Merkezi Şeref Salonu'nda, kutlamaları kabul etmesiyle başlayan program, Cumhuriyet Meydanı'nda devam etti. Burada Vali Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz ve Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz ile birlikte üstü açık cipe binerek, Mersinlilerin bayramını kutladı. Törene AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, CHP Mersin Milletvekilleri Aytuğ Atıcı, Fikri Sağlar, Serdal Kuyucuoğlu ve Hüseyin Çamak, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek ile gaziler, öğrenciler ve çok sayıda Mersinli katıldı.

Törende katılımcılara seslenen Vali Su, "Büyük fedakarlıklarla kazandığımız kurtuluş savaşı zaferini, millet egemenliğine dayalı, milli iradeyi esas alan cumhuriyet ile taçlandırdık. Cumhuriyetimiz, kurduğu devletlerle binlerce yol tarihe yön vermiş milletimizin köklü geçmişi üzerine inşa edilmiştir. Cumhuriyetimiz, milletimizin ebediyete kadar var olacağının, kutsal vatan topraklarında hür ve bağımsız yaşayacağının en büyük teminatıdır" dedi.

Halk oyunları ekibinin gösterileri sırasında başlayan yağmur, katılımcıların coşkusunu engelleyemedi. Yağmur altında süren kutlamada çocuklar, bayrak altına sığınırken, 29 Ekim programı, yağmur altında yapılan tören geçidiyle son bulundu.

Muhtar, mahalledeki tüm evlerin kapısına Türk bayrağı astı

Cafer ZENGİN/KAYSERİ, (DHA)- KAYSERİ’nin Develi İlçesi'ne bağlı Güney Aşağı Mahallesi Muhtarı Tayfur Şafak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle mahalledeki evlerin kapısına Türk bayrağı astı.

Develi İlçesi'ne bağlı olan ve daha önce 'Aygözme Köyü' olarak bilinen Güney Aşağı Mahallesi Muhtarı Tayfur Şafak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle dikkat çeken bir eyleme imza attı. Sabah erken saatlerde yollara düşen Şafak, mahalledeki tüm evlerin kapısına Türk bayrağı astı. Kapı kapı dolaşarak bayrakları asan Şafak, kendi olanakları ile hazırladıkları 1000 bayrağı evlerin kapısına asıp, aynı zamanda gördüğü mahalle sakinlerine de elden dağıttığını belirtti. Muhtar Şafak, şöyle dedi:

"Cumhuriyetimiz 94 yaşında. Bizi bugünlere getiren Cumhuriyete ve ilkelerine sahip çıkmalıyız. Bu nedenle mahallemizdeki evlerin kapısına ay yıldızlı bayrağımızı tek tek astım. Bu bayrak altında nice Cumhuriyet Bayramlarını birlik ve beraberlik içinde kutlayacağız. Cumhuriyet, Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği  gibi 'Kimsesizlerin kimesindir' Bunun yanında Cumhuriyet aydınlık gelecektir. Herkes Cumhuriyetin coşkusunu yaşamalı, değerini bilmeli. 94 yıl önce ülkemizin bugünlere gelmesini sağlayanların yani Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini  atanların değerini bilmeli. Biz de mahallemizde bu konulara dikkat çekmek  için evleri bayraklarla donattık. Bu vesile ile ülkemizin savunmasında kahramanca mücadele eden Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm kahramanlarımızı saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz."

Ordu'da Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı

Nedim KOVAN/ORDU, (DHA) - 29 EKİM Cumhuriyet Bayramı'nın 94'üncü yıl dönümü Ordu'da da coşkuyla kutlandı.

Ordu'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 94'üncü yıl dönümü Ordu Valisi Seddar Yavuz'un makamında tebrikleri kabulüyle başladı. Tebrik kabulünün ardından kutlamalar Ordu Lisesi karşısındaki tören alanında devam etti. Buradaki törene Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ayaz, Adalet Komisyonu Başkanı Mesut Bilen, protokol mensupları, adli ve askeri personel, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı. 

Herkesin Cumhuriyet bayramını kutlayan Vali Seddar Yavuz, "Bu cennet vatanı bize armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi, rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun. Aziz milletimiz; Atatürk önderliğinde, cihat ruhu ve iman kuvveti ile şehadet şerbetini gül bahçesine girercesine içerek, bu aziz vatanı düşman işgalinden kurtarmıştır" dedi.

Cumhuriyet Bayramının 94'üncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen 'Cumhuriyet' konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler ile boks, atletizm, judo, hentbol, masa tenisi, satranç, okçuluk, güreş, badminton spor müsabakalarında dereceye giren genç sporculara ödül ve madalyaları Vali Seddar Yavuz ve prptokol üyeleri tarafından verildi. Kutlamalar tören yürüyüşü ile sona erdi. Motosiklet sürücülerinin tören geçişinde yaptığı kısa gösteride büyük beğeni topladı.

Malatya’da yağmur altında 29 Ekim töreni

Taha AYHAN/MALATYA, (DHA) - CUMHURİYET Bayramı, Malatya'da da yağan yağmur altında coşkuyla kutlandı.

Malatya'da Cumhuriyet Bayramı törenlerinin merkezi İnönü Caddesi'ydi. Sabah saat 09.30’da başlayan törene, Malatya’da bulunan protokol üyeleri katıldı. Viraj kavşağı üzerinde başlatılan tören yürüyüşüne, 2’nci Ordu Komutanlığı'na bağlı bando ekibi tarafından eşlik edildi.

Tören, Malatya Valisi Ali Kaban, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve 2’nci Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu kutlamalara katılanları selamlamasıyla ve protokol konuşmalarıyla başladı.

Tören geçişine, 2’nci Ordu Komutanlığı ve Emniyet'e bağlı zırhlı araçlar, askeri birlikler, gaziler, merkez Battalgazi Belediyesine bağlı mehter takımı, Vosvos otomobiller, bisiklet kulübü üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Kara ve Havacılık Alay Komutanlığına bağlı kobra helikopterler de uçuş yaptı. Tören boyunca geniş güvenlik önlemleri de alındı.

Şırnak'ta Cumhuriyet Bayramı kutlandı

Sekvan KÜDEN/ŞIRNAK, (DHA)- ŞIRNAK'ta, Cumhuriyet Bayramı'nın 94'üncü yıl dönümü kutlamalarında konuşan Vali Mehmet Aktaş, bölge ve yakın coğrafyadaki gelişmelerin önemle incelenmesi ve bunlardan ders çıkarılması gerektiğini söyledi. Vali Aktaş, "Tüm dış mihrakların ve şer odaklarının etrafımıza üşüştüğü, milletimizi ve devletimizi ayrıştırmak için fırsat kolladığı bir dönemden geçmekteyiz" dedi.

