• BIST 95.057
 • Altın 192,865
 • Dolar 4,7244
 • Euro 5,4834
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 20 °C

Arınç konuştu, Başbakan ağladı

Arınç konuştu, Başbakan ağladı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bursa gezisine Ulu Camii’nde cuma namazı kılarak başladı.

Başbakan Davutoğlu gelmeden önce camii ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı. Namaza gelenler tek tek üst araması yapıldıktan sonra camiye girebildi.

 

Cuma namazı sonrası Başbakan Ahmet Davutoğlu, yoğunluğun azalması için bir süre içeride bekledi. Buna rağmen Davutoğlu, cami çıkışı büyük bir sevgi gösterisi ile karşılandı. Ona ulaşabilmek ve taleplerini iletmek isteyenler izdihama neden oldu. Davutoğlu'nun çevresindeki kalabalık, yaya olarak gittiği Bursa Büyükşehir Belediyesi tarihi binasına kadar dağılmadı. Başbakan Davutoğlu’nun korumaları ve polisler etten duvar örmesine rağmen izdihamı engellemekte zorluk çektiler.

 

DAVUTOĞLU: HERKES UNUTSA KUDÜS BİZİM DAVAMIZDIR

 

Bursa gezisini sürdüren Başbakan Davutoğlu, Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Valiliği’ni ziyaret ettikten sonra Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Bahçesi’nde düzenlenen toplu açılış törenine katıldı.

 

Yeni belirlenen Bursa’nın logosu ve sloganı olan Ulu Şehir ile konuşmasına başlayan Davutoğlu, “Geçen yıl mart ayında geldiğimde Bursa’ya ‘Ulu Şehir’ demiştim. Bu isim tutmuş. Buna çok memnun oldum” dedi.

 

'FİLİSTİNLİLERİN SELAMI ULU ŞEHİR ÜSTÜNE OLSUN'

 

'Ulu Şehir Bursa’dan Kudüs’e bin selam' yazılı pankartı okuyan Davutoğlu, “Onların Kudüs’e selamını iletmek bizim boynumuzun borcudur. Madem ki Kudüs’le başlamamızı istediniz, biraz önce Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile ve Hamas lideri Halit Meşal ile görüştüm. Sizlere selamları var. Onlara dedim ki ‘Biraz sonra Bursalılarla görüşeceğiz. Orada Filistin bayrakları ay yıldızla birlikte dalgalanacak’ Telefonda bile seslerinin titreyişinden duygulandıklarını hissetim. Kardeşlerimize selam ilettiler. Onların selamını kabul edin. Filistinlilerin selamı Ulu Şehrin üzerine olsun” dedi.

 

”MESCİDİ AKSA DA BİR GÜN HÜRRİYETİNE KAVUŞACAKTIR”

 

Davutoğlu, Bursa’nın bir kurtuluş şehri olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

 

"İşgalci komutan gelip de Osman Gazi’nin türbesine hakaret ederek tekmelediğinde, o müstehzi burada hep kalacağını zannetmişti. Bursalıların ve aziz milletimizin istiklal idealinden habersizdi. Temmuz 1920’de geldi 1922’de gitti. Bu topraklar hiçbir zaman işgalcileri barındırmadı. Bursalılar ve bu millet hiçbir zaman işgalcilere izin vermedi.

 

Şimdi bir başka barbar, bir başka zalim, bir başka işgalci aynı onlar gibi Osman Gazi’nin türbesi gibi hakaret etmesi, botla girmesi gibi Mescidi Aksa’ya girmeye kalktı. O işgalcilere Bursa’dan sesleniyoruz. Nasıl ki Bursa’nın işgali daim olmamışsa, nasıl izzetli ve onurlu Bursalılar, buna izin vermediyse, İzzetli ve onurlu Filistinliler, İzzetli ve onurlu Müslümanlar insanlık bu işgalcilere fırsat vermeyecektir. Nasıl Osman Gazi’nin türbesi kurtulmuşsa inşallah Mescidi Aksa da bir gün hürriyetine kavuşacaktır. Buna kimse engel olamaz, işgalciler ne yaparlarsa yapsınlar. Dünya ne kadar sessiz kalırsa kalsın, bilsinler ki her bir Müslümanın kalbinde, her Müslümanın zihninde Mescidi Aksa yaşar, hiç unutulmaz. Kudüs, hem ilk kıblemizdir. Hem de tarihimizin bize emanetidir. (Tekbir getirilmesi üzerine) Allah bu tekbirleri topraklardan hiçbir zaman eksik etmesin."

