• BIST 1.144
  • Altın 495,037
  • Dolar 8,0738
  • Euro 9,5378
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 24 °C

"Bahçeli ümüt ederim bu gece rüyasında rahmetli Türkeş' i görür"

"Bahçeli ümüt ederim bu gece rüyasında rahmetli Türkeş' i görür"
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması ile Başkanlık koltuğuna geçtiğini hatırlatarak, "Başka bir partide olsaydı sancılarla dolu olacak bu süreç, Ak Parti'de karşılıklı saygıyla, tam bir kardeşlik bilinciyle yaşandı. İşte

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti Bahçelievler İlçe Kongresi'ne katıldı. Başbakan Davutoğlu, yaptığı konuşmada çocukluğunun geçtiği Bahçelievler'deki anılarını anlattı. 1969 yılında 'çamur deryası' içinde okula çizme ile gittiklerini anlatan Davutoğlu, 3 yıl önce vefat eden İlkokul öğretmeni Müzeyyen Kızanlıklı'yı andı. Öğretmeninin kendisinden 'Türkiye'de demokrasi ve seçimler' konulu bir oyun yazmasını istediğini anlatan Davutoğlu “O müsamerede benim Başbakan rolünü oynamamı istedi. Hala o günü hatırlarım. Çizmelerle evden okula yürüyene kadar çizmelerim çamur içinde kaldı. Seçimi kazanmış başbakan olarak müsamerede çamurlu çizmelerle konuşma yaptım. Bir müddet bana 'çamurlu başbakan' diye isim taktılar" dedi.

 

"TEK BİR İHTİLAF YAŞANMADAN AK PARTİ YOLUNA DEVAM EDİYOR"

 

2015 seçimlerinde Bahçelievler'den yüzde 60'ın üzerinde oy almayı hedeflediklerini söyleyen Davutoğlu “Bahçelievler'in bağrından çıktığımıza göre önümüzdeki seçimlerde oy oranının yüzde 60'ın üzerine çıkmasını bekliyorum" diye konuştu. Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması ile Başkanlık koltuğuna geçtiğini hatırlatan Davutoğlu “Başka bir partide olsaydı sancılarla dolu olacak bu süreç, Ak Parti'de karşılıklı saygıyla, tam bir kardeşlik bilinciyle yaşandı. İşte Ak Parti farkı bu. Herkes, AK Parti de acaba bir hareketlilik olur mu? diye beklerken, o hareketlilik, türbülans, CHP'de oldu. Diğer partiler durumu takip edeyim, durumu anlayayım telaşı içindeyken, , AK Parti seçimlere gitmeden önce Genel Kongre'yi vaktinde yapma kararı aldı. Bunun içinde İlçe kongrelerimize başladık. Tek bi bir huzursuzluk olmadı. Tek bir ihtilaf yaşanmadan Ak Parti yoluna devam ediyor" dedi.

 

DAVUTOĞLU'NDAN BAHÇELİ'YE

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu Hacıbektaş'ta yaptığı " Dersim modern bir Kerbela'ydı" açıklamasına tepki gösteren ve kendisini özür dilemeye çağıran MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye cevap verdi. Davutoğlu, " Tek parti döneminin zulümlerini sahiplenmek sizin için zillettir. Gerekiyorsa CHP sahip çıksın, siz sahip çıkmayın. Yoksa en çok rahmetli Türkeş'e ızdırap verirsiniz"dedi.

 

BAHÇELİ'YE YANIT

 

İstanbul'da Aksaray-Yenikapı Metro İstasyonunun açılış töreninde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dersim için özür dilediğini hatırlatarak, " Sayın Bahçeli benim özür dilememi istemiş. Cumhurbaşkanımız Dersim'den özür dilediği için, ben de onu Hacı Bektaş'ta dediğim için yanlış yaptığımı söylüyor. Buradan Sayın Bahçeli'ye ve arkadaşlarına söylüyorum. Tek parti döneminin zulümlerini sahiplenmek sizin için zillettir. Tek parti dönemine sahip çıkmak gerekiyorsa CHP çıksın, siz sahip çıkmayın.1937'te Dersim katliamını yapanlar, 1944'te başta Alparslan Türkeş olmak üzere, bugün MHP'nin ideolojik arka planını oluşturan insanları tabutluklara soktular"dedi.

 

TABUTLUKLAR HATIRLATMASI

 

MHP'nin ideolojik öncülerini tabutluklara sokanlardan birinin Kazım Alöç olduğunu söyleyen Davutoğlu," Kazım Alöç Sayın Bahçeli. Git ve oku Kazım Alöç'ün okuduğu iddianameyi. Diyor ki, 'bunların, Türkeş'in de diğerlerinin de vatana ihanetleri sabittir. Bu vatan hainlerini herhalde Pera Palas'ta ağırlayacak değildik, tabi ki zulüm yapılacaktır. Onların hak ettiği zulümdür'.Ey Bahçeli ister zulüm Dersim'de yapılsın isterse senin ideolojik öncülerine, hepsine sahip çıkarız" diye konuştu.