Şırnak'taki kutlamalar, Valilik bahçesinde bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması ve Vali Mehmet Aktaş'ın makamında kutlamaları kabul etmesi ile başladı. Şehir Stadında devam eden programa, Vali Mehmet Aktaş, 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Veli Tarakçı, Belediye Başkanvekili Turan Bedirhanoğlu, Öğrenciler ve çok sayıda kişi katıldı. Protokol üyeleri öğrenci ve halkın bayramını kutlamasından sonra Şırnak Valisi Aktaş, Cumhuriyetin 94'üncü yılını büyük bir şevk, heyecan ve gururla kutladıklarını belirtirek, şöyle dedi:

"Bölgemizde ve yakın coğrafyamızdaki gelişmeler önemle incelenmeli ve bunlardan ders çıkarılmalıdır. Tüm dış mihrak ve şer odaklarının etrafımıza üşüştüğü, milletimizi ve devletimizi ayrıştırmak için fırsat kolladığı bir dönemden geçmekteyiz. Emperyalist ve siyonist güçler ile onların taşeron örgütleri, güzel ülkemizi bölmek için fırsat kollamakta. Suriye, Irak, Filistin, Somali, Arakan, Myanmar, Mescid-i Aksa ve dünyanın bir çok yerinde mazlumun ve Müslümanlar'ın kanını döken bu insanlık dışı zihniyet, omuz omuza vermediğimiz takdirde, fırsatını bulduğu anda Anadolu'da da aynı zulmü yapmak için harekete geçecektir. 15 Temmuz gecesi Türkiye Cumhuriyeti'ni darbe teşebbüsleriyle ve her türlü terör belasıyla bölmek isteyenler karşısında, kahraman milletimiz dimdik durmuş, emperyalist ve siyonist güçler ile onların taşeron örgütlerine fırsat vermemiştir. Üzerinde yaşadığımız vatan coğrafyasından, mensubu olduğumuz aziz millet varlığından, sahibi olduğumuz kutlu devlet yapısından hareketle, birbirimize gösterdiğimiz sevgiler, karşılıklı olarak sunduğumuz ikramlar, şuurla destek verdiğimiz kardeşlik bağları hiçbir kötü emelin ve kalleş niyetin başını kaldırmasına müsaade etmeyecektir."

Vali Mehmet Aktaş'ın konuşmasından sonra okullar tarafından hazırlanan oratoryo, şiir ve halk oyunları gösterileri yapıldı. Şiir, Resim, Kompozisyon, Basketbol ve voleybol dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Veli Tarakçı ve Belediye Başkanvekili Turan Bedirhanoğlu tarafından verildi. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ödül töreninden sonra yapılan resmi geçit töreni ile program sona erdi.


Adana'da 29 Ekim coşkuyla kutlandı

Salih ÜÇTEPE/ADANA, (DHA) - ADANA'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı düzenlenen törenle kutlandı.

Program sırasında yağmur başlamasına rağmen geçit töreninde öğrenciler ve hizmet araçları geçiş yaptı. Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenen törende ilk olarak Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 6'ıncı Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tüm General Hakan Atınç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, üstü açık araca binerek vatandaşların bayramını kutladı. Törene, kent protokolünün yanı sıra çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı. Törende konuşan Vali Demirtaş, 29 Ekim'in bir milletin küllerinden yeniden doğduğu gün olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Tarih yapmaktan, tarih yazmaya fırsat bulamayan ender bir milletin mensuplarıyız. Aziz milletimizin kahramanlık destanlarıyla Orta Asya bozkırlarında başlayan tarih yolculuğumuz, Avrupa ortalarından Afrika çöllerine kadar geniş bir coğrafyaya uzanmaktadır. 94 yıl önce Sakarya'da, Dumlupınar'da ay yıldızlı bayrağın etrafında kenetlenen milletimiz, kendisine pranga vurulamayacağını o devrin işgalcilerine göstermiştir. O gün bozguna uğrayanlar, bu topraklar üzerindeki emellerinden aslında hiç vazgeçmediler. Türlü bahanelerle, oyunlarla niyetlerini açık veya gizli hep gösterdiler. Ekonomik, sosyal, siyasi ve askeri pek çok argümanı sahaya sürmekten kaçınmadılar. Oyun üstüne oyun kurdular. Plan üstüne plan yaptılar.  Bunların en büyüğünü, geçtiğimiz yıl 15 Temmuz darbe girişiminde sergilediler. 15 Temmuz'da, Kurtuluş Savaşı'nın modern zamanlardaki iz düşümü, yeniden tezahür etti. Kurtuluş Savaşında göğüs göğüse süngü savaşı verenlerle, 15 Temmuz da atılan kurşuna karşı yürüyen, tankın önüne yatan, bombalara kulak asmayan bu vatanın yiğit evlatları arasında hiçbir fark yoktur."

Demirtaş'ın konuşmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösteri düzenlerken öğrenciler şiir okudu. Geçit töreni sırasında başlayan yağmura rağmen aralarında gazi ve öğrencilerin de olduğu okullar ve dernekler devam etti. Geçit töreninde askeri ve hizmet araçlarının geçişini vatandaşlar ilgiyle izledi.


Van ve Hakkari'de Cumhuriyet coşkusu

Arif KARAKAŞ-Yaşar KAPLAN/VAN, HAKKARİ, (DHA) - VAN ve Hakkari'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 94'üncü yıl dönümü, törenlerle kutlandı. Programlar nedeniyle kent merkezlerinde geniş güvenlik önlemleri alınırken, tören alanına girmek isteyenler, tek tek arandı.

Van'daki Cumhuriyet Caddesi'nde bulunan valilik binası önündeki tören, Van Valisi ve Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu ve Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Karataş'ın askerlerle öğrencilerin bayramını kutlamasıyla başladı. Çeşitli etkinlerin yapıldığı tören, yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından öğrenciler, şiir okuyup, tekvando ve halk oyunları gösterisi yaptı. Mehteran Takımı'nın da gösteri yaptığı tören, askerlerle öğrencilerin tören geçidiyle devam etti. Van Zorluoğlu, törendeki konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının ortaya koyduğu ilkelerin, bugüne kadar defalarca teyit edildiğini belirterek, şunları söyledi: 

"Türk milletinin bekasının ve milletler camiasında hak ettiği yerini almasının, en doğru aracı ve en doğru şeklinin Cumhuriyet Dönemi olduğu, tartışma götürmeyen bir gerçektir. Cumhuriyet sayesinde, bugün güçlü olan ve sözü dinlenen bir devletimiz var. FETÖ, PKK, DEAŞ, DHKP-C gibi terörist örgütlerin ve bunların ağababalarının tüm aksi gayretlerine rağmen Türkiye'nin dört bir yanında, meydanlarda birlik ve beraberlik içerisinde haklı bir gururla 'Biz bir milletiz' diyen bir milletimiz var. Son zamanlarda ülkemizin istikrarına, büyümesine, gelişmesine, kalkınmasına engel olmayı; milletimizin huzurunu ve güvenini bozmayı hedefleyen terör saldırılarıyla karşılaşıyoruz. 15 Temmuz hain darbe girişimi, bu saldırıların en alçakça ve en vahşice olanıydı. İster FETÖ ister PKK ister DEAŞ ister DHKP-C'den gelsin. Terörün her türlüsünü buradan lanetliyorum. Şehirlerimizde, köylerimizde milletimizi tehdit eden bir tek terörist kalmayıncaya kadar bu mücadelenin süreceğini bir kere daha ifade ediyorum. Bu duygularla başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere cumhuriyetimizin sağlam temellerini atan herkese, aziz şehitlerimiz ve gazilerimize, milletçe bir kere daha minnettarlığımızı ifade ediyoruz."

Hakkari'deki Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ise Yüksekova İlçesi'ndeki Selahattin Eyyubi Kültür Merkezi'nde yapıldı. Törene Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mahmut Kaşıkçı, Yüksekova 3’üncü Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Metin Tokel, Yüksekova Cumhuriyet Başsavcısı Özkan Gürdoğan, Büyükçiftlik Belediye Başkanı Rüştü Zeydan ve kurum amirleri, siyasi partilerin temsilcileriyle öğrenciler katıldı. Tören, öğrencilerin çeşitli etkinlikleriyle son buldu.


Batman'da Cumhuriyet Bayramı halayı

Reşat YİĞİZ/BATMAN, (DHA)- BATMAN'daki Cumhuriyet Bayramının 94'üncü yıl dönümü kutlamalarında renkli görüntüler ortaya çıktı. Vali Ahmet Deniz, halk oyunları gösterisi sırasında halayın başına geçerek törene katılanlarla uzun bir halay kuyruğu oluşturup halay çekti. 