 

”KİMSE ORTA DOĞU’YA BATAKLIK DİYEMEZ”

 

Dün Cumhurbaşkanının Filistinli liderlerle görüştüğünü hatırlatan Davutoğlu, "Bugün de ben kendileriyle görüştüm. Onlar tam bir koordinasyon içinde Kudüs için Mescidi Aksa için ne yapılması gerekiyorsa her şeyi yapacağız. Gerekli talimatları verdik. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere dünyanın her yerinde Kudüs’e sahip çıkmak için girişimlerde bulunacağız. Bütün dünya unutsa Kudüs’ü biz unutmayacağız, unutturmayacağız. Hala hatırladığımda yüreğimi titreten bir olayı anlatayım. Bundan birkaç sene önceydi. Yüce Meclisimizde bizim politikalarımız dolayısıyla bir gensoru verilmişti. Ana muhalefet partisi milletvekillerinden ismini zikretmeyeyim kalktı, benim Kudüs ile ilgili bir ifadem üzerine, ‘Niçin Kudüs’le bu kadar ilgileniyoruz. Neden Araplarla İsraillilerin arasına giriyoruz. Neden Kudüs’ü bu kadar öne çıkarıyorsunuz. Risk alıyorsunuz’ dedi.

 

KUDÜS BİZE EMANETTİR

 

Ona verdiğim cevabı burada bir kez daha zikrediyorum. Kudüs’ün son özgürlük dönemi bizim dönemimizdir. Kudüs bize Hazreti Ömer’in, Yavuz Sultan Selim’in, Kanunu Sultan Süleyman’ın emanetidir. Kudüs bize son Osmanlı askerinin emanetidir. Herkes unutsa Kudüs bizim davamızdır. Bizim davamız olmaya ebediyen devam edecektir. Kimse bir Türk’e dönüp de, 'Kudüs senin davan değildir' diyemez. Kimse bize dönüp de, ‘Orta Doğu bataklığına bulaşmayalım. Kudüs ile ilgilenmeyelim' diyemez. Kimse Kudüs’ün Mekke’nin Medine’nin Bağdat’ın Şam’ın Kahire’nin olduğu Orta Doğu’ya ‘bataklık’ diyemez. O Orta Doğuyu eğer bataklık haline getirenler varsa bu işgalci bu zalim yönetimlerdir. İsrail yönetimidir.

 

MAZLUM SURİYELİ VE FİLİSTİNLİLERİN SAHİBİ TÜRKİYE'DİR

 

Ve buradan İsrail’e dönük olarak da şu mesajı tekrar veriyorum. Sakın ola ki, nasıl olsa Müslümanlar Orta Doğu da zalim bazı yönetimler tarafından baskı altındalar. Suriye halkı Hama’yı Halep’i savunuyor. Bizlerle ilgilenemez diye düşünmesin. Bilsinler ki o mazlum Suriyelilerin de Filistinlilerin de sahibi var. O sahip Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Her yerde ve her zaman bütün varımızla gücümüzle mazlumların yanında olduk. Olmaya devam edeceğiz.”

