• BIST 1.144
  • Altın 474,859
  • Dolar 7,7245
  • Euro 9,0705
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 19 °C

Çözüm süreciyle ilgili önemli açıklama

Çözüm süreciyle ilgili önemli açıklama
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.Çözüm sürecini sağlam şeffaf bir zeminde yürümeye devam edeceğini vurgulayan Atalay, "Bundan sonra süreç sağlam bir zeminde yürümeye devam edecek.

Yeniden herkesin konumunu gözden geçirdiği gelinen noktayı iyi değerlendirdiği günler yaşandı. Dolayısıyla bundan sonra daha şeffaf bir zeminde yürüyecek. Ama karşılıklı açık net konuşulmalı. Güven kayması olursa sorunlar artar. Bu konularda bir tazelenme var" dedi. 

İş güvenliği paketi ile birlikte çalışma hayatındaki değişiklikleri değerlendiren Atalay, "Üç ana boyutta değerlendirilebilir. Bir eğitim, denetim ve yaptırım. Denetim mekanizmalarının etkili olması bir de yaptırım. Bütün bunlar oluyor ama yaptırım yetersiz oluyorsa sonuç alamıyorsunuz. Burada yaptırıma da iki türlü bakmak gerekiyor. Ceza ve ödül. Pek çok yasada büyük değişiklikler olacak. Maden ocaklarına özel bir önem veriliyor. Şu günlerde Meclis'e tasarı olarak gidecek. Bir an önce Meclis'ten geçmesi için çaba sarf edilecek" diye konuştu. 

"6-7 EKİM'İN YANLIŞ OLDUĞU KENDİLERİ DE İÇ MUHASEBESİNİ YAPTILAR"

Çözüm sürecinin kararlı bir şekilde devam etiğini vurgulayan Atalay, "Tatbiki 6-7 Ekim çok önemliydi. HDP kesimi de son günlerdeki açıklamalarıyla o günlerin 6-7 Ekim'in yanlış olduğu kendileri de iç muhasebesini yaptılar. Orada büyük yanlışlıkların yapıldığı ve kendilerine zarar verdiği ortada. Salı günü yapılan çözüm süreci toplantısında yeniden her şeyin gözden geçirilmesi özelliği taşıyordu. Diyalogların tekrar kurulması ve çözüm süreci çalışmalarının kararlılıkla tekrar devam etmesi yönünde bir irade iki taraf beyan etmiş oldu" ifadelerini kullandı. 

"PROVOKASYONLARA DİKKAT ETMEK GEREKİYOR"

Çözüm sürecinin provokasyonlara çok açık olduğunu dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Atalay, "Bu bir anlamda niyet yenilemedir. Taraflar açısından niyet tazelemedir. Biz parti olarak hiçbir zaman olumsuz bir tavrımız olmadı. 6-7 Ekim olaylarında bile. Suç işleyenler cezalandırılacak. Çözüm süreci ile ilgili kararlığımız devam ediyor demiştik. O kararlılığımız yine devam ediyor. Çözüm süreci millete mal olmuş milletin umudu haline gelmiş bir çalışma. İleride çok hayırla yad edilecektir. Çok kararlı ve sabırlı olmak gerekiyor. Provokasyonlara çok dikkat etmek gerekiyor. Provokasyonlara çok açıktır. Bunu biliyoruz. Nerelerde engelleme çalışmaları olduğunu biliyoruz" açıklamasında bulundu. 

"ÇÖZÜM SÜRECİ KARARLI OLDUĞUMUZ BİR NOKTA" 

Çözüm sürecinin şeffaf bir zeminde yürümesinin önemini vurgulayan Atalay, "Çözüm süreci kararlı olduğumuz bir nokta. Hazırlıkları büyük oranda tamamlanmış. Yol haritası ortaya çıkmış. Mutabakatlar sağlanmış. Hükümet bu konuda kendine düşeni de yaptı. Sivil ayak olan akil insanlar heyeti vardı. Yasa yapıldı. CHP'nin desteği ile Meclis'in yüzde 80'nin desteği ile o yasa çıkmıştır. O yasa en ileri adımlardan biridir. Meclis'e çalışmalarla ilgili bilgiler sunulmuştur. Bu konunun daha şeffaf yürümesi yönünde de o yasaya bizzat madde de konmuştur. Her safhası şeffaf olacak. Millettin bilgisi dahilinde olacak. Hükümet kendisine düşeni büyük oranda yapmıştır. Kamu düzeni ve hukuk dışılığa asla müdahale edilmemesi hükümet bu konuda kararlı" ifadelerini kullandı. 

