• BIST 1.144
 • Altın 495,403
 • Dolar 8,0739
 • Euro 9,5367
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 24 °C

Acı İtiraf...

Acı İtiraf...
Galatasaray Başkan Adayı Duygun Yarsuvat, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte isimlerle basın karşısına çıktı.

Yarsuvat, idari kadroda ve futbolcularda tenkisata gideceklerini söyledi. Yarsuvat'ın yönetim listesinde yer alan Ebru Köksal, "Bu sezon 50 milyon euro kar etmemiz gerekiyor. Mayıs ayına kadar bu hedefe ulaşmaya çalışacağız. Kalan 8 aylık süreçte kar yaratılması için giderlerde tasarruf, gelirlerde artış olması gerekiyor. Zarardan kara dönüşme işlemi imkansız değil, kolay da değil ama yapılamayacak bir şey de değil" dedi.


Galatasaray Kulübü'nde 25 Ekim'de yapılacak olağanüstü  seçimli genel kurulda başkan adayı olan Duygun Yasuvat, sarı-kırmızılı kulübü tek  adamlık düzeninden ve baskın seçimden kurtarmak için göreve talip olduklarını  söyledi.
 
Türk Telekom Arena'da basın toplantısı düzenleyen Yarsuvat, yönetim  kurulu aday listesinde yer alan isimleri tanıtarak, gazetecilerin sorularını  yanıtladı. Yaklaşık 1 saat 45 dakika süren toplantıda başkan adayı olma nedenleri  hakkında bilgi veren Duygun Yarsuvat, şunları kaydetti: "Galatasaray'ın içinde bulunduğu bu ortamda keyfi kuralların uygulanmasına mani olmak, baskın seçimlerden Galatasaray'ı kurtarmak ve  Galatasaray'ın ananelerine uygun olarak işlemesini sağlamak için bu göreve talip  olduk. Galatasaray, idari ve mali birçok sorunlarla karşı karşıya. Böyle bir  ortamda tek adayla seçime gidilmesi, Galatasaray camiasına ait bir şey olamaz.  Galatasaray, tek adam rejimini kaldıracak bir topluluk değildir. Tek adayla  yapılacak seçim bir oldu bitti demektir. Bu nedenle kulübü hukuki olarak  düzeltebilmek, idari yapılanmasını yenilemek ve çağdaş Galatasaray vizyonunu  tazelemek için göreve talip olduk. Amacımız, Galatasaray sevgisini, sportif  başarılarımızı yüceltmek ve sürdürülebilir bir ortama ulaştırmaktır."
 
Futbol takımının kadrosunda daralmaya gitmeleri zorunluluğunun  bulunduğunu aktaran sarı-kırmızılı kulübün başkan adayı, şu ifadeleri kullandı: "Kadromuzda daralma ile mali açıdan bir takım zorlukları  yenebileceğimizi düşünüyoruz. Geniş bir idari kadromuz var. Bizden önceki  yönetimler, 'kurumsallaşma' adıyla bu hale getirmişlerdir. Biz bunu azaltmayı  düşünüyoruz. Sportif başarıda da taviz vermeden devam edeceğiz. Kadromuzda 41  oyuncumuz var. Bunların ancak 22'si futbol oynayabilmektedir. Geri kalanlar için  bir çözüm bulmamız gerek. Bunlar, ölü yatırım olarak durmaktadır. Bu oyuncular da  çok iyi sporculardır buna rağmen geniş bir kadroya sahip olduğumuz için bunlardan  istifade edemiyoruz. Bunları da bir paraya çevirmek zorundayız."
 
"Mali açıdan hiç iç açıcı durumda değiliz" 
 
Duygun Yarsuvat, seçilmeleri durumunda hayata geçirecekleri  projelerden bahsederek, "Mali açıdan hiç iç açıcı durumda değiliz. Galatasaray  Kulübü'nün nakit akışı ve kaynakları çok kısıtlıdır. Kulüp, bu imkanlardan  faydalanamamaktadır" dedi.
 
