• BIST 90.960
  • Altın 190,063
  • Dolar 4,8270
  • Euro 5,6126
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 30 °C

"BU YAPILANLAR DEMOKRASİYE İHANETTİR"

"BU YAPILANLAR DEMOKRASİYE İHANETTİR"
Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. HDP'nin Kobani için eylem çağrısında bulunmasını eleştiren Davutoğlu, " 6-7 Ekim'de eşkıyalıklarını zirveye çıkardılar. Biz bunlara sessiz mi kalacağız. Biz bu


Mayıs ayında terör unsurlarının Türkiye'yi terk etmesinin beklendiğini ancak bunun gerçekleştirilmediğini söyleyen Davutoğlu, "Beklenti mayıs ayında terör unsurlarının Türkiye'yi terk etmesiydi. Ancak bunu yapmadılar. Çünkü onlar bu zamanı kazanıp Türkiye'yi tekrar istikrarsızlaştırma çabasına girdiler" dedi.
Perşembe günü kapsamlı bir "ekonomide yapısal dönüşüm programı"nın açıklanacağını vurgulayan Davutoğlu, "Perşembe günü kapsamlı bir "ekonomide yapısal dönüşüm programı" açıklayacağız. Bu programda 9 konu başlığı var. Bu programda ithalata bağımlılığı azaltmak için stratejik plan geliştiriyoruz. Enflasyon istediğimiz düzeye inmedi. Ancak enflasyon önümüzdeki dönemde daha da düşecek" dedi.

"28 ŞUBAT DÖNENİMDE NASIL BİR HORTUMCULUĞUN YAŞANDIĞINA HERKES ŞAHİT"

Davutoğlu, "Eski Türkiye'nin hükümetleri ayakta kalmaya çalışıyordu. Vesayet sisteminin özüne müdahaleden kaçınıyordu. Bir şekilde iktidar dönemini tamamlayayım veya yandaşlara, yakınlara şu veya bu rantı sağlayayım telaşı içinde özellikle 28 Şubat dönenimde nasıl bir hortumculuğun yaşandığını nasıl büyük bir ekonomik felaketin milleti tarumar etiğine herkes şahittir. Eski Türkiye istikrarsızlık demektir. Yeni Türkiye istikrar ve kalkınma demektir" dedi.

"BAHÇELİ ERMENEK KAZASINDA YAŞANAN ACILARI PAYLAŞMAK YERİNE İSTİSMAR EDİYOR"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Ermenek maden kazasına ilişkin yaptığı açıklamaları eleştiren Davutoğlu şu ifadelere yer verdi: "Yeni Türkiye'de Van depreminde olduğu gibi, bir şehri bir yılda inşa edebilen bir kudrette bir devlet ortaya çıktı. Sabah sayın Bahçeli'yi dinlediğim için ısrarla vurguluyorum. Bahçeli Ermenek kazasında yaşanan acıları bizimle paylaşmak yerine maalesef istismar etmeyi tercih ediyor. Ermenek kazası ile ilgili bütün araştırmalar yapılacak. İhmal varsa, kim ihmal yapmışsa gerekli cezayı bulacak. Sadece denetim elemanları değil. İşveren veya herhangi bir eksiklik söz konusu olmuşsa, onunla ilgili takip yapılacak. Bahçeli'ye seslenmek istiyorum: Deprem esnasında, onun iktidarında bu ülkenin başbakanı Ankara'dan Sakarya'ya gitmek için günlerce beklemişti. Bizim iktidarımızda haber bize ulaşır ulaşmaz en kısa sürede 3 bakanımız alana intikal etti. Her türlü imkan oraya ulaştırıldı. Sayın Bahçeli acaba o büyük deprem sonrasında Kocaeli'ye, Sakarya'ya ne zaman gitmişti. Başbakan yardımcısı olarak ne zaman ulaşabilmişti. Onun hesabını versin. Kimse acıları istismar ederek siyaset yapmamalı."

"YENİ TÜRKİYE BİR DAHA DEĞİL NAMERDE, MERDE DAHİ MUHTAÇ OLMAYAN BİR TÜRKİYE'DİR"

Yeni Türkiye vurgusu yapan Davutoğlu, "Eski Türkiye 'ohal' Türkiye'siydi. Yeni Türkiye'den kastettiğiniz nedir? diye soruyorlar. Yeni Türkiye'den kastettiğimiz: Bir daha değil namerde, merde dahi muhtaç olmayan bir Türkiye'dir" dedi.