 

KILIÇDAROĞLU AYNA İLE KONUŞUYOR

 

Bursa’da restorasyon projeleri ve yapımı devam eden İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nu anlatan ve Osmanlı’nın ilk başkenti ile son başketini birleştiğini söyleyen Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi. Davutoğlu şöyle devam etti:

 

”Kılıçdaroğlu, geçen hafta ‘Asya’da Avrupa’da kimlerle konuşsam herkes Türkiye’den tedirgin, Türkiye’nin geleceğinden kaygılı’ diyor. Ben daha Kılıçdaroğlu’nun Avrupa’dan Asya’dan biriyle konuştuğunu son zamanlarda görmedim. Her halde ayna ile konuşuyor. Kendisiyle konuşuyor. Biz ona sormayalım Bursa’nın irfan sahibi ulu şehrin sakinlerine soralım, Emir Sultan’ın torunlarına soralım. Türkiye’nin geleceğinden ümitli misiniz?

 

Türkiye’nin yükselen bir güç olduğundan emin misiniz? Ak Parti iktidarları döneminde Türkiye’de gerçek bir demokrasi ekonomik kalkınma devriminin yapıldığına şahitlik eder misiniz? 2023’e doğru giderken bu kadrolar size bu hizmeti getiren Ak Parti kadrolarını ve yerel yönetim kadrolarına emaneti her seferinde tekrar tevdi edecek misiniz? (Evet yanıtı üzerine) İşte yanıt bu. Kılıçdaroğlu tedirgin olabilir. O tedirgin olacaksa önce partisinden tedirgin olsun. Kendi partisinin milletvekili istifa ederken, ‘Artık umudum kalmadı’ diyor. Ama umut Bursa meydanında. Umut 81 vilayetin meydanında.”

 

ARINÇ KONUŞURKEN DUYGULANDI, DAVUTOĞLU AĞLADI

 

Başbakan Davutoğlu’ndan önce kürsüye çıkan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulu Cami çıkışında yaşadıkları bir olayı anlattı. Yanlarına gelen ve Arapça konuşan bir vatandaşın “Siz Müslümanların izzetisiniz” dediğini duygulanarak anlatan Arınç’ı dinleyen Başbakan Davutoğlu, gözyaşlarına hakim olamadı. Davutoğlu da konuşması sırasında, kendisine Emir Sultan’ın emaneti olarak verilen bayrakla tespihi verilmesini anlatırken de duygulandı.

 

Davutoğlu konuşmasının ardından Bursa Valiliği, Büyükşehir, Yıldırım ve Osmangazi Belediyeleri ile Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından Bursa’da yaptırılan ve 720 milyon TL’ye mal olan 21 yatırımı hizmete açtı.

 

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi bahçesinde düzenlenen toplu açılış törenine 8 bine yakın vatandaş izledi. Davutoğlu konuşma yaparken, topluluk, 'Kahrolsun İsrail', 'Ak Gençlik seninle gurur duyuyor' sloganları attı.

 

EKONOMİYE DEĞER KATANLAR ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, toplu açılışın ardından Merinos Kongre ve Kültür Merkezi bünyesinde kurulan Göç Tarihi Müzesi'nin açtı. Başbakan Davutoğlu daha sonra Çelik Palas Otel'de Ak Partili 18 büyükşehir belediye başkanı ile bir araya geldi. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen ve yaklaşık 4 saat süren toplantıda yerel yönetimlerin çalışmaları ile ilgili istişare ve değerlendirmeler yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu daha sonra Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Merinos Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni'ne katıldı. Burada konuşan Başbakan Davutoğlu daha önce açıkladığı öncelikli yapısal dönüşüm programı ile ilgili işadamlarına bilgiler verip, "Teknoloji yoğunluklu, Ar-Ge ağırlıklı sektörlere ek teşvikler vermeye hazırız" dedi.

 

Konuşmasında Bursa'nın Türkiye'nin önemli kentlerinden biri olduğunu söyleyen Başbakan Davutoğlu, "Bugün Bursa'yı anlayan, Türkiye'nin bütününü anlayabilir dersek yanılmayız. Bursa bir imparatorluğun çınar ağacı gibi nasıl yükselirken etrafa kol kanat germişse, düşüş esnasında da bu kolların ve kanatların sığındığı büyük bir gölgelik oluşturdu. Biz Bursalıya minnettarız. Bursa'ya minnettarız ki o çınarının altına kendi yurtlarından kopup gelen o muhacirleri aldı ve yepyeni bir şehrin dokusunu hep beraber ortaya koyacak. Onun için şimdi bizim takip ettiğimiz, bütün mazlumlara açık dış politikayı, bu mazlumları kabul etme siyasetimizi de en iyi Bursalılar anlar. Çünkü bu Anadolu çınarının altına sığınmaya gelen kimse kapının önünde bırakılmaz. Hiç kimse bırakılmaz" ifadelerini kullandı.