Nakit akışını sağlamak için Galatasaraylı iş adamları ve finans  alanında söz sahibi kişilerden oluşan  komiteler kurarak, geliri artırmaya,  zararı azaltmaya çalışacaklarını belirten Yarsuvat, şöyle devam etti: "Marka değerimizin dünyada sahip olduğu yeri daha da kuvvetlendirmek  için çalışacağız. Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'yı 365 gün  kullanabilir hale getirmeyi düşünüyoruz. Stat üzerinde yapacağımız  değişikliklerle enerji sağlamayı planlıyoruz. Avrupa Birliği pasaportu taşıyan  oyuncuların Türkiye'de serbest dolaşım hakkından yararlanması için Lüksemburg  mahkemesine başvurmayı düşünüyoruz. Başvurduğumuz zaman bir hukukçu olarak  başarısız olacağımızı zannetmiyorum. Kavgasız, gürültüsüz bir yönetim sonucu  olarak, aramızda ihtilaf olan ve dava aşamasına geçilmiş bütün konuları müzakere  yoluyla sonuçlandıracağız."
 
"Bu sene mayısın ikinci haftasında olağan seçim yapılacaktır" 
 
Yarsuvat, 25 Ekim'de seçilecek başkan ve yönetim kurulunun görev  süresinin 2015 yılının mayıs ayına kadar olacağını aktardı. Galatasaray tüzüğünün seçim tarihini tüm açıklığıyla belirlediğini  anlatan 77 yaşındaki başkan adayı, "Galatasaray'ın bu hale gelmesinde elimizdeki  tüzük hükümlerine ve hukuk normlarına uyulmamasının sebep olduğunu düşünüyoruz.  Tüzüğün ilgili maddesine göre, 'olağan seçim kurulu 3 yılda bir mayıs ayının  ikinci yarısında yapılır' hükmü vardır. Arada olağanüstü seçim olursa, tüzükte  öngörülen 3 yıl sonra mayıs ayının ikinci haftasında bu seçimin yapılması lazım.  Olağanüstü seçimle gelen ikinci yönetimin görev süresi, birinci yönetimin süresi  kadardır. Baskın seçimden bıktık. Bu sene mayısın ikinci haftasında olağan seçim  yapılacaktır. Bütün arkadaşlarımız hazırlansın, plan ve projelerini yapsınlar" değerlendirmesinde bulundu.
 
"Amatör branşlardan vazgeçemeyiz" 
 
Galatasaray'ın amatör branşlarda başarılı olduğuna dikkati çeken  Yarsuvat, bu şubelerden vazgeçmelerinin söz konusu olamayacağını söyledi. Duygun Yarsuvat, kulübün eski ikinci başkanlarından Ali Dürüst'ün  Sportif AŞ'de görev almayı kabul ettiğini belirterek, şöyle konuştu: "Amatör olarak geçmesine rağmen, gerçekte profesyonel olan basketbol  ve voleybol takımları var. Bunlardan vazgeçemeyiz. Bu takımlar, Galatasaray'ın  vitrinleridir, başarılarıdır, övünç noktalarıdır. Bunlardan vazgeçmemiz mümkün  değil. Devraldığımız görev çok ağır. Bunun altından kalkmak için muazzam maddi  kaynaklara ihtiyacımız var. Futbol AŞ, en önemli şirketlerimizden biri. Deneyimli  ve Galatasaray'la daha önce görev almış kişileri buraya çağıracağız. Ali Dürüst  kardeşimiz burada görev almayı kabul etti. Ali Dürüst'ün yanına deneyimli  arkadaşlarımızı da alacağız."
 
"İntikam timi olarak oluşturulduğunu görüyorsunuz" 
 
Yarsuvat, Ünal Aysal'ın yönetim kurulunun devamı oldukları yönünde  yapılan eleştirileri reddetti. Aysal ile bir bağlantısı olmadığını aktaran Yarsuvat, başkan  adaylarından Alp Yalman'ın listesini "intikam timi" olarak nitelendirdi ve şöyle  devam etti: "Ekibimde Ünal Aysal yönetiminden 3 kişinin bulunması istikrar için  var. Mutlaka eski yönetimin de devam etmesi gerekir. Bu arkadaşların burada  bulunması kulübün hayati noktalarında devamlılığı sağlamak içindir. Ben, Ünal  Aysal'ın karşısındaki Mehmet Helvacı'nın listesindeydim. Demek ki Ünal Aysal ile  bir bağlantım yok. Olması da beklenemez çünkü ben tek adamlığa karşıyım. Ben,  Chelsea'nin bile tek adamla yönetilmesine karşıyım. Ünal Aysal'ın tek adamlığı,  belki Galatasaray'ı bu duruma getirmiştir. Karşımda yarışa giren ekibin de belli  kişiler tarafından desteklendiğini biliyorsunuz. İntikam timi olarak  oluşturulduğunu görüyorsunuz. Bunlar yanlış, bunları kaldırmak istiyoruz.  Kamuoyunda bunu yerleştirmeye çalışmak, bizim Galatasaraylılık anlayışımıza  aykırıdır."
 