 

O SADECE KENDİ MAHALLESİNDE KONUŞUR...

 

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na da eleştirilerde bulunan Davutoğlu, " Benden Kılıçdaroğlu'na bir mesaj var buradan. Bir gün gel de, İstanbul'un Üsküdar'ı ile Yenikapı'sı arasında Marmaray'ını kullan sonra teşekkürü ifa et. Ama binmez, o sadece kendi mahallesinde konuşur. Başka mahallelere gidemez" dedi.

 

TURNİKE ATLATAN AÇILIŞ

 

Aksaray - Yenikapı arasındaki 700 metre uzunluğundaki bağlantı metrosunun açılışı Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Vatan Caddesi'nin Aksaray girişinde yapıldı. Konuşmaların ardından metronun açılış kurdelesi Davutoğlu ve kendisine eşlik eden protokol üyeleri tarafından kesildi.

 

BAŞBAKAN KARTLA, BİR ÇOK KİŞİ KAÇAK BİNDİ

 

İlk seferi başlatmak için Davutoğlu, metroya yöneldi. Başbakanın İstanbul kartı vardı. Kartını okutup turnikeden geçti. Ancak protokolün arkasındaki kalabalık aynı hazırlıkta değildi. Onlarca kişi turnikelerden atlayarak geçti. İlk deneme seferinde vatman koltuğunda Davutoğlu oturdu. Davutoğlu'nun kullandığı metro kısa sürede Aksaray'dan Yenikapı'ya ulaştı.

 

ENTEGRE OLDU

 

Bu yeni hatla Kartal'dan metroya binen bir yolcu, Marmaray'a aktarma yaparak Yenikapı'ya ulaşabilecek. Ayrıca Aksaray-Havalimanı-Başakşehir hattına aktarma yapabilecek. Aynı hattan Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna da geçiş olacak.

 

ULAŞIM KISALDI

 

Aksaray -Yenikapı hattı ile Kartal ile Yeşilköy Atatürk Havalimanı arası 81 dakikaya inecek. Bağlantıyla birlikte Topkapı-Sultançiftliği ve Otogar-Başakşehir metro hatları ile Merter-Bağcılar tramvay hattı da Marmaray ile entegre hale getirildi.

 

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU: BAHÇELİ ÜMİT EDERİM BU GECE RÜYASINDA RAHMETLİ TÜRKEŞ'İ GÖRÜR

 

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ak Parti Mamak İlçe Kongresi'ne katıldı. Kongre salonuna girerken partililere karanfil dağıtarak katılımcıları selamlayan Başbakan Davutoğlu, bir partilinin taşıdığı Filistin bayrağını öptü. Partisinin Ankara'daki ilçe kongresinde hitap eden Davutoğlu, Nevşehir'deki açıklamalarından dolayı kendisinden özür bekleyen MHP lideri Bahçeli'ye seslenerek "Bahçeli, Dersim dolayısı ile Davutoğlu özür dilesin çünkü Dersim'de vatan hainleri cezalandırılmıştır, mealinde dün bana dönük eleştiride bulundu. Doğrusu şaşırdım. Neden birden Bahçeli buna sahip çıktı anlayamadım. Bahçeli'ye bir kez daha soruyorum. Cevap bekliyorum. Dersim 1937'de olmuştu. 3 Mayıs 1944'te bu kez Aleviler ya da Dersimliler değil, Bahçeli'nin de öncü kabul ettiği Türkçüler tutuklanmıştı. Tabutluklara konmuşlardı. Ümit ederim bu gece muhasebe ile yatar ve gece rüyasında rahmetli Türkeş'i görür. Rahmetli Türkeş, tabutluklarda neler çektiğini ona anlatır tek parti döneminde. Belki o zaman tek parti dönemini savunmayı bir kenara bırakır" dedi.

 

"TÜRKİYE'DEKİ İKİ FARKLI YÜZÜ ORTADAN KALDIRAN AK PARTİ HAREKETİYİZ"

 

Mamak'ın nasıl geliştiğinden bahseden Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti: "Ankara'nın eski Türkiye'deki gibi bir seçkin görünen semtleri, mahalleleri vardı bir de diğeri gibi görülen Anadolu'nun değişik yerlerinden gelerek Ankara'yı şereflendiren insanların yaşadığı semtler vardı. İki yüzü vardı Ankara'nın. Biri seçkincilerle anılan yüzü, seçkin siyasilerle ya da bürokrasiyle diğeri de buraya helal rızık için Anadolu'nun değişik şehirlerinden kopup gelmiş olanlar. Onlar Demokrat Parti döneminde ağzı çorba kokanlar diye anılmıştı. Ak Parti döneminde de onlar, içlerinden çıkan liderleri itibariyle muhtar bile olamazlar diye görülen ya da varoşların çocukları olarak görülenlerdi. Biz Ankara'daki bu iki yüzü Türkiye'deki bu iki farklı yüzü siyaseten ortadan kaldıran Ak Parti hareketiyiz. Nasıl Mamak çöplüğü tarihe gömülmüşse eski Türkiye'nin alışkanlıkları da tarihe gömülmüştür"