 

Ödül töreninden önce 18 büyükşehir belediyesinin başkanları ile yaptığı toplantı ile ilgili de bilgi veren Başbakan Davutoğlu, "Büyükşehir belediye başkanlarımızla yeni 21. yüzyılda kendisine özgün ve bütün dünyaya örnek olacak bir şehir geleneğinin temellerini atmaya çalıştık. Büyükşehir belediyelerimizin başkanlarıyla burada aldığımız kararlar, şimdiye kadar yaşadığımız tecrübeler ve 12 yılda edindiğimiz bir şehrin kalkınması yönündeki temel tecrübe yanında küreselleşmekle birlikte gelecek yeni şehir karakteristiklerini genel tarih içinde o kültürel birikimle uyumlu kılma tecrübesini de bir araya getirdi. İmarlardan başlamak üzere tarihi dokunun muhafaza edilmesi, mimari kurallarla şehirlerimizin bir şekilde koruma altına alınması ama aynı güçte de yeni küresel havzalar haline dönüşebilmesi için ekonominin, kültürün, sanatın, siyasetin ve yerel yönetimlerin bir entegre, bütünlük içinde değerlendirilmesi konusunda gerçekten son derece faydalı bir oturumda ve son büyükşehir yasası etrafındaki meseleleri de ele alarak önemli kararları birlikte aldık. İnşallah hep beraber değerlendireceğiz. Bütün hedefimiz şehirlerimizin köklü geleneği ve köklü kültürü ile çok parlak geleceğimiz arasındaki temel istasyonlar, ara duraklar olmasını sağlamak" dedi.

 

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK ZAAFI VEYA ZAYIF TARAFI ENERJİ ÜRETEN BİR ÜLKE OLMAMASI

 

