• BIST 88.735
  • Altın 229,592
  • Dolar 6,0368
  • Euro 6,8881
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 25 °C

Akıllı adamlar ne yapacaklar?

Mehmet Y. Yılmaz

ORTADA çözümü zor bir mesele varken bunu daha da karmaşıklaştıracak fikirler ortaya atmak bizim memlekette olmaz ise olmaz bir şeydir.

PKK`nın silahlı adamlarını sınır dışına çıkarması söz konusu olduğunda da böyle oldu.

Ortaya bir `akıllı adamlar komisyonu sözü atıldı ve bir Raşamon`umuz daha oldu!

Raşamon, Japon yönetmen Kurosawa`nın ölümsüz filmlerinden biri.

12. yüzyıl Japonya`sında karısıyla birlikte ormandan geçmekte olan bir samuray, bir haydut tarafından öldürülür, karısına tecavüz edilir. Haydut yakalanır. Ancak tecavüz kurbanı kadın ile haydudun ifadeleri birbirini tutmaz. Bir medyum aracılığıyla ruhu ile temas kurulan samuray da farklı bir hikÃye anlatır. Cesedi bulan oduncunun ifadesi ise hiçbirisininkine uymaz. Aynı suçun dört çelişkili ama bir o kadar da inandırıcı olarak anlatıldığı, yani herkesin`gerçeğinin farklı olduğu bir olaydır.

`Akil insanlar meselesi de tıpkı bunun gibi, herkes kendi gerçeğine göre bir rol biçiyor ama ne yapacaklarını, nasıl işe yarayacaklarını kimse bilmiyor.

On yıldır olduğu gibi bu konuda da son söz elbette Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`da.

Ama bu konuda söylediği sözleri alt alta okuduğumda onun da kafası bir hayli karışık gibi geldi bana.

Önce şöyle dedi: `Akil adamlar konusunda da ben aylarca önce zaten bir kapı açmıştım. Bu kapıdan birçok girişler oldu ama tabii bu kapıdan girenlerin daha sonra da ifade ettiğim gibi bir hedef kitlesi olması lazım, bir ağırlığının olması lazım. Eğer bir ağırlığı yoksa önüne gelen, hemen durumdan vazife çıkarmak suretiyle
Ben bir akil adamım` derse olmaz. Şu anda bu konu üzerinde bizlerin de hükümet olarak bir çalışmamız var.


Gördüğünüz gibi konunun kamuoyunda gündeme gelmesinin üzerine deyim yerindeyse`top çeviriyor, bu adamlar ne iş yapacaklar, elle tutulur bir tarif ortaya koymuyor. Çekilmenin gündeme gelmesinin ardından bu kez bu insanların çekilmeyi denetleyecekleri ileri sürüldü.

Başbakan ile bu konuda aynı fikirdeyim, şöyle dedi: `Böyle bir şey olmaz. Böyle bir yetkiyi neyle vereceksiniz.

Bu sözlerinin üzerinden bir gün geçmişti ki bu kez bu insanların görevlerini şöyle tarif etti:

`Halkı buna hazırlamak önemli. Eskiden o psikolojik harekÃt denen ifadeler vardı ya. Bu toplumsal algıyı akil adamların hazırlaması lazım

Yani hükümet birilerini seçecek, bu insanlar vatandaşlara yönelik bir psikolojik harekÃt yapacaklar!

Kendi vatandaşına psikolojik harekÃt yaptıkları iddia edilenlerden bazıları biliyorsunuz 28 Şubat, Ergenekon ve Balyoz davalarından tutuklu olarak yargılanıyorlar.

Bu nasıl iş? İnsan kendi vatandaşına psikolojik harekÃt yapar mı?

Öte yandan bu`akil insanlar hükümetin uygun gördüğü doğrultuda vatandaşlarda olumlu bir algı yaratmaya çalışacaklar ki hükümet PKK ile anlaştığı için oy
kaybetmesin.

E hani o zaman bunların tarafsız gözlemciliği nerede kaldı?