Batman'da, Cumhuriyetin 94'üncü yıl dönümü kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu.  Turgut Özal Bulvarı'nda yapılan kutlamalara, Vali Ahmet Deniz, Belediye Başkanvekili Ertuğ Şevket Aksoy, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Çoşkun Varcılar öğrenci ve vatandaşlar katıldı. Protokolün halkın bayramını kutlamasından sonra halk oyunları ekibi, Vali Ahmet Deniz'i halay oynamaya davet etti. Vali Deniz de herkesi halaya davet etti. Bulvardaki halay yaklaşık 250 metre uzunluğa ulaştı.

Törende konuşan Vali Deniz, "Ne mutlu ki bugün beraberlik içinde Cumhuriyetimizin kuruluşu 94'üncü yıl dönümü milletçe büyük bir heyecan ve coşkuyla kutluyoruz. Milletin onur mücadelesi bir çok mazlum millete örnek olmuştur. 94 yıl önce çok zor şartlar altında kurulmuş Cumhuriyetimiz, bugün bölgesinde liderlik yapan, bağımsız politikalar üreten mazlumlara kuçak açan insanlığın henüz ölmediğini tüm dünyaya haykıran önemli bir güç haline gelmiştir. Geçmişi olduğu gibi bugünde ülkemiz zorda kalan herkesin sığınacağı güvenli bir liman olmuştur. Ülkemizir istikrarlı büyümesi , bölgede liderlik yapması maalesef bazı güçleri rahatsız etmektedir. Bu güçle terör örgütlerini kullanarak lükemizin huzur ve güvenini bozmak için çalışmakta ve birlik ve beraberliğimizi hedef almaktadır. Bunun apacık göstergesi, 15 Temmuz 2016 günü Türk silahlı kuvvetleri içine sızmış hain Fetullahçı terör örgütlerine mensuplarının Anayasal temel hak ve hürriyetinin örtadan kaldırmaya yönelik bir darbe girişiminde bulunulmuşlardır. Bu hain darbe girişimi aziz milletimizin ölüme meydan okuyan asil duruşu sayesinde hedefine ulaşmadan engellenmiştir" dedi.

Batman'daki tören, öğrencilere ödül verilmesi ve tören geçişiyle sona erdi.

Kırıkkale’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Erhan GÖĞEM/KIRIKKALE, (DHA)- KIRIKKALE’de Cumhuriyet'in 94'üncü kuruluş yıl dönümü hava muhalefeti nedeni ile Kültür Merkezi Salonu'nda kutlandı. Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz törende, “Bu topraklar bizim için canımızdan kutsaldır. Bu güne kadar ne FETÖ’ye  ne PKK’ya venede diğer terör örgütlerinin saldırısına bu millet boyun eğmedi, eğmeyecektir” dedi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile Kültür Merkezi'nde başlayan törende konuşan Vali Haktankaçmaz, şöyle dedi:

"Cumhuriyet; istiklal ve istikbalimiz için milletçe yekvücut olarak verilen mücadelenin zaferle taçlandırılmasının adıdır. Yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu 1071 Malazgirt Zaferi'nden sonra Türk yurdu haline gelmiştir. Her santimetre karesi aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin kanları ile sulanmış bu topraklar bizim için canımızdan kutsaldır. Bu millet, bu güne kadar ne FETÖ, ne PKK’ya ve ne de diğer terör örgütlerinin saldırısına boyun eğmedi, eğmeyecektir. TBMM’nin 29 Ekim 1923 tarihinde ilan ettiği Cumhuriyet, bizlere emanettir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere hedef olarak gösterdiği ‘Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak’ için daha çok çalışacağız” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Vali Haktankaçmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Selami Arslan ve Belediye Başkanı Mehmet Saygılı verdi.

Şiirlerin okunması ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri halk oyunları gösterisi yaptı. Kırıkkale Fevzi Çakmak Caddesi’nde askeri ve diğer kurumların hizmet araçlarının geçişi ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı.
 

Cumhuriyet Bayramı Sivas'ta coşkuyla kutlandı

Hüsnü Ümit AVCI/SİVAS, (DHA)- TÜRKİYE Cumhuriyeti'nin 94'üncü kuruluş yıl dönümü Sivas'ta da coşku içerisinde kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kent merkezinde Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi önünde yapıldı. Vali Gül makamında kutlamaları  kabul etti. Kutlama programı Vali Davut Gül, 5'inci  Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Ertuğrul Erbakan ve Belediye Başkanı Sami Aydın'ın tören aracı ile halkın bayramını kutlaması ile başladı. Ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Törende konuşan Sivas Valisi Davut Gül, şöyle dedi:

"Cumhuriyetimizin 94'üncü kuruluş yılını Cumhuriyet kenti Sivas'ta sizlerle birlikte büyük onu ve coşkuyla kutlamanın sevincini yaşıyoruz. Sivas halkı tüm baskı ve zorlamalara rağmen Mustafa Kemal  Atatürk'ü 108 gün boyunca bağrına basmış, bağımsızlık mücadelesinin dönüm noktası olan Sivas Kongresi'ne ev sahipliği yapmış, tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık örneği sergilemiştir. Bu mücadele 29 Ekim 1923 tarihinde Ankara'da Cumhuriyet'in ilanı ile nihai hedefine ulaşmış, böylece Türk Milleti'nin ve devletimizin varlığı ebedileşmiştir. Bugün bizlere düşen en büyük görev, Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü her koşulda korumak ve savunmak, gelecek kuşaklara Cumhuriyet'in temel değerleriyle yoğrulmuş güçlü yarınlar bırakmaktır" dedi. Konuşmanın ardından resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere protokol üyelerince ödülleri verildi. 

ATATÜRK'LÜ TOMA

Tören de ayrıca halk oyunları folklor ekibi gösteri yaptı. Program askerler ve öğrencilerin katıldığı tören geçidi ile sona erdi. Tören geçidine katılan araçlar arasında yer alan Emniyet Müdürlüğü'ne ait TOMA aracının ayna kısmında bulunan Atatürk silüeti ise dikkat çekti. Kapalı ve rüzgarlı havaya rağmen halkın törene ilgi gösterdikleri görüldü.

Tören ardından protokol üyeleri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Şemsi Sivasi İl Halk Kütüphanesi'nde düzenlenen 'Cumhuriyet ve Atatürk' fotoğrafları ve konulu fotoğraf sergisinin açılışını yaptı. Açılışın ardından protokol üyeleri sergiyi gezdi. 

Doğu'da 29 Ekim coşkusu

Zafer KUMRU- Deniz BAŞLI- Oğuzhan HANÇER/ERZURUM, ARDAHAN, AĞRI, (DHA)- CUMHURİYET'in kuruluşunun 94'üncü yıl dönümü Erzurum, Ardahan ve Ağrı'da düzenlenen törenlerle kutlandı. Hava sıcaklığının 3 dereceye kadar düştüğü Erzurum'da törene katılanların üşüdüğü gözlendi.

Erzurum'daki Atatürk Anıtı'nın bulunduğu Kent Meydanı'nda düzenlenen törenlere Vali Seyfettin Azizoğlu, Ak Parti Milletvekili İbrahim Aydemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 9'uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Uğur Tarçın, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı. Yapılan konuşmaların ardından 9'uncu Kolordu Komutanlığına bağlı bando takımı ile Büyükşehir Belediyesine bağlı mehteran takımının birlikte çaldığı 'Sarı Gelin' türküsü büyük beğeni topladı. Hava sıcaklığının 3 dereceye kadar düşmesi nedeniyle törene katılan çocukların atkı ve berelerle programı izlediği görüldü. Vatandaşlar soğuk hava nedeniyle zor anlar yaşadı.