"Galatasaray Adası'nı geri alacağız" 
 
Galatasaray Kulübü'nde sürekli olarak tartışılan Galatasaray Adası'na  kiraya verilmesinden bu yana hiç gitmediğini anlatan Duygun Yarsuvat, adanın  kiracıdan alınması için uğraşacaklarını söyledi.
 
Uzatılan kira sözleşmesini skandal olarak nitelendiren Yarsuvat,  "Göreve geldiğim zaman, mutlaka oranın tahliyesi için uğraşacağım. Karşı tarafla  müzakere etmeye imkan yok. Dava yoluyla halledeceğiz. Galatasaray Adası'nı  Galatasaraylılara geri alacağız. Adanın sözleşmesinin uzatılması da bir idari  skandaldır. Bu konudaki görüşümüz kesindir" ifadelerini kullandı.
 
"Prandelli ile devam edeceğiz" 
 
Sarı-kırmızılı kulübün başkan adayı, göreve gelmeleri durumunda teknik  direktör Cesare Prandelli ile yola devam edeceklerini aktardı. İtalyan teknik adamın henüz tam kadro olarak 2 aydır takımla  çalıştığını anlatan Yarsuvat, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu sezon 4. yıldızı almak için uğraşacağız ancak sporcularda veya  teknik heyette herhangi bir değişiklik düşünmüyoruz. Prandelli, sezon başında  geldi ve takımla ağustos ayı sonunda bir araya geldi. 2 aylık bir süre insanların  yerleşmesine, takımın oturmasına yeterli değildir. Bunun dışında yabancı ve Türk  oyuncuları tanıması, Türkiye'deki şiş kebap, rakı ve boğaza alışması zaman  alacaktır. Yavaş yavaş Türk toplumuna alışan bir hocaya 'git' demek doğru  değildir. Akıllı düşünmek lazım, 2-3 maçı kaybedebilirsiniz. Ölümcül değil ki  bunlar. Bir maç kaybedildi diye karşı takımın antrenörü hırpalanıyor. Gitmesini  istemek gibi radikal çözümlere biz başvurmayacağız. Prandelli ile devam edeceğiz."
 
Ebru Köksal: "Tehlikede olan 2016-2017 sezonudur" 
 
Mevcut yönetim kurulu üyesi ve Duygun Yarsuvat'ın yönetim listesinde  yer alan Ebru Köksal, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Köksal, sarı-kırmızılı kulübün eski ikinci başkanı Mehmet Helvacı'nın  finansal fair-play kriterleri gereğince Galatsaray Futbol Takımı'nın gelecek yıl  Avrupa'dan men cezası alacağı yönündeki iddiasının gerçeği yansıtmadığını  söyledi.
 
UEFA ile Mayıs 2014'te imzalanan sözleşme çerçevesinde 2 yıllık bir  geçiş süresi kazandıklarını anlatan Köksal, "Bu sezon 50 milyon euro kar etmemiz  gerekiyor. Mayıs ayına kadar bu hedefe ulaşmaya çalışacağız. Kalan 8 aylık  süreçte kar yaratılması için giderlerde tasarruf, gelirlerde artış olması  gerekiyor. Zarardan kara dönüşme işlemi imkansız değil, kolay da değil ama yapılamayacak bir şey de değil" ifadelerini kullandı.
 
Avrupa'dan men cezası alma olasılıklarının bulunduğunu dile getiren  Ebru Köksal, "Önemli olan sportif başarıdan taviz vermeden gerekli önlemlerin  alınması ve camianın arkamızda durmasıdır. Tehlikede olan sezon 2015-2016 değil,  2016-2017 sezonudur. Ayrıca Galatasaray Kulübü'nün yanı sıra diğer Türk kulüpleri  de bu sorunla karşı karşıyadır. Şu an için kaybedilmiş bir durum yok" şeklinde  konuştu.
 
Sorular sırasında söz alan Mete İkiz ise futbol takımında ödemelerin  eylül ayı sonunda yapıldığını belirterek, Wesley Sneijder ile ilgili çıkan  haberlerin doğru olmadığını söyledi. İkiz, ayrıca kulübün A sınıfı hisselerinin  satılmasının da söz konusu olmadığını aktardı.
 
Öte yandan toplantıda yönetim kurulu listesinde yer alan isimler, tek  tek kendilerini tanıttı. Galatasaray Başkan Adayı Duygun Yarsuvat, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte isimlerle basın karşısına çıktı. Yarsuvat, idari kadroda ve futbolcularda tenkisata gideceklerini söyledi. 
 