 

"SAĞDAN SOLDAN NİCE İNSANLAR MAMAK'TA IZDIRAP ÇEKTİLER"

 

Mamak Hapishanesi'nde o dönemde yaşananları anlatan Davutoğlu, "Mamak Hapishanesi acıların, ızdırapların duvarlara yansıdığı hapishaneydi. Mamak'ta bu hapishanede yaşanan çileler aslında yine eski Türkiye'yi temsil ediyordu. 12 Eylül ve daha önce bu hapishanede öylesine ayrımcılıklar yapıldı öylesine zulümler yapıldı ki Ak Parti iktidarı özgürlükleri genişleterek demokratik alanı genişleterek hapishaneler diyarından bir özgürlük semti çıkardı. Aynen Türkiye'de vesayetler rejiminden özgür ve demokratik bir Türkiye çıkması gibi. Mamak'ın betonu soğuktu. Muhsin Yazıcıoğlu o soğuk betonda kalmıştı yatmıştı. Kemal Burkay, Yılmaz Güney, Ahmet Kaya, Ozan Arif gibi sağdan soldan nice insanlar Mamak'ta ızdırap çektiler. Buradan bir kez daha sesleniyorum. Özgürlüklerin kalkınmanın timsali başkentimiz Ankara'dan ve kalkınma ve özgürlüklerin Ankara'da timsali olan Mamak'tan sesleniyorum. Bir daha bu ülkenin hiçbir mekanında betonlar soğuk olmayacak. Zulüm baskı ve işkence olmayacak" dedi.

 

"BAHÇELİ'YE BİR KEZ DAHA SORUYORUM VE CEVAP BEKLİYORUM"

 

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Nevşehir'deki açıklamaları nedeni ile kendisinden özür beklemesi ile ilgili konuşan Davutoğlu, "Bahçeli, Dersim dolayısı ile Davutoğlu özür dilesin çünkü Dersim'de vatan hainleri cezalandırılmıştır, mealinde dün bana dönük eleştiride bulundu. Doğrusu şaşırdım. Eğer Kılıçdaroğlu yapsaydı anlardım. Çünkü o dönem tek parti dönemi. CHP zihniyetinin dönemini. Neden birden Bahçeli buna sahip çıktı anlayamadım. Bahçeli'ye bir kez daha soruyorum. Cevap bekliyorum. Dersim 1937'de olmuştu. 3 Mayıs 1944'te bu kez Aleviler ya da Dersimliler değil, Bahçeli'nin de öncü kabul ettiği Türkçüler tutuklanmıştı. Tabutluklara konmuşlardı. Başlarında Alparslan Türkeş vardı, Nihal Atsız vardı. O günden bugüne MHP kadroları hep o tabutluklara atıfta bulundular. Ümit ederim bu gece muhasebe ile yatar ve gece rüyasında rahmetli Türkeş'i görür. Rahmetli Türkeş, tabutluklarda neler çektiğini ona anlatır tek parti döneminde. Belki o zaman tek parti dönemini savunmayı bir kenara bırakır" diye konuştu.

 

"KILIÇDAROĞLU, DERSİM DOLAYISIYLA SESSİZ"

 

Başbakan Davutoğlu, vesayet anlayışını yıktıklarını dile getirerek "Devleti yönetirken baskı ile yöneterek idare edebileceklerini zannedenler hep şöyle düşündüler. Şu kadar adam Sünnilerden, şu kadar adam Alevilerden cezalandıralım. Denge olsun diye şu kadar solcu, şu kadar sağcı asalım. Biz işte bu anlayışı yıktık. Biz vesayet anlayışını yıkmakla birlikte bu ülkenin vatandaşlarının her birinin eşit haklara sahip olduğu anlayışını getirdik. Kılıçdaroğlu Dersim dolayısı ile sessiz. Bahçeli savunuyor. Bizim için önemli olan her ne surette olursa olsun yapılan haksızlıkların üzerine gitmektir. Nasıl Dersim'e karşıysak tabutluklara sokulan milliyetçilere yapılan zulme de karşıyız. Mamak Cezaevi'nde haksız yere zulüm görmüş sağcı solcu Alevi Sünni Türk Kürt kim varsa onun yanındayız" ifadelerini kullandı.