Ardahan'daki Kongre Caddesinde düzenlenen tören programında ise Vali Vekili Abdurrezzak Canpolat,  Belediye Başkan Vekili İlhan Özgür ile Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Kaymaz, halkın, askerlerin ve öğrencilerin bayramını kutladı. Kutlamalar kapsamında şiirler okundu, halk oyunları ekipleri gösteri yaptı. Öğrencilerdin  sazlı sözlü türküleri ardından çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Tören, askerlerin, öğrencilerin ve rahvan at binicilerinin geçidi ile sona erdi.

Ağrı Kültür ve Kongre merkezinde düzenlenen 29 Ekim kutlama programında Vali ve Belediye Başkan Vekili Süleyman Elban, 12'nci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Ömercikli, kurum amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.Konuşmalar sonrası tören şiir, tiyatro ve çeşitli etkinliklerle devam etti. Programın sonunda çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödüllerini almasıyla sona erdi.


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, İzmir'de coşkuyla kutlandı

Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)- İZMİR'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, halkın büyük ilgisiyle kutlandı. Yediden yemişe binlerce İzmirli'nin katıldığı Cumhuriyet Meydanı'ndaki kutlamalarda, güvenlik önlemleri de dikkat çekti. Törende konuşan İzmir Valisi Erol Ayyıldız, "Bu zaferin ardından Atatürk, yeni kurulan devleti cumhuriyetle taçlandırarak tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisini gerçekleştirmiştir" dedi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, kentte ilk olarak Vali Erol Ayyıldız'ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Kutlamaların sonraki adresi ise Cumhuriyet Meydanı oldu. İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tören aracıyla etkinliğe katılan vatandaşların bayramını kutladı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Törende okunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajı da alkış aldı.

GÜNÜN KONUŞMASI VALİ AYYILDIZ'DAN

Kutlama konuşmasını yapan Vali Ayyıldız, Cumhuriyet'in ilanının 94'üncü yıl dönümünü büyük bir gurur ve coşkuyla kutladıklarını söyledi. Ayyıldız, şunları söyledi:

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde tüm imkansızlıklara rağmen büyük bir inançla yürütülen Kurtuluş Savaşı, zaferle sonuçlandı. Bu zaferin ardından Atatürk, yeni kurulan devleti cumhuriyetle taçlandırarak tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birini gerçekleştirmiştir. Türkiye Cumhuriyet döneminde yapılan köklü değişikliklerle muassır medeniyet yolunda büyük ilerlemeler kaydetti. Her alanda büyük gelişme yaşandı. Türkiye'nin, dünyada daha fazla söz sahibi olabilmesi için özveriyle, yılmadan çalışılmaya devam edilmeli. Bizi tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan yapan yüksek değerlerimize sahip çıkmaya ve bu değerleri yüceltmeye, milli birlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenmeye, birlik, beraberlik ve dayanışmamızı sürdürmeye devam etmeliyiz."

15 Temmuz darbe girişiminde olduğu gibi milletin, devletin ve demokrasinin her koşulda korunması gerektiğini de söyleyen Vali Ayyıldız, "15 Temmuz direnişi, Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin siyasi, ekonomik, diplomatik ve askeri alanlarda ne kadar güçlü olduğunu, Birinci Dünya Savaşı'nda olduğu gibi artık üzerinde operasyon yapılamayacağını herkese bir kez daha göstermiştir. 15 Temmuz'da büyüklüğüne ve saygınlığına yaraşır biçimde hareket eden, tarihimizin gurur dolu sayfalarına bir yenisini ekleyen aziz milletimizin bu cesareti ve kararlılığı her türlü takdirin üzerindedir" dedi.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Törende Bornova Halk Eğitim Merkezi'nin sunduğu 'Karadeniz Yöresi' Halk Oyunu ve Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümü Ekin Topluluğu'nun 'Zeybek' gösterileri büyük ilgi topladı. Eşrefpaşa Anadolu Lisesi'nden Ece Yılmaz Demir 'Akdeniz'e Doğru' ve Bayraklı Ali Osman Konakçı Mesleki ve Teknik Lisesi'nden Osman Demirel “Cumhuriyet" şiirleri okudu. Törende güvenlik önlemleri de ön planda oldu. Otomatik makinalı tüfekli polisler, geçit törenindeki meslektaşlarını korudu. Bazı askerlerin piyade tüfeklerinin tetik bölümlerinde ise olası bir kazanın yada olayın önüne geçmek için tetik güvenliği olan küçük kutular takıldı. Geçen yılların aksine daha kalabalık ve coşkulu olan kutlamalarda, işadamlarından belediye çalışanlarına farklı sivil toplum örgütü temsilcilerine kadar geniş bir yelpazede geçit töreni oldu. Özellikle asker ve polislerini geçişi sırasında vatandaşlar büyük sevgi gösterilerinde bulundu. Ellerindeki karanfilleri çiçekleri üzerlerine attı. Törende geçenlerde ellerindeki Türk bayraklarını salladı.


Trakya'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Engin ÖZMEN-Ali Can ZERAY-Ruhan YALÇIN-Mehmet YİRUN-Vahit İŞBAŞARAN/ EDİRNE, KIRKLARELİ, TEKİRDAĞ, (DHA)- CUMHURİYET Bayramı, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'de düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı.

Edirne’deki törenler saat 09.00’da Edirne Valisi Günay Özdemir'in makamında kutlamaları kabul etmesiyle başladı. Daha sonra Talatpaşa Caddesi’ndeki törenlere geçildi. Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan ve 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün, üstü açık araçla tören alanında tur atarak halkın bayramını kutladı. Edirne Valisi Günay Özdemir, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün "En büyük eserim" dediği Türkiye Cumhuriyeti’nin 94’üncü kuruluşunu kutlamaktan büyük onur duyduğunu söyledi. Atatürk öncülüğünde vatanı işgal etmeye çalışanlara karşı birlik ve beraberlik içerisinde canı pahasına mücadele edilerek büyük bir zafer kazanıldığını ifade eden Vali Özdemir, şöyle dedi:

"Demokratik Cumhuriyetimiz ilk kurulduğunda mazlum milletlere örnek olduğu gibi, günümüzde de öncelikle bölgemize ve dünyaya gelişmeleriyle örnek ve önder olmaktadır. Sizler vatanını seven, devletine bağlı, bayrağına sahip çıkan, inanç ve değerlerine bağlı olan ve Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyete sahip çıktığınız için de, sizlerle beraber Edirne’de Edirne’yi yaşamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Sevgili gençler, böyle bir toplumda doğup büyüdüğünüz için çok şanslısınız. Günümüzde bu değerleri koruma konusunda sizlere büyük görevler düşmektedir. Çünkü gelecek, sizlerin eseri olacaktır. Bu ülkeye ve bu dünyaya sizler yön vereceksiniz. Çünkü Cumhuriyet anlayışı hür, vicdanı hür nesiller istemektedir. Geleceğimize sahip çıkmak ve geleceği yönetmek için öncelikle tarihimizi çok iyi bilecek, geçmişimizi iyi öğrenecek, iyi anlayacak, bu günümüzü iyi değerlendirecek ve geleceğimizi iyi yönetip, iyi planlayacaksınız. Geleceğimizi iyi yönetirseniz, dünyanın önünde olacaksınız. Dünyaya yön vereceksiniz. Sizlere bu konuda güvenimiz tamdır."