"MİLLETİN HAKİMLERİ DEĞİL HADİMLERİYİZ"

"Biz, milletin hakimleri değil hadimleriyiz" diyerek konuşmasına devam eden Davutoğlu, "Türkiye'de temelde iki yaklaşım var. Birincisi 4 Kasım 2002'de yeni bir iktidara doğmuş Türkiye'de karanlıktan çıkmış güneşin yükselmesi ile birlikte millet devlet beraberliğinin tahkim edildiği ekonominin istikrarla büyüdüğü yeni Türkiye yolunda yürüyenler. Bir de her gün felaket tellallığı içinde tekrar karanlık günlere döner miyiz diye hesap edenler. Biz, milletin hakimleri değil hadimleriyiz" dedi.

"CHP MHP VE HDP FARKLI GÖRÜNÜYOR AMA MANTIKLARI AYNI"

CHP, MHP ve HDP'nin mantığının aynı olduğunu ileri süren Davutoğlu, "CHP, MHP ve HDP farklı görünüyor ama mantıkları aynı. Bütün yaptıkları AK Parti eleştirisi üzerinden kısa dönemli siyasi rant elde etmek istemeleri. Onlar ve onları perde arkasından destekleyen paralelci vesayet sahiplerinin tek rüyaları Türkiye'nin kaosa girmesi. Ekonominin tekrar felç olması" dedi.

"BEDDUALAR GÜNEŞİN YÜKSELMESİ ENGELLEYEMEYECEKTİR"

Türkiye'nin her alanda büyümeye devam edeceğini ifade eden Davutoğlu, "Ama beddualar, karamsarlıklar hiçbir zaman bu güneşin yükselmesi engelleyemeyecektir. Güneş, yükselmeye devam edecektir" dedi.

"BU ÖLÇEKTE BİR YOLSUZLUK YAŞANMIŞ OLSAYDI BU KALKINMA SAĞLANABİLİR MİYDİ?"

Türkiye ekonomisinin büyümeye devam edeceğini ifade eden Davutoğlu, "Bir takım yolsuzluklarla veya 17,25 Aralık operasyonları ile ithamlarla bizi suçlamaya kalkanlara şimdi soruyorum: Eğer dedikleri gibi bu ölçekte bir yolsuzluk yaşanmış olsaydı, acaba bu kalkınma sağlanabilir miydi?" diye sordu. 

"KILIÇDAROĞLU MUHTEMELEN AYNA İLE KONUŞUYOR"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıdaroğlu'nun yaptığı açıklamaları eleştiren Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu'nun kiminle konuştuğunu bilmiyoruz. Muhtemelen ayna ile konuşuyor. Birileri ile konuştuğunu zannediyor. Çıkıp açıklasın bizim Asya'da, Avrupa'da konuştuklarımız belli. Siz Kılıçdaroğlu'nun iki ay içerisinde Asyalı ve Avrupalı veya herhangi bir lider, entelektüelle konuştuğunu gördünüz mü? Biz Brüksel'de Avrupalı gibi konuşuruz" diye konuştu. 

"ENFLASYON İSTEDİĞİMİZ DÜZEYE İNMEDİ 9 MADDELİK EKONOMİ PROGRAMI AÇIKLAYACAĞIZ"

Perşembe günü kapsamlı bir "ekonomide yapısal dönüşüm programı"nın açıklanacağını vurgulayan Davutoğlu, "Perşembe günü kapsamlı bir "ekonomide yapısal dönüşüm programı" açıklayacağız. Bu programda 9 konu başlığı var. Bu programda ithalata bağımlılığı azaltmak için stratejik plan geliştiriyoruz. İnovasyon ve AR-GE alanında yepyeni bir yapısal değişim programını başlatıyoruz. Kamu programları dönüşüm programı yerli enerji üretimi programı enerji verimliliğini geliştirme programı, tarımda su programını etkinleştirme programı. endüstrilerinde yapısal dönüşüm programı, sağlık turizmi geliştirme programı, taşımacılıktan lojistiğe dönüşüm programı. Enflasyon istediğimiz düzeye inmedi. Ancak enflasyon önümüzdeki dönemde daha da düşecek" dedi.