 

"CHP, TÜRK BAAS'IDIR"

 

Konuşmasında CHP'nin Esad'ı savunduğunu dile getiren Başbakan Davutoğlu, "Ne diyor Kılıçdaroğlu? IŞİD'e karşı çıkalım. Kim İslam'ı mübarek dinimizi bu şekilde lekeleyecek tarzda davranıyorsa hepsine karşı çıkarız. Terörün ve şiddetin her türüne karşı çıkarız. Arkasından da şunu söylüyor. Esed'e dokunmayın. Çünkü CHP Türk Baas'ıdır Esad Arap Baas'ıdır. Esad'ı savundu, Esad'ın yaptığı zulümleri örtmeye çalıştı. Aramızdaki temel fark budur. Onlar zalim ve mazlum arasında etnisiteye mezhebe dine bakarak ayrım yapıyorlar. Biz ise zalime hak ettiği şekilde zalim diyoruz. Mazluma da hak ettiği şekilde sahip çıkıyoruz. Dünya karşımıza dikilse de Filistin'e Gazze'ye Kudüs'e sahip çıkmamızın nedeni budur" şeklinde konuştu.

 

KILIÇDAROĞLU'NUN KAFASINDA ADALET TERAZİSİ YOK

 

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ak Parti Altındağ İlçe Kongresi'ne katıldı. Partisinin Ankara'daki ilçe kongresinde hitap eden Davutoğlu, Nevşehir'de yaptığı Dersim açıklamaları ile ilgili olarak Kılıçdaroğlu'nun sessiz kalmasını eleştirerek "Kılıçdaroğlu, Dersim'e niye yanlış diyemiyor biliyor musunuz? Çünkü ertesi gün partisindeki 8-10 daha fazla ulusalcı partiden kopar diye söyleyemiyor. Çünkü CHP içinde belli bir kesimde aynen dün Bahçeli'nin yaptığı gibi o yanlışlara sahip çıkıyor. Yarası var konuşamaz. Hakkı söyleyemez. Çünkü korkar partisi bölünür diye. Esad öldürürse kimyasal silah kullanırsa füzelerle öldürürse Kılıçdaroğlu susar. Çünkü Kılıçdaroğlu'nun kafasında adalet terazisi yok" dedi.

 

"ESAD ÖLDÜRÜRSE KILIÇDAROĞLU SUSAR"

 

Konuşması partililerin tezahüratları nedeni ile zaman zaman bölünen Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek "Kılıçdaroğlu, Dersim'e niye yanlış diyemiyor biliyor musunuz? Çünkü ertesi gün partisindeki 8-10 daha fazla ulusalcı partiden kopar diye söyleyemiyor. Çünkü CHP içinde belli bir kesimde aynen dün Bahçeli'nin yaptığı gibi o yanlışlara sahip çıkıyor. Yarası var konuşamaz. Hakkı söyleyemez. Çünkü korkar partisi bölünür diye. Esad öldürürse kimyasal silah kullanırsa füzelerle öldürürse Kılıçdaroğlu susar. Yetmez milletvekillerini gönderir ve daha fazla öldür diye neredeyse mesaj verircesine onunla resim çektirir. Kobani'ye geldiğinde Kobani'nin nerede olduğunu bile bilmeden modaya kapılıp oraya müdahale edelim der. Çünkü Kılıçdaroğlu'nun kafasında adalet terazisi yok" ifadelerini kullandı.

 

"PYD KÜRTLERE BASKI YAPIP TÜRKİYE'YE GELDİĞİNDE SES DUYMAZSINIZ"

 

Konuşmasında HDP'yi ve Selahattin Demirtaş'ı da eleştiren Başbakan Davutoğlu, "Selahattin Demirtaş, iki kelimesinden biri barış ve demokrasi. Eğer Esad öldürürse Demirtaş'tan 4 yıl içinde hiçbir şey duymadınız. Ne Demirtaş'tan ne HDP zihniyetinden. Kendi zihniyetindeki örgüt, PYD, Kürtlere baskı yapıp Haseke'den sürüp Türkiye'ye geldiğinde ses duymazsınız. Ama Kobani'ye bir saldırı söz konusu olduğunda seslerini yükseltirler. Şunu demek ister. Başka bir terör örgütü zulüm yapıyorsa o kötüdür. Benim örgütüm yapıyorsa iyidir. Diğeri şöyle söyler. Eğer öldürülenler bana yakın değilse, benim anlayışımın karşısındaysa, Bahçeli gibi, onlara yapılan zulmü unutalım Ama benim ideolojimin öncülerine ise sesimizi çıkaralım. CHP aynı mantığı güder" diye konuştu.

Özgür ALTUNCU- İdris TİFTİKÇİ- Bahar DEMİREL/ İstanbul, DHA

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Haber Konseyi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 262 49 23 | Haber Sistemi: CM Bilişim