Konuşmanın ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle öğrenciler arasında düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri Vali Günay, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün tarafından verildi. Halk oyunları gösterilerinin ardından bayram töreni öğrencilerin ellerinde Türk bayraklarıyla, askeri birliklerin resmi geçit töreniyle tamamlandı. Askeri birliklerin geçişi sırasında bayramı izlemeye gelenler alkışlarıyla destek verdi.

TEKİRDAĞ'DAKİ KUTLAMALAR

Tekirdağ'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Hükümet caddesi üzerinde hazırlanan alanda coşkuyla kutlandı. Alana toplanan vatandaşlar askerlerin tören geçişleri sırasında alkışlar ile izledi. Tekirdağ Valiliği tarafından düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama törenine, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Garnizon Komutanı Topçu Kurmay Albay Selçuk Kubilay Karslı, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Emniyet müdürü Mustafa Aydın, Jandarma Komutanı Albay Erdal Eren, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, parti temsilcileri, askeri erkan ve halk katıldı.

Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Cumhuriyet'in Türk Milleti'nin karakter ve adetlerine en uygun olan yönetim olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

"Cumhuriyet Türk Milleti'ne emanet edilmiş en büyük miras ve asla vazgeçilmez bir değerdir. Bu değere her zaman sahip çıkacağımızı belirterek hepimizin Cumhuriyet Bayramı'nın 94'üncü yılını kutluyorum ve hepinize saygılar sunuyorum. Cumhuriyet büyük önder Atatürk'ün ifadesi ile fazilettir. Cumhuriyet milletimizin yeniden ayağa kalkmasının, şahlanışının timsalidir. Bize emanet edilmiş hayati önemde bir değer ve vazgeçilmez bir mirastır. Bir yönetim şekli olmanın ötesinde aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı kalkınma hamlesi olan Cumhuriyet getirdiği açılımlarla,insanımızın önünü açmış ve ufkunu genişletmiştir. Cumhuriyet'in birleştiriciliği asla gözardı edilmemelidir. Devletin gücünü hukuk ilkeleri ile sınırlayan ve tüm vatandaşlara yönetimde eşit söz ve temsil hakkı tanıyan Cumhuriyet rejimi devlet, millet bütünleşmesinin hakiki kaynağıdır. Milletimiz Cumhuriyet ile birlikte milli bir devletin onurlu, bağımsızca düşünebilen ve eşit haklara sahip olan yurttaşları haline gelmiş devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur."

Konuşmanın ardından dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilirken, tören programı Tekirdağ Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu öğrencilerinin sunduğu folklor gösterisi ve öğrencilerin geçişleriyle sona erdi.

ÇORLU'DA CUMHURİYET BAYRAMI

Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı Kaymakam Levent Kılıç'ın tebrikleri kabulüyle başladı. Törenlere Kaymakam Kılıç'ın yanı sıra 5'nci Kolordu ve Garnizon Komutan Tümgeneral Gürsel Yüz , Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan da katıldı. Atatürk Meydanı'nda yapılan törende Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün ile diğer protokol üyeleri de yer aldı. Çorlu Belediyesi tarafından bayrama katılanlara Atatürk posteri ve Türk bayrağı dağıtıldı. Törende konuşan Kaymakam Levent Kılıç, Atatürk’ün zorluklara ve imkansızlıklara rağmen Türkiye Cumhuriyetini kurmaya başardığını belirterek, "Ne mutlu bizlere ki, tarihin hiçbir döneminde savaşlar, kıtlıklar, işgaller, ayak oyunları, karanlık senaryolar milletimizin önünü kesememiş, inançlarından ve ülkülerinden koparamamıştır Kuşkusuz Cumhuriyeti çok iyi anmak, kusursuz biçimde kutlamak onu yaşatmaya yetmez. Cumhuriyet için her sahada çok çalışmak, o çalışmalardan verim almak için de sürekli özeleştiri yapmak zorundayız" dedi.

94 YAŞINDAKİ İSMET ARDICI HELALLİK İSTEDİ

Cumhuriyet ile aynı yaştaki huzurevi sakinlerinden 94 yaşındaki İsmet Ardıcı, Çorlu'ya 19 yaşında geldiğini anlatırken, şunyanı söyledi:

"74 yıldır burada yaşıyorum. Postanede telgraf memuruydum emekli oldum. Şimdi 94 yaşındayım. İşim şimdi sizinle helalleşmek kaldı. Bana bir Çorlu hemşeriler olarak lütfen hepiniz hakkınızı helal edin. Benden yana helal olsun. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Hepinizi çok seviyorum ayrı ayrı dualar ediyorum" diye konuştu.

Cumhuriyet koşusundaki koşucular tören alanına kadar koştu. Yaklaşık 3 kilo metre koşan yarışmacılar koşunun bittiği yere geldiğinde zor anlar yaşadılar. Folklor gösterileri ve şiirlerin okunduğu tören daha sonra  öğrencilerle askeri birliklerin ve askeri araçların geçişi ile sona erdi.

KIRKLARELİ'NDE CUMHURİYET TÖRENLERİ

Kırklareli'nde de Cumhuriyet’in 94'ncü yılı büyük bir coşkuyla kutlandı. Kutlama programı çerçevesinde, Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, saat 09.30’da Valilik makamında kutlamaları kabul etti. Kırklareli Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda saat 10.00’da başlayan kutlama törenlerinde, Vali Orhan Çiftçi, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Piyade Albay Cihan Uzun ve Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, vatandaşların, tören birliklerinin, öğrencilerin ve Kırklareli halkının Cumhuriyet Bayramını kutladı. Vali Orhan Çiftçi’nin, günün anlam ve önemini belirten konuşmasından sonra, şiirlerin okunduğu, halk oyunları gösterilerinin sergilendiği Cumhuriyet’imizin 94. Yılı kutlamaları, öğrencilerin, askeri birliklerin ve sivil toplum örgütlerinin tören geçişleri ile son buldu. Törenlere,  Valisi Orhan Çiftçi ile eşi Ayşe Çiftçi, Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Piyade Albay Cihan Uzun, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, Adalet Komisyonu Başkanı Vahdet Yeltepe, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Baro Başkanı Av. Turgay Hınız, Vali Yardımcıları, Kurum Amirleri, Şehit ve Gazi yakınları, sivil toplum örgütleri, öğrenciler ve çok sayıda kişi katıldı.

LÜLEBURGAZ'DA BAYRAM COŞKUSU

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde Cumhuriyet Bayramının 94.yılı coşkuyla kutlandı. Kutlama törenleri, Kaymakam Mustafa Kaya’nın, Hükümet Konağı binasındaki makam odasında kutlamaları kabul etmesiyle başladı. Daha sonra törenlere İnönü Caddesi üzerindeki eski Hükümet Konağı binası önünde devam edildi. Tören alanındaki öğrencilerin ve halkın bayramı kutlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesinden sonra Kaymakam Mustafa Kaya günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Öğrenciler tarafından şiirlerin okunmasından sonra düzenlenen yarışmalarda derece alan öğrencilere ödülleri verildi. İstiklal İlkokulu halk oyunları ekibinin gösterisinden sonra yapılan resmi geçit töreninden sonra tören sona erdi.

Ege'de Cumhuriyet'in 94'üncü yıl coşkusu

DOĞAN HABER AJANSI- BÜYÜK önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'in 94'üncü yıl dönümü, Ege Bölgesi'nin dört bir yanında coşkuyla kutlandı. Her yaş grubundan, çocuğu, genci, yaşlısı ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle törenlere koştu. Evler, kamu binaları ve cadde ve sokakların Türk bayrakları ile süslendiği Balıkesir, Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale ve Uşak'ta düzenlenen törenlerde, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Cumhuriyet'e sahip çıkılacağı mesajları verildi.