Yönetim kuruluna alacağı üyelerinin düşünmeden görevi kabul ettiklerini söyleyen Yarsuvat, "Amacımız, biraraya gelmemiz için  derhal ortaya çıkmıştır. Görevi yaparken; insana saygıyı ön plana çıkartacağız. Görevi yaparken, diğer insanlarla kavga etmeyeceğiz. İnsana saygıyı fair-play'i ortaya koyacağız. Galatasaray ve Türk sporunda bulunan bu kavgayı ortadan kaldırmamız gerekir. Bizim yönetimimiz, cesur, atılımcı özverili bir yönetimdir. Bu yönetim anlayışını sağlayacak arkadaşlarım var. Biz bunlarla hedefe beraber yürüyeceğiz. Bu hedefe yürürken sadece biz değil tüm Galatasaraylılar, Galatasaray'da üye olan veya olmayan tüm Galatasaraylıların yardımından istifade edeceğiz. Kalpler sarı-kırmızılı renkler için atacak" dedi.  
 
Galatasaray'ın zengin entellektüel tecrebesinin hedefe yürürken kendilerine yeteceğini vurgulayan Duygun Yarsuvat, "Bunu yaparken bir takım idari ve mali değişiklikler de yapmamız gerekecek. İdari yapı içerisinde yapacağımız değişiklikler, mali yapı üzerinde de etkili olacak. Kısa ve uzun dönemde başlayacağımz ve bizden sonra gelecek yöneticilerin işlerini planladık. Kısa dönemde giderleri azaltacağız. Sporda başarıyla gelirleri artıracağız. Çünkü bir spor kulübünün esas mali kaynağı başarıdır. Bu başarıyı sağladığımız sürece kazancımız da artacaktır. Başarılara biz gelmeden öcne dahi sinyalleri verilmiştir. Bu başarılar bize kazanç da getercektir. Sadece sevinç değil, kazancı da beraberinde getirecektir" diye konuştu.  
 
Galatasaray Spor Kulübü'nün mali açıdan zor durumda olmasından dolayı yapacakları ilk işin kulübü UEFA fair-play standartlarına uyğun hale getirmek olacağını vurgualyan Yarsuvat, kadroda tenkisatın da sinyalini verdi. Yarsuvat, "SPK mevzuatı ve UEFA mali kriterlerini 31 mayıs 2015'te bitecek mali yıl sonuna kadar hayata geçirilmesi önceliktir. Kadromuzda daralmayla mali açıdan bir takım zorlukları da yenebileceğimizi düşünüyoruz. Geniş bir idari kadromuz var. Bizden önceki yönetimler, kurumsallaşma adına idari kadroyu geniş tutmuş. Biz bunu azaltmayı düşünüyoruz. Sportif başarıda taviz vermeden devam edeceğiz. Sportif olarak 41 oyuncumuz var. Bu 41 oyuncunun bilemediniz 18 bilemediniz 22'si futbol oynamaktadır. Geri kalanlar için de bir çözüm bulmamız icap eder. Ölü yatırım olarak bunlar durmaktadır. Bu oyuncular da bir cevherdir. Bunlmardan istifade edemiyoruz. Dolayısıyla bunları da bir paraya çevirmek zorundayız" ifadelerini kullandı. 

Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Novak Djokovic diskalifiye edildi07 Eylül 2020 Pazartesi 11:47
 • Gasly Monza'da ilk galibiyetini aldı06 Eylül 2020 Pazar 18:23
 • Lionel Messi, Barcelona'da kaldı05 Eylül 2020 Cumartesi 07:51
 • TFF resmen açıkladı! İlk yarı seyircisiz...03 Eylül 2020 Perşembe 14:59
 • Yeni sezonda maçlar seyircili mi oynanacak?28 Ağustos 2020 Cuma 17:26
 • Lionel Messi, Barcelona transfer talebinde bulundu26 Ağustos 2020 Çarşamba 16:16
 • Formula 1 ve WRC Türkiye'de...25 Ağustos 2020 Salı 12:30
 • PSG-Bayern Münih finalinde rekor kırıldı!24 Ağustos 2020 Pazartesi 10:54
 • DAMAT|TWEEN, FENERBAHÇE’NİN RESMİ KIYAFET SPONSORU20 Ağustos 2020 Perşembe 17:24
 • MHK Başkanı Zekeriya Alp istifa etti!20 Ağustos 2020 Perşembe 15:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Haber Konseyi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 262 49 23 | Haber Sistemi: CM Bilişim