Konuşmasında daha önce açıkladığı öncelikli yapısal dönüşüm programları ile ilgili de bilgiler veren Başbakan Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi: "Mesela ithalata olan bağımlılığın azaltılması. Türkiye'de en fazla ihracat yapan ikinci şehir Bursa. Geçen seneki ihracat 12.2 milyar dolar. Bu sene 9 ayda 7 milyar doları aştı. Eğer Türkiye cari açığını kapatıyorsa, her birimizin Bursa'ya teşekkür etmesi lazım. Bu yapısal dönüşüm programlarının her biri çok ince bir hesapla ve çok dikkatli bir çalışma ile yürütüldü. 25 yapısal dönüşüm programında bin 400'e yakın eylem planı ortaya kondu ve bunun 9 tanesini dün açıkladık. Bursa'nın ihracatı teşvik etme konumu, inşallah daha da güçlenmiş olacak. 2002 yılında Türkiye'nin toplam ihracatı 36 milyar dolardı. Geçen sene Bursa'nın tek başına yaptığı ihracat, Türkiye'nin bir bütün olarak 2002'de yaptığı ihracatın 3'te biri. Bir şehir, bütün bir Türkiye'nin 10 sene önce yaptığı ihracatın üçte birini yapıyor, şu anda. İkinci program, öncelikli teknoloji alanlarında ticarileştirme programı ve kamu alımları yoluyla teknoloji geliştirme ile yerli üretim programı. Burada da Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları teşvik ediliyor. Türkiye'de 165 Ar-Ge var. Bunun 23'ü Bursa'da. Bunun 19'u da otomotiv sanayide. Buradan işadamlarından ve Bursalılardan ricamız şu: Bu yeni hamle döneminde otomotiv sanayindeki bu Ar-Ge çalışmalarınızı, bütün sektörlere yayın. Türkiye'nin önümüzdeki dönemde, fark oluşturacak ekonomik performansının arkasında Ar-Ge çalışmaları olacak. Son 12 yılda Gayri Safi Milli Hasılamız 4 misli büyüdü. Küresel ekonomik krize rağmen büyümeye devam ettik, daha düşük hızla ama büyümeye devam ettik. Şimdi bir yere geldik. Artık bundan sonra atıl kapasite kullanımıyla büyüme ve sadece belli sektörel yoğunlaşmayla büyümenin dönemi bitiyor. Limitlerine yaklaştı. Şimdi büyümemizin odağının Ar-Ge çalışmaları ve insan odaklı büyüme oluşturmak durumunda. İşadamlarımıza şunu vurgulamak istiyorum; Çalışmaları yürüterek, teknoloji yoğunluklu Ar-Ge ağırlıklı sektörlere ek teşvikler vermeye hazırız. Yeter ki herkes Ar-Ge ve inovasyona yönelsin. Diğer bir program ise yerli kaynaklara dayalı enerji üretim programı. Enerji verimliliğinin geliştirilmesi programı. Sanayinin geliştiği yerde en önemli girdi, enerjidir. Eğer enerji verimliyse, enerji maliyetleri düşer ve rekabet gücünüz artar. Türkiye'nin en büyük zaafı veya zayıf tarafı enerji üreten bir ülke olmaması. Dış ticaret açığımızın büyük ölçüde enerjiden kaynaklanıyor olması. Onun için enerjiyi öylesine verimli kullanmalı ve yerli kaynaklara dayalı enerji üretimini böylesine artırmalıyız ki Bursalı sanayicinin ihtiyaç hissettiği enerji, en ucuza Bursa'ya gelebilsin, Bursa'da üretilebilsin. Türkiye'de enerji üretimi alanında faaliyet göstermek ve transit ülke olarak Türkiye'nin üzerinden geçen, coğrafyasından geçen enerjiyi mümkün olduğu kadar Türkiye'nin çıkarları yönünde değerlendirmek bizim için en temel hedeflerden biridir. Bir diğer program ise tarımda su kullanımının etkinleştirilmesi. Tarım artık önümüzdeki yüzyılın ve yüzyılların en stratejik sektörü tarım olacak. Çünkü gıda güvenliği olmayan ülkelerin, sanayi güvenliği de olmaz. Çünkü kendisini besleyecek, kendisini gelecek nesillere taşıyabilecek imkanları kaybeder."

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşmasının ardından aralarında TÜSİAD eski Başkanı Muharrem Yılmaz'ın da bulunduğu çok sayıda işadamına ekonomiye değer kattıklarından dolayı ödülleri verildi.

Sebile ÇETİN- Hüseyin TÜCCAR/ YENİŞEHİR(Bursa), (DHA)

Etiketler: , ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • E-5'te Zincirleme Kaza!20 Haziran 2018 Çarşamba 11:27
 • Takipçilerinin Gözünden Kaçmadı!20 Haziran 2018 Çarşamba 11:20
 • 19 Haziran Salı reyting sonuçları20 Haziran 2018 Çarşamba 11:16
 • Muhalefetten Aday Gibi Konuştu20 Haziran 2018 Çarşamba 11:14
 • Hakurk'a Türk Bayrağı Dikildi!20 Haziran 2018 Çarşamba 10:25
 • İki Kez Oy Kullandı Gözaltına Alındı!20 Haziran 2018 Çarşamba 09:23
 • Oy Kullanmadan Önce Mutlaka Okuyun!19 Haziran 2018 Salı 11:44
 • Yolcu otobüsü devrildi: 44 Yaralı19 Haziran 2018 Salı 11:42
 • İstanbul'da Büyük Operasyon!19 Haziran 2018 Salı 11:41
 • Ezhel Beraat Etti!19 Haziran 2018 Salı 11:39
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Haber Konseyi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 262 49 23 | Haber Sistemi: CM Bilişim