AYDIN

Aydın'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının adresi İstasyon Meydanı oldu. Saat 10.00'da meydandaki Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ve ve CHP'li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, halkın, törene katılan protokol üyelerinin, öğrenciler ve Aydınlılar'ın bayramı kutladı. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger törendeki konuşmasında, "Yurdumuzun her yerinde olduğu gibi Aydın'ımızda da Cumhuriyet'in 94. yıl dönümünü coşkuyla kıvançla ve gururla kutluyoruz. Cumhriyet ödün vermeden korumamız ve yaşatmamız gereken, en değerli varlığımızdır. Hep birlikte kutladığımız bu en büyük bayramımıza Cumhuriyetimiz'in taşıdığı önemi çok daha iyi anlıyor, sağladığı kazanımlarla gurur duyuyoruz. Büyük bir tarihin değişimini gerçekleştirerek bağımsız ve çağdaş yönetimi armağan eden Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi, gönül borcu ve sonsuz minnetle anıyoruz. Büyük Türk milletinin ve kahraman ordumuzun büyük önder Atatürk'ün yanında tek yürek ve tek yumruk olarak varız" dedi.

Konuşmaların ardından halk oyunları ekibi gösteri sundu. Şiirlerin okunmasının ardından Vali Köşger, Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında dereceye giren öğrencilere ödüllerini takdim etti. Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullar bando eşliğinde tören geçit töreni yaptı. Aydın Polis Okulu öğrencilerinin geçişi sırasında meydanı dolduran kalabalık, karanfil atıp, alkış yağmuruna tuttu. Bisiklet tutkunları da çocuklarıyla birlikte bisikletleriyle törene katılarak renkli görüntülere sahne oldu. Törene, Vali Köşger ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu'nun yanı sıra AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Efeler Kaymakamı İzzettin Sevgili, CHP'li Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan'ın yanısıra siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilileri de katıldı.

BALIKESİR

Balıkesir'de Cumhuriyet Bayramı için ilk tören Balıkesir Valiliği 1 No'lu Salon'da yapıldı. Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Garnizon Komutanı ve 9. Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral Kemal Turan ve AK Partili Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur tebrikleri kabul etti. Ardından kutlamalarKuvay-i Milliye Meydanı'nda gerçekleştirildi. Buradaki törende Vali Ersin Yazıcı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Turan ve Büyükşehir Belediye Başkanı  Uğur ile halkı ve geçit törenine katılanları selamladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın oknmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu. Törende konuşan Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Türkiye Cumhuriyeti'nin birlik ve beraberlik içinde sonsuza dek yaşayacağını ve muassır medeniyet seviyesine emin adımlarla ilerleyeceğini söyledi. Ardından il genelindeki çeşitli okullardan öğrenciler, şiirler okudu, halk oyunları gösterileri sundu. Geçit töreninde, sırasıyla ortaokul ve lise ve Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencileri, askerler ve gaziler yürüdü. Onlarca 'Murat 124' ve 'Serçe' otomobilden oluşan kortej de kutlamalara renk kattı. Balıkesir'deki kutlamalar saat 15.00'te Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Bölge Bandosu'nun Yay/Ada AVM Meydanı'ndaki gösterisi ile sürecek. Akşam ise Balıkesir Öğretmenevi'ndeki Zümrüt Salonu'nda Cumhuriyet Resepsiyonu verilecek.

DENİZLİ

Denizli'de Cumhuriyet'in 94. kuruluş yıl dönümü kutlamaları  Denizli Valiliği'nde tebriklerin kabul edilmesiyle başladı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Valisi Hasan Karahan, AK Partili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve Denizli Garnizon Komutan Vekili Albay Osman Gedik,  meslek odalarının, resmi kurumların, sivil toplum örgütü temsilcilerinin tebriklerini kabul etti. Kutlamalara Denizli Valiliği önünde devam edildi. Buradaki törene  AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, CHP Parti Meclisi Üyesi Berhan Şimşek, siyasi partilerin il başkanları, kamu kurum müdürleri, meslek odaları temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.  Vali Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve Garnizon Komutan Vekili Albay Osman Gedik tören aracıyla halkı selamladı. Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende öğrenciler, halk oyunları gösterisi sunup, günün anlam ve önemini anlatan şiirler okudu. Türk milletinin tarihin hiçbir döneminde boyunduruk altında yaşamadığını belirten Vali Hasan Karahan, törendeki konuşmasında,  "Bağımsızlığına ve özgürlüğüne düşkün Türk milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 94 yıl önce başlattığı Kurtuluş Savaşı'nı zaferle taçlandırarak Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuştur. Cumhuriyet her türlü yokluk ve zahmete rağmen Türk Milleti'nin özünde var olan birlik ve beraberliğin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının, muasır medeniyet seviyesine erişmiş güçlü bir Türkiye kurma azim ve kararlılığının gurur verici eseridir" dedi.

Kutlama töreni kapalı bir hava ve zaman zaman çiseleyen yağmur altında yapıldı. Vatandaşlar töreni şemsiyelerinin altında izledi. Geçit törenine katılan okulların bazıları öğrencilere mont giydirmedi. Özellikle ilkokul öğrencileri soğuk hava ve yağmur altında uzun süre beklediği için üşüdü. Törene katılan okulların büyük bölümünün ise öğrencileri törene mont giydirerek getirdikleri görüldü. Soğuk hava ve yağmur  törene katılanların ve izleyen vatandaşların Cumhuriyet coşkusunu engelleyemedi. Vatandaşlar da Gazi Mustafa Kemal Bulvarı boyunca ellerinde bayraklarla Cumhuriyet Bayramı'nın coşkusunu yaşadı.  Konuşmaların ardından resmi geçit töreni yapıldı. Tören, askeri birlikler, okullar, mehter takımı, gaziler, sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla yapılan geçişle sona erdi.

ÇANAKKALE

Çanakkale'de de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül ile Çanakkale Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökhan'ın Valilik binasında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Ardından kutlamalar Kayserili Ahmetpaşa Caddesi'nde devam etti. Buradaki törene CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, daire müdürleri, öğrenciler, asker ve çok sayıda vatandaş da katıldı. Vali Tavlı, Başkan Gökhan ve Tuğamiral Ertem, tören alanında yürüyerek, vatandaşların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu. Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Çanakkale Valisi Orhan Tavlı yaptığı konuşmada, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, aziz milletimizin canı ve kanıyla kurulan Cumhuriyetimizin 94'üncü yıl dönümünü kutladığımız bu anlamlı günde hepinizi saygıyla selamlıyorum. Şehitler diyarı Çanakkale'mizde de bağımsızlığımızın sembolü al bayrağımızın gölgesinde coşku içinde bir doğum gününü, milletimizin bağımsız ve çağdaş bir devlet olarak dünya ve tarih sahnesine yeniden çıktığı günü kutluyoruz" dedi.

Öğrenciler şiirler okudu, halkoyunu gösterisi yapıldı. Kordon'daki tören, asker ve öğrencilerden oluşan kortejin geçişiyle sona erdi. Geçit törenine, 'Biz Anadolu'yuz' projesi kapsamında Diyarbakır'dan Çanakkale'ye gelen öğrenciler de katılarak, ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak yürüdü ve büyük ilgi gördü.

BOĞAZDA GÖSTERİ

Öğrenciler, sivil ve askeri erkânla, vatandaşların katıldığı kutlamalar, Çanakkale Boğazı'ndaki gösteriyle devam etti. Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Deniz Polisi botları ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait römorkörlerin su gösterisi vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. Çanakkale'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, gün boyunca kordon boyunda çeşitli etkinlikler ile kutlanmaya devam edecek. Kutlamalar kapsamında akşam saat 19.30'da Fener Alayı ve havai fişek gösterisi düzenlenecek. Ardından saat 21.00'de ise Cumhuriyet Meydanı'nda Sıla sahne alacak.