Hem `bağımsız aydın olarak bu meselenin çözümünde her kesime eşit mesafede olacaksınız, hem de hükümet adına meselenin propagandasını yapacaksınız. Bu nasıl iş? Kuşkusuz ki sonunda Başbakan`ın seçtiği bir grup akil insan, onun tanımlayacağı bir sınır içinde hükümetin düdüğünü çalacak.

O zaman da sormak gerek: Bunu kabul edecek olan insana akıllı mı demek gerekir, yoksa her`Tuzum var diyene `Hıyar da benden diye koşan şöhret budalası bir avanak mı?

Olimpiyata sevinirken cebi deldirmeyelim

GAZETELERİNspor sayfalarının verdiği gaza bakarsak, 2020 Olimpiyat Oyunları şimdiden İstanbul`a verilmiş durumda.

Olabilir, dilerim ki versinler, olimpiyat oyunlarının İstanbul gibi bir kentte yapılacak olması bizler için de, gelecek sporcular için de önemlidir. Ama `Olimpiyatları bize verdiler diye sevindirik olmadan önce kamuoyunun adam gibi bilgilendirilmesi de gerekiyor.

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için 25 milyar dolar harcanacağını açıkladı.

Şimdiden bir şey söylemek elbette falcılık olur ama unutmayalım ki bugüne kadar kimse bütçelediği paranın içinde kalarak olimpiyat yapmayı başaramadı.

Atina 2004 için 6 milyar dolar bütçelenmişti, 15 milyar dolar harcandı. Yunanistan hÃlà o oyunları düzenlemekten kaynaklanan zararını karşılayabilmiş değil.

Pekin 2008 için 43 milyar dolar harcanmıştı. Londra 2012 için bütçesi 4 milyar dolardı ama oyunlar bittiğinde harcanan para 18 milyar dolara çıkmıştı.

Bakalım bizimkiler 25 milyarı tutturacaklar mı, yoksa geçecekler mi?

Diyeceksiniz ki `Geçerlerse ne olacak?Biz ödeyeceğiz tabii, ek vergiler vs. ile!

Öte yandan iki büyük sorunumuz daha var:

1 Türkiye`de olimpik spor seyircisi yok, kulüp taraftarları var. Seyircisiz olimpiyat nasıl olacak? Geçenlerde Erzurum`daki buz hokeyi şampiyonasında, girişin bedava olduğu salonda bir tek seyirci vardı: Federasyon Başkanı!

2 Bu olimpiyat köylerinde kız ve erkek sporcular aynı yerde kalıyorlar. Bizim Spor Bakanımızın bu durumda`namus bekçiliği konusunda çok terlemesi gerekecek. Acaba olimpiyat köyünde pişecek yemeklere şap katılması düşünülebilir mi?

ŞikÃyet etme, işini yap

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar şöyle konuştu: `Devlet memuru oluyor birisi, ondan sonra yat, uzan, para kazan, böyle bir şey yok. Çalışan, üreten, faydalı olan öne geçecek, ikili ilişkilerle nabız tutanlar değil. Kim üretiyorsa, kim başarılıysa, kim faydalıysa onlar öne geçecek. Ama siyasi kulislerde nabız tutarak öne geçenlere imkÃn vermemek lazım. Tarafsız, adil, üretken bir yapıyı kazanmamız lazım.

Bakan Bayraktar bir özel sektör yöneticisi olsaydı, emrinde çalışanların yatıp, uzanıp para kazanmalarına göz yumduğu için altı aya kalmaz işinden atılırdı.

Çünkü çalışmayan memuru çalıştırmak onun işidir, göreve bunun için talip oldu, seçildi, atandı. ŞikÃyet etmek yerine işini yapmasını beklemeliyiz.

Bir de elbette kendi bakanlığında yaptığı atamaları gözden geçirmeli.

`Bizdendir, imam- hatiplidir, hizmettendir vs. diyerek kaç kişiyi terfi ettirdi?

Bu yazı toplam 33298 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Haber Konseyi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 262 49 23 | Haber Sistemi: CM Bilişim