"HDP SÖZCÜLERİ SANKİ BARIŞ MELEKLERİ GİBİ ÇAĞRIDA BULUNUYORLAR"

Çözüm sürecinde hükümetin kararlı olduğunu belirten Davutoğlu, "HDP sözcüleri sanki barış melekleri gibi çağrıda bulunuyorlar. Biz çözüm süreciyle aidiyet bağını güçlendirmeye çalışırken biriler de bu aidiyet bağını zedelemeye çalıştı. Terör belasından kurtulmak için yoğun bir çaba içine girdik. HDP sözcüleri sanki barış melekleri gibi çağrıda bulunuyorlar. Sanki onların o Kobani bahanesi ile yapılan talandan, vandalizmden uzak hükümet çağrıda bulunuyorlar. Bu çağrıların karşılık bulması için herkesin dürüst bir muhasebe yapması lazım" diye konuştu.

"MAYIS AYINDA TERÖR UNSURLARININ TÜRKİYE'Yİ TERK ETMESİYDİ ANCAK BUNU YAPMADILAR"

Mayıs ayında terör unsurlarının Türkiye'yi terk etmesinin beklendiğini ancak bunun gerçekleştirilmediğini söyleyen Davutoğlu, "Beklenti mayıs ayında terör unsurlarının Türkiye'yi terk etmesiydi. Ancak bunu yapmadılar. Çünkü onlar bu zamanı kazanıp Türkiye'yi tekrar istikrarsızlaştırma çabasına girdiler. Tam da bu dönemde yaşanan Gezi provokasyonları nedeniyle geri adım attılar" açıklamasında bulundu.

"17-25 ARALIK PROVOKASYONLARI SIRASINDA HDP KARARLI BİR TUTUM SERGİLEMEDİ"

Davutoğlu, "17-25 Aralık provokasyonları ile darbe vurmak istediler. O zamanki BDP yani HDP kararlı bir tutum sergilemedi. Buna rağmen biz çözüm sürecinde kararlılığımızı koruduk. Kendilerinden başka hiç bir siyasi guruba hak tanımayan bir 'defacto' durumu oluşturmaya çalışıyorlarsa buna izin vermeyiz" dedi.

"6-7 EKİM'DE YAPILANLAR ÇÖZÜM SÜRECİ VE DEMOKRASİYE YAPILAN İHANETTİR" DESİNLER

HDP'nin Kobani için eylem çağrısında bulunmasını eleştiren Davutoğlu, "Yeni hükümet kuruluğunda yaptığım ilk toplantı çözüm süreci mekanizmasını oluşturma toplantısı oldu. Cevap ne oldu 6-7 Ekim'de eşkıyalıklarını zirveye çıkardılar. Biz bunlara sessiz mi kalacağız. Biz bu iradeyi sürdüreceğiz. Onlarla değil bizim irademiz. 77 milyon vatandaşımız adına bu süreci sürdürüyoruz. Çıksınlar açık şekilde "6-7 Ekim'de yapılanlar çözüm süreci ve demokrasiye yapılan ihanettir" desinler. Hükümetimizin çözüm süreci konusundaki iradesi tam ve kesindir. Ama çözüm sürecinin başarıya ulaşması konusunda kamu düzeninin koruma irademiz de tam ve kesindir. Eğer bu hususlarda mutabık kalınırsa herkes elinden gelen çabayı gösterirse bizim için muhataptır" açıklamasında bulundu.

"SABAH MANGALDA KÜL BIRAKMAYAN BAHÇELİ"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yaptığı açıklamaları eleştiren Davutoğlu, "Bundan böyle Ak Parti genişletilmiş İl başkanları toplantısı Türkiye'nin her yanında olacak. Şanlıurfa'dan başlatacağız bunu. Adım atmadığımız vatan toprağı kalmayacak. Bugün sabah mangalda kül bırakmayan Bahçeli gelecek hafta "adım atmadığım vatan toprağı kalmayacak" diyebilecek mi acaba? Vatanın birlik ve beraberliği böyle savunulur" diye konuştu.
ANKARA,(DHA)

Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Haber Konseyi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 262 49 23 | Haber Sistemi: CM Bilişim