"GÜVENLİK KONUSUNDA YENİ TEDBİRLER ALINIYOR"

Çözüm süreci yol haritasının ilk maddesi olan güvenlik konusunda yeni tedbirler alındığını belirten Atalay, "Güvenlik ile yeni tedbirler alınıyor. Çözüm süreci le bilirlikte güvenlik boşluğu asla oluşmamalı. Alandaki insanlar da bunu böyle bilmeli. Bunu mazeret olarak kullananlar yanlış yapıyorlar. Çözüm süreci güvenliğin daha iyi sağlanması için vardır. Çözüm süreci yol haritasının da ilk maddesidir güvenlik. Bu sağlanmadan ileriye başka mesafe almak söz konusu olamaz" dedi. 

"SAĞLAM ŞEFFAF BİR ZEMİNDE YÜRÜMEYE DEVAM EDECEK"

Çözüm sürecini sağlam şeffaf bir zeminde yürümeye devam edeceğini vurgulayan Atalay, "Bundan sonra süreç sağlam bir zeminde yürümeye devam edecek. Yeniden herkesin konumunu gözden geçirdiği gelinen noktayı iyi değerlendirdiği günler yaşandı. Dolayısıyla bundan sonra daha şeffaf bir zeminde yürüyecek. Ama karşılıklı açık net konuşulmalı. Güven kayması olursa sorunlar artar. Bu konularda bir tazelenme var" dedi. 

"ÜLKEMİZİN BÜTÜN KRONİK SORUNLARINI ÇÖZECEĞİZ"

Hükümetin Alevilere yönelik yaptığı çalışmalara da değinen Atalay, "AK Parti hükümetinin kararlılığı ülkemizin bütün kronik sorunlarını çözeceğiz" dedi. 

"DERSİM TARTIŞMALARINI İBRETLE İZLİYORUZ"

Dersim tartışmalarını ibretle izlediklerini söyleyen Atalay, "Dersim tartışmalarını ibretle izliyoruz. Yeni Türkiye ve bakışı var. Bütün konuları açıkça konuşan. Devlet geçmişte her vatandaş kesimiyle ayrı sorunlar oluşturmuştu. Hepsiyle devletin sorunları vardı. Kimi kıyafeti, kimi ana dili için. Bütün bunlar birikmiş. Çok zulümler yapılmış. Geçmişteki hataları bir bir göz önüne seriyoruz. Bunların yıldönümlerinde tekrar bu konuşuluyor. CHP'ni, MHP'nin tutumu statükocu, eski devletçi yine o geleneksel tutumu" diye konuştu. 

"BU BİR ANLAMDA NİYET YENİLEMEDİR"

Çözüm sürecinin provokasyonlara çok açık olduğunu dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Atalay, "Bu bir anlamda niyet yenilemedir. Taraflar açısından niyet tazelemedir. Bundan sonra süreç sağlam bir zeminde yürümeye devam edecek. Yeniden herkesin konumunu gözden geçirdiği gelinen noktayı iyi değerlendirdiği günler yaşandı. Dolayısıyla bundan sonra daha şeffaf bir zeminde yürüyecek. Ama karşılıklı açık net konuşulmalı. Güven kayması olursa sorunlar artar. Bu konularda bir tazelenme var" dedi. 

"KOORDİNASYONU SAĞLAYAN BAŞBAKANIMIZ" 

Çözüm süreci kuruluna ilişkin bir soruya Atalay, "Bu konuda genel olarak koordinasyonu sağlayan Başbakanımız. Başbakanımız başkanlığında iki haftada bir toplanan çözüm süreci ile ilgili bir heyet var. Esas değerlendirmeler orada yapılıyor. Heyet görevlendiriyor. Onlar bu görüşmeleri yapıyor. Onu isimlendirmek gerekli değil" diye yanıt verdi. 

"ÇÖZÜM SÜRECİNDE BELKİ YENİ MEKANİZMALAR İHDAS EDİLEBİLİR"

Çözüm sürecinde müzakere sürecine ilişkin bir soruya Atalay, "Bu diyaloglar zaten bütün bu çalışmaları yürütüyordu. Özel bir dönüm noktası gibi değerlendirmemek lazım. Yol haritası bunların değerlendirilmesi devam eden şeyler. Bel ki yeni mekanizmalar ihdas edilebilir" dedi. 

"YOK BEN O ŞEKİLDE ANLAŞILMASINI İSTEMEM" 

"Yaptığınız açıklamada Cemevleri'nin ibadethane sayılacağı anlamı çıkarılabilir mi? " sorusu üzerine Atalay şu ifadelere yer verdi: "Yok ben o şekilde anlaşılmasını istemem. O konuda çok çalışmalar oldu. Belli formatlar geliştirilmişti. O çalışmalar da değerlendirilir ama yeni bir metin veya uzlaşma metin şu şekilde bir düzenleme diye açıklanmadı." 

 

 

Hakime TORUN / ANKARA (DHA)

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Haber Konseyi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 262 49 23 | Haber Sistemi: CM Bilişim