MANİSA

Cumhuriyet'in kuruluşunun 94. yıl dönümü Manusa'da da coşkuyla kutlandı. İlk olarak Manisa Vali Mustafa Hakan Güvençer, MHP'li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ile CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer valilik makamında tebrikleri kabul etti.

Tebriklerin kabulünün ardından Manisa Valiliği'nin önünde geçit töreni düzenlendi. Tören öncesinde günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, 29 Ekim'in her zaman coşkuyla kutlandığını ve her zaman Türkiye'nin yeniden diriliş ile zafer gününün olduğunu söyledi. Konuşmanın ardından çeşitli okullardan öğrenciler günün anlam ve önemini belirten şiirleri okuyup, halkoyunu gösterileri sundu.

MEHTER TAKIMI İLE YÜRÜDÜ

Halkoyunu gösterilerini ardından sivil toplum örgütleri, odalar, dernekler, öğrenciler ve askeri birlikler tören geçişi yaptı. Tören geçişi sırasında izleyeciler arasındaki 85 yaşındaki İbrahim Sarıca,  Mehter Takımı ile birlikte tempolu yürüyereke, kalabalıktan uzuh süre alkmış aldı. Manisa İl Emniyet Müdürlüğü, Manisa İl Jandarma Komutanlığı, dernekler, odalar ile Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin araçlarının geçişi ile tören sona erdi.

MUĞLA

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Muğla'da çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Kutlamalar, Muğla Valisi Esengül Civelik'in makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Buradaki programın ardından kutlamalar için Atatürk Stadyumu'na geçildi. Vali Civelek ve CHP'li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, yürüyerek halkın ve törene katılanların bayramını kutladı.  İstiklal Marşı ile birlikte göndere bayrak çekilmesinin ardından Vali Esengül Civelek Cumhuriyet Bayramı'nın anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Öğrenciler tarafından şiirlerin okunmasının ardından, jimnastik, aikido, tekvando gösterileri sunuldu. Protokol üyeleri tarafından uluslararası düzeyde dereceye giren sporculara ödül verildi. Menteşe Belediye Başkanlığı folklor ekibi, Menteşe Mehter Takımı ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı Bandosu'nun gösterileri alkış aldı. Kutlamalar tören geçişinin ardından sona erdi.

OYUNCAK TABANCA KULLANDILAR

Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü aikido sporcularının gösterileri sırasında oyuncak tabanca kullanılması tepki çekti. Törene katılan öğrencilerin önünde aikido sporcusu kendisine silah çeken birisini etkisiz hale getirdi. Sağanak yağışta öğrencilerin ıslanması ise velilerin tepkisine neden oldu.

BODRUM

Bodrum'daki kutlamalar Bodrum Şehir Stadı'nda, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, CHP'li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Garnizon Komutanı Personel Albay İzzet Adagideli , Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Ertan Sarıkaya, gaziler ve halkın katılımıyla yapıldı. Bodrum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen törende protokol, öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı. Törende konuşan Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz  "Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıl dönümünde çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma çabalarımızı aynı hızla sürdürmeye, devletimizin bekası milletimizin refahı için çalışmaya, dünyanın gelişmiş ülkeleri ile her alanda yarışmaya mazlumların yanında, zalimlerin ve vatan hainlerinin karşısında olmaya, her zamankinden daha da azim ve kararlıyız. Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Türk milletinin geçmişten geleceğe en değerli ışık kaynağı, büyük kahraman, asker ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatük'ün yolunda yürümeye, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz" dedi.

Öğrencilerin Cumhuriyet Bayramı ile ilgili şiirleri okumasının ardından Bodrum Folklor Araştırma ve Turizm Derneği Kulübü öğrencileri, Bodrum Karya Çiçekleri Folklor Grubu ve yetişkinler grubu yöresel halkoyunları gösteri sundu. Bodrum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından da 'Aydınlık Cumhuriyet' konulu Cumhuriyet'in kazanımlarını ve değerlerini anlatan drama sahnelendi.  Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, okulların Bodrum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bando takımı eşliğinde tören geçişi yapmasıyla tamamlandı. Öğrencileri, Türk bayrakları ile yürüyüş yapması renkli görüntüler oluşturdu.

UŞAK

Uşak Valisi Salim Demir, AK Partili Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan ve Uşak milletvekilleri, kamu kurumlarının, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin tebrikleri kabul etti. Töreninin ardından kutlamalar yağmur nedeniyle Uşak Atatürk Spor Salonu'nda yapıldı. Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından öğrenciler tarafından halkoyunları gösterileri sunuldu, günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen spor yarışlarında dereceye görenlere ödül ve madalyaları dağıtıldı.

Törende konuşan Uşak Valisi Salim Demir, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde ilan edilen son devlet Türkiye Cumhuriyeti'nin 94. kuruluş yıl dönümünü kutlamanın coşkusunu yaşadıklarını belirtip, "Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Türk milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı'nı tarihte benzeri görülmemiş bir zaferle taçlandırmıştır. Hasta adam ilan ettikleri Osmanlı'nın mirasını talan için Anadolu'ya koşunlar milletin cesareti, kararlılığı ve mücadelesi karşısında büyük bir hezimete uğramışlardır. İstiklal Harbimizi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize hayat veren ruh, tıpkı 94 yıl önce olduğu gibi bugünde dimdik ayaktadır. 15 Temmuz ihaneti karşısında milletimizin 250 şehit ve 2 bin 193 gazinin gösterdiği şanlı direniş işte bu ruhun ifadesidir. O gece kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla milletimizin tüm fertleri iradelerine, değerlerine ve Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkmışlardır" dedi. Tören, askeri birlikler, okullar, belediye ekipleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve gazilerin resmi geçit töreni ile sona erdi.

Samsun'da Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı

Hakan ÇELİKBAŞ/SAMSUN, (DHA)- SAMSUN'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında gösteri yapan minik jimnastikçiler, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ile Samsun Valisi Osman Kaymak'a Türk Bayrağı hediye etti. 

Samsun'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni, Vali Osman Kaymak'ın Valilik Binası'nda tebrikleri kabulü ile başladı. Tebriklerin ardından İlkadım İlçesi'nde ki Batıpark Dolgu Sahası'na geçti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine dair konuşma yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, "19 Mayıs 1919 da Atatürk Samsun'a çıkarak Milli mücadeleyi başlattı. 29 Ekim 1923 tarihinde de Cumhuriyeti ilan etti. Cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük ve vazgeçilmez değerdir" dedi.

Konuşmaların ardından öğrenciler kürsüye gelerek şiirler okudu. Daha sonra halk oyunları, öğrencilerin bando gösterisi ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı minik jimnastikçiler gösteri yaptı. Minikler gösterilerinin ardından AK Parti Genel Başkan yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ile Vali Osman Kaymak'a Türk Bayrağı hediye etti. Törende Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan Atlı Spor Kulübü sporcularının atlarla yaptıkları gösteri büyük ilgi çekti. Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'na bağlı Bölge Bandosu'nun gösterisinin ardından geçit töreniyle etkinlikler sona erdi. Törene ayrıca Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya yılmaz, Samsun Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Albay Tayfur Paşaoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.
 

Motosikletlilerin "Cumhuriyet Konvoyu"....

Ali AKSOYER - Uğur AYAZSIN - Akın ÇELİKTAŞ / İSTANBUL, (DHA) TÜRK  bayraklarıyla donatılmış yaklaşık 2 bin motosikletli 'Cumhuriyet' konvoyu oluşturup 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden geçti. Motosikletlilerin geçişi sırasında köprü Edirne istikameti trafiğe kapatıldı.

Kadıköy Caddebostan'da toplanan motosiklet tutkunları 'Cumhuriyet' konvoyu oluşturup buradan Avrupa Yakası'na doğru harekete geçti. Motosikletlilerin geçişi sırasında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Edirne istikametinde trafiğe kapatıldı. Türk bayraklarıyla süslenmiş yaklaşık 2 bin motosiklet, korna ve sirenler eşliğinde kıta değiştirdi. Motosikletlilerin geçişi sırasında köprüde renkli görüntüler oluştu. Yaklaşık 10 dakika süren geçiş sonrası kapatılan yol yeniden trafiğe açıldı. Motosikletli grup, Beşiktaş istikametinden Edirnekapı Şehitliği'ne gitti.

Anıtkabir'e ziyaretçi akını

Özkan ARSLAN-Gökhan CEYLAN / ANKARA,(DHA)  / CUMHURİYETİN 94'üncü yılı nedeniyle, Ankaralılar Anıtkabir'e akın etti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde, sabah saatlerinde düzenlenen resmi törenin ardından Anıtkabir vatandaşların ziyaretine açıldı. Sabahın erken saatlerinde, ellerinde Türk Bayraklarıyla Anıtkabir önünde toplanan binlerce kişi, ziyarete açılmasıyla birlikte Anıtkabir'e akın etti. Ellerindeki Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle Anıtkabir'e gelen vatandaşlar, burada hatıra fotoğrafı çektirdi. Mozoloye çiçek bırakmak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Gruplar halinde Anıtkabir'e gelen öğrenciler "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" şeklinde slogan atıp, hep bir ağızdan İzmir ve 10. Yıl marşını okudu. Başta CHP olmak üzere, çeşitli siyasi parti ve sivil toplum örgütleri de Anıtkabir'i ziyaret etti. Ziyaret sırasında farklı kıyafetler giyen vatandaşların bazıları renkli görüntüler oluşturdu. 

Engelliler 29 Ekim'i su altında kutladı

MERSİN, (DHA)- MERSİN Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Dalış Merkezi Spor Kulübü işbirliği ile hayata geçirilen 'Engelsiz Nefesler Projesi' kapsamında engelli bireyler, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Atatürk için mavi sulara dalış yaptı.

Su altında yer alan ve Mersin'de ilk defa düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Atatürk fotoğrafları sergisini gezen engelliler, özel hazırlanan 29 metrekarelik Türk Bayrağını da suyun yüzeyinde açtı. Silifke İlçesi'ndeki Engelsiz Nefesler Su Sporları Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe katılan fiziksel ve işitme engelliler, denizin derinliklerinde daldı. 1 eğitmen ve 2 artçı asistan eşliğinde gerçekleşen dalışlar öncesinde, Kulüp Başkanı Mehmet Ersan tarafından dalış esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar anlatıldı. Bedensel Engelliler Yelken Branşı Milli Takım Sporcusu Ali Doğan, şöyle dedi:

"Biraz önce dalış yaptık, keyfini çıkardık. Suyun kaldırma kuvveti ile kendimizi daha özgür hissediyoruz. Kendi özgür irademiz ile var olduğumuzu ve farkındalığımızı ortaya koyuyoruz. 29 Ekim için yapılan bu etkinlik ve fotoğraf sergisi çok güzeldi. Engelsiz kent Mersin için daha fazla iletişimin ve motivasyonun olması için, ulaşılabilirlik, erişilebilirlik adına, engellileri rahat ettirmek adına Büyükşehir Belediyesi elinden geleni yapıyor."

Denizin altında hissettiği duyguları tarif etmekte zorlandığını ifade eden Kenan Özkan, "Bugün denizin altına daldık ve mavi sularla tanıştık. Denizin altında rampa yok, merdiven yok, tekerlekli sandalye yok ve her şey harika.  Denizin altında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutladık. Muhteşem bir etkinlik oldu. Özgür hissediyorduk. Balıklar gibi yüzüyorduk. Anlatılmaz bir duygu. Ben her engellinin bu duyguyu tatmasını isterim" diye konuştu.

Rize'de Ovit Dağı'na 'Cumhuriyet Tırmanışı'

Muhammet KAÇAR- Aytekin KALENDER/İKİZDERE (Rize), (DHA) - RİZE'de, Cumhuriyet'in kuruluşunun 94'üncü yıl dönümü dolayısıyla Ovit Dağı'na zirve tırmanışı gerçekleştirildi. Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Rize'nin belediye eski başkanlarından Ekrem Orhon adına 12'nci Ovit Dağı Zirve Tırmanışı yapıldı. Kar yağışı altında gerçekleştirilen tırmanışa katılan dağcılar, 2,5 saatlik yürüyüşün ardından 3 bin 200 metre yükseklikteki Ovit Dağı'nın zirvesine ulaştı. Yürüyüşe katılan Ekrem Orhon'un kızı Çayhan Devriş Orhon, babasının anısına yapılan zirve tırmanışının 12'ncisinin gerçekleştirildiğini hatırlatarak, her etkinlikte duygusal anlar yaşadığını söyledi. 

Öte yandan tüm yurtta olduğu gibi Rize'de de 29 Ekim çeşitli törenlerle kutlandı. Valilik tören alanında gerçekleştirilen kutlamalara Vali Erdoğan Bektaş, Belediye Başkanı Reşat Kasap ve öğrencilerle çok sayıda Rizeli katıldı. Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunması, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılması ve şiirlerin okunmasıyla süren törenler, halk oyunları ekibinin gösterileri ve resmi geçit töreniyle sona erdi.

 

Trabzon’da 29 Ekim coşkusu

TRABZON, (DHA) - TRABZON'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı törenleri, Trabzon Valisi Yücel Yavuz’un makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Kutlamalara, daha sonra valilik binası önünde devam edildi. Buradaki törene Trabzon Valisi Yavuz ile eşi Şengül Yavuz, Trabzon il protokolü, şehit yakınları, gaziler, askeri ve mülki erkan, sivil toplum kuruluşlarıyla siyasi partilerin temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda Trabzonlu katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Vali Yavuz, kutlamalara katılanları selamladı. 'Cumhuriyet' temalı yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin de verildiği tören, sporcuların gösterileri ve geçit töreniyle sona erdi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İstanbul'da Bir Hafta Yağmur Var!28 Mayıs 2020 Perşembe 12:48
 • Flaş... Flaş... Cuma Namazı Kılınacak Camiler Belli Oldu!28 Mayıs 2020 Perşembe 12:34
 • Bu Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı?28 Mayıs 2020 Perşembe 11:49
 • Salgını Kontrol Altına Almışlardı!28 Mayıs 2020 Perşembe 11:48
 • Artvin'e Göktaşı Düştü İddiası28 Mayıs 2020 Perşembe 10:53
 • Yaz Dostum!28 Mayıs 2020 Perşembe 00:29
 • Fransa Tartışmalı İlacı Kullanmayı Durdur27 Mayıs 2020 Çarşamba 14:52
 • Market Çalışanı Koronavirüs'ten Hayatını Kaybetti27 Mayıs 2020 Çarşamba 14:50
 • Yeni Dövmesine Rekor Beğeni Geldi27 Mayıs 2020 Çarşamba 13:00
 • Covid-19 Sonrası İstanbul'u Bekleyen Büyük Tehlike!27 Mayıs 2020 Çarşamba 12:47
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Haber Konseyi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 262 49 23 | Haber Sistemi: CM Bilişim